„Štai ką reiškia aistra augalams, žinios ir kruopštumas“, – sako „Delfi TV“ laidos „Geltonas karutis“ vedėja Lina Liubertaitė ir kviečia pasižiūrėti, kokį įspūdingą rožyną galima sukurti savo rankomis.

ROŽYNAS VIETOJ BULVIŲ LAUKO: PRADŽIŲ PRADŽIA

Tai asmeninis želdynų dizainerės Giedrės Adomaitytės, kursų „Augalų komponavimo dirbtuvės“ lektorės, sklypas. Rožių sodeliui Giedrė pasirinko tokią sklypo dalį, kuri matosi pro virtuvės langą. Būtent ši vieta tapo atspirties tašku, nuo kurio ji pradėjo tapyti gyvąjį paveikslą.

Rožynas buvo įkurtas daugmaž 4 arų plote. Giedrė ranka nubraižė projektą, kuriame numatė augalų zonas ir vejos takų linijas. Nors plotas gana nedidelis, vingiuotais takais galima pasivaikščioti, o bevaikštant atrasti pasislėpusias įdomybes, kurių nematyti iš pirmo žvilgsnio:

 • tai suolelis, paslėptas gaiviame guobos šešėlyje,
 • rožėmis apsivijusi arka,
 • pavasarį žiedais apsipilančios magnolijos,
 • apvalus pastelinių rožių gėlynas su romantiška paukščių girdykla.

Sugalvojusi pagrindinius traukos taškus, Giedrė visas linijas, nubraižytas projekte, perkėlė į tuos 4 arus, pažymėdama augalų ir vejos zonas.

ROŽYNAS KURIAMAS NESKUBANT

Šiandien sodeliui jau 7 metai. Jis buvo kuriamas ne vienu ypu, o palaipsniui: neskubant, pasimėgaujant, stebint, keičiant ir mokantis:

 • Pirmąjį rudenį augalų zonose buvo pasodintos kelios rožės ir struktūriniai medžiai, t.y. kalninė guoba (Ulmus glabra), japoninė magnolija (Magnolia kobus) ir beržai;
 • Pavasarį takuose buvo pasėta veja ir taip buvo pabaigta formuoti sodelio struktūra;
 • Vėliau visas augalų zonas Giedrė pildė augalais – šitas koregavimo ir pildymo procesas yra nuolatinis ir tęsiasi iki šiol.


KVEPIANTIS POILSIO KAMPELIS PO GUOBA

Užeikime į sodelį patyrinėti. Peržengę mažytį tiltelį, kairėje matome kalninę guobą ‚Camperdownii‘, kuri čia auga jau 7 metus. Guoba meta tamsų šešėlį, kuris labai praverčia karštomis vasaros dienomis.

Už guobos – ypatinga vieta: ten pastatytas suoliukas, ant kurio sėdint atsiveria nuostabus vaizdas į rožyną. Linguoja rožės žaliame fone ir net vejos iš ten nematyti! Giedrė šiai ypatingai vietai parinko skaniai kvepiančias senovines ir angliškas rožes. Tiesa, jos auga ne vienos, o kartu su vaistiniais augalais: levandomis, vaistiniais šalavijais, katžolėmis, raudonėliais. Jie taip pat skleidžia aromatą, todėl prisėsti ant suolelio guobos pašonėje – vienas malonumas.

Šioje sodelio vietoje dėmesį patraukia ne tik augalai, bet ir sodo dekoracijos. Metaliniai paukštukai gėlyne įsmeigti ne šiaip sau – jie apsaugo katžolę nuo katinų. Jie mėgdavo pasivartyti ant gležno katžolės kerelio, tad Giedrė nusprendė įsmeigti dekoraciją ir tokiu būdu apsaugoti augalą, kol sutvirtės.

ROŽĖS DERINAMOS SU DAUGIAMEČIAIS AUGALAIS

Vieni rožių mylėtojai augina jas vienas ir palieka nemažai vietos aplinkui, o kiti rožes derina su daugiamečiais žoliniais augalais. Šio požiūrio laikosi ir Giedrė – sodelyje rožės auga drauge su ežiuolėmis, katžolėmis, kalimeriais, dekoratyviniais česnakais ir kitais. Kitu metų laiku net nepasakytum, kad tai rožynas!

