Sunku įsivaizduoti namuose langą be palangės, nuo kurios, maži būdami, pradėjome pažintį su išoriniu pasauliu. Palangė - tai ir žalioji namų oazė, kurioje tarpsta ne tik gėlės, bet ir įvairūs daržo žalumynai ar net citrinos, o ką jau kalbėti apie virtuvės ar svetainės, darbo kambario palanges, ant kurių tenka pamatyti netikėčiausių ar kasdienių daiktų. Tad palangė, kurią pastebi kiekvienas, užėjęs į patalpą, turi būti ne tik graži, pritaikyta prie kambario stiliaus, bet ir funkcionali.
Interjeras
© Corbis/Scanpix
Namų širdies palangė

Tradiciniuose butuose palangės buvo medinės, siauros, o pastaraisiais metais populiarėja platokos plastiko, laminuotų medžio drožlių plokščių, natūralaus ar dirbtinio akmens, klijuotos medienos. Tad dabar remontuodami butą galite pagalvoti apie naujas palanges.

Moderniuose namuose išvis mažai palangių - žmonės nori kuo daugiau šviesos, ir langai siekia grindis. Maža to, tokie langai išsikiša iš sienos, praleisdami į namo vidų daug šviesos. Kaunietis architektas Algimantas Kančas sako, kad tokie langai tinka svetainėje ir kituose panašios paskirties kambariuose, tačiau virtuvėje - ne. Mat virtuvė yra namų širdis, kurioje verda pagrindinis šeimos gyvenimas. Tad palangė čia labai reikalinga. Ir ne vien vazonui su svogūnais ar gėlėmis, vazai su vaisiais pastatyti.

A.Kančo virtuvėje palangė tikrai įspūdinga. Betoninis jos pagrindas išklotas smulkiomis plytelėmis, kurioms nebaisūs jokie temperatūrų svyravimai, chemikalai. Palangė tokia plati (0,70m x 2,80m) ir patogi, kad namiškiai ją vadina stalu. Prie šio improvizuoto stalo geriama kava, skaitomi laikraščiai ir žurnalai, rašoma ir valgoma, žvelgiant į kiemo žalumą, mėgaujantis ramybe.

Architektas teigė, kad labai gražiai virtuvėje atrodo ir akmens (o ypač - travertino) palangė.

Ilgaamžiškumo simbolis - akmuo

Kur Kaune gaminamos akmeninės palangės? Tokią vietą pavyko aptikti sovietmečiu garsėjusio “Žaibo” buitinių paslaugų komplekso kieme, kur gaminami antkapiniai paminklai. Pasirodo, lietuviškas ir iš Skandinavijos šalių atvežtas akmuo itin tinka palangėms, stalviršiams gaminti. Suprantama, tokios palangės brangios, tačiau labai gražios, amžinos.

“Akmens grožis yra nepakartojamas, kaip ir jo raštas, - tvirtina bendrovės “Antkapis” savininkas Arvydas Kasperas. - Tai prabangios palangės, kurių akmuo tiks ir židiniui, ir stalviršiams, ir išorinei palangei, ir net sodo baldams. Jei palangės yra patogaus aukščio, prie jų pristumtas, pavyzdžiui, stalelis su akmens stalviršiu gali laikinai sudaryti naują baldą. Išpjauname įvairaus storio palanges - tai priklauso nuo to, ar akmens palangę dedame ant kažkokio pagrindo, ar tiesiog įstatome naują”.

Specialioje literatūroje rašoma, kad bet kokio natūralaus akmens poliruotas paviršius bijo įbrėžimų, o ant marmurinių palangių negalima pilti rūgščių, vyno, arbatos, kavos ir kitų spalvotų skysčių.

A.Kasperas tvirtino, kad nedaro palangių iš dirbtinio akmens (marmuro), nes žino, kad laikui bėgant dėl tokių palangių iškyla nemaža problemų. Specialiuose žurnaluose tvirtinama, kad dirbtinio akmens palangės fizinėmis ir estetinėmis savybėmis nenusileidžia natūralaus akmens palangėms, o kainuoja pigiau. Be to, dažais galima sukurti įvairiausių atspalvių. Dirbtinis akmuo yra patvarus, pasižymi šilumą izoliuojančiomis savybėmis, netamsėja, neblunka. Palanges iš dirbtinio akmens galima plauti švelniomis priemonėmis, o smulkius įbrėžimus pašalinti poliroliu.

Medžio drožlių plokštės

Anot A.Kančo, žmonės dažniausiai renkasi medienos imitacijų palanges arba dažytas baltai. “Sprendimas priklauso nuo to, iš kokios medžiagos pagamintas langas - prie jo taikoma palangė. Pasitaiko aliuminio langų. Tuomet palangę siūlome iš tos pačios medžiagos ir spalvos, kaip grindys. Dažniausiai tokiu atveju tinkamiausia yra tamsi spalva”, - sakė A.Kančas.

