Pelargonijos džiugina savo žiedais jau ne vieną savaitę. Jei pagalvojote apie kambaryje auginamą kvapnųjį jeronimą – jis taip pat šios temos dalyvis. Gėlininkai mėgėjai jau seniai žavisi platesniu pelargonijų pasirinkimu – nykštukinės, margalapės, rožiažiedės, kvepiančios, svyrančios. Jų tiesiog negali būti per daug, nes šios puošnios gėlės žydi visą vasarą ir tinka auginti net miesto sąlygomis.
© Shutterstock nuotr.

Kilusi iš Pietų

Pelargonija (lot. Pelargonium) — snaputinių augalų genčiai priklausantis augalas. Pelargonijos kilusios iš Pietų Afrikos. Jos gausiai auginamos Italijoje, Ispanijoje, Tunise, Maroke, Pietų Afrikoje, Egipte ir Bulgarijoje. Skirtingos jos rūšys auga kaip krūmai, puskrūmiai ar žolės.

Lietuvoje nuo seno buvo paplitusi kvapioji pelargonija (Pelargonium odoratissimum), dar vadinama jeronimu ir auginta kaip kambarinė gėlė. Ši pelargonijų rūšis išsiskiria stipriu aromatu. Teigiama, kad ji slopina galvos skausmus, valo orą, gerina miegą, atbaido uodus, muses, kandis. Augalo preparatai stabdo kraujavimą, mažina kraujospūdį, tirpdo druskas iš organizmo. Eterinis aliejus naudojamas aromaterapijoje.

Kaip prižiūrėti pelargonijas, kad gausiai žydėtų
© Shutterstock nuotr.

Labai populiari

Pelargonijos – vienos iš populiariausių dekoratyvinių augalų. Jos – nelepios, puikiai tinka balkonams, terasoms, sienoms, miestų žaliesiems plotams puošti. Yra daug kultūrinių pelargonijų rūšių. Stiebai – statūs, šakoti, tvirti, medėjantys. Lapai – šviesiai ar tamsiai žali, kai kurių veislių – su baltais pakraščiais, apvalūs, negiliai skiautėti ir plaukuoti, lapų pakraščiai neretai rausvai ar baltai juostuoti.

Žiedynai – rutulio formos su baltais, švelniais arba ryškiai rožiniais, ryškiais arba tamsiai raudonais, alyviniais arba violetiniais pilnaviduriais ar tuščiaviduriais žiedais. Gausiai žydi nuo gegužės iki lapkričio. Žiemą žydi ir kambaryje, tada pavasarį reikalingas ramybės periodas.

Kaip prižiūrėti pelargonijas, kad gausiai žydėtų
© Shutterstock nuotr.

Veislių įvairovė

Labiausiai paplitusios juostuotosios pelargonijos (Pelargonium x zonale). Jų veislių yra net 75 tūkst. Šios daugiametės daugiausia yra 30–60 cm aukščio, yra keletas žemaūgių – 15–20 cm aukščio. Stiebas išsišakojęs, lankstus. Lapai giliai ir siaurai skiautėti, padengti plaukeliais, tamsiai žali. Žiedai smulkūs nuo baltų iki raudonų ar beveik juodų atspalvių.

Jos nereiklios, todėl yra vienos populiariausių balkono ir kambario gėlių. Tinka vienmečių ir daugiamečių gėlių gėlynams, takų pakraščiams apsodinti. Gražiai dera su pilkšvosiomis žilėmis, žydrūniais, lobelijomis ir laibeniais.

Didžiausi žiedai priklauso didžiažiedėms pelargonijoms (Pelargonium grandiflorum). Jų stiebai statūs, aukštis siekia iki 60 cm. Žydi nuo balandžio iki liepos, reikalingas ilgesnis ramybės periodas. Žiedai dideli, panašūs į našlaičių, balti, rausvi, purpuriniai, tamsiai raudoni, violetiniai su tamsia dėme. Žiedlapiai – banguotu pakraščiu, dažnai dvispalviai. Lapai – žali, klostyti, plaukuoti su dantytu pakraščiu. Beveik neturi pelargonijoms būdingo kvapo.

Svyrančiosios, arba skydalapės pelargonijos (P. peltatum Ait.) – vienos populiariausių svyrančių balkono gėlių. Stiebas – svyrantis, pusiau sumedėjęs, užauga iki 1,5 m, lapai – žali, kieti, odiški. Yra baltais, rožiniais, įvairių atspalvių raudonais, violetiniais žiedais. Jie gali būti tuščiaviduriai, pusiau pilnaviduriai ir pilnaviduriai. Tinka balkonams ir terasoms puošti. Sodinamos vienos, su juostuotomis pelargonijomis ar su kitomis svyrančiomis gėlėmis.

