aA
Paskanavę pirmųjų uogų – valgomųjų sausmedžių, laukiame braškių derliaus. Prigrasome vaikus, kad užvalgius žalių, neprinokusių pilvelius skaudės, ir kasdien tikriname – gal jau paraudo... Apmaudu, kai lūkesčius keičia nusivylimas, kai derlius būna menkesnis, nei tikėjomės. Kas kaltas?
Braškės
Braškės
© Shutterstock

Dėmė ant paukščių sąžinės

Vieni įkyriausių braškių kenkėjų – paukščiai. Jie be didelio vargo gali sugadinti trečdalį arba net pusę derliaus. Be to, sparnuočiai sulesa būtent pirmąsias, pačias skaniausias ir didžiausias uogas.
Daugiausia žalos pridaro smilginiai strazdai. Šie paukščiai buriasi į kolonijas ir laikosi arčiau žmonių. Gal ką nors jų giesmės ir džiugina, bet mums, sodininkams, tai ženklas, kad derliui gresia pavojus. Atskrenda būrys ir per kelias minutes nulesa juodųjų serbentų, medlievos, aronijos krūmą ar nusiaubia vyšnią, trešnę. Apie avietes ir braškes net nėra ko šnekėti!

Dažnai uoginėms kultūroms nuo sparnuočių apsaugoti naudojami tinklai. To daryti taip pat nevertėtų – zylės, bukučiai ir kiti paukštukai lengvai į juos įsipainioja ir žūva. Naudokite tankius audeklus (pavyzdžiui, marlę, senas užuolaidas) arba denkite daržo plėvele. Pasitelkite humaniškesnius kovos būdus: sode statykite kaliauses, kabinkite blizgaus popieriaus ar folijos juosteles, kurios besiplaikstydamos vėjyje skleis šiurpokus garsus. Nupieškite plėšraus paukščio siluetą su gąsdinančiomis akimis ir pakabinkite ant medžio.

„Dekorą“ reikia dažnai keisti – paukščiai greitai perpranta, kad žmonės juos mausto. Suklaidinti galima ir kitaip. Baigiantis masiniam braškių žydėjimui, tarpueiliuose padedami uogų muliažai. Tai nedideli glotnūs akmenėliai, medžio ar putplasčio gabalėliai, nudažyti ryškia raudona spalva. Kai sunoks uogos, smalsūs paukščiai jau bus įsitikinę, kad šioje sodyboje jiems nėra ką veikti.

Ak tie šliužai!

Kas kaltas, kad uogų derlius būna menkesnis, nei tikėjomės
© Shutterstock


Kita bėda – sraigės, šliužai, išgraužiantys uogų minkštimą. Tarp augalų ir ant takelių išdėliojamos medinės lentelės. Šliužai mėgsta nakčiai po jomis pasislėpti – tereikia ryte surinkti. Sausu oru dirvą aplink krūmus pabarstykite pelenais (100–150 g/m2). Ši paprasta priemonė apsaugos ne tik nuo šliužų, bet ir nuo kekerinio puvinio, pasireiškiančio dėl drėgmės pertekliaus. Sumažės ir paprastosios seiliūgės lervų, siurbiančių augalų sultis. Dėl to susiraukšlėja lapai, o uogos būna netaisyklingos, blogai išsivysčiusios.

Kas nukando pumpurus?

Braškių ūkis Babtuose
Braškių ūkis Babtuose
© Ramūnas Guiga


Braškės kenčia ir nuo avietinių žiedgraužių. Pastebėjote nukąstus žiedinius pumpurus? Tai signalas, kad braškyne prisiveisė būtent šių kenkėjų. Avietinių žiedgraužių patelės kiaušinėlius padeda į pumpurus. Kad palikuonims būtų saugu ir šilta, jos nukanda stiebelius, ir žiedai neišsiskleidžia.

