aA
Automatinė laistymo sistema taupo laiką ir vandenį, tolygiai palaisto veją bei kitus augalus, neišplaudama dirvožemio. Ji veikia net tuomet, kai šeimininkas yra išvykęs. Apsisprendėte įsirengti tokią sistemą? Ką reikia apie ją žinoti, kad vėliau galėtumėte tiesiog džiaugtis sodria žaluma ir niekuo nebesirūpinti?
Laistymo įranga
© "Statyk!"
Kaip pasakojo UAB „Žali sodai“ landšafto projektų vadovas Tautvydas Gurskas, automatinės laistymo sistemos būna požeminės ir antžeminės.

Automatinės laistymo sistemos

Požeminės – visi vamzdžiai išvedžiojami po žeme, laistant purkštukai iššoka iš žemės, palaisto ir vėl pasislepia. Tokia sistema netrukdo laisvai vaikščioti, dirbti, pjauti vejos. Taip pat gali būti naudojami ir mikropurkštukai, kurie skleidžia vandenį sukurdami rūką arba švelniai palieja pagal reikiamą vandens kiekį. Tinka gėlynams, dideliems medžiams, dekoratyviniams augalams, nes nenumuša žiedų, neišplauna mulčio ar dirvožemio, palieja tiek, kiek būtent tam augalui yra reikalinga.

Antžeminės – prie į žemę įsmeigto purkštuko prijungiama įprasta laistymo žarna, vanduo į visas puses aplinkui purškiamas tiek, kiek siekia srovės stiprumas. Tokios sistemos yra mobilios.

Kapiliarinės – dažniausiai tai kapiliariniai vamzdžiai, kuriuose yra įmontuoti slėgį išlyginantys lašintuvai, pro kuriuos skverbiasi vanduo. Puikiai tinka dekoratyviniams augalams, gyvatvorėms. Ypač tinka augalams įšaknydinti, kai reikia nuolat palaikyti nedidelę drėgmę. Gali būti ir po žeme, ir ant paviršiaus.

Požeminės sistemos dalys

Laistymas
© "Statyk!"

Pagrindinės sudedamosios automatinių požeminių laistymo sistemų dalys – purkštukai arba kapiliarai, vamzdžiai, jungtys, elektromagnetiniai vožtuvai, valdiklis (programatorius), lietaus arba dirvos drėgmės daviklis.

„Valdiklis duoda impulsą ir atidaro elektromagnetinį vožtuvą, pro kurį į vamzdžius ima tekėti vanduo, kol pasiekia purkštukus. Šie vandenį tolygiai paskirsto dirvos paviršiuje. Jei lyja, lietaus arba dirvos drėgmės daviklis atjungia sistemą ir sustabdo laistymą“, – pasakojo T. Gurskas. Beje, galima reguliuoti laistymo laiką, trukmę, dienas, kuriomis reikia laistyti, purkštukų išpurškimo kampą bei vandens kiekį.

Parinkimas

Parenkant požeminę laistymo sistemą svarbūs yra ir sklypo plotas, ir jo konfigūracija, reljefas, šešėlingos vietos, dirvos sudėtis (labai smėlėta – vanduo greit susigers, molinga – laistyti reikės rečiau), taip pat vandens srauto parametrai. Ne mažiau svarbu turėti apželdinimo projektą, kuriame nurodytos augalų, baseinų, pavėsinių ir kitų aplinkos elementų vietos.

UAB „Maidina“ pardavimų direktorius Andrejus Klunduk primena, kad taip pat svarbu žinoti vandens šaltinio, iš kurio bus imamas vanduo laistymui, parametrus. „Svarbiausi jų yra vandens debitas ir slėgis. Kuo didesnis vandens debitas, tuo geriau, o slėgis patartina, kad būtų ne mažesnis nei 3 atmosferos, kad sistema veiktų efektyviai ir su mažesnėmis išlaidomis. Dauguma gaminamų sistemų yra apskaičiuotos 4 atmosferoms. Jeigu slėgis per mažas, būtina statyti hidroforą jam pakelti arba sklypą laistyti tankinant purkštukus. Tai reiškia, kad reikia projektuoti kitokią sistemą, daugiau vamzdžių, daugiau įtaisų, todėl sistema brangsta“.

Vandens šaltiniai

Laistymo įranga
© "Statyk!"

Gręžinio vanduo laistymui nėra labai tinkamas, nes jame per daug įvairių mineralų, pavyzdžiui, geležies, kurie gali pakeknkti augalams. Todėl A. Klunduk pataria įrengti tarpinį rezervuarą, kuriame dėl vandens kontakto su oru mineralai nusėda. Be to, tokiame rezervuare per šaltas gręžinio vanduo sušyla, todėl laistant augalai išvengia termošoko.

Kita vertus, į tarpinį rezervuarą galima rinkti ir lietaus vandenį, surenkamą nuo stogo. Tai padeda sutaupyti, saugo aplinką, o vanduo yra minkštesnis, labiau tinkamas augalams. Jeigu jo trūksta, rezervuarą galima papildyti vandeniu iš gręžinio.

Jei slype yra natūralus tvenkinys, jo vanduo itin tinkamas laistyti. Tačiau reikia įvertinti laistomo sklypo plotą ir tvenkinio vandens atsinaujinimą – ar tai nepakenks tvenkinio augmenijai ir gyvūnams.

