aA
Kleopatra jautė aistrą rožėms. Norėdama sugundyti Marką Antonijų, šių gėlių žiedlapiais ji išklojo rūmų grindis. Savo kambarį Egipto karalienė pavertė dviejų pėdų gylio raudonų žiedlapių jūra ir įsakė įrengti fontaną su rožių vandeniu. O ar girdėjote apie galinčius kalbėti augalus?
© Corbis/Scanpix
Ar žinote, kad visiškai išsiskleidęs žiedas nebūtinai nuvysta kitą dieną? Šįkart olandų augintojai pristato kelias naujas rožių veisles. O jūs prisiminkite, kokias gėles mėgsta jūsų širdies karalienė Valentino dieną. O gal kuri nustebinsite savo mylimąjį taip kaip Kleopatra?

Išmok rožių kalbą

Pasak senų istorijų, rojaus soduose rožės be spyglių augo tol, kol Ieva ir Adomas nenusidėjo. Antikos laikais šios gėlės buvo laikomos Veneros augalais. Romėnai tikėjo, kad ten, kur verkė ši deivė, liūdėdama dėl savo mylimojo Adonio, išaugo baltos rožės. Kita legenda sako, kad jos pavirto raudonomis, kai Jupiteris pamatė Venerą besimaudančią vonioje, o ši, jį pastebėjusi, nuraudo.

Olandų prekybininkai siūlo įsigyti… „kalbančių“ rožių. Ant jų žiedlapių parašytos žinutės ar nupiešti paveiksliukai. Šios gėlės tinka specialioms progoms. Ir kompanijos, ir privatūs asmenys gali ant jų spausdinti fotografijas, logotipus ir asmenines žinutes.

Pavyzdžiui, per naujos veislės pristatymą augintojas ant žiedlapio gali užsirašyti jos vardą. Jei įsigeisite įsigyti „kalbančią“ rožę, teks truputį palūkėti. Mat kol užrašomas tekstas, prabėga viena savaitė, o kol atspaudžiamas paveiksliukas – 14 dienų. Kompanija „Holex Flower BV“ turi išskirtines teises prekiauti tokiomis gėlėmis Europoje.

Nenusiminkite, kad „kalbančių“ rožių, ant kurių žiedlapių galėtumėte užrašyti linkėjimą, dar nerasite Lietuvoje. Pusiau juokais, pusiau rimtai – pažaiskite, prisiminkite kalbą, kuria šnabždasi spalvos ir skaičiai.

Raudona – aistra, romanas, sveikinimas, drąsa.

Balta – ištikimybė, lojalumas, sąžiningumas, simpatija, amžina meilė.

Oranžinė – linksmumas, šviesumas, linkiu geriausios sėkmės, ačiū tau, kad esi.

Rausva – patinki, rūpinuosi, nuostabi laimė, harmonija.

Geltona – draugystė, laimė, nauja pradžia.

Violetinė – garbinu, žaviuosi, kerai, elegancija, atleidimas.

1 – tu man vienintelė.
2 – mes tinkame vienas kitam.
3 – man patinka būti su tavimi.
7 – aš noriu būti tavo.
13 – tu nuostabi.
19 – aš atsiprašau.
25 – tu praskaidrini mano dienas.
37 – aš branginu mūsų santykius.
51 – ačiū už nuostabius prisiminimus.
100 – mano meilei nėra ribų.

Realistams ir neperprantantiems paslaptingosios kalbos

*Nepirkite gėlių pajuodusiais kotų galiukais – jos per ilgai laikytos šaldytuve.

*Nepirkite rožių nuskabytais žiedlapiais – jos senos ir parsineštos namo greitai nuvys.

‘Orange Juice’

Dvispalvės rožės nėra labai populiarios, bet ši yra maloni išimtis. Žiedas didelis, oranžiškai geltonas su raudonais žiedlapių pakraščiais, kvapnus. Netgi dar neišsiskleidęs pumpuras būna švelniai paraudęs. Rafinuotas spalvų derinys. Jų kontrastas keičiasi pagal apšvietimo intensyvumą.

Švelnus kvapas – dar vienas malonus siurprizas. Jis pajuntamas vos gėlei pražydus. Visiškai išsiskleidęs žiedas yra 11–12 cm skersmens. Jį sudaro 30–35 žiedlapiai. Stiebai vidutiniškai spygliuoti.

Dar viena išskirtinė šio augalo savybė – žiedai labai ilgai išlieka visiškai ar beveik neišsiskleidę. Netgi po 4 parų sauso transportavimo ‘Orange Juice’ gyvenimas vazoje tęsiasi dar apie 10 dienų.

Ši rožė, kaip ir daugelis kitų, laikoma 2–5 °C temperatūroje. Švari vaza ir vanduo apsaugo vandens indus nuo užsikimšimo ir vytimo, todėl ji išgyvena ilgiau. Įpylus skintoms gėlėms skirto maistingo tirpalo, ilgiau nesiveisia kenksmingos bakterijos. Vėjas ir skersvėjai taip pat gali pakenkti rožei. Jei ji išgarins daug drėgmės, greitai nubarstys žiedlapius.

‘First Edition’

Šis pavadinimas labai tinka šviesiai raudonai rožei, kuri parduodama visiškai išsiskleidusi. Ilgai žydi pamerkta vazoje.

