aA
Sienos išklijuotos plakatais, vietoj lovos - paprastas čiužinys, o ant durų - užrašas "Prašom belstis". Akivazdu, kad čia jauno žmogaus kambarys. Noras išsiskirti ne tik išvaizda, bet ir turėti savą, būtinai kitokią nei tėvų erdvę būdingas kone kiekvienam paaugliui.
Paauglė, kambarys
© Corbis/Scanpix
Jaunatviški, vadinasi, kitokie

Madų namai, kosmetikos ir automobilių gamintojai, suvokdami jaunuolių norą skirtis nuo tėvų kartos, kuria būtent jiems skirtas kolekcijas ir linijas. Tai atsispindi ir baldų dizaine.

Nors Lietuvos baldų salonuose ir yra jaunimui skirtų baldų, jie, skirtingai nei Vakarų dizainerių siūlomos naujovės, nėra itin ryškūs. Kiek įdomesnės tik vaikams skirtos kolekcijos.

Kiti paprastų konstrukcijų medžio plokščių gaminiai net neprimena spalvingų, netikėtų vakarietiškų sprendimų. Vienas ryškiausių pavyzdžių - vokiškojo dizaino atstovai "Bretz brothers desing". Jų siūloma "popso" ir kičo samplaika, ryškių spalvų veliūriniai, gausiai dekoruoti baldai sulaukia vis didesnio populiarumo. "Neutralios, juoda, balta spalvos ir minimalistiniai interjerai - jau praeitis", - skelbia įmonės atstovai.

Maištaujančio jaunimo neretai netenkina ir speciali produkcija. Kai kurie dizaineriai siūlo įvairių galimybių, net savotišką grįžimą atgal, kai dar nebuvo specialių kolekcijų jaunimui. Juk suasmeninti erdvę galima ir pačiam - perdažyti senus baldus, iškarpyti užuolaidas, dažant ar tape-tuojant dekoruoti kurią nors sieną skirtingai nei kitas.

Nors ir kokie įvairūs sprendimai būtų, jaunimo baldus sieja palyginti nedidelė kaina ir trumpalaikis naudojimas.

Stilių samplaika

Ant podiumų karaliaujanti stilių samplaika užkrėtė ir baldų gamintojus. Derinami atrodytų nesuderinami dalykai - pigios ir prabangios medžiagos, klasikinis stilius su etniniu ar net militaristiniu.

Minėti "Bretz brothers desing" akcentuoj a dvi kryptis: etninę ir liukso.

Jaunimo balduose etninė kryptis kiek kitokia nei natūralumą ir paprastumą akcentuojančių italų dizainerių. Tradiciniai baldai - stalai, kėdės, sofos pagražinti netikėtu dekoru - rytietiškomis bei afrikiečių spalvomis ir raštų deriniais.

Liukso kryptis taip pat skirta jaunimui. Čia gausu ryškių spalvų, blizgūs paviršiai, metalo apdaila, naudojamas natūralus šilkas.

Nors trumpalaikis, bet nuolat atgimstantis reiškinys yra ir kičas. Tai anaiptol ne tik nevykę mėginimai imituoti senovę ar prabangą. Kai nusibosta senieji gero skonio ir mados pavyzdžiai, o naujieji dar nepaplitę, atsiranda kičas. Galbūt todėl jaunimo baldų dizaineriai ir pamėgo šį stilių.

Itin sėkmingai juo žaidžia žinomas kūrėjas Philippe'as Starkas. Anot jo, kičas gimsta, nesvarbu, prabangos ar skurdo paskatintas, kaip siekis bet kokia kaina išsiskirti, pademonstruoti originalumą. Profesionalaus kičo kūrėjų darbuose galima aptikti ir aliuzijų į gatvės grafitus, ir neva bet kaip išterliotų bei sulaužytų baldų, suplėšytų sintetinių užuolaidų...

Dar kitų baldų kūrėjų darbuose atsispindi ir globalizacija bei nesaugumas. Siūlomi griežtų paprastų formų sulankstomieji stalai, kėdės, širmos. Naudojami sintetiniai gobelenai ir militaristinis dekoras.

Funkcionalumas ir nauji sprendimai

Tačiau baldų madas veikia ne tik dizainerių išmonė, bet ir naujos technologijos. Akcentuodami baldo faktūrą dizaineriai nevengia poliruotų, dažytų paviršių, naudoja sintetines, plastikines, stiklo bei aliuminio medžiagas.

Tobulesnė furnitūra leidžia atsisakyti ir kai kurių funkcinių detalių - baldai be rankenėlių, stalčiai atidaromi paspaudus, balduose paslėpti šviestuvai. Kadangi jauni žmonės mėgsta jungti virtuves su valgomaisiais, miegamuosius su voniomis, reikalingi ir kitokie baldai - širmos, rytietiški gultai, sėdmaišiai.

