Skaitytoja iš Šiaulių prašo patarti, kaip jaukiai sutvarkyti aplinką šalia pavėsinės. Čia mėgsta leisti laisvalaikį svečiai ir artimieji. Aplink yra pievelė, keletas akmenukų ir vasaros pradžioje žydintys bijūnai. Moteris skundžiasi, kad šalia didelių obelų, pavėsyje, augančios gėlės nelabai žydi, per daug išsistiebia į viršų.
© Corbis/Scanpix
Ko trūksta poilsio zonai?

Plotas priešais pavėsinę beveik tuščias. O juk čia yra fasadinė pusė ir takelis. Poilsio zonos planas griežtokas, formalaus stiliaus. Pavėsinė – taisyklingos formos. Tiesūs takeliai veda prie obelų, baigiasi prieš jas ir sudaro neišbaigtumo įspūdį.

Žalios spalvos pavėsinė tarsi skęsta medžių pavėsyje. Gal reikėtų ją perdažyti kita spalva? Fasadinė pusė apšviesta saulės, šalia žydi bijūnai. Tai rodo, kad šioje vietoje gali augti daugelis vienmečių ar daugiamečių gėlių.

Nereikia nusiminti, kad paunksnėje nežydi ir išstypsta gėlės. Tereikia pasodinti tokių, kurios augs paunksnėje. Gėlių yra įvairiausių, ne vien tik žalių, gražiai žydinčių ir išgyvenančių po medžiais.

Verta atkreipti dėmesį ir į tai, kad ir žali augalai esti įvairių formų, kartais labai įspūdingų. Vientisi jų plotai gražiai atrodys vejoje, išsklaidys monotoniškumą. Sukurti jaukią nuotaiką padės šviesių spalvų augalai.

1 variantas. Prisitaikome prie formalaus poilsio zonos stiliaus

Pirmiausia aplink obelis išgrindžiamos rato formos akmenų plokštumos. Pavėsinė su pagrindiniu takeliu dalija poilsio zoną į dvi lygias dalis. Abi projektuojamos simetriškai. Verta atkreipti dėmesį į augalus, kurie ir nužydėję išlieka gražios formos, ryškios spalvos.

Šalia pavėsinės būtent tokie ir veša – bijūnai. Prie jų, palei takelį, sodinamos švelniosios rasakilos (Alchemilla mollis ‘Lady Mantle’). Žydėdamos jos puikiai atrodo šalia tako – ryškūs žalsvai geltoni žiedynai krenta ant kraštų. Ne veltui veislės pavadinimas reiškia ledi mantiją. Šių augalų kupstai ir po žydėjimo išsilaiko kuplūs, puikuojasi gražiais lapais.

Už pavėsinės, abiejose pusėse, padaromi apvalūs gėlynai ir atskiriami nuo vejos plastikine juosta. Į ratus sodinamos paunksnę mėgstančios astilbės (Astilbe) . Jos turbūt yra vienos gražiausiai žydinčių gėlių, galinčių augti po medžiais. Nuostabiai atrodo turinčios šviesius žiedus: Arenso astilbė (Astilbe arendsii ‘Brautschleier’), japoninė astilbė (Astilbe japonica ‘Deutschland’) ir kt.

Takelių link, obelų priekyje, įrengiami vienmečių gėlynai. Aplink į žemę įleidžiami akmenys. Šie gėlynai gali būti netaisyklingo rato ar elipsės formos, išorinėje takelio pusėje mažesni, o vidinėje – didesni. Juose tinka sodinti ryškesnių spalvų vienmetes gėles.

Reikėtų prisiminti ir skaniai kvepiančius augalus. Juk poilsio zonoje visada malonu užuosti švelnų žiedų kvapą. Vejoje galima sodinti krokų saleles, o vienmečių gėlių vietoje – svogūninius augalus, žydėsiančius anksti pavasarį.

Augalai

1. Švelnioji rasakila (Alchemilla mollis ‘Lady Mantle’)

2. Japoninė astilbė ( Astilbe japonica ‘Deutschland’)

3. Paprastoji lobelija ( Lobelia erinus ‘Blaue Perle’)

4. Pajūrinis laibenis ( Lobularia maritima ‘Snow Crystals’)

2 variantas. Suardykime griežtą simetriją

Pamėginkime sujaukti griežtą simetriją. Dešiniojo takelio pabaiga „įliejama“ į laisvos formos, dinamišką gėlyną, juosiantį pavėsinę. Kairysis takelis baigiamas apskritimu, užpiltu smulkiu žvirgždu. Gėlynas ir skirtingos jo dalys atskiriami specialia juosta.

