aA
Turint nemažą sodybą, darbų joje netrūksta, o keletas jų prieš žiemą tiesiog neatidėliotini. Priminsime apie juos.
Ūkininko sodyba
© Gimtojo Rokiškio nuotr.

Saugome medinius dirbinius

Jeigu sodybos kiemą nusprendėme papuošti medine skulptūra, visų pirmiausia ją reikia padengti apsaugine priemone, padedančia išvengti puvimo, drėgmės, kenkėjų, juk ji sklype stovės ne vieną sezoną. Specialias apsaugines priemones patariama naudoti kiekvienais metais, mat gamtos stichijų veikiamas apsauginis sluoksnis plonėja, todėl mediena pradeda trupėti, dūlėti. Priemonių, padedančių mediniams dirbiniams išlikti patvariems ir gražiems, yra labai daug, tačiau svarbiausia įsigyti lakų, hermetikų, antiseptikų, aliejų – nuo drėgmės, grybelio, pelėsio, vabzdžių kenkėjų, suteikiančių spalvą ir išsaugančių medienos savybes.

Visos šios priemonės būna purškiamos arba tepamos teptuku. Tiesa, nusprendus į pagalbą pasitelkti aliejus mediniams dirbiniams prižiūrėti, reikia atkreipti dėmesį, kad aliejuoti paviršiai nėra ilgaamžiai, todėl juos reikia reguliariai, geriausia kasmet, atnaujinti, kitaip mediena pradės skeldėti, juoduoti.

Būtina atkreipti dėmesį, kurioje sklypo vietoje stovi mediniai dirbiniai, nes tai irgi turi įtakos jų ilgaamžiškumui. Reikia kruopščiai pasirinkti tokią, kur nėra vabzdžių kolonijų, nesikaupia drėgmė, pavyzdžiui, po lietaus nesusidaro pelkės ir pan. Kitaip, palikus per žiemą, vasaros mediniai dirbiniai nesulauks.

Jeigu sode yra tokių dirbinių, kurių negalima kasmet laikyti uždarose patalpose, nuo sniego ir ledo apsaugoti patariama naudoti apsaugines dėžes arba apmovas, brezentą, specialią plėvelę, po kuria nesikaupia kondensatas, mat priešingu atveju mediniai dirbiniai gali pradėti pūti ar pelyti. Jeigu medinius dirbinius galima pakelti nuo žemės – taip ir padarykime, išvengsime iš žemės kylančios drėgmės, kuri kaupiasi medienoje.

Rūpinamės tvenkiniais ir jų gyventojais

Jei tvenkinukas nedidelis ir yra po medžiais, prieš žiemą mažinkime jame organikos kiekį. Tinkliniu graibštu išrinkime, kiek pasieksime, nukritusius medžių lapus. Ilgakočiu grėbliu priekrantėje nuo dugno išgriebkime maurus, siūlinius dumblius. Taip „sutaupysime“ deguonies savo žuvims žiemą, o pavasarį neiškils užrūgusių maurų. Pjauti nendres ar rauti švendres jau vėlu, šalta. Tą reikėjo atlikti vasaros pabaigoje.

Ir dar vienas labai svarbus darbas prieš žiemą – įsigyti oro kompresorių ir difuzorių, neleidžiančius žuvims dusti žiemą. Nepagailėkime kelių šimtinių ir įsigykime patikimą, galingą, tinkamą tvenkinukui kompresorių. Jis galėtų būti 20–120 W galingumo, tinkamas nuo kelių arų iki hektaro ploto vidutiniškai įžuvintam tvenkiniui.

Kol žemės dar nesukaustė gruodas, įkalkime vamzdžio galą į žemę, viršuje sumontuokime atramą „nameliui“ – dėžei, į kurią įdėsime oro kompresorių. Taip jis bus patikimai apsaugotas nuo lietaus ir sniego. Numatykime, kur saugiai paklosime tinkamą (trigubos izoliacijos, skirtą kloti žemėje) elektros kabelį. Visada naudinga pasikonsultuoti ir su specialistais. Saugumo sumetimais elektros kabelį reikėtų įtiesti į polietileninį vamzdį. Įjungtas kompresorius turėtų dirbti nuolat, be pauzių, nes kitaip užsikimš difuzoriaus poros ir prarasime aeravimo našumą.

