aA
Japonų interjere dažniausiai naudojamos neutralios spalvos, kurios sukuria paprastumą. Interjeras pabrėžia architektūrą ir įveda geometrinę tvarka - natūralios spalvos sumažina netvarkos, griozdiškumo vaizdą. Rytų dizainui taip pat būdinga paprastumo filosofija. Japonų interjero išdėstyme dominuoja "iššaukiančios" spalvos arba medžiagos.
Japonų interjeras
Japonų interjeras
© Corbis/Scanpix
Rytų menui būdingos grynos spalvos. Vakarų mene spalvas įprasta maišyti, papildyti rafinuotais eskizais. Rytų mene - atvirkščiai - naudojamos ryškūs, nemaišytų spalvų tonai. Pradinė spalva arba šepetėlio brūkštelėjimas yra galutinis rezultatas. Todėl skirtingai nei sudėtingas vakarų interjeras, rytų menas yra paprastas ir grafiškas.

Juoda spalva paprastai laikoma bespalve spalvų gamoje, tačiau ji yra labai svarbi rytų interjere. Apvalus kambarys, nudažytas juodai, įgauna tikslumą ir formą. Pavyzdžiui, juoda yra su savarankiška spalva, kuomet ji naudojama su baltu ryžiniu popierium.

Tekstūra ir kontrastas

Japonų interjeras
© Corbis/Scanpix

Japonai naudoja tokias medžiagas, kokios tik ateina į galvą: kedras, ryžių popierius, bambukas, akmuo, supintos vytelės. Kai kur taip pat naudojamas šilko audinys, tatami, nepoliruotos grindys bei sudėtingai išsiuvinėtas kimono ir obi.

Japonų kultūrai būdingi kontrastai visuose gyvenimo aspektuose (in ir jan), tad interjeras – taip pat ne išimtis. Interjero apdaila gali būti labai kontrastinga, priešinga, bet vis tiek subalansuota. Pavyzdžiui, nupoliruotos grindys derinamos su sunkiomis, nepoliruotomis tekstūromis, lakuota dėžė pastatoma ant nelygaus, grubaus medinio stalo arba baltas nuzulintas akmuo ant nupoliruotos juodos granitinės atbrailos.

Erdvės planavimas

Japonų interjeras
© Corbis/Scanpix

Vakariečių interjerams būdingas išcentrinis planavimas: židinys, paveikslas - viskas išdėliojama pagal sienas. Rytų interjere židinys, žiemos sodas, altorius statomi patalpos centre. Japonų namuose taip pat įrengiamos nišos, vadinamos tokonomomis. Objektai, sudėlioti pagal šias nišas, sukelia skirtingus jausmus: natūralų arba organinį, priklausomai nuo to, ar objektų skaičius yra lyginis ar nelyginis. Taip pat disciplinuotą ir drausmingą aplinką sukuria didelis objektų skaičius. Tarkime, trys dailyraščiu puošti šepečiai puodelyje bus natūralūs, o keturi nuzulinti akmenys inde atrodys disciplinuotai.

Japonų apstatymas pasižymi nestabilumu. Kitaip sakant, baldais atitverta kambario dalis gali būti papuošta užraitais, kita - atskirta puodynėmis. Rytų kultūroje mėgstama kaitalioti objektus. Tai gali būti dėl dviejų priežasčių. Ribota erdvė ir visuotinis oro užterštumas, populiacijos augimas. Japonų interjero apstatymas taip pat priklauso nuo metų laiko, švenčių ar laukiamo garbingo svečio. Toks traktavimas lemia kokybę ir meistriškumą.

Priešingai japonams, vakariečiai mėgsta sustatyti daiktus į savas vietas ir jų daugiau nebejudinti. Jie taip pat vertina balansą, o rytiečiai dirba tam, kad sukurtų harmoniją. Pastarieji tvarką vertina kaip harmoniją. Kiekvienam daiktui atsiras vieta ir tai bus jo vieta.

Baldai

Baldai yra minimalistiniai ir atlieka svarbiausias funkcijas. Pavyzdžiui, čiužinys skirtas sėdėti ar miegoti bei tarnauja kaip padėklas.

Senoviškumas ir reprodukcijos

Japonų interjeras
© Corbis/Scanpix

Hibachi. Jo tikroji reikšmė yra ne mažo grilinio staliuko, kaip vakarų pasaulyje priimta manyti. Tai - nešiojamas židinys, naudotas seniau namuose ir parduotuvėse, kad sukurtų jaukumą, ką nors sušildytų ar užvirtų vandenį arbatai. Seniau tai taip pat būdavo emocinis centras, prie kurio rinkdavosi šeimos nariai ir draugai. Originalūs hibachi buvo pelenų saugyklos žemose medinėse dėžutėse. Jie taip pat būdavo iš keramikos, lakuoti, pinti iš rotango ir metaliniai. Dideli hibachi gali būti naudojami kaip atskiros dėžės arba vietoje stalo. Mažesni hibachi, kurie būdavo naudojami pasišildyti rankoms, dabar tarnauja vietoj šampano staliuko arba gėlių stovo.

