Svečius galima suskirstyti į dvi kategorijas - laukiamus ir nelaukiamus. Pastarųjų kategoriją papildo ypač daug problemų daugiabučių gyventojams keliantys parazitai. Tarp jų dažniausiai pasitaiko tarakonų.
Tebūnie švara
© Corbis
Susipažinkime - esu prūsokas

Tarakonai - plokšti, pailgi ir dideli vabzdžiai, turintys ūselius, šeriškas kojeles ir du sparnelius. Jie vengia šviesos, tad dienomis spiečiasi vienoje tamsioje vietoje, o naktimis pradeda aktyvesnį gyvenimą.

Iš viso pasaulyje yra apie 4000 rūšių tarakonų, iš jų maždaug 20 rūšių paprastai plinta gyventojų namuose. Lietuvoje dažniausiai sutinkami juodieji ir rudieji tarakonai. Pastaruosius žmonės dar vadina prūsokais (buvo manoma, kad jie į Lietuvą atkeliavo iš Prūsijos).

Trikdo ne tik namų ramybę

Tarakonai kelia grėsmę gyventojų sveikatai, sudaro antisanitarines sąlygas gyvenamosiose patalpose. Faktų apie šių parazitų platinamas ligas nėra daug, tačiau žinoma, jog jie neretai sukelia alergiją. Nustatyta, kad tarakonai perneša įvairius mikrobus, kurie gali būti pavojingi žmogaus sveikatai.

Naminiai parazitai

Tarakonai labiausiai mėgsta namų aplinką - šilumą, drėgmę, maisto likučius. Paprastai jie suaktyvėja prasidėjus šildymo sezonui. Į namus šie parazitai gali patekti per kanalizacijos ar šiukšlių vamzdžius, ventiliacijos angas, taip pat su pirktais padėvėtais baldais, aparatūra, pakuotėmis, ateiti iš kaimynų, pro nesandarias duris, net elektros lizdus.

Taigi jei daugiabutyje nors viename bute įsikūrė šeimyna tarakonų, anksčiau ar vėliau jie išplis ir į kitus būstus, jei laiku nebus imtasi apsaugos priemonių.

Bendra kova

Tarakonas
© Corbis

Daugiabučiuose pasitaiko nevalyvų ir asocialių kaimynų, kurių gyvenamoji aplinka pasižymi netvarka. O juk tai - puiki terpė veistis tarakonams.

Neretai šie žmonės net neįsileidžia parazitus naikinančių specialistų, tad susirūpinusiems kaimynams tenka tik gūžčioti pečiais: butas - privati valda, į ją neturint savininko sutikimo nevalia veržtis...

Anot specialistų, įsiveisusią tarakonų "koloniją" labai sunku išnaikinti, beveik neįmanoma, jei nors vienas iš daugiabučio gyventojų nesutinka prisidėti prie bendros kovos su šiais parazitais. Norint ilgam ar išvis atsikratyti įnamių reikia visiems kaimynams būti vieningiems - pasitelkti į pagalbą specialiąsias tarnybas, kurios atlieka gyventojų pasirinktą dezinsekciją, dezinfekciją arba imasi papildomų patalpų priežiūros priemonių. Tinkamą kovos būdą parenka patys specialistai.

Geriausia priemonė – švara

Tebūnie švara
© Corbis

Naikinti tarakonus buitinėmis sąlygomis trukdo ir jų "gyvenimo būdas". Tie parazitai iš savo slėptuvių išlenda prieblandoje arba naktį, o dieną slepiasi tamsiuose grindų plyšiuose, už spintelių, šaldytuvų ir panašiose vietose. Tarakonai itin vislūs, ištvermingi ir greitai prisitaikantys. Pavyzdžiui, be maisto ir vandens jie gali ištverti net iki 70 dienų.

Šie vabzdžiai lengvai prisitaiko prie įvairaus žmogaus namuose esančio maisto: duonos, saldumynų, mėsos, vaisių, daržovių. Jie taip pat minta pelėsiais ir net išmatomis. Beje, tarakonai greitai perpranta buitinius jų naikinimo būdus, tarkim, boro rūgštimi ar kitomis specialiomis priemones. Ne gana to, nauja parazitų karta tampa atsparesnė, tad juos išnaikinti būna dar sudėtingiau.

Vilnietė namų šeimininkė Laima mano, kad geriausia buitinė kovos priemonė su tarakonais - ideali tvarka ir švara.