Kvapiosios pelargonijos (P. odoratissimum Ait.) auginamos dėl kvepiančių lapų. Žiemą laikomos kambaryje, vasarą vazonus galima išnešti į lauką.

Kaip prižiūrėti pelargonijas, kad gausiai žydėtų
© Shutterstock nuotr.

Kaip auginti?

Pelargonijos yra reiklios šviesai ir drėgmei. Šiam augalui tinkama derlinga dirba, prastai auga arba nuvysta molio dirvoje, kur negiliai yra gruntiniai vandenys. Pelargonijas patariama auginti auginiais, kuriuos reikia ruošti rugsėjį ir spalį. Pelargonijos į lauko vazonus persodinamos gegužę. Prie lauko pratinamos kelias savaites. Pavasarį ir vasaros pradžioje pelargonijos kas dvi savaitės tręšiamos, kad formuotųsi krūmeliai ir žiedai. Šioms gėlėms tinka trąšos, kuriose yra azoto, fosforo ir kalio.

Jos geriau krūmysis, jei prignybsite stiebus virš 5–6 tikrojo lapelio. Rudenį pelargonijas reikėtų saugoti nuo didesnių šalnų jas apdengiant arba įnešant į patalpas. Spalį pelargonijas reikėtų įnešti į patalpą, nukirpti nusvirusias šakas ir apgenėti pasenusius stiebus. Joms laikyti reikia šviesios, vėsios (10–15 laipsnių) ir gerai vėdinamos patalpos. Sausį pradėkite laistyti šiek tiek daugiau. Gėlės persodinamos vasarį.

Kaip prižiūrėti pelargonijas, kad gausiai žydėtų
© Shutterstock nuotr.

Siūlome auginti šias veisles:

'April snow' – žiedai nedideli, rožės formos, viduryje rožinės spalvos, pakraščiuose šviesėja, beveik baltos spalvos. Krūmeliai nedideli, kompaktiški, gausiai žydi.

'Noel' – žiedai žvaigždės formos, balti, pavieniai, bekvapiai, lapai šviesiai arba vidutiniškai žali, vienspalviai.

'Gwen Lewington' – žiedai žvaigždės formos, koralų spalvos, gražiai krūmijasi, žiedų kekės nedidelės, bet gausios.

'Springfield black' – žiedai pavieniai, dideli, beveik juodi. Turi tvirtus, šviesiai žalius lapus. Tai – viena tamsiausių veislių, gražiai dera su baltomis, šviesiomis ir mėlynų tonų gėlėmis.

Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Kaimynus sukiršino vaizdo stebėjimo kameros (16)

Keturbučio namo kieme įtaisytos vaizdo stebėjimo kameros įplieskė konfliktą tarp kaimynų.

Prezidento rinkimai: trys svarbiausi kandidatai turi priežasčių tylėti (453)

Likus mažiau nei metams iki prezidento rinkimų populiariausiais kandidatais išlieka asmenys, kurie...

Užkalnis: pasveikinkim tuos, kas ne emigrantai (169)

Niekada nelaikiau, ir dabar nelaikau savęs emigrantu todėl, kad emigracija lietuvių kalboje yra...

Ir jaunučiai Europos čempionate liks be medalių – ketvirtfinalyje pralaimėta kroatams (94)

Europos jaunučių iki 16-os metų čempionate Lietuvos rinktinė traiškė varžovus keliasdešimties...

Buvęs KGB karininkas: Rusijoje – didžiulės paranojos ženklai 2,3 mln. rusų – „stop sąrašuose“ (566)

Kremlius vis labiau ir labiau milijonams rusų apsunkina galimybes išvykti į kitas šalis. Ypač...

Rašytojas Edmundas Malūkas dovanojo 7 ha pievos šieną – kuo baigėsi eksperimentas (85)

Šimtų tūkstančių egzempliorių tiražu leidžiamų detektyvų autorius Edmundas Malūkas...

Įrengusi butą jaunai šeimai, dizainerė parodė, kaip reikia trūkumus paversti privalumais

Neretai daugeliui iš mūsų tenka įsigyti butus, kuriuose iš anksto išvedžioti pagrindiniai...

Draugystė su raide, arba kaip mano vaikas išmoko skaityti

Kada vaiką pradėti mokyti skaityti – vienas iš daugelį mamų kamuojančių klausimų. Lietuvių...

„TV Pagalbos“ žvaigždė Rūta Filejeva kartu su bendraminčiais išpildė vaikų svajonę (3)

Nedaugelis žino, kad „TV Pagalbos“ žurnalistė Rūta Filejeva taip pat yra ir labdaros bei...

Prekyba žmonėmis Panevėžyje: mergina buvo išnaudota pornografijai (13)

Apie prekybos žmonėmis problematiką Lietuvoje kalbama jau gana seniai, tačiau naujos prekybos...