Kimono. Japoniškasis kimono, vakarų tapytojų yra naudojamas kaip drobė paveikslams tapyti. Vestuvėse kimono bei vėduoklės ypatingai vertinami kaip vertingos dekoracijos. Kimono gali turėti daugybę paskirčių. Jie kabinami ant drabužių stovo kaip dekoracijos.

Obis. Obis - plati juosta, kuria per juosmenį sujuosiamas kimono. Obiu puošiasi padavėjai. Obis taip pat gali būti puiki interjero detalė, pakabinta už lovos ir papuošianti galvūgalio lentą.

Japonų interjeras
© Corbis/Scanpix

Tenigui. Tai stačiakampio formos drabužiai, naudoti kaip galvos apdangalas. Dabar jo paskirtis kiek kitokia, jis gali būti ir patiesalu.

Keyaki - tai senovinės durys, kurios galėjo būti naudojamos kaip stalo ar kavos stalelio viršus.

Sake Kegs yra panašus į dekoratyvinį vazoną, kuris, priklausomai nuo dydžio, gali būti naudojamas kaip staliukas arba lempos stovas.

Japonų drabužių stovai gali būti naudojami kaip rankšluosčių kabykla.

Iš japonų aitvarų daromos įnoringos dušo užuolaidos ir lubų ar sienų dekoracijos vaikų kambaryje. Iš mažesnių aitvarų gaminamos pagalvės.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Baltarusijos ir Rusijos piliečius Lietuvoje šokiravęs pasiūlymas bus tikslinamas: taip elgtis tiesiog negalima (3)

Antradienį Seimas per svarstymą balsų daugumą pritarė įstatymo projektui, kuriuo siūloma...

Verslas PliusEglė Girdenytė

Europos Sąjungoje – naujas užmojis: prie vairo jaunuoliai galėtų sėsti anksčiau (2)

Nors vis dažniau vairuotojai raginami atsisakyti nuosavų automobilių ir keliauti kitomis...

Vytenis Miškinis

Kruviną egzekuciją sugyventiniui suplanavusi moteris: jis nesirūpino manimi ir nesitvarkė (5)

Sugyventiniu atsikratyti nusprendusi vilnietė nuviliojo jį prie geležinkelio bėgių, ten du...

Gynyba nusivylęs Maksvytis: kovojome, bet to nepakanka įvertino „Žalgirio“ šansus kovoti dėl Top-8

Kauno „Žalgirio“ (15-15) viltys prasibrauti į Eurolygos atkrintamąsias varžybas neišaugo....

Daiva Žeimytė-Bilienė, ciklas „(Iš)gyventi", parengė Agnė Keizikienė

Iš Mariupolio ištrūkęs Sergejus – apie karo baisumus ir žmonių nusiteikimą: „rusų pasaulio“ laukę vietiniai savo akimis pamatė, ką jis reiškia (5)

„Aš iš Ukrainos, iš Mariupolio, mano vardas Sergejus. Tik truputį kalbu lietuviškai,...

Elektros kaina Lietuvoje priartėjo prie nulio: kovo mėnuo gali tapti tokiu, koks buvo jau seniai (79)

Elektra Lietuvoje šeštadienį paryčiais atpigs iki maždaug 0,2 cento už kilovatvalandę. Tai...

Parengė Eglė Gatelytė

Vokiečių ekspertas: Vakarai turi naują lyderę (3)

Kol Vokietiją dusina neryžtingumas ir biurokratinė inercija, Vakarai sulaukė tikrosios...

Euro 2024 atrankos starte progų turėję lietuviai iš Serbijos grįš tuščiomis

Lietuvos futbolo rinktinė nesėkme pradėjo 2024-ųjų Europos čempionato atrankos turnyrą:...

Atsargos pulkininkas nesupranta Ukrainos sprendimų: tai niekais pavers svarbiausią kariuomenės užduotį (31)

Ukrainos karo ekspertas Olegas Ždanovas įsitikinęs, kad Ukrainos pajėgoms nėra jokios...

Toma Miknevičienė

Itin sparčiai plinta priklausomybė nuo pornografijos: į seksologą kreipiasi savo vyrus pričiupusios moterys (7)

Neseniai „Gemius“ paskelbtas tyrimas atskleidė įdomią lietuvių naršymo internete statistiką....