Skysto ir kieto muilo sudėtis

Pagrindinis skirtingumas tarp skysto ir kieto muilo – jų sudėtis. Kietas muilas gaminamas iš natrio druskų, kurios susidaro veikiant augalinius ar gyvulinius riebalus natrio šarmu.

Skystas muilas taip pat gaminamas iš riebalų, tačiau jie saponifikuojami (saponifikãcija [lot. sapo – muilas + facere – daryti], riebalų skaidymas šarmais; riebalų muilinimas) kalio šarmu. Bet kuriame chemijos vadovėlyje rasite informacijos, kad būtent kalio druskos pasižymi kur kas ryškesniu antiriebaliniu poveikiu – greičiau ir efektyviau skaido riebalus ir aliejus.

Taip vyksta dėl didesnio kalio atomo spindulio. Atrodytų, kad skystas muilas šiuo atveju yra pranašesnis, tačiau ne viskas taip paprasta. Natūralus skystas muilas yra brangus, todėl jo asortimente vyrauja sintetiniais paviršinio aktyvumo medžiagomis (PAM) praturtintas muilas, kuris turi visai kitokių savybių.

Muilas ir ekologija: kuris draugiškesnis aplinkai?

Atidžiai ištyrę muilo poveikį aplinkai, ekspertai pateikia tokius pastebėjimus:

  • Skysto muilo sunaudojama 7 kartus daugiau nei kieto, kai plaunamos rankos. Tai reiškia didesnius cheminių žaliavų kiekius ir didesnę gamybos žalą aplinkai.

  • Kietas muilas dažniausiai pakuojamas į popierių arba ploną plastiko plėvelę. Popierinė pakuotė lengvai suyra, plastikinė – sunkiau. Tačiau skysto muilo pakuotė dažniausiai būna plastikiniai buteliai, kurių suirimas yra daug sudėtingesnis procesas. Be to, skysto muilo sunaudojama daugiau, tad ir atliekų kiekis yra didesnis.

  • Tyrimai rodo, kad skysto muilo anglies dioksido pėdsakas yra 25 proc. didesnis nei kieto. (Anglies pėdsakas – tai bendras šiltnamio efektą sukeliančių dujų ir išmetamųjų teršalų kiekis, kuris patenka į atmosferą muilo gamybos ir naudojimo proceso metu (nuo gamybos iki utilizavimo)).

  • „Skystasis“ taip pat dažnai turi konservantų ir sintetinių PAM, kurie dar labiau kenkia planetai.

Rezultatas: 1:0 kieto muilo naudai.

Plauna rankas

Kurį muilą patogiau naudoti?

Kietas muilas dažnai ištižta muilinėje, o išdžiūvęs gali suskilti ar net subyrėti. Tuo tarpu skystas muilas su dozatoriumi yra tvarkingesnis ir patogesnis.

Rezultatas: 1:1.

Kurį muilą pirkti ekonomiškiau?

Kieto muilo ekonomija neabejotina – vienas gabalėlis tarnauja ilgiau. Nors rinkoje yra skirtingų kainų kategorijų muilų, jei lyginsime natūralų muilą, kietas visada bus pigesnis už skystą.

Rezultatas: 2:1 kieto muilo naudai.

Koks muilas efektyvesnis?

Kietas muilas gerai valo odą tiek šaltame, tiek karštame vandenyje, o jo nuplovimas užtrunka trumpiau ir sunaudojama mažiau vandens. Skystas muilas, priešingai, apgaubia odą tarsi plėvele ir jo nuplovimui reikia daugiau laiko bei vandens.

Rezultatas: 3:1 kieto muilo naudai.

Skystas muilas

Muilo poveikis odai

Kietas muilas puikiai valo, tačiau dėl aukšto šarmingumo jis sausina odą. Skystas muilas turi mažesnį pH, todėl mažiau sausina, tačiau jo sudėtyje esančios PAM gali ilgainiui pažeisti apsauginį odos lipidinį sluoksnį – oda gali pradėti pleiskanoti. Žmonėms su jautria oda arba alergijomis rekomenduojamas kietas muilas.

Poveikio atveju rezultatas yra lygus ir lieka 3:1.

Galutinis verdiktas

Kietas muilas yra natūralesnis, ekologiškesnis ir ekonomiškesnis. Skysto muilo privalumas – patogumas, tačiau tai kainuoja brangiai, todėl rekomenduojama naudoti bent jau daugkartinio naudojimo dozatorių siekiant sumažinti plastiko atliekas.