Giedrė sako, kad rožes derinti su daugiamečiais augalais verta dėl kelių priežasčių:

 • Rožės dekoratyvios būna ribotą laiką, ypač kai kurios veislės. Todėl prisodinus tokių augalų, kurie žydi anksčiau, ir tokių, kurie išlaiko dekoratyvumą po rožių žydėjimo, gražiu vaizdu mėgaujamasi ilgiau. Ypač tai aktualu istorinėms rožėms – apie jų savitumus galite paskaityti čia, kur kalbinau VDU botanikos sodo darbuotoją. Giedrės rožyne yra pasodinta ir svogūninių augalų, taigi žydėjimas čia prasideda nuo ankstyvo pavasario;
 • Apatinė rožių krūmo dalis dažnai būna be lapų, atrodo nedekoratyviai, ypač kai rožių žydėjimas eina į pabaigą. Todėl labai gerai, kai rožyne auga foniniai augalai, kurie reikalingiausiu metu užmaskuoja rožių apačias;
 • Mokslinė literatūra ir asmeninė Giedrės patirtis sako, kad kai tarpus tarp rožių užpildo daugiamečiai augalai, jas mažiau puola kenkėjai ir ne taip stipriai vargina ligos. Žinoma, šiek tiek jų pasitaiko, bet iki šiol nebuvo pasiekta kritinė riba, kad reikėtų naudoti insekticidus ar kitus specialius cheminius preparatus. O tai tikrai yra privalumas!


SODELIO AKCENTAS – ŠVIESUS ROŽYNAS

Rožynas

Keliaukime takeliu toliau. Sodelio centre – apvalus klasikinis rožynas, kurio stilistiką sustiprina statulėlė centre, paukščių girdykla ir šviesių pastelinių spalvų rožių žiedai.

Paukščių girdykla – tai ne tik skambi frazė. Ar galite patikėti: Giedrė joje vandenį keičia kasdien, nes laukiniams paukščiams nepatiktų prarūgęs vanduo! Laidos vedėja L. Liubertaitė negali atsistebėti Giedrės meile gamtai – kiek supratimo, žinių ir aistros reikia, kad galėtum sukurti tokią oazę ne tik sau, bet ir atklystantiems paukščiams…

Žavingiausia tai, kad sodelyje puikiai sutaria ir funkcija, ir estetika. Štai rožyną su paukščių girdykla juosia buksmedžiai (lot. Buxus). Jie atlieka rožyno apvado funkciją, o tarpuose auganti ažūriška kalninė viksva (lot. Carex montana) suteikia šiuolaikiškumo ir dinamikos.

Paukščių girdyklą supa dviejų rūšių rožės: baltos rožės ‚Iceberg‘ (Kordes, Vokietija) ir pastelinės spalvos rožės, kurios taip ir vadinasi – ‚Pastella‘ (Tantau, Vokietija). Tarpus tarp rožių užpildo melsvais žiedynais pasidabinusios katžolės (Nepeta).

Vertinant spalvų paletę, šis gėlynas yra balčiausias iš visų sodelio kampelių.

MEDŽIAI ROMANTIŠKAJAME SODELYJE

Kad priežiūra būtų paprastesnė ir kad linijos būtų grynesnės, medžiai ir krūmai sodelyje auga kartu su gėlėmis, o vejos takas paliktas tuščias. Šis principas dar retai taikomas mūsų sklypuose, dažniau matome vejoje susodintus medžius, kuriuos reikia apeiti aplinkui kaskart šienaujant. Kai veja tuščia, tada šienavimas daug greitesnis.

Kartu su daugiametėmis gėlėmis sodelyje auga beržai, tarp gėlių įsimaišęs vienas kitas kadagys, sedulos krūmas. Giedrė taip padarė visiškai tikslingai, nes:

 • Atskyrus veją nuo augalų, daug lengviau prižiūrėti veją;
 • Švari veja atrodo estetiškai;
 • Veja atlieka tako funkciją.


Tačiau ir čia yra kelios išimtys – tai pavasarį įspūdingai žydinčios japoninės magnolijos. Jos atsirado vejoje kaip pavasarinis akcentinis augalas.

4 ARŲ ROŽYNAS: ROMANTIKA AR VARGAS

Keliaudami toliau, pamatysime raudonomis rožėmis ir raganėmis apsivijusią arką – tikrą angliško sodo stiliaus atributą. Video reportaže galite ją atidžiau apžiūrėti.

Ši arka – tai vartai iš rožyno į prieskonių sodą ir uogyną. Prieskonių sode auga raudonėliai, mėtos, melisos, o uogų zonoje – šilauogės, serbentai, cidonijos, trešnės.

Rožės ir ežiuolės bei kiti augalai sukuria harmoningą vaizdą.

Šį gaivų vasarišką vakarą sodelis atrodo kaip iš pasakos: tai duoklė ir grožiui, ir kvapams, ir skoniui, ir net laukiniams paukščiams. Giedrė, paklausta, ar ji jaučiasi išpildžiusi savo svajonę, atsakė, kad sodas jai yra kaip terapija, poilsis ir kūrybos laukas.

***

Portale laidas rasite čia.

Naują „Delfi TV“ laidą „Geltonas karutis“ žiūrėkite kiekvieną šeštadienį 9:30 val. „Delfi TV“ – nemokamas televizijos kanalas pasiekiamas visiems Lietuvos gyventojams. Nerandi? Kreipkis į savo televizijos tiekėją arba įjunk kanalų skenavimą savo televizoriuje.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį.
www.DELFI.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją
Susiję straipsniai
Top naujienos
Pažymėti
Dalintis
Nuomonės