aA
Rūpinimasis kambariniais augalais ir meilė gyvūnams telpa žmogaus širdyje, tačiau juos laikyti vienoje teritorijoje kartais būna sudėtinga. Gamtoje tarp šių dviejų grupių vyrauja harmonija, nes didelėse teritorijose užtenka erdvės visiems.
© Shutterstock

Gyvūnų daroma žala augalams ir atvirkštinis procesas nepastebimi. Be to, dėl stipraus savisaugos instinkto daugelio nuodingų augalų gyvūnai neliečia. Tokie gamtos dėsniai.

Nelaukiami nuostoliai

Namuose auginamų gyvūnų savisaugos instinktas gerokai susilpnėjęs. Be to, jie ilgiau būdami namuose, mažoje teritorijoje, pradeda nerimauti. Genami smalsumo ir noro išdykauti (kartais dėl vitaminų trūkumo) augintiniai graužia ir laužo lapus, kapsto žemę, daužo vazonus, pridaro kitų eibių. Paukšteliai iš lapelių ir žiedų mėgsta sukti lizdus, o smulkūs graužikai juos nešasi į narvelius.

Ypač dažnai tenka nusivilti ir patirti nuostolių tiems žmonėms, kurie pavasarį kambaryje augina gėlių ir daržovių daigus. Dažnai tenka rinktis, ką namuose laikyti – gyvūnus ar augalus. Augintinių dėmesį galima nukreipti kitur: tegul graužia, laužo ir tąso jiems skirtus daiktus. Nuolat kambaryje laikoma katė nelies gėlių, jei ją išleisite į lauką arba ji gaus vitaminų, augalinių papildų, vazonėlyje užaugintos specialios žolytės.

Gyvūnai reikalauja dėmesio

Katėms reikia skirti daugiau dėmesio. Jos itin judrios, mėgsta sėdėti ant palangių, todėl dažnai nukenčia ten esantys augalai. Šie gyvūnai mėgsta vazonuose kapstyti žemę, apšlapina augalus, o šie greitai sunyksta, nes jiems labai kenkia koncentruotas šlapimas.

Ne visiems kambariniams augalams augintiniai skiria vienodai dėmesio. Kaktusus, nors kai kurių iš jų spygliai ir labai aštrūs, katės vis tiek brauko letenėlėmis. Gyvūnai mėgsta judinti, žaisti, graužti chlorofitų, gebenių lipikių lapus, o filodendrus, difenbachijas apeina iš tolo. Instinktas juos perspėja, kad šie augalai nuodingi, todėl nereikia liesti.

Kates, papūgėles itin traukia šviežia žaluma. Ši trauka daug stipresnė už baimę gauti pylos. Šunys ramesni. Žaluma – vaistų pakaitalas. Žolės padeda gyvūnui apvalyti skrandį nuo įvairių nepageidautinų medžiagų, pavyzdžiui, nulaižytų plaukų sruogų. Be to, augaluose gausu vitaminų, baltymų, ląstelienos, gleivių, mineralinių ir kitų medžiagų. Katės ėda ne viską. Ypač jos mėgsta kviečių želmenis. Želmenų nereikėtų kirpti. Jie neturi būti peraugę. Gyvūnams patinka ir petražolės, avižos, katžolės, čiobreliai, kopūstai, morkos. Lauke katės, šunys su malonumu ieško ir ėda varpučių lapus, šakniastiebius.

Kas kelia pavojų?

Ne visi augalai naminiams gyvūnams į sveikatą. Nuo narcizų, tulpių, chrizantemų, lubinų, kvapiųjų žirnelių, kai kurių kambarinių gėlių (vėzdūnių, citrinmedžių, šeflerų, alavijų, agavų) lapų sutrinka virškinimas. Panašiai šunis, kates veikia azalijų, krotonų, rododendrų lapai ir žiedai. Paukšteliai paragavę krotonų lapų praranda orientaciją, suserga depresija.

Pelargonijos turi stiprių eterinių aliejų. Visos jų dalys gyvūnams ir paukščiams yra pavojingos. Ciklamenų lapai ir žiedai suerzina akis ir burnos gleivinę. Filodendro lapais papūgėlės gali apsinuodyti, o kanarėlės – nusinuodyti.

Amarilių svogūnai pavojingi jūrų kiaulytėms ir baltosioms pelytėms. Raudoni dekoratyviųjų paprikų vaisiai nuodingi visiems stambesniems augintiniams, o lapai – smulkiems paukšteliams. Puansetijų reikia saugotis ne tik gyvūnams, bet ir žmonėms. Jų lapuose esančios sultys erzina odą ir burnos gleivinę.

Katėms, šunims ir kitiems gyvūnams maistas turi būti patiekiamas įprastoje vietoje. Vieną dubenėlį dera skirti pašarui, kitą – vandeniui. Tik pakankamai reikiamų maisto medžiagų gaunantys gyvūnai gyvena santarvėje su augalais.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Veryga apie 10 proc. brangsiančią degtinę: mokomės iš klaidų – degtinė buvo palikta per pigi (645)

Kitais metais valdžia planuoja ir dešimtadaliu didinti stipraus alkoholio akcizą, ir pertvarkyti...

Giedrius Drukteinis. Lietuvos grožio industrija tėra įprastas kiaulių tvartas (192)

Pastarasis konfliktas tarp Julijos Janus ir Juozo Statkevičiaus ne tik sukėlė nemažai...

Užkalnis. Žinau, už ką balsuosite rinkimuose (332)

Taip, aš tikrai žinau, kas bus išrinktas dirbti Daukanto aikštėje. Tiksliau, aš bijau, kad...

Rusija tulžingai reaguoja į Lietuvos sankcijas dėl užpuolimo Kerčėje: be atsako neliksite (1585)

Lietuva tapo pirmąja pasaulio valstybe, apsisprendusia dėl Kremliaus agresijos Kerčės sąsiauryje...

Orai: snigs beveik visur (2)

Artimiausiomis dienomis mūsų šalies orus lems pamažu nykstantis ciklonas. Ketvirtadienį dangus...

Šiauliuose atskleidė kitą mitingo dėl mokytojų pusę: moksleiviai ten buvo išsiųsti ne savo noru (499)

Trečiadienio vidurdienį prie Šiaulių miesto savivaldybės susirinko minia moksleivių, kurie...

Theresa May atlaikė balsavimą dėl nepasitikėjimo (66)

Didžiosios Britanijos ministrė pirmininkė trečiadienį vakare atlaikė balsavimą dėl...

Grybauskaitė: skambinau ir Petrauskienei, ir Skverneliui, tačiau premjeras žadėjo susitvarkyti pats (327)

Prezidentė Dalia Grybauskaitė susirūpinusi dėl etatinio mokėjimo reformos ir siūlė pagalbą...

„Olympique“ paskutinis pro pūgą prasibrovė į Čempionų lygos aštuntfinalį

UEFA Čempionų lygoje baigėsi grupių etapas. Trečiadienį buvo likęs tik vienas nežinomasis –...

Alkoholis turi naują geriausią draugą: gėdą sukelianti liga žudo tyliai (43)

„Ne, ne, man viskas gerai. Dirbu gerai, nepervargstu. Viršininkas geras. Uždirbu daug, tobulas...