Sienos ir lango storio skirtumas suformuoja ertmę, kurią po langu uždengia palangės. Jei jau jos yra neišvengiama konstrukcijos dalis, verta pasistengti, kad būtų estetiška ir ilgaamžė. Juolab kad palangių įvairovė - didžiulė.
© DELFI
Planuojant naują ar rekonstruojant seną būstą kiekviena detalė turi būti kruopščiai apgalvota ir suderinta su kitais interjero elementais. Viena interjero dalių, iš pirmo žvilgsnio smulki, tačiau ne mažiau nei kitos svarbi - vidaus palangė. Nuo jos patvarumo, atsparumo drėgmei ir išvaizdos priklauso bendra būsto estetika, todėl į šią detalę negalima žvelgti atsainiai.Kartais palangė vertinama ne vien kaip konstrukcinis lango elementas, bet ir kaip atskira interjero dalis ar net baldas.

Funkcionalumo požiūriu palangė svarbi tuo, kad neleidžia iš lauko į patalpą prasiskverbti šaltam orui ir atvirkščiai - šilumai iškeliauti į lauką. Ji pakeičia šilto oro srovių, kylančių į viršų, kryptį ir padidina šilto oro tarpsluoksnį tarp lango ir sienos.

Neapibrėžta sudedamoji dalis

Vidaus palangės yra labai neapibrėžtas elementas, todėl sunku net apibūdinti, kokią vietą jos užima interjere. Kam jas priskirti: langų ar vidaus apdailos detalėms? Be to, palangę dauguma vartotojų suvokia tik kaip interjero detalę, privalančią teikti estetinį pasitenkinimą. Todėl daugiausia dėmesio skiriama palangių formai ir spalvai, o eksploatacinėmis jų ypatybėmis nelabai ir domimasi. Tuo naudojasi ne visai sąžiningi naujų butų statytojai bei vidaus apdailą atliekantys statybininkai - sumontuoja nekokybiškas palanges.

Dėl palangių funkcijos neapibrėžtumo bei informacijos stokos vartotojai dažnai klaidinami. Klaidas tenka taisyti vėliau, o tai - papildomos išlaidos. Kai statyba baigta, kaltuosiusrasti itin sunku. Tiesa, palangių nėra naujuose aliuminio konstrukcijų pastatuose. Visuose kituose palangės yra ir jos reikalauja dėmesio - tiek renkantis, tiek prižiūrint.

Palangių medžiagos

Palangės paprastai skirstomos pagal medžiagas, iš kurių pagamintos. Pačios paprasčiausios ir pigiausios -lengvai suspaustų drožlių palangės (į mūsų šalį dažniausiai importuojamos iš Lenkijos, Belgijos, Austrijos ir kitų Europos šalių).

Palangės gaminamos ir iš medienos masyvo, presuotų medžio drožlių, plastiko ir šių medžiagų derinių.

Laminuotų medžio drožlių plokščių palangės yra gana pigios ir daugeliu atžvilgių praktiškesnės nei kitos. Daugiau nei pusė Lietuvoje montuojamų palangių - pagamintos iš laminuotų medžio drožlių plokščių. Jau kelerius metus su jomis konkuruoja palangės, suformuotos iš tuščiavidurio plastiko. Rinkoje vyrauja vienspalvės plastikinės palangės, tačiau jų būna ir padengtų įvairiaspalviu laminatu, imituojančiu medienos rieves ar natūralų akmenį.

Pasiaiškinkime, kaip šios iš skirtingų medžiagų gaminamos palangės atitinka esminius joms keliamus reikalavimus: ilgaamžiškumo, atsparumo drėgmei ir estetinius.

Plastikinės

Pagrindinis plastikinių palangių pranašumas - atsparumas drėgmei. Ne mažiau svarbios ir kitos jų ypatybės: atsparumas saulės spindulių poveikiui, puikios šilumos izoliacinės ypatybės, nedegumas ir ilgaamžiškumas.

Vizualiai plastikinės palangės nelabai skiriasi nuo kitų rūšių palangių, jų išorinė pusė gali būti papuošta dekoratyviu, dažniausiai medį ar natūralų akmenį imituojančiu piešimu. Nuo mechaninių pažeidimų jų paviršių saugo specialus laminate arba lako sluoksnis. Plastikines palanges paprasta prižiūrėti, galima naudoti beveik visas valymo priemones.

Dėl atsparumo drėgmei plastikinės palangės puikiai tinka patalpose, kuriose didžiąją laiko dalį būna drėgna (voniose, baseinuose, viešųjų maitinimo įstaigų virtuvėse, drėgnose gamybinėse patalpose).

Deja, kol kas į Lietuvą nemažai atvežama nekokybiškų statybinių medžiagų, tarp jų ir palangių. Būna tokių, kurios pagamintos iš pigesnio plastiko, padengtos neatspariu dengiamuoju sluoksniu. Tokių palangių paviršius palyginti lengvai nusibraižo, teplus, ant jo lengva pastebėti sunkiai išvalomas nikotino dėmes ir pelenų pėdsakus.

Rinkoje vis dar yra importuotojų, kurie atveža plastikinių palangių, neturinčių papildomo paviršiaus dangos sluoksnio. Todėl lyginant plastikinių ir aukšto slėgio laminatu padengtų palangių, pagamintų iš medžio drožlių plokščių, ypatybes dažnai klaidingai teigiama, kad plastikinės palangės - tai tos pačios medžio drožlių plokštės, tik be laminato.

