Puansetija dar nepralenkė populiarumu Kalėdų eglutės, tačiau jau tapo pageidaujama jos palydovė. Mat visus žavi šios puošniosios karpažolės šakelių viršūnių raudoni (yra ir kitų spalvų) pažiedlapiai, kuriuos daug kas laiko žiedais. Iš tiesų žiedai yra susitelkę į nedideles kekes pažiedlapių centre.
Puansetija, gėlė
© Corbis/Scanpix
Kuo daugiau išsiskleidusių smulkių žiedelių, tuo trumpiau džiugins puansetijos grožis, nes paprastai ji žydi apie mėnesį. Jos žydėjimo laiką pratęsime, jei mokėsime tinkamai prižiūrėti Kalėdų žvaigžde vadinamą gėlę.

Ilgaamžiškumo receptas

Puansetija skleidžia šventinę nuotaiką nuo senų laikų. Įdomu, kad XIX a. pradžioje JAV ambasadorius Meksikoje J.R.Poinsetas pirmas atkreipė dėmesį į šį karpažolinių šeimos augalą, kurį vėliau pradėta vadinti jo atradėjo vardu. Puansetijas auginti masinei prekybai pradėta 1900 m. Tėvynėje (Gvatemaloje, Meksikoje, Floridoje) puošniausiosios karpažolės gali užaugti iki 4 m aukščio. Augančios prie namų puansetijos formuojamos kaip medeliai arba krūmai, o Europoje auginamos vazonėliuose, šiltnamiuose.

Didžiausia puansetijos puošmena - spalvingi pažiedlapiai šakelių viršūnėse, atrodantys kaip žiedai. Šios gėlės žiedai išties susitelkę nedidelėse kekėse pažiedlapių centre.

Nuo vaikystės gėlėmis besidomintis ir jomis prekiaujantis Henrikas Tautkus pataria - pirkdami puansetiją sau ar dovanų, atkreipkite dėmesį į žiedus. Mat spalvingų pažiedžių centre turi būti kuo mažiau išsiskleidusių žiedų - kuo daugiau jų išsiskleidusių, tuo trumpiau gyvens augalas. Neverta pirkti puansetijų turguje, nes jos yra jautrios šalčiui. Šiltoje gėlių parduotuvėje nusipirktas puošniąsias karpažoles namo reiktų vežti apgaubtas polietileno maišeliu arba suvyniotas į popierių.

Priežiūra namuose

H.Tautkus pataria parsivežtą augalą pastatyti šviesioje vietoje, tačiau jo neturėtų siekti tiesioginiai saulės spinduliai. Puansetijoms pavojinga žemesnė nei 15 laipsnių kambario temperatūra, skersvėjai, šalto oro gūsiai, patenkantys į kamabarį, atidarius langą. Dėl šių priežasčių ji gali prarasti spalvą ir nuvysti.

“Puansetija numes dalį lapų, jei bus laistoma šaltu vandeniu, o oras kambaryje bus labai šiltas ir sausas. Gėlę reikia laistyti šiltesniu nei kambario temperatūra vandeniu, kas dvi savaites pridedant žydintiems augalams skirtų trąšų. Puansetijos gerai prisitaiko prie kambario sąlygų ir, teisingai jas prižiūrint, ne vieną mėnesį puoš namus”, - įsitikinęs H.Tautkus.

Gėlininkas pataria tuomet, kai nubyrės dauguma puansetijos lapų (ne tik pažiedlapiai), krūmelius apkarpyti taip, kad ant šakelių liktų tik po du tris pumpurus. Stiebas patrumpinamas 5-7 cm aukštyje. Tuomet saikingai laistomą augalą reiktų pastatyti ant rytinės ar vakarinės palangės - netrukus pradės sprogti pumpurai.

Persodinama pavasarį

Kovo mėnesį šitaip prižiūrimą puansetiją reikia persodinti į didesnį vazonėlį su durpine ar kompostine žeme. Tuomet reikia laistyti gausiau. Persodinus po mėnesio pradedama laistyti universaliomis trąšomis, skirtomis kambariniams augalams.

Vasarą puansetiją reikia patraukti nuo saulėtos palangės. Galima auginti lauke pusiau pavėsingoje vietoje. Kadangi jauni stiebai auga greitai, birželį juos reikia patrumpinti - augalas sutankės.

Verta įsidėmėti, kad norint puansetiją pražydinti vėlų rudenį (spalį, lapkritį), ją reikia laikyti kasdien šviesoje ne ilgiau kaip 10-12 valandų. Puansetija nepražys, jei vakare kambaryje degs šviesa arba ji sklis nuo gatvėje degančio žibinto, todėl nuo spalio ar lapkričio ją reikia kasdien uždengti kartonine dėže, kad visiškoje tamsoje būtų 12-14 valandų per parą.

Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Žudikų ir prievartautojų gauja, kuriai pakluso ne tik kaliniai, bet ir kalėjimo prižiūrėtojai (42)

Lietuvos kalėjimų sistemoje – precedento neturintis skandalas: į nusikalstamą susivienijimą...

Grėsmės Lietuvos energetikai: „blackout`as“ už 3 milijardus ir VSD įspėjimai (46)

Birželio pabaigoje Briuselyje pasirašytas politinis susitarimas dėl Baltijos šalių elektros...

JAV didina spaudimą – po naujų sankcijų Irano vadovybei Pompeo pažadėjo daugiau veiksmų (24)

Jungtinės Valstijos nebijo imtis sankcijų prieš Irano vyriausybės aukščiausio rango...

Savaitės orai: bus labai tvanku (25)

Pirmadienio dieną Lietuvoje bus nepastoviai debesuota. Daugelyje pietinių ir rytinių rajonų...

Paplūdimio smėlyje tyko pavojingi mikrobai (4)

Apsilankymas paplūdimyje gali būti puikus būdas praleisti vasaros dieną. Tačiau beieškodami...

Keturių mažamečių mama kaimu grožisi valydama kaminą (73)

Vaikštome su Daiva Mikelioniene jos šeimos sodyboje Verstaminų kaime. Apžiūrėti visam turtui...

„Liverpool“ vartininko Kariuso košmaras tęsiasi: klydo ir vos palietęs kamuolį, ir paskutinę akimirką pralaimėjo „Borussia“ ekipai (7)

UEFA Čempionų lygos finale du kartus itin apmaudžiai klydęs „Liverpool“ vartininkas Loris...

Toronte per šaudynes žuvo vienas žmogus, dar 13 sužeista užpuolikas nukreipė ginklą į save (9)

Kanados didžiausiame Toronto mieste sekmadienį vakare užpuolikas pašovė 14 žmonių,...

Juodieji serbentai – tikra vitaminų superžvaigždė (7)

Ilgą laiką juodieji serbentai JAV buvo vadinami „uždraustuoju vaisiumi“, rašo...

Dėl aptiktų nuošliaužų tvirtinamas Aleksoto kalnas Kaune (22)

Kaune , ant Aleksoto kalno, aptikus nedidelių nuošliaužų, siekiama sutvirtinti jo šlaitą,...