aA
Dažnai atkreipiame dėmesį į svarbų nuosavų namų architektūrinį akcentą – terasas, įrengtas virš vadinamų verandų ar garažų. Ant vieno iš pastato aukštų stogo įrengtos lauko terasos – tai dar vienas būdas turėti daugiau laisvo ploto, kai sklypas nėra pakankamai didelis. Tai puiki vieta poilsiui vasarą.
Terasa
© Žurnalas "Naujas namas"
Deja, gana kartais tenka pastebėti nenaudojamas, apgailėtinos būklės terasas, gadinančias namo vaizdą. Taip yra todėl, kad anksčiau jas įrengiant nebuvo skiriama pakankamai dėmesio darbų technologijai bei kokybei, todėl retai pavykdavo išvengti statybos klaidų. Šiandien, kai daugelis jau susidūrė su prastų konstrukcinių sprendimų pasekmėmis, pradėta labiau rūpintis statybinėms konstrukcijomis.

Terasa – tai eksploatuojamas sutapdintas stogas virš apšiltintų pastatų. Įrengiant terasą labai svarbu žinoti, kaip ir kokiu keliu šiluma eina iš patalpų į išorę, taip pat ir tai, kad sklindanti šiluma sušildo perdenginio plokštę. Nusprendus statyti terasą, būtinai parengti atskirą projektą, atsižvelgiant į tai, kokia bus jos paskirtis, kokia stogo konstrukcija ir kt.

Šiltas oras garų pavidalu iš vidaus patalpų „migruoja” lengviausiu keliu. Pasiekę užtvarą (pvz., stogo hidroizoliaciją), garai pakyla iki parapeto. Jei parapetas yra neapšiltintas, tai kondensatas atsiranda esant visai nedideliam garų kiekiui (rasos taško temperatūra aukšta). Atšalus orui iki minusinės temperatūros, kondensatas virsta ledu ir ardo namo parapetus. Taip gali atsitikti dėl nekokybiškai atliktų darbų arba netinkamai parinktos garo izoliacijos, kuri sulaiko nepakankamą garų kiekį.

Terasa
© Žurnalas "Naujas namas"

Dengiant paprastą sutapdintą stogą, ant betoninės perdangos plokštės pirmiausia klojama garo izoliacija, ant jos dedamas termoizoliacinis sluoksnis, o ant pastarojo – hidroizoliacija. Anksčiau, kai dar neturėjome kokybiškų, patvarių hidroizoliacinių stogo dangų ir buvo naudojamas bituminis ruberoidas, hidroizoliacinė danga dėl neigiamo atmosferos poveikio, greitai tapdavo netinkama naudoti.

Veikiant ultravioletiniams saulės spinduliams, temperatūros pokyčiams, taip pat nuo besikondensuojančių garų, hidroizoliacija sutrūkinėja ir tampa pralaidi vandeniui. Bandant prailginti hidroizoliacijos tarnavimo laiką, ant hidroizoliacinio sluoksnio buvo pradėta pilti žvyro arba skaldos sluoksnį.

Vis dėlto, statant terasą, svarbiausia, kad kokybiškai būtų uždengti pagrindiniai sutapdinto stogo izoliuojantys sluoksniai. Dažnai manoma, jog hidroizoliacinius sluoksnius uždengs keraminės plytelės ar kitokia apdailinė danga, todėl darbų kokybei ir medžiagų parinkimui neskiriama pakankamai dėmesio.

Dar vienas konstrukcinis sprendimas, puikiai tinkantis statant terasas, yra atvirkštinis stogas. Dengiant tokį stogą naudojama termoizoliacinė medžiaga – ekstrūzinis polistirenas. Ši kieta medžiaga yra atspari vandens poveikiui ir nepraranda šiluminių savybių.

Terasa
© Žurnalas "Naujas namas"

Įrengiant terasą, pirmiausia ant betoninės perdangos plokštės klojamas hidroizoliacinis sluoksnis, tarnaujantis ne tik kaip vandens, bet ir kaip garo izoliacija, ant jo klojamas ekstrūzinis polistirenas, o ant jo – skaldos arba žvyro sluoksnis. Tokiu būdu hidroizoliacija apsaugoma nuo atmosferos bei mechaninio poveikio, todėl ji tarnauja labai ilgą laiką. Skandinavijos šalyse populiarus ir kitoks stogų tipas (vadinams duo stogas). Toks stogas dengiamas taip pat kaip ir atvirkštinis stogas, tačiau čia klojamas dvigubas ekstrūzinio polistireno sluoksnis: vienas sluoksnis dedamas ant betoninės perdangos, o kitas – ant hidroizoliacijos.