Dengiame visžalius augalus

Jeigu auginame atsparius mūsų klimatui visžalius augalus, žiemą galime gėrėtis jų žaluma ir nesirūpinti. Tačiau sunkiau žiemojantiems reikia padėti apsisaugoti nuo šalčių ir žiemai uždengti. Jiems žalingas ne tik šaltis, bet ir temperatūrų kaita, šalti, gūsingi vėjai. Krūmai dengiami iš visų pusių eglišakėmis ar kita medžiaga, bet negalima dėti šakų tiesiai ant augalų, kad neaplūžtų stiebai ir ūgliai.

Taip pat galima padaryti uždangą aplink augalus, pastatyti tris ar keturis kuoliukus ir prie jų pritvirtinti dengiamąją medžiagą, kuri turi būti pralaidi orui, kad šiltesnėmis, saulėtomis žiemos dienomis augalai neperkaistų. Rudenį visžalius augalus reikia mulčiuoti šiek tiek storesniu durpių sluoksniu, kad jų paviršinės šaknys būtų apsaugotos nuo permainingo oro.

Žiemą būtinai patikrinkime, ar tinkamai pridengti visžaliai dekoratyvieji augalai: rododendrai, lauralapės vyšnios ir kt., nes vasarį dažnai pučiantys rytiniai vėjai ir vis dažniau dienomis pasirodanti saulė žadina juose gyvybinius procesus, o naktimis spaudžiantis šaltukas gali pakenkti. Todėl labai svarbu pasirūpinti, kad apdangalai (balta agroplėvelė ar kita lengva medžiaga) visada būtų tvarkingi, o kai labai šąla, priedangą dar pagerinkime.

Rododendrai ir kiti įvairūs visžaliai dekoratyvieji augalai žiemą dažniausiai ne nušąla, bet perdžiūva. Šių augalų visžaliai lapai vandenį garina ir žiemą. O dirva sušalusi ir šaknys nepajėgia jo paimti. Vėlai rudenį, jeigu sausa dirva, kol žemė neįšalusi, visžalius augalus reikia gausiai palieti. Žiemą jie patys bando apsisaugoti nuo perdžiūvimo. Kai lauke temperatūra nukrinta žemiau nulio, lapai nusileidžia, susisuka – taip mažiau išgarinama vandens.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Guoga traukiasi iš aktyvios politikos: kitąmet nedalyvausiu jokiuose rinkimuose (55)

Buvęs liberalas Antanas Guoga , ilgą laiką buvęs laikomas realiausiu „valstiečių“ kandidatu...

Nuošalioje Vilniaus vietoje tiekia autentišką armėnišką maistą: stulbina kainomis ir porcijų dydžiu (146)

Jeigu nebūčiau vykusi automobiliu pro šalį, apie Valakampių paplūdimyje kepamus armėniškus...

Rezultatyvumu pradžiuginęs Lekavičius padėjo „Panathinaikos“ sutriuškinti Eurolygos debiutantus (1)

Miunchene antausį gavę Atėnų „Panathinaikos“ (2-1) krepšininkai išliejo susikaupusį...

Orai: artėja šalčiai

Meteorologų teigimu, penktadienis bus gerokai vėsesnis nei praėjusios dienos. Naktį daug kur...

Lietuvių augintojus prispaudė kinai ir ukrainiečiai (113)

Šalies medaus eksportuotojai išgyvena sunkmetį – pirkėjų prireikė žvalgytis net tolimoje...

Panevėžyje nugriaudėjo galingas sprogimas: visiškai sugriauti keli garažai (67)

Bendrasis pagalbos centras informavo, kad Panevėžyje, Ateities g. 28, garažų masyve nugriaudėjo...

Grigas garantuoja, kad „Žalgiris“ šį sezoną eis toli, Čeponis stabdo arklius (53)

Trys pralaimėjimai iš eilės – ne „Žalgirio“ stilius. Šarūno Jasikevičiaus pamokslo...

Kol žmona rūpinosi namais, vyras ėjo pas meilužę: viską pakeitė gimtadienio vakarėlis (74)

Šventai tikėjau, kad galima išsaugoti šeimą . Ir jei ne atleisti už išdavystę, tai bent...

Guoga atviras: kandidatu į Vilniaus merus galėtų būti Vytautas Bakas (18)

Artėjant rinkimams į Vilniaus mero kėdę spėliojama, kas galėtų tapti nauju sostinės vadovu....

VU profesoriaus elgesį tyrusi komisija nustebino studentą: pripažino, kad esu „Karbauskio b...pys“ ir „šiukšlė“ (337)

Nors profesorius Paulius Subačius viešoje erdvėje palankiai vertino itin įžeidžiančius...