Dar vienas rodiklis, pagal kurį galime spręsti apie plastikinių palangių kokybę - kaina. Kitose šalyse geros kokybės plastikinės palangės brangesnės už gaminamas iš laminuotos medžio drožlių plokštės. Lietuvoje - atvirkščiai, plastikinės palangės neretai pigesnės. Stengdamiesi sumažinti kainą tiekėjai veža palanges iš plastiko, neturinčio visų komponentų, reikalingų palangių medžiagai.

Medžio drožlių

Medžio drožlių palangės gaminamos iš suspaustų medžio drožlių plokščių ir padengiamos laminato sluoksniu. Šios palangės itin patvarios, ilgaamžės, jas lengva prižiūrėti, neblunka ir nesideformuoja nuo saulės poveikio. Dėl subalansuoto kokybės ir kainos santykio bei gerų eksploatacinių ypatybių šiuo metu Lietuvos rinkoje vyrauja būtent tokios palangės.

Tiesa, skiriasi įvairių gamintojų naudojamos technologijos, kartu ir gaminių kokybė. Geriausios kokybės palangės gaminamos iš specialiai paruoštų ir tam tikromis proporcijomis sumaišytų spygliuočių ir lapuočių medžių drožlių. Aukštoje temperatūroje slegiant dideliu slėgiu tokia plokštė padengiama apsauginiu dekoratyviniu laminato sluoksniu - jis palangės plokštę ir sutvirtina. Taupant medžiagas apatinė palangės plokštuma kartais dengiama klijais impregnuoto popieriaus sluoksniu. Ilgainiui popierius išbrinksta ir atsiklijuoja. Dėl vidinių įtempimų palangės plokštė gali deformuotis, nepakitusi ji išlieka tik tuo atveju, kai ir apatinė plokštuma padengta specialiu laminato sluoksniu.

Minėtos palangės atitinka ir daugelį estetinių reikalavimų -apdailos spalvos ir piešiniai gali būti labai įvairūs. Be to, šios palangės daug pigesnės už pagamintas iš natūralių medžiagų. Tokių palangių plotis kainai didelės įtakos nedaro - bent jau mažesnę nei kitokių palangių.

Medienos ir plastiko

Šiuo metu Vakarų Europoje populiarėja iš medienos dulkių (80 proc.) ir plastiko gaminamos palangės. Šis gamybos būdas atkeliavo iš JAV ir yra susijęs su aplinkosaugos nuostata gyvenamojoje aplinkoje naudoti kuo daugiau natūralių medžiagų bei didinti medienos išeigą.

Tokioms palangėms gaminti naudojamos medienos atliekos, sumaišytos su plastiku. Gamybos būdas labai panašus į plastikinių palangių - gauta masė įspaudžiama ekstruderiu, o viršutinis sluoksnis padengiamas specialia antibakterine danga, dėl kurios šias palanges galima naudoti ir tose patalpose, kurioms keliami dideli higienos reikalavimai (ligoninės, maistov pramonės patalpos ir pan.). Šios palangės yra tvirtos ir palyginti lengvos, atsparios mechaniniam poveikiui ir trumpalaikei aukštai temperatūrai.

Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Į JAV spruko dar 1981-aisiais: Amerika dabar pasikeitė neatpažįstamai - ne tik atlyginimai, bet ir automobiliai (14)

Jungtinėse Amerikos Valstijose Adamas Pavlikevičius atsidūrė dėl savo politinės veiklos 1981 m....

Pensijų fondai uždirbo, bet džiaugtis per anksti (116)

Praėjusiais metais antrosios pakopos pensijų fondai, kurių dalyviai yra daugiau kaip milijonas...

Net ir pradžiuginti žalgiriečiai jaučia kartėlį, kurį tikisi nuplauti: būtų nuodėmė nepasinaudoti proga (5)

Nors 81:88 pralaimėjo Madride, Kauno „Žalgirio“ krepšininkai pirmą kartą pateko į Eurolygos...

Mafijos įvykdyta žmogžudystė pakeitė visą šalį

Slovakijoje tebesitęsiant masiniams protestams dėl žurnalisto Jano Kuciako ir jo merginos nužudymo...

Statistika šokiruoja: siūlo girtuoklius vairuotojus viešinti (103)

Sugriežtinti įstatymai ir nuolatiniai reidai vairuotojų negąsdina. Prie vairo girtų asmenų...

Norėdami atsikratyti nereikalingo svorio atsisakote riebalų: kas gali grėsti? (8)

Dažnas žmogus nėra labai patenkintas savo kūno formomis ir svoriu. Dažniausiai probleminės...

Orai: vien geros žinios (23)

Savaitei baigiantis į šalį palaipsniui atkeliaus pavasariška šiluma , kritulių mažės....

Po teismus priverstas vaikščioti Karaliūnaitės sutuoktinis: net Gintarės sūnaus parodymai gerokai skiriasi nuo jos pasakojimų (137)

Žinoma atlikėja Gintarė Karaliūnaitė ir jos kanadietis vyras Marco Andre Canuelis oficialiai...

„Boso valanda su Jovaišu“: „Žalgirio“ vadovas Motiejūnas apie tai, kad nugali tie, kurie labiausiai nori nugalėti

Laidos „ Boso valanda su S. Jovaišu “ svečias – Kauno „Žalgirio“ generalinis direktorius...

Nematoma saulės jėgainės pusė: o kas tada, kai ji atitarnavo? (3)

Saulės elektrinė ant stogo – gan dažnai pastebimas reiškinys užsienyje, jau dažnesnis ir...