Tyrimai rodo, kad kenksmingą savo namų aplinką dažnai susikuriame patys, nes dulkėse, ore ir kitose terpėse pavojingos cheminės medžiagos atsiranda, o vėliau į mūsų organizmą patenka iš kasdien naudojamų gaminių, apie kurių galimą poveikį net nesusimąstome.
© Organizatorių nuotr.


Atsakymų ir patarimų, kaip sumažinti pavojingų medžiagų kiekį namuose, kaip racionaliai naudoti saugias, aplinkai draugiškas bei efektyvias švaros priemones, visi kviečiami ieškoti lapkričio 20-22 d. Lietuvos parodų ir kongresų centre LITEXPO vyksiančioje parodoje „Eko Logika“.

„2011-2014 metais savanorių namuose bei darbo aplinkoje tyrėme dulkių mėginius. Ieškojome trijų plačiai paplitusių pavojingų cheminių medžiagų grupių – ftalatų, degumą mažinančių medžiagų bei perfluorintų junginių. Taip pat tyrėme ir toje aplinkoje gyvenančių bei dirbančių savanorių kraują, siekdami patikrinti, ar egzistuoja koks nors ryšys“, - apie Baltijos aplinkos forumo inicijuoto ir vykdyto tyrimo eigą pasakojo forumo cheminių medžiagų ekspertė Laura Stančė.

Minkštos plastmasės gaminiuose, kvepaluose ir statybinėse medžiagose dažnai naudojami ftalatai tirtuose mėginiuose buvo paplitę labiausiai. Leistiną normą daugiausiai – net iki 1000 kartų – viršijo degumą mažinančios medžiagos, kurios ilgą laiką buvo plačiai naudotos elektronikos prietaisuose, balduose ir tekstilės gaminiuose. Tuo tarpu perfluorintų junginių, kurie pasižymi tokiomis savybėmis kaip atsparumas riebalams bei vandeniui ir naudojami neprisvylančiuose induose, impregnuotuose drabužiuose, riebalų nesugeriančiose pakuotėse, aptikta tik dviejuose mėginiuose.

„Visų šių medžiagų neigiamas poveikis sveikatai nėra iki galo ištirtas. Tačiau jos vertinamos kaip potencialiai turinčios rimčiausią neigiamą poveikį sveikatai ir siejamos su vėžiniais susirgimais, įtaka endokrininės sistemos ardymui, neigiamu poveikiu embriono vystymuisi, taip pat vaisingumui, imunitetui. Žinoma, viskas yra labai individualu ir tikėtini poveikiai priklauso nuo lyties, amžiaus, svorio, paveldimumo, imuniteto ir begalės kitų kintamųjų. Tačiau tai nereiškia, kad galime į potencialias grėsmes nekreipti dėmesio. Veikiau priešingai“, - tyrimo duomenis komentavo L.Stančė.

Norint išvengti potencialią grėsmę keliančių medžiagų artimiausioje namų aplinkoje, visų pirma, patariama rinktis alternatyvius produktus, kurių sudėtyje pavojingų cheminių medžiagų nėra arba jų kiekis minimalus.

Jeigu išgirdus tokius tyrimo rezultatus kyla noras intensyviai švarintis, - taip pat sukluskite.

Nors instinktyvus noras švarintis – puikiai suprantamas, tačiau siekiant palaikyti saugią švarą namuose reikia nepamesti galvos. Kiekvienam namų kampui tikrai nereikia atskiro agresyvaus cheminio valiklio.

„Dulkes, kuriose ir kaupiasi kenksmingos medžiagos, valyti geriausia paprastu vandeniu sudrėkintu skudurėliu. Patalpas svarbiau ne išpurkšti cheminiais gaivikliais, bet tiesiog labai gerai išvėdinti. Jei jau reikia valyti nešvarumus ar nuriebalinti paviršius - paprasčiausia soda, citrinos rūgštis ar ekologiškas valiklis, kurio sudėtinės dalys skyla gamtoje, šią užduotį įveiks taip pat efektyviai, kaip ir agresyvūs cheminiai valikliai. Be to, kartais priemonė, kuri po valymo lieka ore bei ant nublizgintų paviršių, yra kenksmingesnė už tas pačias bakterijas, kurias siekėme pašalinti, ir tik padaugina kenksmingų medžiagų kiekį patalpose“, - patarimais dalinosi LITEXPO vyksiančios parodos „Eko Logika“ organizatoriai.

„Eko Logikoje“ kiekvienas besidomintis ras atsakymų ir patarimų, kaip užtikrinti švarą namuose ir racionaliai naudoti saugias, aplinkai draugiškas bei efektyvias buitinės chemijos ir kosmetikos priemones.

Parodos metu veiks ir filmų erdvė, kurioje bus demonstruojami su aplinkosauga ir atsakingu vartojimu susiję filmai, o paskaitų, diskusijų ir konsultacijų metu lankytojai daugiau sužinos apie atsakingą vartojimą bei galės patys išbandyti naujus produktus ir gaminius.

„Šiemet ypač siekiame parodos lankytojams suteikti kuo daugiau praktinės naudos. Tad kviečiame visus nufotografuoti savo kasdien vartojamų produktų etiketes ir atsinešti į parodą bei išstudijuoti jas kartu su ekspertais“, - primena LITEXPO parodos „Eko Logika“ projekto vadovė Gabija Zymonaitė.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Po Venckienės sulaikymo išplatintas jos sūnaus kreipimasis (195)

Ketvirtadienį pranešus apie buvusios teisėjos ir Seimo narės Neringos Venckienės sulaikymą JAV,...

Baisias šeimos problemas tėvai slėpė po devyniais užraktais: vaiko pasakojimais netikėjo net artimieji

„Nesvarbu, kokioje aplinkoje užaugote, nesvarbu, kas jūsų tėvai, – jūsų gyvenimas neprivalo...

Langaitis: nemanau, kad būsiu didelis praradimas (97)

Penktadienį konservatorius Tadas Langaitis savo socialinio tinklo paskyroje feisbuke pranešė...

Kuodis įvardijo, kokia bus esminė ekonominė problema po 10 metų (127)

XXI amžius gali Žemę, kaip žmonių planetą, pakeisti į Žemę, kaip robotų planetą, sako...

Per tėvų aplaidumą mergytė nugrimzdo į komą, nuteista motina įpareigota rūpintis vaiko sveikata (16)

Prieš pusantrų metų Gargžduose iki komos sumuštos vos dvejų metų mergytės gyvybę medikams...

Romualdas Žadeika iš „Achemos grupės“ atleistas neteisėtai (2)

Buvęs koncerno „ Achemos grupė “ generalinis direktorius Romualdas Žadeika iš koncerno...

Pasidalino, kuo maitina užsienio ligoninėse – kai kurios porcijos stebina (23)

Lietuvoje pradėjus vykdyti ligoninių maisto patikrinimus, paprašėme užsienyje gyvenančių ar...

Apie įtakingo asmens seksualinį priekabiavimą prabilo aktorius Brendanas Fraseris (4)

Į seksualinį priekabiavimą paskatinusių reaguoti judėjimų „#MeToo“ ir „ Time ’s Up“...

Išskirtinį meniu siūlanti Kauno užkandinė – iki šiol neatrasta vieta burgerių gerbėjams (27)

Kaune jau kelerius metus gyvuoja užkandinė pavadinimu „Kuhne“. Taip, kuhne . Iš tiesų,...