aA
Puiki kambarinių augalų atostogų vieta – sodai, terasos ir balkonai. Tik ten juos apgyvendinti reikia ne bet kada ir ne bet kaip. Juk vieni mėgsta lepintis saulės spinduliuose, tiesiog negali be jų augti, o kiti turi glaustis šešėlyje ir nepakenčia kaitros.
Kambariniai augalai
© Shutterstock

Laikas pratintis prie lauko sąlygų

Švelnūs saulutės spinduliai augalus žadina jau balandžio mėnesį. Tiesa, šiluma dar netikra. Žemė sušilti nespėjo, o išties šiltos dienos būna vos kelios. Gegužę, nors dienomis gali būti vasariškai šilta, naktimis oras atvėsta, dažnos šalnos. Tad verčiau būti kantriems ir palūkėti.

  • Išnešti į lauką augalus galima ne anksčiau kaip antroje gegužės pusėje, dar geriau – birželio mėnesį.
  • Pirmą kartą augalus sustatykite šešėlyje arba į lauką išneškite apsiniaukusią dieną kelioms valandoms. Pirmąsias 3–5 paras nepatingėkite jų nakčiai grąžinti atgal į kambarį arba šiltnamį.
  • Tik kai naktys jau būna pakankamai šiltos (ne mažiau kaip 10 ºC), augalai lauke paliekami visai parai.
  • Lauke augalai gauna daugiau šviesos. Būtinai atsižvelkite į jų poreikius: vieniems reikalinga saulėta vieta, kitiems – dalinis ar visiškas šešėlis. Neatsargiai saulėkaitoje palikti augalai gali nudegti – lapai pagelsta, kartais net atsiranda sausų šviesių dėmių.
  • Pripratę prie ramios namų aplinkos, augalai ne visada turi pakankamai stiprius stiebus. Kartais ir vazonai būna nepakankamai sunkūs, kad atlaikytų vėjo gūsius. Atviroje vėjuotoje vietoje vazonus sustatykite grupėmis, sukabinkite tarpusavyje, o pavienius pririškite prie atramų. Sode, gėlyne augalus galima įkasti į žemę su vazonais. Tada jie atrodys tarsi natūraliai augantys tarp gėlių.

Nepamirškite tikrinti žemės drėgmės

Reguliariai tikrinkite kiekvieno vazono žemės drėgmę ir laistykite pagal rūšies poreikius. Net po lietaus kai kurie vazonai gali išlikti sausi, jei lašai nurieda lapais į šonus. Patikrinkite ir padėklus – ten telkšantis vanduo ir užmirkusi žemė daugumai augalų pražūtingi.

Mėgėjai pasilepinti saulės spinduliuose

Kelias dienas grūdinti kambariniai augalai gražiai augs saulės spindulių sušildytoje vietoje. Nemaža dalis jų pavėsingoje vietoje nežydi.

Nuo saulės spindulių augalai greitai sušyla ir išgarina gerokai daugiau drėgmės. Būtinai atkreipkite dėmesį, ar vazonai neįkaista per daug. Tamsūs vazonai atokaitoje būna tokie karšti, kad nukenčia augalų šaknys. Kuo daugiau saulės gauna augalai, tuo daugiau drėgmės jie išgarina ir tuo dažniau reikia laistyti.

Geriausiai vasarą saulėtoje vietoje jaučiasi mandevilos, kinrožės, pelargonijos, kiauliauogės, kiškiakopūsčiai, galeniai, bugenvilijos, ananasai, araukarijos, kiparisai, mirtos, jukos, bambukai, lauramedžiai, aukubos, daturos, granatmedžiai, agavos, alavijai, kaktusai ir dauguma kitų sukulentų.

Augalai švelniais, pūkuotais lapais (sanpaulijos, siningijos, ginuros, pūkuotoji kalankė ir panašūs) yra jautrūs lietui ir drėgmės pertekliui ore. Juos laikykite pastogėje.

Kas glausis šešėlyje

Šešėlyje gerai jaučiasi dauguma kambarinių augalų, vadinamų lapiniais. Platūs ir švelnūs lapai tarsi sako – jie prisitaikę prie nelabai ryškios šviesos. Dauguma laipiojančių augalų ir vijoklių gamtoje ropščiasi krūmų ir medžių kamienais aukštyn, taigi neišvengiamai yra dengiami šešėlio.

Dar viena išimtis: pusšešėlyje geriausiai auga narenis, plokštenis, lapenis. Nors jie yra kaktusai, bet gamtoje įsikuria kitų augalų šešėlyje ir vasaros vidurdienio kaitrai neatsparūs.

