aA
Akstinas susidomėti sostinės senamiesčio palėpe buvo nuotraukos, Gretos Motiejūnienės pateiktos vienai iš buitine technika prekiaujančių bendrovių - ji rengė konkursą "Buitinė technika virtuvės ir vonios interjeruose". Vienoje nuotraukų buvo matyti vonia, įleista į grindis. Užsienio šalių interjeruose bei prabangiuose naujųjų lietuvių individualiuose namuose tai nėra naujiena, bet ar iš tiesų tokie drąsūs sumanymai jau įgyvendinami ir butuose? Juolab palėpės bute, kuriame tai lėmė ne prabangos troškimas, bet būtinybė taupyti vietą?
Greta Motiejūnienė. Ergonomiškiausias interjeras
© "Electrolux"
Rengė sau

Pasirodo, Motiejūnienė - 28 metų moteris, įrengusi butą palėpėje, visai nėra profesionali dizainerė. Ji studijavo anglų kalbą, vadybą, o piešimas, interjeras, dizainas - tai pomėgiai nuo mažens. "Visada mėgau piešti, dailinti buitį. Nuo dizaino studijų atkalbėjo tėvai, sakydami, jog vargu ar ta profesija garantuos duonos kąsnį", - aiškina Greta.

Tačiau, kaip dažnai būna, ko nedrįsta įgyvendinti profesionalai, daug drąsiau to imasi kitų profesijų žmonės. Jų mintis nesuvaržyta standartų ir šablonų.

Butą palėpėje, sostinės senamiestyje, ne itin patraukliame stoties rajone, Greta su vyru nusipirko sau ir įsirengė. Tik aplinkybės privertė jį parduoti.

Kiauras stogas ir švilpaujantys vėjai

"Skelbime buvo parašyta, jog tai 2 kambarių butas su palėpe, tačiau tai, ką pamatėme, vargu ar iš viso buvo galima vadinti butu. Kai butų trūksta, nekilnojamojo turto agentūros nesigėdija ir paukščių pridergtos pastogės, virš kurios žiojėja skylės stoge, vadinti butu. Bet aš neišsigandau. Neišgąsdino ir tamsa - palėpė yra šiaurės vakarų pusėje, saulė joje vieši itin trumpai", - palėpės įsigijimo istoriją pasakoja Motiejūnienė. Greta ėmėsi darbo.

Palėpė virš palėpės

Didžiausi darbai buvo uždengti ir apšiltinti stogą, sutvirtinti konstrukcijas, įvesti dujas, vandenį, įstatyti langus. Darbai ne iš paprastųjų. "Gerai, kad kaimynai geranoriškai sutiko, kad iš jų buto bus pratęsti vamzdynai - dujų, vandens, kanalizacijos. Su meistrais kovojau dėl kiekvieno mažmožio. Jiems daug paprasčiau buvo nuvesti dujų vamzdį per galinę sieną, negu raityti jį palei sijas. Tačiau tokiu atveju, kadangi vamzdis turi būti atviras, jis smarkiai kristų į akis. Išsikovojau, kad jį priglaustų prie sijų", - prisimena Greta.

Be to, ji sumanė po pačiu stogo kraigu įrengti dar vieną patalpą - palėpės antrą aukštą. Tam reikėjo nemažai laikančiųjų konstrukcijų. Dėl jų išdėstymo taip pat reikėjo pasiginčyti ir ieškoti geriausių variantų, kad būtų tvirta ir gražu. Tvirtumą garantavo konstruktorius, apskaičiavęs apkrovas. Kadangi perdangos medinės, konstrukcijos nesunkios.

Keturiuose kvadratuose - trys kambariai

Greta Motiejūnienė. Ergonomiškiausias interjeras
© "Electrolux"

Laiptus į palėpės palėpę, arba į palėpės antrą aukštą, pavyko "susukti" ties laukujėmis buto durimis. Pasukti jie ne itin patogiai - ne į kambarį, o į laukines duris, tačiau tik taip buvo įmanoma išgauti reikiamo aukščio jų spiralę.

Dalį antro aukšto nuo pirmojo erdvės atitvėrė tik horizontalia perdanga ir išilginėmis sijomis. Aklina siena gerokai slėgtų ir taip stogo šlaitų prispaustą pirmo aukšto kambario erdvę. Balkone telpa stalas kompiuteriui, lentyna - kuo prastas darbo kambarys?

Priešingą pastogės pusę atitvėrė ir perdanga, ir siena. Po stogo nuožulnuma pakišo žemą lovą. Kuo ne miegamasis? Tiesa, staigiai keliantis iš lovos galima galva trenktis į stogo šlaitą. Tačiau ar daug yra tokių, kurie iš lovos šoktų lyg ant spyruoklių?

Lovos galvūgalyje dar tilpo vonia. Antro aukšto naudingas plotas - tas, kuriame aukštis ne mažesnis nei 1,6 metro - vos keturi kvadratiniai metrai. Grindų plotas -15 kvadratinių metrų.

Į grindis įleista vonia

Vonia į grindis įleista toje vietoje, kur apačioje yra virtuvės spintelės. Virš jų nereikia aukštų lubų, bet reikėjo pakabinti metalinę laikančiąja konstrukciją, kad vonia nenudardėtų žemyn. Konstrukciją "apsiuvo" gipskartoniu, joje įtaisė apšvietimo lempas. Viršuje vonios kraštai yra sulig grindimis. Ar patogu?

