aA
Namuose visi norime pabūti ne tik su artimaisiais, svečiais, naminiais gyvūnais, bet ir su savimi. Dizainikas Vaidotas Norkus pastebi, jog mažose erdvėse atsiriboti nuo aplinkos padeda ne širmos, bet teisingo dizaino minkštas baldas – fotelis arba sofa.
„Koop“ (dizaineris Karimas Rashidas, gamintojas „Martela“)
„Koop“ (dizaineris Karimas Rashidas, gamintojas „Martela“)
© Gamintojo nuotr.

V. Norkus: Lietuvos nekilnojamojo turto ekspertai nemirksėdami patvirtintų, jog jau keletą metų paklausiausi rinkoje yra varnėno inkilo dydžio butai. Jų bendras plotas svyruoja nuo penkiasdešimties iki septyniasdešimties kvadratinių metrų. Jei tokio buto gyventojų mąstymas toks pat standartinis kaip ir jo išplanavimas, jame bus atskiras vonios kambarys, dar miegamasis ir bendra svetainės-virtuvės zona.

Vedę, turintys vaikų ir/ar dar laikantys įkyriuosius vėžlius ar žuvytes vieno, dviejų kambarių dydžio butuose atsiriboti nuo aplinkos ir pailsėti praktiškai gali tik dviem būdais – miegodami arba užsirakinę vonios kambaryje.

Žinoma, yra sugebančių nekreipti į nieką dėmesio – ar jie gamintų maistą, ar plautų grindis, ar vairuotų automobilį. Tačiau užtektų namuose pasistatyti minkštą baldą, kuris aplinkiniams siųstų labai aiškią žinutę – kurį laiką nelįsti jums į akis, kai baldas yra užimtas. Mobili pertvara ar širma šią subtilią problemą sprendžia gana tiesmukai – kam šautų į galvą dvidešimties kvadratų svetainėje demonstratyviai atsitverti kažkokia tvora, kai vietos ir taip trūksta.

Tokiu atveju nieko geriau nesugalvosi – geriausia yra fotelis ar sofa su itin aukštomis atkaltėmis iš visų pusių: „Tokius minkštus baldus įprastai matome viešose erdvėse – viešbučių vestibiuliuose, oro uostuose ar prekybos centrų poilsio zonose, o ne svetainėje. Viešose erdvėse juos stato tam, kad žmonių jūroje būtų galima ramiausiai užsiimti atpalaiduojančiomis nosies krapštymo procedūromis, žudyti laiką vartant vyrišką žurnalą ar pranešti mylimajai džiugią naujieną, kad nusprendėte skirtis su žmona.

Šiuolaikiniai dizaineriai mėgsta pafetišuoti fotelio su atkaltės viršuje užlenktais šonais tema. Tos vos įžiūrimos krėslo atlošo auselės prieš porą šimtmečių lyg ir turėjo aiškią funkciją – saugoti prie atvirų ugniakurų sėdinčių džentelmenų ausis nuo skersvėjo. Tačiau kyla rimtų abejonių, ar šiuolaikinių džentelmenų ausis jos gali taip pat sėkmingai apsaugoti nuo gręžiančio klausimo, kada bus išneštos šiukšlės. Tad dar vienas minkštojo baldo su itin aukštomis atkaltėmis privalumas – jame sėdėdami įgyjate išskirtinę teisę atsakinėti į įvairius klausimus ir prašymus, kai pats to norite, nes jūsų praktiškai nesimato. Sveiko proto žmogus tikrai nepalaikys to kurtumu, storžieviškumu ar ignoravimu.

Protingai pasirinkus tinkamą tokio fotelio ar sofos modelį, namuose nesijausi lyg Frankfurto oro uosto pirmajame terminale. Tokiems krėslamas itin tinka sferinė forma, bet ji tikrai neprivaloma. Prieš pusę amžiaus sferinę krėslo formą išpopuliarino suomių dizianeris Eero Aarnio, 1966 metais sukūręs krėslą „Ball Chair“. Septintojo dešimtmečio baldų pramonėje visiška naujovė buvo ne tik šio baldo forma, bet ir gamybai panaudotas stiklo pluoštas. Vis dėlto į „Ball Chair” vidų patekdavo per mažai natūralios šviesos. Po kelių metų pasirodė pakabinama „Ball Chair“ versija „Bubble Chair“ (dar vadinama „Bing Bong“) iš skaidraus plastiko. Tada iškilo kita problema. Natūralios šviesos vidun patekdavo pakankamai, tačiau jame sėdintis žmogus atrodė lyg įkalintas muilo burbule. O juk visiems įdomu spoksoti į muilo burbule įkalintą žmogų, net šuniui. Taigi baldas, skirtas pasislėpti nuo pašalinių žvilgsnių, juos tiesiog prikausto. Tvirtinimas prie lubų – dar vienas šio krėslo minusas gyvenant daugiabutyje.