Šešėlyje ar trumpai saulės apšviečiamoje vietoje augs begonijos, beloperonės, katilėliai, kalijos, cilkamenai, raktažolės, azalijos, aspidistros, chlorofitai, lamstai, ožekšniai, gebenkrūmiai, gebenės, tradeskantės, paparčiai.

Orchidėjos yra įvairios, todėl ir jų poreikiai labai skiriasi. Iš anksto pasidomėkite, kokių sąlygų reikia Jūsų auginamai gėlei. Jei nežinote nei genties, nei veislės, laikykite ją nekarštame pusšešėlyje, reguliariai laistykite.

Nevėluokite parnešti namo

Rugpjūčio antroje pusėje orai pradeda keistis. Ne tik pastebimai trumpėja dienos, bet ir vėsta naktys, iškrenta rasa, driekiasi rūkai. Ryto drėgmė patinka ne visiems augalams. Taigi pirmiausia į namus reikia parnešti jautriausius, kilusius iš atogrąžų. Paatogrąžių augalai, dauguma kambarinių medelių lauke gali likti tol, kol nakties temperatūra nenukrenta žemiau 5–7 ºC.

Rugsėjo mėnesį sekite orų prognozes. Vos tik kyla šalnų pavojus, augalus pridenkite daržo plėvele arba nakčiai suneškite į patalpas. Bobų vasara – paskutinės šiltos rudens dienos. Tegul augalai jomis pasidžiaugia. O tada – laikas namo.

Nelaikykite augalų lauke iki paskutinės šiltos dienos ar nakties. Nors jie dar visai neblogai atrodo ir galėtų ištverti vėsesnį orą, paskui labai sunkiai pritaps kambaryje. Kuo ilgiau augalas laikytas lauke, tuo didesnį stresą patirs patekęs į tamsesnį, sausesnį ir šiltesnį kampelį. Jei namo jis parneštas jau prasidėjus šildymo sezonui, dėl staigaus aplinkos sąlygų pasikeitimo gali numesti lapus. Taigi grįžimas namo turi būti toks pat laipsniškas, kaip ir išnešimas į lauką.

Daugelis kambarinių medelių ir krūmelių per vasarą lauke paauga. Ne visada kambaryje pakanka vietos dideliems augalams. Drąsiai imkite į rankas žirkles. Nukirpkite visus per ilgus, nulinkusius ir susipynusius ūglius.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Milijonus kainavusioje sistemoje – skylė po skylės: ar duomenys apie mūsų asmeninę sveikatą saugūs? (30)

Elektroninės sveikatos sistema jau kainavo daugiau nei 30 milijonų eurų, tačiau spragos ir...

Vilniaus centre į atvirą kanalizacijos šulinį įkrito mažametė mergaitė (29)

Sekmadienį, spalio 14-ąją, policijos pareigūnai gavo pranešimą apie į lietaus nuotekų šulinį...

50-metį švenčiantis Juozas Statkevičius – apie sąžinę, „auksinę ranką“, ir deficitą nedeficito laikais (11)

Kvailas dalykas, kurį turiu – sąžinė. Nemoku apgaudinėti žmonių. Geriau sąžiningai dirbti...

Po netiesioginių Saudo Arabijos grasinimų naftos kainos gali šoktelėti iki 100 dolerių (47)

Pasaulinę naftos rinką, jau ir taip varžomą JAV sankcijų Iranui, šiuo metu drebina rizika dėl...

Naujojo biudžeto paslaptis – diržų veržimas ekonomikos kilimo metu: rado, kas sumokės už valdančiųjų užmojus atnaujinta 15.20 (277)

Nors Lietuva išgyvena ekonominį pakilimą, kaip iš giedro dangaus pasirodė žinia – kultūros...

Vokietijoje ir Europos Sąjungoje rusena konfliktas: prieita net iki ciniškų raginimų (77)

Nors nuo Vokietijos susivienijimo praėjo jau 28-eri, o nuo pirmojo Europos Sąjungos išsiplėtimo į...

Meghan Markle sėkmingai slėpė nėštumą, tačiau stiliaus užuominų būta ne kartą (12)

Sasekso hercogienė Meghan jau kurį laiką buvo akylai stebima žiniasklaidos fotografų ir jei...

Palygino, kaip vaikus augina Lietuvoje ir Ukrainoje: prie tokių sąlygų lietuviai nepratę (49)

Eva Bakienė su trimete dukrele Elze į Lietuvą grįžo trumpam – iki spalio 21 dienos, kol tęsis...

Lietuvos futbolo rinktinės vargai: blogiausias čia – ne Jankauskas (9)

733 dienų be pergalių oficialiuose turnyruose, 18 pralaimėjimų per paskutines 26 rungtynes bei 14...