Viena svarbiausių svogūninių augalų – tulpių, narcizų, hiacintų, žydrių, krokų, sniegdryžių – sodinimo sąlygų yra iš anksto paruoštas dirvožemis.
Pavasariniai augalai šiemet turėtų pražįsti anksčiau
© Shutterstock nuotr.

Pirma, dirvožemis turi spėti po perkasimo susigulėti, kitaip svogūnėlių pasodinimo gylis bus nepakankamas ir esant mažai sniego jie gali nukentėti, o gal net žūti.

Antra, svarbios yra ir trąšos. Pasodinus svogūninius augalus į žemę įterpiamos organinės trąšos (geriausia tinka perpuvęs mėšlas, 6-10 kilogramų kvadratiniam metrui) ir fosforo-kalio arba mineralinės trąšos su nedideliu azoto kiekiu (bendra dozė – 40-60 gramų kvadratiniam metrui). Reikia šiek tiek laiko, kad dirvožemis trąšas įsisavintų ir jos pradėtų „veikti“.

Žemė perkasama ne giliau kaip 30 centimetrų, kad iki užšalimo svogūninių augalų šaknys spėtų pasiekti 20 centimetrų gylį. Sodinimo gylis priklauso nuo paties svogūnėlio dydžio – paprastai tai du-trys jo paties diametrai.

Prieš sodinant visus svogūnėlius būtina kruopščiai apžiūrėti. Sveikus svogūnėlius profilaktikai pusvalandžiui pamerkite į 0,1 procento kalio permanganato ar bet kokio fungicido tirpalą.

Pati didžiausia klaida, kurios neišvengia dauguma sodininkų – tuo pačiu metu sodinami visi svogūniniai augalai. Iš tiesų tai yra etapais vykdomas procesas. Pirmiausia, rugpjūčio pabaigoje-rugsėjo pradžioje – sodinami patys smulkiausi svogūnėliai: scilės, žydrės, puškinijos, krokai, sniegdryžės.

Visų svogūninių augalų sodinimo gylis (su retomis išimtimis) prilygsta trims paties svogūnėlio diametrams (vadinasi, jeigu svogūnėlio diametras 3 centimetrai, sodinimo gylis – 9 centimetrai). Sodinimo gylis priklauso ir nuo mechaninės dirvožemio sudėties – jeigu dirvožemis lengvas, sodinama šiek tiek giliau, jeigu sunkus, priešingai, ne taip giliai.

Smulkiasvogūniai augalai vienoje vietoje gali augti nuo trejų-ketverių iki dešimties metų (pavyzdžiui, snieguolės), todėl jos paprastai sodinamos kartu su tais augalais, kurių šakos driekiasi palei žemę arba tarp daugiamečių augalų. Gražiai jie atrodo ir pievoje. Kad atrodytų dekoratyviau, sodinami grupelėmis po 5-10 vienetų.

Rugsėjo antro dešimtadienio pradžioje sodinami narcizai. Jeigu juos pasodinsite vėliau, svogūnėliai nesuformuos pakankamų šaknų ir gali žūti. Skirtingo dydžio svogūnėliai sodinami atskirai – taip jie geriau vystosi.

Praėjus maždaug savaitei po narcizų sodinimo ateina metas hiacintams. Jiems galioja tos pačios sodinimo taisyklės. Tik jiems reikia derlingesnės žemės, todėl organinių trąšų kiekis padidinamas iki 10-15 kilogramų vienam kvadratiniam metrui.

Paskutinį rugsėjo dešimtadienį sodinamos tulpės. Jeigu tulpėms nužydėjus numatoma jas pakeisti vienmečiais augalais, jos sodinamos kompaktiškai. Jeigu tulpės sodinamos tarp daugiamečių augalų, svogūnėlius galima iškasti kartą per dvejus-trejus metus. Tokiu atveju tulpės grupuojamos po 5-10 vienetų. Tulpių sodinimą reikia užbaigti iki spalio 10-15 dienos.

Jeigu ruduo sausas, pasodinus svogūninius augalus būtina palaistyti. Jeigu sodinami sausai laikyti (be šaknų) narcizai, geriausia juos užkloti nukritusiais lapais (sluoksnio storis ne mažiau dešimties centimetrų), vėliau to neprireiks, nes narcizai vienoje vietoje gali augti 5-7 metus.

Kada ir kaip sodinti svogūnines gėles: pagrindinės klaidos, dėl ko nežydi
© Shutterstock nuotr.

Svogūninių augalų sodinimo būdai

Svogūninės gėlės gali būti sodinamos ne tik gėlyne ar gėlių lysvėje priešais namą. Pastaruoju metu jos dažnai sodinamos ir tarp daugiamečių augalų ar netgi specialiuose vazonėliuose ar krepšiuose.