Viena didžiausių problemų, su kuria susiduriama eksploatuojant terasą, yra sniegas. Tai ypač aktualu gyvenant mūsų klimato juostoje. Labai svarbu, kad tirpstant sniegui vanduo turėtų kur nutekėti. Anksčiau vanduo lietaus loveliais nutekėdavo į išorę, tačiau toks būdas yra geras tik tuomet, kai stogo danga yra su oro tarpu.

Įrengiant terasą, būtina išlieti išlyginamąjį nuolydžio sluoksnį (1–2°). Jeigu terasa statoma ant atvirkštinio stogo, ant šio sluoksnio dengiama hidroizoliacija, ekstrūzinis polistirenas, skalda arba žvyras ir apdailinė danga, pvz., plytelės. Tokią terasą galima ne tik iškloti plytelėmis, bet ir apželdinti dekoratyviniais augalais.

Nuolydžio pagrinde, palei žemiausiai esantį kraštą, įtaisomos grotelės vandeniui nutekėti. Vanduo suteka į vandens surinkimo lataką, o po to nuteka į lietaus kanalizaciją. Statant terasą ant stogo su dvigubu ekstrūzinio polistireno sluoksniu, darbų technologija yra tokia pati.

Terasa
© Žurnalas "Naujas namas"

Su panašiomis bėdomis susiduriama ir statant balkonus. Daugelis jų taip pat yra prastos būklės: iš išorės atpleišėja tinkas, atsiranda juodų dėmių nuo nubėgančio vandens. Projektuojant pastatą, nevalia pamiršti, kad balkonas taip pat yra pastato dalis, be to, daranti nemažą įtaką išoriniam pastato vaizdui. Taigi įrengiant balkonus, reikėtų vadovautis tomis pačiomis taisyklėmis. Balkono grindys turi būti su nuolydžiu, taip pat turi būti paklota šilumos izoliacija, hidroizoliacija, apdailinė danga. Būtina įtaisyti ir groteles vandeniui nutekėti bei lietaus lovelius.

Terasas ir balkonus labai svarbu tinkamai apšiltinti. To nepadarius, prarandama šiluma, be to, su balkonu besiliečiančiose pastato sienose gali pradėti veistis pelėsis. Taigi būtina apšiltinti terasų ir balkonų elementus iš abiejų pusių, kad šiluma negalėtų išeiti laukan. Tinkamai įrengus balkonus ir terasas, sutaupoma nemažai šilumos, prailginamas konstrukcijų tarnavimo laikas ir išsaugomas gražus išorinis pastato vaizdas.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Iš emigracijos grįžusi lietuvė ir toliau renkasi mokėti mokesčius Britanijai (122)

Laisvas darbo jėgos judėjimas Europos Sąjungoje (ES) leidžia per savo karjeros metus lengvai...

Kalėjimų sistemoje bręsta naujas skandalas (29)

Skandalas Kauno tardymo izoliatoriuje. Nukentėjusysis tvirtina, kad prieš pat teismo posėdį į...

Į Maroką sugrįžti nenorėtų: vietiniai dedasi šventais, o išdarinėja velniai žino ką (1)

Manau, visi nors kažką girdėję apie Marakešą žino tą chrestomatinę situaciją, kai žioplam...

Seimo narė Šakalienė sulaukė rimtų grasinimų: frakcija kreipiasi į prokuratūrą (960)

Kilus vaikų paėmimo skandalams socialiniuose tinkluose pradėjo virti diskusijos, kurių metu ne...

JK ir ES pasiekė susitarimą dėl „Brexit“ papildyta 18.58 (45)

Didžioji Britanija ir Europos Sąjunga pasiekė susitarimą dėl „Brexit“, kurį JK vyriausybė...

Gyvai / Europos taurė: Vilniaus „Rytas“ – Kazanės „Unics“ (29)

Vilniaus „Ryto“ krepšininkai turi galimybę perkelti vieną koją per Europos taurės „Top...

Blusų turguje jau perkami kalėdiniai niekučiai (4)

Dituvos sendaikčių turgus – savotiškas Klaipėdos rajono traukos centras. Jam negresia...

Konditerija susižavėjusios kaunietės savo kuriamus stebuklus pasiruošusios parodyti visam pasauliui (1)

Jau kitą savaitę – lapkričio 22–29 d. į Nacionalinę šefų rinktinę susibūrę mūsų...

Psichologas Paulius Rakštikas: laimė yra būti vidutiniam (6)

Pirmiausia pristatau dvi moteris, kurias jau galbūt pažįstate.