Dabartinė buto šeimininkė Indrė sako, kad dar kaip reikiant neišbandė masažinės vonios. "Tik supratau, kad negalima prileisti per daug putų - drimba per kraštus ant grindų. Nežinau, ar drėgmė neįsigers į patalynę", - abejoja Indrė.

Buvusi buto šeimininkė ir jo dizainerė Greta įsitikinusi, kad vėdinimas gana geras ir dėl drėgmės nuogąstauti nevertėtų.

Stoglangis ir tūrinis langas

Vietą 72 kvadratinių metrų (iš jų tik 52 metrai naudingi) bute taupo ir tūrinis langas. Kambaryje stogo šlaite vienas šalia kito stačiakampiu sudėti keturi stoglangiai, per porą metrų į šoną - tūrinis langas. Motiejūnienė sako, kad per stoglangius patenka daugiau šviesos, o tūrinis langas aukština erdvę. Po šiuo langu stovi pietų stalas su kėdėmis.

Greta prisimena, kad teko ginčytis su statybininkais. Jie siūlė sudėti tik stoglangius. Tokiu atveju nebūtų zonos su aukštesnėmis lubomis.

Pirmame palėpės aukšte yra kelios zonos: įėjimo (priėjo dar bus pastatyta drabužių spinta), svetainės (joje stovi sofa, neaukštas staliukas ir du krėslai) bei virtuvės. Atitvertame kampe įrengtas tualetas ir dušas.

Žemas stalelis svetainėje ir specialiai palėpei pagaminta sofa bei du sustumiami krėslai, -tai padeda maksimaliai taupyti vietą.

Sienos - baltos spalvos. Tokią Greta pasirinko dėl šviesos. Viena galinė siena apdailinta natūraliais iš bambuko lazdelių pagamintais apmušalais. Viršuje, miegamajame, vyraujanti bordo - prabangos spalva - tarsi rodo, kad patalpa, nepaisant jos dydžio - prabangi. Juk joje telpa viskas, kas būtina. Net plaukiantys debesys matyti pro stoglangį virš lovos.

Pardavė dėl mažylio

Greta sako, kad butas palėpėje skirtas viengungiui ar jaunai dviejų žmonių šeimai. Jos šeimai teko jį parduoti dėl atvirų laiptų ir nuo jų lengvai pasiekiamų sijų. "Kartą pamatėme savo mažylį, stovintį palubėje ant sijos. Gyventi toliau ir rizikuoti nesiryžome", - sako moteris.

Dabartinę buto šeimininkę Indrę su vyru buto originalumas sužavėjo iš pirmo žvilgsnio ir pirkdama jį sakė nė kiek neabejojusi. Kol kas ir jokių nepatogumų nepastebėjusi.

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

„Ekologistikos“ savininkas Cicėnas rėžė: nuimkite areštus nuo sąskaitų, nes atleisiu darbuotojus (200)

Alytaus įmonė „Ekologistika“, kurioje spalio 16-ąją kilo milžiniškas gaisras naudotų...

Naują automobilių mokestį Mačiulis sumalė į miltus: galės išvengti visi, kas tik norės (109)

„Klausimas, ar toks mokestis neprieštarauja Europos Sąjungos teisei, nes iš esmės tai prilygsta...

Didžiausios pasaulyje dykumos mįslės: radiniai iš kosmoso, dinozaurų kapinės ir banginių slėnis (1)

Sacharos smėlis per ilgus amžius pasiglemžė daugybę gyvūnų, žmonių ir net miestų. Tai...

Kardiologė perduoda svarbią žinią apie cholesterolio tyrimą: kam ir kada privalu nedelsiant atlikti? (2)

Visuomenės nuomonės tyrimo duomenimis, lietuviai skiria daug dėmesio cholesterolio kiekio kraujyje...

EP rezoliucija dėl Sausio 13-osios bylos teisėjų persekiojimo: pirmas žingsnis žengtas, bet finišas dar toli (17)

Pirmas rimtesnis postūmis link rezoliucijos, skirtos pasmerkti Rusijos vykdomą Sausio 13 -osios...

Paskelbė naujausią Lietuvos gyventojų sergamumo vėžiu statistiką: yra 3 pagrindinės onkologinės ligos (69)

Naujausia Nacionalinio Vėžio instituto (NVI) statistika rodo, kad sergamumas vėžiu auga – nuo...

Mokykla Biržuose neišsitenka tik su mokiniais: šviesti nusprendė ir tėvus (3)

Mokyklose vis daugiau dėmesio skiriant mokinių savijautai ir santykiams tarp mokyklos bendruomenės,...

Kalbėti apie pinigus – sveika: kaip tą daryti su savo antrąja puse?

Pinigai daugybei žmonių yra sudėtinga tema. Viena vertus, planai yra visada didesni už sumą...

Tragedija treniruotėje: nukritusi nuo lygiagrečių žuvo 20-metė gimnastė (3)

Tragiškai baigėsi gimnastikos treniruotė Pietų Konektikuto universitete (SCSU) – jos metu nuo...

Tragiškas įvykis Vilniaus pakraštyje – Minsko plente žuvo moteris (58)

Antradienio pavakarę, apie 17.09 val., sostinės policija ir greitoji pagalba gavo pranešimą, kad...