Tradiciškai svogūninės gėlės sodinamos gėlyne ar specialiai joms paliktame tarpe palei vejos kraštą. Toks būdas labai paprastas, tačiau labai dekoratyvus, mat žydėjimo metu sukuriamas masės efektas – didelė spalvota dėmė.

Tiesa, po dviejų-trijų savaičių svogūnus tenka iškasti, nelaukiant, kol jie visiškai nužydės, kad juos būtų galima pakeisti vienmetėmis gėlėmis (tokiu atveju mažai tikėtina, kad svogūnai bus kokybiški, tokie, kurie žydės ir kitais metais). O jeigu lauksite, kol lapai visiškai nugels, vaizdas bus išties nekoks ir tai teks pakęsti iki birželio vidurio.

Todėl pastaruoju metu svogūniniai augalai vis dažniau sodinami tarp daugiamečių augalų. Šis būdas geras tuo, kad daugiamečiai augalai uždengia gelstančius svogūninių augalų lapus, tačiau tam tinka tik tos gėlių rūšys, kurių svogūnėlių nebūtina kasmet iškasti.

Vis labiau populiarėja svogūninių augalų sodinimas į specialius krepšius. Dabar galima įsigyti pačių įvairiausių variantų – skiriasi jų diametras ir gylis. Šis būdas geras tuo, kad leidžia įkasti krepšelį su svogūnėliais bet kuriame sodo kampe, o kai gėlės sužydi, galima pernešti juos į bet kurią vietą, kur augalai pilnai suformuos svogūnus, vadinasi, žydės ir kitais metais. Tokiame krepšyje įmanomas ir daugiasluoksnis skirtingų svogūnėlių susodinimas.

Tokiu atveju svarbu stebėti skirtingų kultūrų sodinimo gylį ir teisingai pasirinkti rūšis, kad jos žydėtų vienu metu arba, atvirkščiai, etapais. Tam į krepšio dugną įpilama nedaug dirvožemio ir ten sudedami patys stambiausi svogūnėliai, pavyzdžiui, hiacintų.

Jie užpilami nedideliu sluoksniu dirvožemio ir tada sodinami kiek smulkesni svogūnėliai (narcizai, tulpės), kurie vėl užpilami dirvožemiu. Viršutiniams sluoksnyje išdėliojami smulkiausi svogūniniai augalai, jie irgi užpilami žeme. Toks krepšys įkasamas į žemę ir ant viršaus užpilama dar du-trys centimetrai dirvožemio. Žiemai geriau juos užkloti nukritusių lapų sluoksniu.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Parlamentaras išdrįso papasakoti nepagražintą gyvenimo istoriją: sadistus vaikų namuose, bado metus ir aplankiusią meilę mokytojai (102)

Mamos jis nematė iki 12 metų, tačiau nežinodamas adreso jai siųsdavo laiškus, auklėtoja vaiką...

Esminių pertvarkų labirinte – tuzinas kelrodžių (33)

Vyriausybės pasiūlyta mokesčių ir pensijų reforma netruko sulaukti kritikos ir aibės...

Orai: gegužės pabaiga bus ypač karšta – pokyčiai birželį

Paskutinėmis gegužės dienomis šalyje bus itin karšta – vietomis termometrų stulpeliai pasieks...

Klaipėdietis nusivylė brangiausiu Lietuvos „Passatu“ pardavėjai problemą mato kitur (474)

„Man tai buvo pirmas naujo automobilio pirkimas“, – DELFI sako Mindaugas, prieš pusmetį...

Tegyvuoja Karalius: „Celtics“ jų tvirtovėje nukovęs Jamesas finale žais aštuntą kartą iš eilės (27)

NBA Rytų konferencijos finalai nuo 2011-ųjų metų turi vieną ir tą patį nesikeičiantį...

Rusai pučiasi: mes laimime antrąjį Šaltąjį karą, o JAV laukia žlugimas (1177)

Sovietų sąjunga pralaimėjo Šaltąjį karą prieš Vakarus, o sankcijų spaudžiama Rusija laimi...

Gyvenimas po sekso skandalo: Monica Lewinsky istorija - jos pačios lūpomis (57)

Visuomenės veikėja ir kovotoja su patyčiomis Monica Lewinsky birželio 7-8 dienomis atvyktsta į...

„MG Baltic“ gynyboje – buvę aukšti prokurorai (195)

Valstybės saugumo departamento informacijoje Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komitetui...

Jei vengsite kelių produktų, jūsų dantys bus sveikesni ir baltesni

Prevencija – geriausias gražios šypsenos garantas. Šiais laikais yra daug grožio pagalbininkų,...

Pirmojo pasaulinio karo laivų kapinynai vilioja ne tik nardytojus

Šiaurinę Atlanto vandenyno dugno dalį nusėjusios laivų duženos – lyg priešistorinių gyvūnų...