aA
Skaitytoja iš Šiaulių prašo patarti, kaip jaukiai sutvarkyti aplinką šalia pavėsinės. Čia mėgsta leisti laisvalaikį svečiai ir artimieji. Aplink yra pievelė, keletas akmenukų ir vasaros pradžioje žydintys bijūnai. Moteris skundžiasi, kad šalia didelių obelų, pavėsyje, augančios gėlės nelabai žydi, per daug išsistiebia į viršų.
© Corbis/Scanpix
Ko trūksta poilsio zonai?

Plotas priešais pavėsinę beveik tuščias. O juk čia yra fasadinė pusė ir takelis. Poilsio zonos planas griežtokas, formalaus stiliaus. Pavėsinė – taisyklingos formos. Tiesūs takeliai veda prie obelų, baigiasi prieš jas ir sudaro neišbaigtumo įspūdį.

Žalios spalvos pavėsinė tarsi skęsta medžių pavėsyje. Gal reikėtų ją perdažyti kita spalva? Fasadinė pusė apšviesta saulės, šalia žydi bijūnai. Tai rodo, kad šioje vietoje gali augti daugelis vienmečių ar daugiamečių gėlių.

Nereikia nusiminti, kad paunksnėje nežydi ir išstypsta gėlės. Tereikia pasodinti tokių, kurios augs paunksnėje. Gėlių yra įvairiausių, ne vien tik žalių, gražiai žydinčių ir išgyvenančių po medžiais.

Verta atkreipti dėmesį ir į tai, kad ir žali augalai esti įvairių formų, kartais labai įspūdingų. Vientisi jų plotai gražiai atrodys vejoje, išsklaidys monotoniškumą. Sukurti jaukią nuotaiką padės šviesių spalvų augalai.

1 variantas. Prisitaikome prie formalaus poilsio zonos stiliaus

Pirmiausia aplink obelis išgrindžiamos rato formos akmenų plokštumos. Pavėsinė su pagrindiniu takeliu dalija poilsio zoną į dvi lygias dalis. Abi projektuojamos simetriškai. Verta atkreipti dėmesį į augalus, kurie ir nužydėję išlieka gražios formos, ryškios spalvos.

Šalia pavėsinės būtent tokie ir veša – bijūnai. Prie jų, palei takelį, sodinamos švelniosios rasakilos (Alchemilla mollis ‘Lady Mantle’). Žydėdamos jos puikiai atrodo šalia tako – ryškūs žalsvai geltoni žiedynai krenta ant kraštų. Ne veltui veislės pavadinimas reiškia ledi mantiją. Šių augalų kupstai ir po žydėjimo išsilaiko kuplūs, puikuojasi gražiais lapais.

Už pavėsinės, abiejose pusėse, padaromi apvalūs gėlynai ir atskiriami nuo vejos plastikine juosta. Į ratus sodinamos paunksnę mėgstančios astilbės (Astilbe) . Jos turbūt yra vienos gražiausiai žydinčių gėlių, galinčių augti po medžiais. Nuostabiai atrodo turinčios šviesius žiedus: Arenso astilbė (Astilbe arendsii ‘Brautschleier’), japoninė astilbė (Astilbe japonica ‘Deutschland’) ir kt.

Takelių link, obelų priekyje, įrengiami vienmečių gėlynai. Aplink į žemę įleidžiami akmenys. Šie gėlynai gali būti netaisyklingo rato ar elipsės formos, išorinėje takelio pusėje mažesni, o vidinėje – didesni. Juose tinka sodinti ryškesnių spalvų vienmetes gėles.

Reikėtų prisiminti ir skaniai kvepiančius augalus. Juk poilsio zonoje visada malonu užuosti švelnų žiedų kvapą. Vejoje galima sodinti krokų saleles, o vienmečių gėlių vietoje – svogūninius augalus, žydėsiančius anksti pavasarį.

Augalai

1. Švelnioji rasakila (Alchemilla mollis ‘Lady Mantle’)

2. Japoninė astilbė ( Astilbe japonica ‘Deutschland’)

3. Paprastoji lobelija ( Lobelia erinus ‘Blaue Perle’)

4. Pajūrinis laibenis ( Lobularia maritima ‘Snow Crystals’)

2 variantas. Suardykime griežtą simetriją

Pamėginkime sujaukti griežtą simetriją. Dešiniojo takelio pabaiga „įliejama“ į laisvos formos, dinamišką gėlyną, juosiantį pavėsinę. Kairysis takelis baigiamas apskritimu, užpiltu smulkiu žvirgždu. Gėlynas ir skirtingos jo dalys atskiriami specialia juosta.

Užpavėsintoje poilsio zonos dalyje sodinamos paunksnę mėgstančios gėlės: žydrosios melsvės ( Hosta glauca ‘Halcyon’) ir japoninės astilbės ( Astilbe japonica ‘Red Sentinel’). Fasadinėje pusėje, dešinėje, tiks žema japoninių lanksvų ( Spiraea japonica ‘Golden Princess’) gyvatvorė, o kairėje – puošniosios begonijos ( Begonia semperflorens ‘Diable F’).