Įprasta, kad prekybininkai parduoda rožes tada, kai jų žiedai dar susiskleidę ar tik truputį praviri. Pamatę naująsias skinamąsias veisles ‘Carousel Illusion’ ir ‘First Edition’ savo nuomonę pakeisite. Abi jos pristatomos olandų aukcionuose.

‘First Edition’ panašesnė į gvazdiką ar jurginą. Tai revoliucija ar evoliucija? Didžiausias šios veislės privalumas – išvaizda. Gauni tai, ką matai. Žinoma, tai kartu ir blogybė. Žmogus, išvydęs augalą, pagalvos, kad jis jau išsiskleidęs, ir neskubės pirkti. Tačiau apsiskaitęs pardavėjas pasakys, kad ši rožė vazoje išsilaikys trumpiausiai 14–20 dienų (be transportavimo). Jei norite kam nors padaryti gerą įspūdį, rinkitės būtent ją. Be to, 60–80 cm ilgio stiebas beveik visiškai bedyglis.

‘Prima Donna’

Šis augalas yra subtilaus salsvo kvapo, šviesios abrikosinės spalvos. Vazoje išsilaiko 10–15 dienų. Žiedo forma tradicinė. Stiebo ilgis – 60–90 cm. Žiedai pjaunami labiau išsiskleidę, nei įprastų rožių.

Šiai veislei suteiktas vardas itališkai reiškia ‘pirmoji dama’. Ji skirta operos primadonai.

‘Talea’

Ši rožė ypač laukiama Pietų Europos rinkoje. Stiebas tvirtas. Žiedai dideli, simetriški, kreminiai su rožiniu atspalviu ir banguotais žaliais krašteliais. Jie ilgai nenuvysta, net kai oras šiltesnis. Be to, skleidžiasi pamažu, vazoje gali išsilaikyti 10–13 dienų. Visiškai išsiskleidęs žiedas yra 10 cm skersmens. Stiebo ilgis – 60–80 cm.

‘Tenga-Venga’

Ypatingas vardas ypatingai gėlei. Jis kilęs iš ispanų kalbos ir reiškia „greičiau, greičiau eime“. Šią veislę išvedė viena olandų firma, rožių selekcija užsiimanti dar tik penktus metus. Jos pagrindinis tikslas – pirkėjams pristatyti ribotą žiedų skaičių. Taip firma užtikrina, kad pirmuosius trejus metus augalai atrodys ypatingi, prašmatnūs. Pumpurai veriasi lėtai. Stiebai beveik be spyglių, 50–80 cm ilgio. Lapai tvirti.

Augalas – ne tik gražus, bet ir patvarus - vazoje nevysta 12–14 dienų.

Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Močiutės netekusi vilnietė sukrėsta: dėl popiežiaus vizito laidotuves teko nukelti (48)

Popiežiaus Pranciškaus vizitas daugeliui lietuvių tapo tikra švente, tačiau artimą žmogų...

Šimonytė: nebuvo nė vieno atvejo, kai būčiau parodžiusi poniai Starkevičiūtei duris (39)

Seimo narė Ingrida Šimonytė savo santykius su buvusia Europos Parlamento nare Margarita...

Pietų Kinijos jūroje – naujas incidentas: kinų ekspertas kalba apie tiksinčią bombą (15)

Kinijos vyriausybė neleido Honkonge prisišvartuoti JAV karinių pajėgų laivui. Incidentas...

Indijos bendrovės Rokiškyje žada tikrą perversmą – daugiau kaip pusantro tūkstančio darbo vietų investuos 200 mln. eurų (2)

Dvi Indijos bendrovės į skardinių ir tekstilės gamyklas Rokiškyje numato investuoti beveik 200...

Ušacko ultimatumas Gabrieliui Landsbergiui: tai primena gerai surežisuotą spektaklį atnaujinta 13.52 (263)

Trečiadienį kandidatas į prezidentus Vygaudas Ušackas viešai kreipėsi į Tėvynės Sąjungos -...

Patvirtintas kovos su kylančiomis kainomis planas: aštriausių pasiūlymų nebeliko papildyta Skvernelio komentaru (157)

Trečiadienį Vyriausybė apsvarstė planą, kaip didinti konkurenciją maisto produktų srityje bei...

Nemalonumai Klaipėdoje – vėjas verčia medžius (4)

Kaip įspėjo metereologai, rugsėjo 26 dieną pūs stiprus ir gūsingas vėjas. O dieną Lietuvoje...

STT pradėjo tyrimą dėl galimo piktnaudžiavimo Registrų centre (1)

Specialiųjų tyrimų tarnyba ( STT ) trečiadienį pranešė, kad pradėjo ikiteisminį tyrimą...

Tikriausiai niekada nesusimąstėte, ką gali prekės pakuotė (1)

Pakuotės vaikų produktams, kurias galima spalvinti, gėrimų skardinės pakuotės, šviečiančios...

47-erių Daina Bosas papasakojo, kaip rūpinasi savo grožiu ir kokių patarimų turi dukrai (25)

Kiekviena moteris turi savo asmeninių grožio ritualų, kuriuos jos gauna ir perduoda iš kartos į...