Bendrovėje “Termopalas” palangės gaminamos iš tankiai supresuotos medžio drožlių plokštės, kurios viršus padengtas 0,60 mm storio aukšto slėgio laminatu, o apačia - aukštos kokybės melaminu. Tokios palangės atsparios braižymams, smūgiams, trinčiai, organiniams tirpikliams, silpnoms rūgštims ir šarmams, benzinui, alyvai, neblunka.

Galima rinktis baltą palangės spalvą, medžio ar akmens imitaciją. Tokios medžio drožlių plokštės palangė uždengia kabelių kanalus, sienų nelygumus, nes tam pritaikytas palangės profilis. Šios palangės pjaustomos pagal pateiktus matmenis, o jų kraštai laminuojami atitinkama spalva arba sandarinami plastmasiniais antgaliais.

Pageidaujant retesnės spalvos palangės, reiktų ją rinktis iš stalviršiams gaminti skirtų medžio drožlių plokščių, kurios yra net 70 spalvų.

Medis ir plastikas

Medinės (ąžuolo, buko, uosio, vyšnios, klevo, kaštono, raudonmedžio, pušies, lapuočių) palangės yra brangios. Anot specialistų, uosio mediena yra brangesnė net už ąžuolo, nes ji mažiau riečiasi, išlaiko formą. Palangių gamintojai vietoje jų siūlo klijuotus medinius gaminius.

Kaune įsikūrusiame “Medienos centre” užsakovams patinka medinės palangės, klijuotos iš ilgų arba trumpų lamelių (tašelių). Anot šios bendrovės administratorės Linos Klonienės, tokios palangės tinka tik prie medinių langų, o dažytos - prie dažytų, lakuotos - prie lakuotų. “Palangė gali būti ir siaura, ir plati - svarbu, kad neužstotų šilumos, sklindančios nuo radiatorių. Ten, kur pageidaujama plačios palangės, turi būti gera buto ar namo vėdinimo sistema. Antraip gali rasoti langai”, - tvirtino Lina.

Įprasto pločio plastiko palangės nekelia rūpesčių - nepraleidžia vandens, atsparios saulės poveikiui. Jos tvirtos. Tokios palangės iš išorės mažai skiriasi nuo kitų rūšių palangių, kai jų paviršius dekoruotas medį ar akmenį imituojančiu piešiniu, kuris apsaugomas nuo saulės poveikio.

Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Matelis nurodė, kokie žaidimai vyksta Seime (240)

Šią savaitę Seime ir aplink jį – karšta. Bene šeši tūkstančiai mitinguotojų pareikalavo...

Sužinojusi kainą avalynės taisykloje panoro griebti batus meistrui iš rankų ir bėgti (259)

Pirkdami naujus batus dažnai nepagalvojame, kad kaina, kurią sumokame už naują pirkinį,...

Iš pažiūros sveiki produktai gali būti tikros cukraus bombos: įvardijo, ko vengti

Net labai sveikai atrodančiuose maisto produktuose dažnai slypi tikra cukraus bomba. Norint to...

Jazzu papasakojo apie tikrąją išsiskyrimo su Somovu priežastį ir nuskustus plaukus: neberandi vietos ten, kur visada buvo tavo namai (134)

Po grandiozinių atsisveikinimo koncertų į Tailandą išskridusi atlikėja Justė Arlauskaitė –...

Misija „Išsilaikyti aštuntuke“: kiek pergalių trūksta „Žalgiriui“ ir kokia vieta gresia? penki scenarijai, apklausa (61)

Iki Eurolygos reguliariojo sezono pabaigos liko viso labo trys savaitės arba keturi turai. Tačiau ir...

Rusijos santykiai su JK: Putinas nebijo, o be reikalo (431)

Greita Jungtinės Karalystės ministrės pirmininkės Theresos May reakcija į mėginimą Solsberyje...

Konservatoriai bandys atgaut Kauną: ėmėsi Liudo Mažylio (727)

Vasario 16 aktą suradęs ir visos Lietuvos žvaigžde tapęs profesorius Liudas Mažylis sulaukia...

Siekia, kad kompensacijos būtų mokamos ne tik už vėluojantį ar atšauktą skrydį

Nors visose Europos sąjungos valstybėse dar nuo 2004-ųjų oro keleivių teises saugo Europos...

Atšilus orams, tyko didelis pavojus: neapsisaugojus gresia baisios pasekmės (5)

Atėjus pavasariui vis daugiau laiko leidžiame lauke, gamta atbunda, o su ja – ir erkės. Vilniaus...

Tyrimas: kurie vitaminai beverčiai ar net pavojingi sveikatai, o kurie būtini? (17)

Po kelis dešimtmečius trukusių tyrimų nerasta svarių įrodymų, kad vitaminai ir papildai yra...