Kairiojo takelio kairėje pusėje taip pat sodinama japoninė lanksva ( Spiraea japonica ‘Golden Princess’). Visą vasarą jus džiugins sodri šių augalų spalva, rožiniai žiedai derės prie vienmečių puošniųjų begonijų.

Augalai

1. Žydroji melsvė ( Hosta glauca ‘Halcyon’)

2. Japoninė astilbė ( Astilbe japonica ‘Red Sentinel’)

3. Japoninė lanksva ( Spiraea japonica ‘Golden Princess’)

4. Puošnioji begonija ( Begonia semperflorens ‘Diable F’)

Vertingi patarimai

Laisvų, dinamiškų formų takai ir šalia jų esantys gėlynai žmogų nuteiks maloniai, jaukiai. Griežti takai, statiniai ir architektūriniai elementai labiau derės urbanistinėje, formalaus stiliaus aplinkoje.

Nepamirškite, kad žali augalai irgi turi formą – nevenkite paprastos žalumos. Žalia spalva teikia ramybę ir stabilumą. Pažvelkite į japonų sodus: viskas atrodo natūralu, gamta pabunda tik pavasarį ir rudenį – gyvenimo ritmu.

Europiečiai labiau vertina ryškiomis spalvomis trykštančius sodus, bet dažnai jie pradeda varginti. Tad tvarkydami poilsio zoną nepersistenkite – čia norima atsipūsti ir pailsėti. Jei vienos ryškios spalvos augalų guotas jus pradžiugins, tai margumynas pradės erzinti.

Plastikinę skiriamąją vejos juostą rinkitės juodos arba rudos spalvos. Žalia labai rėžia akį. Juosta – ne tvorelė, tad neturi kyšoti virš žolės. Ji įspaudžiama statmenai, lygiai su žemės paviršiumi. Vidinėje pusėje paliekama vietos mulčiui – 5 cm storio medžių žievės arba 3 cm žvirgždo sluoksniui.

Paunksnę mėgstančių augalų – tikra gausybė. Neverta atsisakyti įsirengti gėlyną ten, kur saulė retai užklysta. Kruopščiai parinkite augalus, tada išvydę savo darbo rezultatus nudžiugsite.

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Nausėda: tokio biudžeto pasirašyti negalėsiu Papildyta 12:21 val. (106)

Prezidentas Gitanas Nausėda kritikuoja politikų apetitus leisti lėšas ir fantazijos stoką,...

Perdirbėjų pagalbos šauksmas: gelbėkite mus nuo „Lidl“ (353)

Trys Lietuvos grūdų, mėsos ir paukštienos gamintojus ir perdirbėjus vienijančios asociacijos...

Pas Kaune sučiuptą narkobaroną rasta pusė milijono eurų ir keturi ginklai vilkike – 320 kg ekstazio (15)

Sekmadienį, lapkričio 17 d., Lietuvoje bei Latvijoje vyko Europolo koordinuota tarptautinė...

Estijos ministro žodžiai sukėlė skandalą: Baltijos šalys rengia planą B opozicija reikalauja ministrą atleisti (79)

Suomijos kraštutinių dešiniųjų euroskeptiškos Konservatorių liaudies partijos (EKRE) lyderis...

Nerandant bendro sutarimo, ministerija svarsto iš viso atsisakyti tėvadienių siūlo naujus laisvadienius – ne tik vaikų priežiūrai (194)

Vieną vaiką auginanti Indra jau po Naujųjų metų žada grįžti į darbą. Pagal dabar galiojantį...

Kavinėje stoties rajone pasijautė lyg restorane: nebegali sulaikyti džiaugsmo (20)

Leiskite jums papasakoti apie dar vieną „Pietų pertrauka“ idėją, kurią praėjusią savaitę...

Paskelbta, kurie septyni automobilių modeliai šiemet pripažinti pačiais geriausiais (42)

„Lietuvos metų automobilio 2020“ rinkimai pasiekė aukščiausią pavarą. Trečiadienį...

Panevėžyje – gydytojų specialistų trūkumas: jei būtų ką, į darbą priimtų tą pačią dieną (4)

Nors alergijos, kamuojančios tiek kūdikius, tiek suaugusiuosius, yra viena dažniausių ligų,...

Egidijui Dragūnui gresia nauji nemalonumai: vaiko teisių apsaugos tarnyba tirs Selo bendravimą su vaiku (85)

Egidijus Dragūnas, panašu, turi dar daugiau nemalonumų. Socialiniuose tinkluose pasirodžius...

Žinutė iš Sevilijos: „Žalgiris“ dėl Riverso nesikreipė

Sevilijos portalas „Diario de Sevilla“ skelbia, kad informacija apie Kauno „Žalgirio“ klubo...