Kai kenkėjų labai daug, tenka naudoti cheminius preparatus, bet tai daryti reikia mezgantis žiediniams pumpurams ir nuėmus derlių. Nokstant uogoms, insekticidų geriau vengti – cheminių medžiagų gali patekti į vaisius.

Gelbsti natūralios priemonės. 400 g tabako dulkių arba machorkos ir 40 g muilo suberiama į 10 l talpos indą ir pavirinama 15–20 minučių. Po dviejų valandų „kompotas“ perkošiamas ir juo nupurškiami augalai. Apgraužtus žiedpumpurius reikia surinkti ir sunaikinti.

Avietinių žiedgraužių sumažės, jei tarpueilius išklosite spygliuočių šakelėmis, o vietą braškynui parinksite toliau nuo aviečių. Nuėmę derlių pasirūpinkite švara – turi būti nupjauti sveiki arba bent pašalinti ligoti, parudavę lapai, o tarpueiliai supurenti, piktžolės išrautos.

Dažnai rekomenduojama tarpueiliuose sodinti česnakus arba svogūnus. Šie augalai nedaug gelbsti nuo ligų, labai apsunkina dirvos įdirbimą ir priežiūrą. Geriau juos sodinti laukelio pakraščiuose.

Žurnalas
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(4 žmonės įvertino)
4.2500

Top naujienos

Du mėnesius pragaro „Azovstal“ požemiuose išgyvenęs ukrainietis: Putino „įsakymo“ jie nepaisė

Balandžio pabaigoje ir gegužės pradžioje prasidėjo civilių evakuacija iš rusų okupuoto...

Anksčiau veikė Lietuvoje, o dabar kursis Latvijoje: ar sugrįš žinomas prekybos tinklas

Maždaug prieš savaitę paaiškėjus, kad prekybos tinklas „Spar“ jau artimiausiu metu planuoja...

Gatvėje apklausti rusai reaguoja į Seimo sprendimą paskelbti juos teroristais: ta Lietuva kaip kokia Afrikos valstybė (18)

Lietuvos Seimo sprendimas Rusiją pripažinti teroristine valstybe neliko nepastebėtas. Kremliaus...

Karas Ukrainoje. Iš rusų derybininko – naujas siūlymas, Ukraina atrėmė atakas Severodonecke (3)

Ukraina atmetė galimybę susitarti su Rusija dėl paliaubų ir pareiškė, kad nesutiks su...

Armonaitė – apie laukiančią kovą Seime: turėjome tris galimybes (6)

Nors ir kompromisinis, nors ir maksimaliai konservatyvus, bet, kaip apie civilinės sąjungos...

Tvarumo entuziastė Gita: pigesnis daiktas parduotuvėje iš karto verčia pagalvoti apie žmogaus išnaudojimą

Dvidešimt metų pradinių klasių mokytoja dirbusi Gita Kriščiūnienė užsikrėtusi tvariu...

Delfi PliusVytautas Bruveris, laida „Kaip pas žmones“, Virginija Spurytė

Ukrainai – amoralus Vakarų siūlymas: šurmulį sukėlė Vokietijos intelektualų laiškas (14)

Ukraina neturėtų bet kokia kaina siekti paliaubų su Rusija , kaip tai Kijevą esą ragina daryti...

Profesorius Labanauskas atsakė, kiek kiaušinių per dieną suvalgyti sveika (3)

Kiaušiniai kartas nuo karto vis sukelia naujų diskusijų – ar jie tikrai sveiki? Ar juos...

Olena Zelenska įvardijo tik du žodžius, kuriuos nori išgirsti iš savo vyro (2)

Pirmoji Ukrainos ponia Olena Zelenska kartu su savo vyru prezidentu Volodymyru Zelenskiu davė...

Užkalnis paliko Italiją sotus ir laimingas (2)

Kodėl laimingas? Juk esu sakęs: nenoriu grįžti į Lietuvą po devynių mėnesių kelionių. Bet...