aA
Jaukumo ir šilumos namams teikiantys kilimai – daug priežiūros reikalaujančios interjero detalės. Norint juos turėti švarius, nesuteptus ir, svarbiausia, nekenksmingus sveikatai, būtina ne tik nuolat išsiurbti, bet ir periodiškai nuvežti į valyklą.
Grindys
Grindys
© Corbis/Scanpix
Artėja darbymetis

Drabužių valyklų skaičiumi gyventojai skųstis lyg ir neturėtų, tačiau kilimai priimami tik ten, kur turima speciali, didelio svorio tekstilės gaminius įveikianti įranga. Pavyzdžiui, Kaune kilimus galima valyti tik vienoje valykloje, veikiančioje dar nuo sovietmečio. Beje, nemažai įrengimų dabar jau privačioje įmonėje yra iš praėjusio amžiaus.

Kasdien apie 30 kilimų išvalanti bendrovė Drabužių valykla netrukus turės dvigubai daugiau darbo, nes artėja švarinimosi darbymetis prieš Velykas.

Bendrovės direktoriaus pavaduotoja Dalytė Soltonienė gyventojams pataria kilimus valyklai patikėti bent kartą per pusmetį. Kilimų valymo specialistė savo namuose pirmenybę teikia plikoms grindims, o ne kilimams. Ši aplinkybė, ko gera, paaiškina, kodėl moteris siūlo taip dažnai juos valyti – ji kasdien mato dulkių pilnus klientų kilimus.

Muilas dėmes tarsi konservuoja

Namų sąlygomis neįmanoma taip išdulkinti, išskalbti, išgręžti ir tolygiai padžiauti kilimų, kaip tai padaroma specialius įrengimus ir patalpas turinčioje valykloje. Be to, valykla apsirūpinusi daugybe cheminių tirpalų, kurie padeda įveikti skalbimo priemonėms neįkandamas dėmes.

Tiesa, kai kurių dėmių pašalinti nepajėgi ir valykla – įsisenėjusios raudonojo vyno, maistinių dažų dėmės lieka. Jei ant kilimo išsipylė kava, vynas ar riebalai, D. Soltonienė pataria kuo skubiau pavalyti dėmę šaltu vandeniu. Jokiu būdu nereikėtų tos vietos muiluoti ar pilti skalbimo priemonės, nes tai tik tarsi užkonservuoja nepageidautiną žymę.

Specialistės teigimu, dažnai klientai atveža valyti kilimus su namų augintinių paliktais padariniais ir kilimą paversti beveik nauju būna sudėtinga.

Su vilna – atsargiau

Apie kilimo priežiūrą reikėtų pagalvoti jau prieš įsigyjant jį. Pavyzdžiui, sintetinio pluošto kilimai namuose labiau traukia dulkes, plaukus, pūkus nei natūralūs vilnoniai, medvilniniai ar viskoziniai grindų patiesalai. Tačiau valykloje lengviausia išvalyti būtent sintetinio pluošto kilimus.

Vilnoniai, ypač raštuoti rankų darbo kilimai, valyklos specialistams sudaro daug problemų. Mat ant jų dažnai nebūna prisiūtų valymo instrukcijų, kyla pavojus, kad skalbiant ryškesnės spalvos gali išsilieti ir nudažyti šviesesnes kilimo vietas. Priimant tokį kilimą klientas perspėjamas dėl rizikos.

Su vilnoniais grindų patiesalais elgiamasi atsargiau – jie skalbiami žemesnėje vandens temperatūroje, į vandenį pilama acto. Beje, pastaruoju metu populiarūs ilgo plauko vilnoniai kilimai valosi neblogai, tačiau yra tikimybė, kad kilimo plaukai kiek susivels.

Valykloje nukenčia iš dviejų dalių pagaminti kilimai – tie, prie kurių išvirkščiosios pusės priklijuotas gumos masės arba audeklo pagrindas. Valykloje kilimus dulkinant, skalbiant ir džiovinant, guminis pagrindas trupa, o priklijuotas audeklas vietomis atšoka.

Blizga tik iš išorės

Dažnai vilnonių kilimų instrukcijose perspėjama, kad leistinas tik sausas valymas. Vis dėlto, D. Soltonienės žiniomis, Lietuvoje niekas tokiu būdu kilimų nevalo, nes neturi reikiamo dydžio sauso valymo įrengimų. Todėl klientai gali rinktis: ar rizikuoti ir skalbti kilimą, ar visai jo nevalyti.