Renkantis poilsiui skirtą baldą svarbiausia nepersistengti. Švedų kompanija „Bla Station“ gamina dizainerio Stefano Borselius krėslą „Peekaboo“ (2005). Yra sukurtos kelios šio modelio versijos. Viena labiau skirta prie ugniakurų sėdintiems džentelmenams ir neapsaugos nei nuo skersvėjo, nei nuo žmonos klausimų. Kita „Peekaboo“ turi specialų veltinio gaubtą, kuris nusileidžia tarsi motociklininko šalmo antveidis. Lyg ir demonstratyviam atsiribojimui, lyg ir kažkokiems labai slaptiems pokalbiams telefonu. Nors sėdėdamas šiame krėsle atrodai lyg spręstum gyvybės ir mirties klausimą – tai ne pati didžiausia blogybė. Savo kailiu patyriau, jog sėdint viduje išties nelengva atsipalaiduoti – neapleidžia keistas jausmas, jog kažkas nuolat spokso į tarpkojį, net jei kambaryje esi vienas. Nebent esate pasiryžęs pakentėti, kol žaliems žmogeliukams saugiai perduosite visas Pentagono paslaptis arba paprasčiausiai priprasite ir nustosite dėl to jaudintis.

Prancūzų dizaineriai Ronano ir Erwano Bouroullecai kompanijai „Vitra“ sukūrė itin elegantišką ir nepretenzingą minkštų baldų kolekciją „Alcove“, kurioje ne tik sofos, bet ir krėslo versija su integruotu staleliu. „Alcove“ bene geriausiai atspindi pagrindinį visiems panašiems baldams keliamą reikalavimą – sugebėti mandagiai ir nekeliant balso aplinkiniams pasakyti, kad jame patogiai įsitaisiusiam žmogui vietoj penkiolikos minučių šlovės dabar reikia septynių minučių tylos.“

Dizainika.lt
|Populiariausi straipsniai ir video
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Pasidalijo istorija iš Lietuvos provincijos: pastebėjo, kad vaiko pinigai padidėjo, iš netikėtos detalės (257)

„Alkoholis – nesirenka. Tokios problemos kaip alkoholis, smurtas – jos nepriklauso nuo...

Autoritetingas teisininkas su nerimu stebi pokyčius Vokietijoje: kas vyksta su galingiausia Europos valstybe? (122)

Vokietijoje nyksta piliečių pasitikėjimas politika. O visuomenė be pasitikėjimo, anot politologo...

Išnuomoti būstą Kaune nebėra paprasta, bet čia – pelningiau nei Vilniuje (31)

Kaune plečiantis pramonei, didėjant gerai apmokamų darbo vietų skaičiui į tai reaguoja ir...

Situaciją pasiruošęs taisyti Maskoliūnas: dabar toje kėdėje sėdžiu su blogu kvapu (42)

Po gėdingo pralaimėjimo Belgijoje Lietuvos rinktinė turės šansą reabilituotis pirmadienį savų...

Vilniuje, sankryžoje, susidūrė į grupines muštynes skubėjusių policininkų automobiliai (344)

Sekmadienio rytą Vilniaus senamiestyje kilo grupinės muštynės: susikovė baltieji su...

Kauno darželių absurdas tęsiasi – dėl vienos klaidos tėvai už dvi dienas sumokėjo mėnesio kainą (2)

Nemaniau, kad teks viešai dalintis skauduliais, kuriuos patyriau pastarosiomis dienomis. Vis dėlto...

Ištyrė, kiek lietuvių viršija greitį ir kas priverčia pristabdyti (175)

Nors greičio viršijimas yra dažniausia tragiškai pasibaigusių avarijų priežastis, adrenalino...

Žiauriausias skerdynes pokario Europoje matęs taikdarys: jie žiūrėjo į mus su viltimi ir baime, o mes negalėjome nieko padaryti

Liepos 12-osios vakare pirmieji autobusai kirto fronto liniją ir pasiekė Kladanji pabėgėlių...

Pasidalino sėkmės istorija: atokiame Lietuvos kaime sukūrė perspektyvų verslą (9)

Kai sutinki atokiame Dotnuvos seniūnijos (Kėdainių raj.) vienkiemyje įsikūrusią energingą ir...

Lenkijoje rasti vaiko kaulai – jau pabuvoję milžiniško paukščio skrandyje (10)

Iki pat pastarojo meto seniausiomis Lenkijoje iškastomis žmogaus fosilijomis buvo laikyti trys...

|Maža didelių žinių kaina