aA
Balkonai jau pražysta spalvingomis žiedų kaskadomis. Kokias gėles rinktis, kaip jas derinti, prižiūrėti, pasakoja UAB „Sodo bitės“ vadovė Lina Bukauskienė.
© Shutterstock nuotr.

Madingos kvapiosios

Pasak L. Bukauskienės, šį sezoną madinga balkonuose auginti kvapias gėles. Vienos populiariausių – stambiais žiedais žydinčios krūminės karališkosios pelargonijos. Jų kvapūs ne tik žiedai, ypač maloniai kvepia vien lapeliai. Balkonų loveliuose vis dažniau žydi ir smulkiažiedės svyrančiosios bei krūminės pelargonijos, kurių kvapūs žiedai panašūs į našlaičių.

Balkonuose neretai auginamos ir karališkosios begonijos. Jų žiedai stambūs, ryškūs, iš tolo atrodo kaip rožių.

Gyvenant aukščiau negu antras ar trečias aukštas, verta rinktis vijoklinius augalus: spalvingąsias raganes, geltonžiedes tunbergijas, piltuvėlio pavidalo žiedais žydinčius, maloniai kvepiančius sukučius. Juos galima auginti vertikaliai į viršų, todėl tinka sienelėms, kurios apsaugos nuo kaimynų žvilgsnių ar paslėps nemalonų vaizdą.

Kokias gėles auginti balkone?
© Shutterstock nuotr.

„Kai vijokliniai augalai auga svirdami žemyn, jų kaskados įspūdingai atrodo iš apačios“, – sako Lina Bukauskienė.

Kiekvienas sezonas pateikia naujų staigmenų, ieškoma netikėtų augalų derinių. Vis dažniau vienmetės gėlės derinamos su dekoratyviniais krūmais ar medeliais. Kai skiepytų formų medeliai pasodinami į vazonus, apačioje būna tuščia. Tinka užpildyti vienmetėmis svyrančiomis gėlėmis.

Nepaisant naujų mados vėjų, populiarios tebėra jau daugelį metų auginamos, laiko patikrintos gėlės. Vienos mėgstamiausių – surfinijos ir petunijos, jas paįvairina našlaitės ir vasariniai jurginai.

Kokias gėles auginti balkone?
© Shutterstock nuotr.

Spalvingi deriniai

Balkonuose gražiai atrodo vienos rūšies, bet kelių atspalvių vasarinės gėlės. „Derinti skirtingų rūšių, aukščių, spalvų augalus gana rizikinga, rezultatas gali nuvilti“, – perspėja L. Bukauskienė.

Viešose vietose labiausiai tinka saikingas, klasikinis spalvų derinys. Gražiai atrodo raudonai ar rausvai žydinčios gėlės ryškiai žaliame fone. Foniniai augalai – šliaužiantys, tankiai želiantys.
Privačių namų balkonuose dažnesni spalvingų gėlių deriniai.

„Svarbu atsižvelgti į namo fasado spalvą. Geriau rinktis kontrastingas spalvas. Jei sienos pilkos, šviesios, tinka ryškesnės gėlės. Prie tamsių sienų reikėtų derinti geltoną, raudoną spalvą, bet vengti tamsiai raudonos, nes ji susilies su namo fasadu ir gėlės pranyks“, – sako L. Bukauskienė.

Vyresnio amžiaus žmonės nostalgiškai sodina kaimo darželių gėles.

„Pavyzdžiui, serenčiai gražiai žydi visą vasarą, todėl labai populiarūs. Mėgstami ir jurginai. Nors išvesta daug naujų jų veislių, bet gėlių augintojai nenori atsisakyti senųjų. Gal jie ir ne tokie įspūdingi, tačiau galima gražiai priderinti prie kitų augalų“, – teigia apželdinimo specialistė.

Kokias gėles auginti balkone?
© Shutterstock nuotr.

Augalai neatostogauja

L. Bukauskienė įspėja – sodindami ir prižiūrėdami vasarines balkonų gėles nedarykite pagrindinių klaidų. Pirmiausia atsižvelkite į auginimo sąlygas. Pavėsį mėgstančias gėles reikia sodinti šiaurinėje, rytinėje ar vakarinėje namo pusėse. Kaitrią pietų saulę gali ištverti tik šviesomėgiai augalai. „Jei pietinėje pusėje sodinsite pavėsio augalus, laukia skaudūs nusivylimai“, – perspėja L. Bukauskienė.

Patiems išauginti ar nusipirkti ir pasodinti gėles – dar ne viskas. Svarbiausia yra jų priežiūra. „Suformuoti gražų, tankų kerą nėra taip paprasta, reikia įdėti daug darbo“, – sako įmonės vadovė.