Beje, sausas valymas taip vadinamas todėl, kad tekstilės gaminys į specialų įrenginį įdedamas sausas ir toks pat išimamas. Iš tikrųjų mašinos viduje valomi gaminiai įprastai plaunami, gręžiami ir džiovinami. Nuo tradicinio skalbimo šis valymo būdas skiriasi tuo, kad valant naudojamos specialios cheminės medžiagos, efektyviau šalinančios riebalus ir kitokius nešvarumus.

Kilimus galima ir patiems švarinti namie, juolab kad siūloma įvairių jiems valyti skirtų priemonių. Tačiau reikėtų įvertinti, kad chemikalai kilimą išvalo iš išorės, bet jie lieka kilimo viduje ir kambario oras pasipildo papildomų garų.

Ar kilimas buvo valytas namų sąlygomis, ar ne, galima nesunkiai atskirti. Jei tik pradėtas plauti jis ima putoti, vadinasi, yra likę valymo priemonių. Valykloje stengiamasi kilimus išskalauti taip, kad juose neliktų skalbiklių.

Kitos valymo paslaugas teikiančios įmonės pastaruoju metu kelia papildomas sąlygas norintiems, kad specialia mašina būtų išplautas ir išsiurbtas kilimas kliento namuose. Telefonu paskambinę į daugelį tokių bendrovių išgirsite, kad valymo brigada pas jus važiuos tik tuo atveju, jei užsakysite darbo ne mažiau kaip už 100 ar 120 litų. Kai kuriose įmonėse ši minimali suma 200 ar 250 litų.

Yra įmonių, kurios jau apskritai atsisakė kilimų valymo paslaugos kliento namuose, nes kur kas pelningesnė ir pastovesnė veikla – nuolatinė švaros priežiūra biuruose, įmonėse.

|Populiariausi straipsniai ir video
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Užsienyje gyvenančios lietuvės papasakojo, kiek čia kainuoja vaikų darželiai: apie tokią sumą, kokia – Lietuvoje, net nesvajoja (147)

Sostinėje pakilus valstybinių darželių kainoms, tėvai sujudo. Kai kurie už sausio mėnesį...

Ginekologė: vienos vyno taurės motina gali nejausti, bet vaisiui tai – daug rimtesnė žala

Pirmadienį pareigūnai pasidalijo informacija, kad savaitgalį Vilniuje girta moteris pagimdė...

Šiurpūs pasaulio oro uostai: neįprasti keleivių patikrinimai, flomasteriu rašomi skrydžiai ir tuščias, auksu nulietas terminalas (11)

Ar matėte filmą „Terminalas“? Jo herojus, kurį vaidina Thomas Hanksas, papuola į kvailą...

Alytaus zonoje – skandalingi įvykiai: naktį, įtariama, sumuštas buvusios „pupytės“ vyras Jakutis (190)

Alytaus pataisos namuose – skandalingi įvykiai: įkalinimoje įstaigoje, įtariama, kiti bausmę...

Tomas Vaitelė

Trumpalaikės šlovės kalvė: jeigu ir laimėsime „Euroviziją“, tai netyčia (2)

Kasmet sausio ir vasario mėnesiai prasideda tuo pačiu: „kokios šiemet bus tendencijos“, „ar...

Žinia kavos mėgėjams: ten, kur ji auginama, vietiniai jos net negeria (26)

Viena geriausių pasaulyje kavų auga Kenijoje . Tai žino kavos mylėtojai įvairiose pasaulio...

Intymi šeimos problema varo žmoną iš proto: naktimis norisi rėkt į pagalvę (43)

Aptarkime hipotetinę situaciją. Žmona, kuri tėra 30-ies ir nori aktyviai gyventi romantinį...

Radikalus smalsumas. Prof. Egidijus Rimkus apie klimato kaitą: neaišku, kiek žmonijos išgyvens

Klimato kaita yra faktas, kurį mokslininkai tyrinėja jau keletą dešimtemčių. Profesorius...

Gyventojai aptiko įstatymų spragą: architektai daro, ką nori, o institucijos skėsčioja rankomis (44)

NT ekspertai Vilniuje esantį istorinį Žvėryno mikrorajoną įvardija kaip vieną...

|Maža didelių žinių kaina