Įsiveisus tarakonams gelbėja:

1. Specialistų pagalba

Brangiausias, bet efektyviausias kovos būdas. Atliekama dezinsekcija, tačiau tam būtinas kaimynų vieningumas. Šias paslaugas teikia įstaigos, viena jų - Vilniaus profilaktinės dezinfekcijos stotis. Pagal sutartį nustatomos tikslios kovos priemonės, periodiškumas, t. y. ar naikinimas bus vienkartinis, ar ne. Kaina priklauso nuo sutartį su bendrove pasirašiusių kaimynų skaičiaus - gali būti 30 litų vienam butui ir daugiau.

2. Aerozoliai

Labiausiai paplitęs kovos su parazitais būdas. Efektingas naikinant ne itin dideles tarakonų bendruomenes, taip pat kitus vabzdžius. Kaina svyruoja nuo 5-6 iki 10-15 litų (priklauso nuo aerozolio kiekio).

3. Milteliai

Barstomi ant grindų, į plyšius - ten, kur dažniausiai lankosi tarakonai, panašiai kaip ir purškiant aerozoliu. Milteliai tinkami naudoti tik horizontaliose vietose. Išbarstytus paprastai reikia palaikyti apie 14 dienų. Kaina - 14-20 litų.

4. Gaudyklės ir nameliai

Skirti naikinti mažesnėms tarakonų bendruomenėms. Veikia kaip spąstai: kvapų privilioti parazitai prilimpa prie gaudyklės ar namelio klijų. Tokių išdėliotų spąstų pakanka kelioms dienos, paskui juos reikia keisti. Gaudyklių kaina - nuo 2 litų, namelių - apie 15 litų.

5. Pieštukas, želė ir kitos priemonės

Rečiausias kovos su parazitais būdas. Šiomis priemonėmis dažniausiai ištepami, padengiami tarakonų vaikščiojimo takai, taip pat nubrėžiamos linijos ant sienų ir pan. Jų kainos svyruoja nuo 5 iki 30 litų.

Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Aiškėja daugiau detalių apie sukrečiančiu pasakojimu pasidalijusį 4-metį: šios šeimos byla – įspūdingo dydžio (65)

Aiškėja daugiau detalių apie šeimą, iš kurios kilęs, įtariama, smurtą patyręs ir apie tai...

Prieš Rusijos samdinių žūtį – signalas iš Kremliaus: pranešė apie „neblogą siurprizą“ (9)

Amerikiečių žvalgybos duomenimis, tiek prieš Sirijoje įvykdytą ataką, tiek po jos su Kremliumi...

Dauguma pabėgėlių iš Lietuvos pabėgo (28)

Praėjus porai metų nuo pirmųjų pabėgėlių perkėlimo į Lietuvą, daugiau nei 70 proc. visų...

Baisūs skaičiai: kas dešimtas penktokas ir pusė devintokų vartoja alkoholio iki apsvaigimo (25)

Net 11 proc. penktų klasių mokinių per mėnesį vartojo tiek alkoholio, kad apsvaigo. Seime...

Dar vienos Rusijos olimpietės organizme aptikta dopingo (50)

Pjongčango žiemos olimpinėse žaidynėse dalyvaujančios Rusijos bobslėjininkės Nadeždos...

Vilniaus autobuse – žirklėmis ginkluotas vyras: puolė keleivius ir dūrė sau į kaklą vaizdo įrašas (43)

Ketvirtadienio vakarą Vilniuje – šiurpus įvykis. Maršrutinio autobuso keleiviams baimę sukėlė...

Vaizdo kameros užfiksavo nedovanotiną šiaurės korėjietės klaidą (135)

Vaizdo kameros atsitiktinai užfiksavo nedovanotiną merginos iš Šiaurės Korėjos palaikymo...

Į Lietuvos provinciją žengia dar viena užsienio IT kompanija (39)

Į Lietuvą žengia Nyderlandų informacinių technologijų (IT) bendrovių grupė „Centric“ –...

Arūnas Milašius. Išėjome su vėliavomis, laikas nuspręsti ir kur jas nešime (75)

Atšventėme valstybės šimtmetį. Ant langų plevėsavo vėliavos, žmonės, beje savo noru ir...

Skydiaukės sutrikimai gali baigtis vėžiu

Lietuvoje dviem iš dešimties pacientų diagnozuojami skydliaukės funkcijos sutrikimai. Vilniaus...