Užpavėsintoje poilsio zonos dalyje sodinamos paunksnę mėgstančios gėlės: žydrosios melsvės ( Hosta glauca ‘Halcyon’) ir japoninės astilbės ( Astilbe japonica ‘Red Sentinel’). Fasadinėje pusėje, dešinėje, tiks žema japoninių lanksvų ( Spiraea japonica ‘Golden Princess’) gyvatvorė, o kairėje – puošniosios begonijos ( Begonia semperflorens ‘Diable F’).

Kairiojo takelio kairėje pusėje taip pat sodinama japoninė lanksva ( Spiraea japonica ‘Golden Princess’). Visą vasarą jus džiugins sodri šių augalų spalva, rožiniai žiedai derės prie vienmečių puošniųjų begonijų.

Augalai

1. Žydroji melsvė ( Hosta glauca ‘Halcyon’)

2. Japoninė astilbė ( Astilbe japonica ‘Red Sentinel’)

3. Japoninė lanksva ( Spiraea japonica ‘Golden Princess’)

4. Puošnioji begonija ( Begonia semperflorens ‘Diable F’)

Vertingi patarimai

Laisvų, dinamiškų formų takai ir šalia jų esantys gėlynai žmogų nuteiks maloniai, jaukiai. Griežti takai, statiniai ir architektūriniai elementai labiau derės urbanistinėje, formalaus stiliaus aplinkoje.

Nepamirškite, kad žali augalai irgi turi formą – nevenkite paprastos žalumos. Žalia spalva teikia ramybę ir stabilumą. Pažvelkite į japonų sodus: viskas atrodo natūralu, gamta pabunda tik pavasarį ir rudenį – gyvenimo ritmu.

Europiečiai labiau vertina ryškiomis spalvomis trykštančius sodus, bet dažnai jie pradeda varginti. Tad tvarkydami poilsio zoną nepersistenkite – čia norima atsipūsti ir pailsėti. Jei vienos ryškios spalvos augalų guotas jus pradžiugins, tai margumynas pradės erzinti.

Plastikinę skiriamąją vejos juostą rinkitės juodos arba rudos spalvos. Žalia labai rėžia akį. Juosta – ne tvorelė, tad neturi kyšoti virš žolės. Ji įspaudžiama statmenai, lygiai su žemės paviršiumi. Vidinėje pusėje paliekama vietos mulčiui – 5 cm storio medžių žievės arba 3 cm žvirgždo sluoksniui.

Paunksnę mėgstančių augalų – tikra gausybė. Neverta atsisakyti įsirengti gėlyną ten, kur saulė retai užklysta. Kruopščiai parinkite augalus, tada išvydę savo darbo rezultatus nudžiugsite.

Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Specialiai Vasario 16-ajai skirto filmo kol kas nespėta sukurti (3)

Nė vieno iš specialios šimtmečio programos finansuojamo filmo nebus spėta baigti ir parodyti iki...

Pagalbos viešai paprašyti išdrįso pirmą kartą: trūksta tiek nedaug, kad gyvenimas pasikeistų (284)

Nataša niekada nesvajojo apie didelę šeimą, tačiau šiuo metu mama ją šaukia net septyni vaikai.

Vilnietės skambutis į polikliniką atskleidė gilią sistemos problemą (42)

Šaltuoju sezonu, kai kas antras kosėja ir čiaudo, apsilankyti poliklinikoje – menkas malonumas....

„Coca-Cola“ Europai pristatė naują gėrimą, tačiau Lietuvoje gėrimo sudėtis bus kitokia (379)

Šią savaitę Ciuriche, Šveicarijoje bendrovė „ The Coca-Cola Company “ pristatė naują...

Lietuvių fenomenas: kylančios išmaniųjų telefonų kainos – nė motais (143)

Nepaisant to, kad 2017-aisiais visame pasaulyje augo išmaniųjų kainos, jų pardavimai taip pat...

Naujoje Brigitte Macron biografijoje – pikantiškos detalės apie jos santykių su Emmanueliu Macronu pradžią (147)

Brigitte Macron ir jos šeima sulaukė pasmerkimo, kai ji pradėjo draugauti su savo mokiniu...

5 nuostabūs būdai, kaip bananų žievės gali padėti džiaugtis nepriekaištinga oda (1)

Nors bananai yra vieni maistingiausių ir sveikiausių vaisių, mes vargu ar žinome apie juos...

Gyvulininkystė „Žaliojoje savaitėje“ – daugiau, sunkiau, gauruočiau (12)

Berlyne vykstančioje didžiausioje Europos žemės ūkio parodoje „ Žalioji savaitė “, kurią...

Mia iškrito iš atrankų į „Euroviziją“ (647)

Šeštadienio vakarą LRT eteryje jau antroji eurovizinių atrankų laida. Laikas tiksi – iki...

Gyvai / „Volfas Engelman miestų taurės 2018“ pulo varžybų tiesioginė transliacija

Lazdas šiose varžybose surems po penkis geriausius laikinosios ir oficialiosios sostinių atstovus....