"Šiandien jaunuolio balduose itin populiarios modulinės sistemos. Jų principas - susikurk kambarį pats iš daugybės modulių, stumdomųjų sistemų elementų. Tarpusavyje jungiami baldai - pavyzdžiui, rašomasis stalas su lentynų sistema. Taip pat mėgstami baldai su ratukais", - pasakoja UAB "SBA baldai" rinkodaros direktorė Inga Markevičiūtė.

Pasak pašnekovės, nors paauglių baldams ir būdingos bendros interjero tendencijos, jie turi savotiškų akibrokštų, eklektikos, protesto. Vyrauja ryškios spalvos (geltona, oranžinė, salotinė, raudona, juoda, balta) bei jų kombinacijos, gausu metalinio blizgesio.

"Jaunimo interjerai bei baldai atkartoja drabužių mados tendencijas - apmušalams naudojamas džinsinės medžiagos, velvetas, veliūras, gausu egzotinių bei militaristinių elementų", - aiškina Markevičiūtė.

Aukštosios mados reveransas

Aukštosios mados kūrėjai taip pat gręžiasi į jaunimą ne tik kurdami drabužių kolekcijas, bet ir siūlydami interjero sprendimus. Versace mados namai prieš keletą metų siūlė baldus iš brangios medienos, puoštus auksinėmis detalėmis ir savo logotipais, derindamiesi prie išskirtinių klientų apartamentų, o šiandien Giorgio Armani atsigręžė į funkcionalumą bei ekologiją. Pasak mados korifėjaus, jo kuriami baldai, kaip ir interjero elementai, pirmiausia yra patogūs, ekologiški, nebūtinai skirti išskirtine prabanga besimėgaujantiesiems. Jie gali puikiai derėti ir mažame bute, ir erdviame name.

Apibūdinti jaunimo madą, įspraudžiant ją į kurio nors stiliaus rėmus, - sudėtinga. Ji yra nuolat kintanti, kurianti savo taisykles ir čia pat jas laužanti, bet visada išsiskirianti.

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Per klaidą nurašytos lėšos banke: įspėjimų ar baudų bankams nėra

Kartas nuo karto pasirodo žinia apie per klaidą nurašytas sumas nuo banko klientų sąskaitų....

Metų seklys: vokiečių prokurorė rašo knygą apie tai, kaip kauniečiai sunaikino Vokietiją siaubusią lietuvių gaują (1)

DELFI, bendradarbiaudamas su Lietuvos policija, tęsia kasmetinį pasakojimų ciklą „ Metų seklys...

Seime – beprecedenčiai valdančiųjų ir Seimo pirmininko demaršai pildoma (265)

Ryte, prasidedant Seimo posėdžiui, „valstiečiai“ paprašė balsuoti dėl nepasitikėjimo balsų...

Kirkilo perspėjimas opozicijai – toks elgesys gali atsisukti prieš jus pačius (13)

Socialdarbiečių pirmininkas Gediminas Kirkilas perspėja opozicines frakcijas, kad jų kuriami...

„Barbora“ turės konkurentę: „Iki“ skelbia apie el. prekybos pradžią (15)

Antras pagal dydį Lietuvoje prekybos tinklas „Iki“ savo pirkėjus kviečia prisidėti kuriant...

Matijošaičio sūnus bando pakartoti Karbauskio gudrybę: prieiti prie reto grožio ežero atsirado netikėtų kliūčių (514)

Prie poilsiautojų pamėgto Bebrusų ežero veikia Kauno miesto mero Visvaldo Matijošaičio sūnaus...

Futbolo duženos Baltijos seklumose: tris seses baigia praaugti net nykštukai (38)

Mažeikių dydžio San Marinas ir Gibraltaras – paskutiniai mikroskopiniai taškai Senojo žemyno...

Nuo kitų metų liepos dalis gyventojų vaistus gaus nemokamai (4)

Seimas pritarė, kad nuo kitų metų liepos mėnesio 75 metų ir vyresni asmenys bei kiti socialiai...

Naujausi reitingai – Nausėdos šuolis ir pasikeitusi Grybauskaitės situacija (237)

Naujausia visuomenės nuomonės apklausa rodo, kad šią savaitę šimtadienį minintis prezidentas...

Teisme – Strazdauskaitės nužudymo byla: pareikšti šimtatūkstantiniai ieškiniai (61)

Kauno apygardos teismas ketvirtadienį toliau nagrinėja Ievos Strazdauskaitės nužudymo bylą....