aA
Prieš perkant augalą, reiktų pagalvoti apie sąlygas, kuriose jis augs. VDU Kauno botanikos sodo Oranžerijos vedėja biomedicinos mokslų daktarė Judita Varkulevičienė sako, kad labai svarbu patalpos dydis, erdvė apie augalą. Jei kambarys mažas, netiks didelis augalas.
Gėlės
© K.Šatūno nuotr.
“Svarbu ir apšvietimas. Juk gražu, kai augalai sustatyti ne tik ant palangių, bet ir išdėstyti po visą patalpą - tame pačiame kambaryje gali augti įvairaus šviesos intensyvumo reikalaujantys augalai. Kita svarbi sąlyga - patalpos temperatūra. Iš drėgnų tropinių miškų kilę augalai turėtų augti ištisus metus gan vienodoje temperatūroje. Augalams, turintiems ramybės periodus, dažniausiai žiemą reikia gana žemos temperatūros”, - aiškino J.Varkulevičienė.

Yra ir labai kantrių augalų, vienodai pakančių ir vėsai, ir šilumai. Reiktų įsidėmėti, kad gėlės dažniausiai suserga ne nuo pamažu atvėstančio oro, o nuo staigių temperatūros svyravimų.

Kenkia sausas oras

Labai svarbu augalams oro ir dirvožemio drėgmė. Ją reguliuoti nesunku - tereikia laistyti atsižvelgiant į metų laiką, temperatūrą. Prieš liejant augalą reikia įsitikinti, ar jam išties trūksta drėgmės. Negalima laistyti dažnai ir po truputį, kai vazone sudrėksta tik žemės paviršius. Kiekvieno laistymo metu visas žemės gniužulas turi permirkti. Tik tuomet šaknys gauna drėgmės. Vandens perteklius visuomet išbėgs į padėkliuką. Išbėgusį vandenį reiktų išpilti tik po pusvalandžio ar valandos.

Gėlės, vėdrynai
© AFP/Scanpix

Dirvožemio drėgmę reguliuoti lengviau nei oro, kuris daugiabučiuose namuose yra per sausas daugeliui augalų rūšių. Ypač tai išryškėja šildymo sezono metu, kai vasarą puikiai tarpusios gėlės žiemą labai suvargsta.

Tokiu metu reikia dažniau purkšti vandeniu augalą ir jo aplinką. Jei netoli yra akvariumas, augalą reiktų statyti šalia. Taip pat galima gėlę su vazonu įstatyti į kitą indą, ant kurio dugno turėtų būti drėkinamų samanų ar durpių. Jei yra sąlygos, augalams kambaryje galima įrengti mažą šiltnamiuką.

Neskubėkim persodinti

Kaip konkrečią gėlę auginti, reikia domėtis parduotuvėje. Kebliau, kai augalą gauname dovanų. Geriausias laikas pirkti augalus - pavasaris arba vasara. Tokiu metu augalai nepajus didelių temperatūros svyravimų. Norint pirkti augalą žiemą, reiktų palaukti bent pliusinės temperatūros ir įsigytą augalą pastatyti namuose ne pačioje šilčiausioje vietoje - prie šilumos reikia pratinti pamažu.

Parsineštą į namus augalą reikia kuo greičiau išpakuoti, antraip gali įsiveisti kekerinis puvinys - lapai, pumpurai, žiedai pasidengs pilkšvai rusvu pelėsiu.

Nereikia skubėti persodinti nusipirktą augalą, nes jis dar kartą (po atkeliavimo į mūsų šalį) patirs stresą. Persodinant gėles reikia į dirvožemį įdėti lėtai tirpstančių trąšų, kurių augalams pakaks 4-5 mėnesiams. Trąšas reikia pasirinkti pagal augalus. Yra skystų trąšų, sausų mišinių, lazdelių - tereikia išsirinkti patogiausias vartoti.

J.Varkulevičienė pataria neskubėti persodinti senų stambių augalų - galima tik pakeisti viršutinį žemės sluoksnį vazone. Kadangi jauni augalai auga greičiau, tai juos persodinti reikia beveik kasmet, o senesnius - rečiau. Beveik visus augalus geriausiai persodinti pavasarį.

Yra naminių vaistų

Gėlės
© K.Šatūno nuotr.

Kambariniai augalai kartais suserga arba juos apninka kenkėjai. Parduotuvėse yra įvairių priemonių, naikinančių vabzdžius, grybines ligas, erkes. Prieš įsigyjant preparatą reikia apžiūrėti sergantį augalą ir nustatyti ligos priežastį ar kenkėją.

Jei liga dar tik prasidėjusi arba kenkėjų nedaug, galima pamėginti į kovą pasitelkti namines priemones. Česnakų, svogūnų ar kraujažolių nuovirai ir ištraukos naikina amarus, o skydamarius galima sunaikinti, jų apniktus lapus nuplovus ūkinio muilo tirpalu ar nuvalius atskiestu spiritu. Miltligės nubaltintus lapus reiktų plauti pienu.

Išpjovus pūvančias augalo dalis, žaizdą tinka pabarstyti trinta medžio anglimi arba užtepti jodu. Visas procedūras reikia kartoti 3-5 kartus.

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Be darbo likęs vyras šaukiasi pagalbos: 15 dienų gyvenau miške, dabar miegu oro uoste valstybės parama – 83 eurai (267)

„Esu į gyvenimą besikabinantis žmogus. Suprantat, likau be gyvenamosios vietos, miegu oro uoste,...

Šiame rajone galima rasti pigių būstų, bet vilniečiai čia gyventi vis dar bijo (43)

Sostinės Naujininkų mikrorajonas yra vienas iš tų, į kuriuos vilniečiai vis dar žiūri...

Nepaneigiama „Brexit“ įtaka: svaras gali šauti į viršų. Arba smegti žemyn (9)

Anot didžiausio Jungtinės Karalystės banko, Didžiosios Britanijos gruodžio mėnesio rinkimų...

Mokslininkai užfiksavo, kokius „riksmus“ skleidžia Žemė, kai ją talžo Saulės audros: to išgirsti nesitikėjo (15)

Saulės audrų botagai čaižo Žemės magnetosferą, ir mokslininkai gali išgirsti jos reakciją....

Pragariškas lėktuvo skrydis: iš variklio išsiveržę ugnies kamuoliai užbaigė kelionę (7)

Oro bendrovės „Philippine Airlines“ keleivinis laineris „ Boeing 777 “ ketvirtadienį saugiai...

Gydytoja įspėja: kad vaikui gripas, galite nė nesuprasti, simptomai – visiškai kitokie nei suaugusiems

Gripo sezonas įsibėgėja ir savo aukų nesirenka – suserga ir suaugusieji, ir vaikai. Vis dėlto...

Lietuviai gali atsipūsti – latviai stabdo didelės ukrainiečių gamyklos statybas (13)

Latvijos aplinkos apsaugos ir regionų plėtros ministras Juris Pucė sustabdė Uogrės savivaldybės...

Grobis iš Kauno sugrąžino nykstantį pulsą serbams: gavome galimybę dirbti toliau

Belgrado „ Crvena Zvezda “ skriaudė Kauno „Žalgirį“, kaip kita Serbijos sostinės ekipa...

Vilniuje prasidėjo 1863-1864 m. sukilimo vadų ir dalyvių valstybinės laidotuvės nuolat pildoma (20)

Vilniuje vyksta 1863-1864 metų sukilimo vadų ir dalyvių valstybinės laidotuvės. Iškilmingoje...