Jeigu laistomas plotas yra didesnis, vandens iš šulinio dažniausiai neužtenka, tada reikia ieškoti kitų vandens šaltinių. Vandenį galima imti ir iš vandentiekio. Reikia daryti atskirą atšaką su atskiru didesnio laidumo skaitikliu (1 kub. m vandens laistymui kainuoja tik 1,88 Lt). Atšakos vamzdžio išorinis skersmuo turėtų būti ne mažesnis nei 20 mm (optimaliausias – 25–32 mm).

Vandens poreikis

Kadangi skirtingų augalų vandens poreikis gali labai skirtis, apželdinimo projekto specifikacijoje turėtų būti nurodyta, kiek litrų vandens per savaitę reikia konkretiems augalams. Pavyzdžiui, lapuočiai reikalauja kur kas daugiau drėgmės nei spygliuočiai.

Jeigu laistoma per mažai, sudrėksta tik dirvos paviršius, todėl augalo šaknys ima riestis aukštyn, kur daugiau drėgmės. Žiemą toks augalas nušąla.

Bendrojo laistymo su purkštuvais dideliems augalams neužtenka. Jeigu augalo šaknys pasiekia 20 cm gylį ir daugiau, jį geriausia laistyti atskirai. Tokius didelius augalus geriausia laistyti iš kapiliarinio vamzdžio arba įrengti mikro purkštukus, nors jų laistymo spindulys gerokai trumpesnis nei kapiliarinio vamzdžio.

Kapiliarinę sistemą (lašintuvus, laistymo linijas) galima įrengti taip, kad konkrečiam augalui būtų užtikrinamas reikiamas kiekis vandens, pavyzdžiui, kapiliarinį vamzdį augalo šaknų zonoje pakloti spirale, apsukant 3 kartus. Kapiliariniams vamzdžiams netinka kietas vanduo (jie užsikemša). Būtinas tarpinis rezervuaras arba pagal vandens sudėtį parinkti tinkami filtrai.

LIEPOS MĖNESIO „Statyk!“ tema – palėpės ir jų įrengimas. Jei turite eksploatuojamą palėpę, bus naudinga informacija apie stogo langus, spintų įrengimo galimybes, radiatorių išdėstymo principus, ventiliacinius kaminėlius bei rūkstančius židinius.

Jei dar tik ketinate įsirengti patalpas po stogu, žurnale būtinai perskaitykite apie tai, kas svarbiausia šlaitinio stogo konstrukcijoje ir kaip jame turėtų būti suklotos plėvelės, kad jūsų neapmulkintų statybininkai ir vėliau stogas nekeltų rūpesčių.

Daugiabučių gyventojai, kurie ketina renovuoti savo namą, tai gali padaryti nesumokėję nė cento. Kaip? Apie tai vienas iš daugelio „Statyk!“ Nr. 7-8 (46) straipsnių. Taip pat ir apie plokščių stogų remonto būdus bei priemones.

RUGSĖJO MĖNESIO žurnale „Statyk!“ skaitykite apie šildymo būdų įvairovę, elektrinius katilus ir termoakumuliacinius radiatorius, apie daugiabučių terasas, plokščio stogo rekonstrukciją į šlaitinį individualiame name, skydinių namų sienų konstrukcijas.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Politologas Girnius: manau, kad Skvernelis nekandidatuos (444)

Politologas Kęstutis Girnius , vertindamas dvejus praėjusius šio Seimo kadencijos metus juokavo,...

Dėl laisvės kovojančio Tibeto ypatumai: du broliai dalijasi viena žmona, o šildosi kūrendami mėšlą (62)

Lietuviui pavyko nuvykti į griežtai kontroliuojamą Tibetą, nors ten laisvai keliauti draudžiama....

Britanijos vyriausybė pritarė „Brexit“ susitarimo projektui  paskelbė 585 puslapių „Brexit“ sutarties projektą, papildyta 23.22 (68)

Didžiosios Britanijos ministrė pirmininkė Theresa May trečiadienį vakare paskelbė, kad jos...

Orai: ypač šals Rytų Lietuva (2)

Ketvirtadienio dieną šalyje bus dar ganėtinai šilta, tačiau artėjanti žiema apie save mums...

Aistros dėl vaikų paėmimų nerimsta: tėvų forumas reikalauja atšaukti įstatymą (682)

Seime ir toliau narstoma vaiko teisių apsaugos reforma. Socialinės apsaugos ir darbo ministerija...

„Mirusios“ trenerių draugystės fone Valančiūnas pažvelgė į skaudžiąją NBA realybės pusę (8)

Kyle‘as Lowry ir Jonas Valančiūnas kartu sudėjus praleido net dvylika metų tobulėdami savo...

Cukriniu diabetu suserga ne tik nutukę ir pasyvūs žmonės: Aistė papasakojo, kaip 18 metų gyvena su šia liga (35)

Kas antras pasaulyje diabetu sergančiųjų žmonių nežino, kad turi šią ligą. Lietuvoje...

Kunigas savo parapijiečius šiurpino „Porsche“ automobiliu, kurį traukė įkinkyti mažamečiai vaikai (67)

Maltos Gozo salos kunigas, sukėlęs nemenką skandalą savo sprendimu po parapiją pasivažinėti...

Psichologė išskyrė 7 mąstymo įpročius, kurie nėra teisingi, bet daro įtaką mūsų savijautai (11)

Nepaisant patirčių, amžiaus ar statuso, visus žmones retkarčiais aplanko mintys, kurios ne visada...

Skandalingasis rusų milijonierius už dyką atiduoda Kurtinaičio treniruoto klubo akcijas Rusijoje paskelbtas bankrotas (4)

Skandalingais pareiškimais ir elgesiu pagarsėjęs rusų milijonierius Dmitrijus Gerasimenka...