aA
Vyresnės kartos žmonės žino, kad negalima virinto vandens skiesti nevirintu – sutriks žarnynas. Niekas nežino, iš kur kilo šis įsitikinimas. Šiandien egzistuoja kelios teorijos, aiškinančios šį draudimą, bet nė viena jų nėra moksliškai pagrįsta.
Vanduo
Vanduo
© Shutterstock

Kodėl negalima? Nes tikima, kad sumaišius virintą ir nevirintą vandenį, gresia:

 • viduriavimas;
 • pykinimas;
 • vėmimas;
 • pilvo skausmai;
 • imuniteto susilpnėjimas
 • ir įvairių lėtinių ligų atsiradimas bei paūmėjimas.


Žala sveikatai aiškinama įvairiomis teorijomis. Štai pagrindinės jų:

 • „Organizmas nesupranta, kas jam duodama, nes virintas vanduo yra negyvas, o nevirintas – gyvas.“ Manoma, kad virinimas neutralizuoja visas naudingas medžiagas. Bet iš tiesų nevirintame vandenyje iš naudingų medžiagų yra tik druskų. Vandeniui užvirus šiek tiek sumažėja jų koncentracija, bet visiškai jos neišnyksta. Taigi, tvirtinimas apie „mirusį vandenį“ – mitas.
 • „Nevirintas vanduo turi atmintį, o virintas neturi. Juos sumaišius skystis tampa nevienalytis ir kenksmingas“. Apie vandens atmintį kalbama gana seniai, tačiau jokių patvirtinimų nerasta. Dažnai už tokių kalbų slypi banalus žmonių apgaudinėjimas pardavinėjant „įkrautą“ vandenį (kuris neva atneša sėkmę, laimę, gydo tam tikras ligas ir pan.)
 • „Sumaišius virintą ir nevirintą vandenį druskų sudėtis pasikeičia ir tai gali sukelti viduriavimą“. Tam tikra druskų kompozicija iš tiesų gali suveikti kaip laisvinamieji. Bet įprastame vandenyje druskos negali sudaryti tokių junginių.
 • „Iš nevirinto vandens į dezinfekuotą virintą vandenį patekę mikroorganizmai ima katastrofiškai greitai daugintis“. Iš tiesų bakterijų dauginimuisi įtakos turi šiluma ir maistinė terpė (cukrus). Bet net esant palankioms sąlygoms reikia laiko, kad mikrooorganizmų kiekis išaugtų. Į šiltą saldžią arbatą įpylus nevirinto vandens, arbata suges per kokias 4 valandas.


Greičiausiai, šis perspėjimas atėjo iš senų laikų, kai geriamą vandenį žmonės semdavo iš upių ir šulinių. Gerti tokį vandenį nevirintą buvo pavojinga, o virinant skystis buvo dezinfekuojamas. Į šitokiu būdu dezinfekuotą vandenį įpylus nevirinto vandens visas virinimo poveikis buvo neutralizuojamas – į vandenį vėl patekdavo mikroorganizmų, kurie galėjo sukelti žarnyno sutrikimą ar infekciją.

Kodėl sakoma, kad negalima maišyti virinto ir nevirinto vandens?
© Shutterstock nuotr.

Ar vis dėlto galima?

Teiginiai apie tai, kad sumaišytas virintas ir nevirintas vanduo kenkia, nėra moksliškai pagrįsti. Be to, jie abejotini net ir vertinant per paprasčiausią logikos prizmę. Iš esmės tokių veiksmų rezultatas tik vienas – atskiedus virintą vandenį nevirintu, skystis vėl tampa nevirintu.

 • Kalbant apie dezinfekavimą, nėra prasmės skiesti virintą vandenį nevirintu, nes tai neutralizuoja visą terminio apdorojimo poveikį. Jei nevirintame vandenyje yra virusų ir bakterijų, jų paklius į virintą vandenį ir jie ims daugintis. Net nedidelio užkrėsto vandens kiekio užtenka, kad sugestų visas virintas vanduo. Tačiau nevirintame vandenyje nebūtinai yra kenksmingų mikroorganizmų. Šiais laikais vanduo apdorojamas chloru, filtruojamas, todėl tinkamas gerti.
 • Kalbant apie pakitusią sudėtį, atskiedus virintą vandenį nevirintu tai praktiškai neturės poveikio priemaišų koncentracijai. Vandeniui šylant, chloras pasišalina su garais, o druskos virsta nuosėdomis ir nusėda ant kaitinimo elementų. Įpylus nevirinto vandens, skystyje vėl atsiranda priemaišų, kurios pasišalino terminio apdorojimo metu.


Taigi, klausimas, ar galima maišyti virintą ir nevirintą vandenį, analogiškas klausimui, ar galima gerti nevirintą vandenį. Jei jis švarus ir filtruotas – kodėl gi ne.

Taigi, teiginys, kad negalima maišyti virinto ir nevirinto vandens – prietaras, neturintis jokio mokslinio pagrindimo. Sumaišius, gautas skystis vėl būna nevirintas ir turi nevirinto vandens poveikį. Sveikatai tai pavojaus nekelia, jei tik vandens nepasisėmėte iš upės ar kito abejotino šaltinio. Tiesą sakant, nemažai žmonių mėgsta atsiskiesti karštą arbatą šaltu nevirintu vandeniu, ir nesiskundžia nei viduriavimu, nei kitais nemaloniais simptomais.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(68 žmonės įvertino)
4.3529

Top naujienos

Panevėžio kunigas atviras: išmaldų prašytojams ne maisto reikia, o svaigalų (63)

Prie prekybos centrų ar bažnyčių šventoriuose su ištiesta ranka stovintys varguoliai dėkoja už...

Septyniolikmetės Emilijos mama papasakojo apie siaubą, kai dukra vos nemirė nuo COVID-19 ligos (233)

„Mano vaikui nutiko blogiausia, kas galėjo, bet laimei ji papuolė į geriausias rankas“, –...

Paulius Jurkevičius. Komendantės valanda – štai Kalėdų dovana Lietuvai!

Čia, mielieji, jums ne kovidinių kaukių balius! Ne teatrų užrakinimai ar restoranų pasiūlymai...

Susirgimo rekordai negąsdina: Klaipėdoje prie eglutės renkasi smalsuoliai (74)

Klaipėdoje per eglutės įžiebimą nušvito ir įspūdinga Šiaurinė žvaigždė. Tiesa, tie, kurie...

Raseinių rajone per tragišką avariją žuvo vyras (2)

Raseinių rajone nuo kelio nulėkus automobiliui žuvo vyras.

Egzistuoja tik vienas žmogus, į kurį pataikė meteoritas: rimtesnės bėdos prasidėjo kur kas vėliau

Vadinamasis Hodges meteoritas sukėlė problemų moteriai, į kurią pataikė, bet atnešė turtus...

Vytautas Jokubauskas | D+

Po pažeminimo draugiškoje Europos valstybėje Kremlius taip lengvai neatleis: galima tikėtis keršto (2)

Kremlius buvo įpratęs Kišiniove jaustis tarsi savo paties kieme. Kadenciją baigiantis...

Vilniuje į gaisrą iškviesti ugniagesiai, pranešta, kad namas dega atvira liepsna (36)

Vilniuje šeštadienį į Dvariškių gatvę išskubėjo gausios ugniagesių pajėgos. Pranešta, kad...

LKL mūšis pajūryje: „Neptūnas“ – „Lietkabelis“ tiesioginė transliacija

Šeštadienio vakarą pajūryje vykstančiose LKL rungtynėse kaunasi Klaipėdos „Neptūnas“ (3/6)...