Pagrindinė problema – ką daryti, kad gėlės nenuvystų išvykus atostogų. Jei nenorite per kelias savaites prarasti brangių gėlių, įsigykite specialių lovelių su vandens rezervuaru dugne. Tokiame lovelyje augančioms gėlėms nereikia kasdienės priežiūros.

Kokias gėles auginti balkone?
© Shutterstock nuotr.

Pripildžius rezervuarą, vandens lygio matuoklis rodo, kiek vandens lovelyje yra.

„Jei augalai pasodinti į vazonus, kurie stovi terasoje, substratą sumaišykite su specialiais drėgmę absorbuojančiais geliais. Jie, iš lėto atiduodami drėgmę, apsaugo augalus nuo perdžiūvimo. Lietingais periodais gelis sugeria drėgmės perteklių“, – pasakoja L. Bukauskienė.

Išvykdami atostogų nepamirškite ir augalų trąšų. Geriausia naudoti ilgai tirpstančias granules. Jų įterpę prie augalų šaknų, galėsite ilgam pamiršti tręšimą.

Kokias gėles auginti balkone?
© Shutterstock nuotr.

Skersvėjai ir liūtys

Vasarą dažnai balkonų augalus nuniokoja smarkios liūtys, žiedus nudaužo kruša, aplaužo stiprūs vėjai. „Jei balkonas ar terasa neapsaugoti nuo skersvėjų, geriausia rinktis ištvermingesnius augalus“, – pataria apželdinimo specialistė. Šiuo požiūriu pačios kantriausios ir stipriausios yra pelargonijos.

Gana stiprūs ir nepirmamečių fuksijų kerai, kurių stiebas sumedėjęs. Deja, nuo liūčių ar stipraus vėjo nukenčia jų žiedai ir reikia laiko, kol augalai vėl būna dekoratyvūs. Fuksijos nemėgsta lietaus.
Labai trapios begonijos. Jų stiebai lūžinėja nuo stipraus lietaus, nudaužo ir vėjo šuorai.

Pasak L. Bukauskienės, atvirose vietose geriausia sodinti pelargonijas. Nors tiesioginių saulės spindulių nemėgsta ir jos. Pakanka šviesos rytais ir vakarais, o ryškios pietų saulės geriau vengti.

Kokias gėles auginti balkone?
© Shutterstock nuotr.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Emigranto nusikaltimas sukrėtė ne tik Lietuvą, bet ir Švediją: nužudytą paauglę rado užklijuotomis lūpomis (16)

Darbą baigusi septyniolikmetė nusiuntė tėvui žinutę, kad grįžta namo, tačiau į juos taip ir...

Kai kuriose Lietuvos įmonėse uždirbti milijonams pakanka vieno darbuotojo: kaip joms tai pavyksta? (78)

Lietuvoje yra ne viena kompanija, vienam darbuotojui sugeneruojanti daugiau kaip 10 milijonų eurų...

Gyvai / LKL rungtynės: „Rytas“ – „Lietkabelis“ tiesioginė vaizdo transliacija (45)

Trečiojo „Betsafe–LKL“ rato starte – trečioji Vilniaus „Ryto“ ir Panevėžio...

„Vaistas“ nuo odos ligų, sifilio ir skrandžio bėdų sukelia haliucinacijas ir mirtį

Turbūt visi žino, kad gyvsidabris – itin nuodingas metalas, tad, pavyzdžiui, sudužus senam...

Stilistas rėžė nuomonę apie „Žmonių“ įvaizdžius: jei nepasiruošei, sėdėk tyliai ir apeik raudoną kilimą ratu (139)

Kiekviename renginyje laukiamiausia smalsuolių dalis – raudonas kilimas ir, žinoma, akį...

Verslininkas Saulius Karosas amžinojo poilsio atgulė Menininkų kalnelyje: atsisveikinimo kalbą tarė ir 18-metis sūnus (431)

Šią savaitę verslo pasaulį ištiko netektis – naktį iš antradienio į trečiadienį mirė...

Ekspertas: Putino spaudimas Lukašenkai gali tapti nepakeliamas (164)

Rusijos prezidentui Vladimirui Putinui liko daugiau nei penkeri metai kadencijos, bet jis jau turi...

7 daržovės, kurios vertingesnės termiškai apdorotos (1)

Žalios daržovės laikomos naudingesnėmis maistiniu požiūriu. Tiesa, yra daržovių, kurios...

Nori atšaukti Nacionalinę premiją Ivaškevičiui – partizanų vaizdavimas sukėlė tikrą audrą Lietuvos rašytojų sąjunga gina (385)

Lietuvos rašytojų sąjungos valdyba šeštadienį paskelbė rašytoją Marių Ivaškevičių...

Močiutės kiaulienos kepsnys nepaliks abejingo net ir didžiausio maisto kritiko (45)

Močiutė iškepė kiaulienos kepsnį , kuris nepaliks abejingo net ir didžiausio maisto kritiko....