aA
Vokietijos parlamento pastatas
© Žurnalas "Statyba ir architektūra"
Tokia išvada peršasi pabuvojus Berlyne. Šį įspūdį dar labiau sustiprino Vilniuje surengta paroda „Namas ir miestas. Naujoji XXI amžiaus Berlyno architektūra“.

„Berlynas gali provokuoti ne vieną kritiką. Tai paprastumo, savaime suprantamos architektūros provokacija“, – teigė parodos kuratorius vokiečių architektas ir žurnalistas Philippas Meuseris.

Viešbučiai milžinai

Akimirką gali pasijusti lyg Niujorke, kai prieš akis iškyla šviesaus kalkakmenio „The Ritz-Carlton“ apartamentai, o paskui – lenktas, Penktosios ir Brodvėjaus gatvių sankryžą primenantis naujasis „Concorde“ viešbutis.

Pastarasis galbūt ir masyvus, tačiau savo grakščia figūra ir švelniu kilimu į viršų demonstruoja eleganciją, kuri, regis, byloja apie europietiškąją statinio prigimtį. Nors abu viešbučiai primena JAV didmiesčių dangoraižius, jie nuosaikiai įsilieja į bendrąjį Berlyno architektūros peizažą.

Kitaip, švelnesniais ir lengvesniais potėpiais, tą reginį papildo viešbutis „Maritim“. Organiškų formų komp-leksui būdingos šiltos spalvos. Šis architekto Jano Kleihueso kūrinys laikomas vienu pastebimiausių naujosios Berlyno architektūros akcentų.

Tuo tarpu Marco Jordi suprojektuotas gyvenamasis namas prie Fryd-richsverderio tęsia tradicijas. Čia susilieja sena ir nauja.

Pastato fasadas suskirstytas į kelis laiko sluoksnius. Jame galima pastebėti ir Vėlyvojo baroko, ir Prūsiškosios architektūros mokyklos elementų.

Šiam gyvenamajam namui medžiagos buvo parenkamos itin kruopščiai. Panaudotas granodioritas iš Lauzitco apylinkių ir degtos plytos. Be to, statybvietėje rastas ankstesnių statinių liekanas architektas įkomponavo naujojo komplekso fasade. Tai suteikė muziejiškumo įspūdį.

Kelių kartų architektūra susilieja ir name Hesišeno gatvėje. Tiesa, šis Brittos Jurgens ir Matthew Griffino suprojektuotas pastatas pirmiausiai dėmesį patraukia savo futuristiška forma.

Architektai palyginti nedidelio ploto name „sutalpino“ apartamentus, biurus ir parduotuvę. B. Jurgens ir M. Griffino duetas, anot ekspertų, pademonstravo, kaip neprimityviai galima apjungti rekonstrukciją ir naują statybą.

Ekstravagancijos bruožai

Philippas Meuseris
© Žurnalas "Statyba ir architektūra"

Toli gražu ne visi naujieji pastatai Vokietijos sostinėje gręžiasi į tradicijas. Antai pagal architekto Eikeso Beckerio projektą iškilęs viešbutis „Arcotel“. Jis savo mėlyno atspalvio stikliniu fasadu, jaunatviška arogancija kontrastuoja su šalia esančiais pilkais „seno kirpimo“ pastatais.

Kontrastą su aplinka kuria ir lubas siekiantys viešbučio langai. Vakare, kai pastato mėlis dar labiau išryškėja, viešbutis veik sąmoningai tampa svetimkūniu. Tačiau maloniu akiai.

Netikėtomis idėjomis išsiskiria ir jaunų architektų dueto – Johanneso Modersohnso ir Antje Freiesleben – kūrinys. Komercinės paskirties pastatas Eberto gatvėje žvilgsnį traukia dėl žaismingo fasado. Žalsvo granito statinį puošia stilizuotų vijoklių atitvarai.

Eklektiškas pastatas stūkso šalia Leipcigo aikštės. Architekto Christopho Langhofo sukurto biurų komplekso fasadas spinduliuoja ekstravagancija. Pirmųjų pastato aukštų, kaip ir viršutiniųjų, langai išsidėstę vertikaliai. Tačiau per vidurį – nedideli horizantalūs langeliai.

Aiški koncepcija

Pastatai, dangoraižiai
© Žurnalas "Statyba ir architektūra"

Ekspresyvia povyza išsiskiria kompanijos „NPS Tchoban Voss“ kūrinys. Ant buvusio fabriko pamatų buvo pastatytas gyvenamasis namas.

Loftų pastatas, anot specialistų, visa savo esybe šlovina laisvę, gyvenimą be sienų – netgi išorinių. Namo fasadas apkaltas stumdomosiomis skylėtomis skardomis. Šie geltoni apdailos elementai vidines erdves saugo nuo šviesos ir praeivių žvilgsnių. Chaotiškas kiaurymių išdėstymas skardose fasadui suteikia gyvumo, ornamentiškumo.

Kitoks, labiau vientisas yra „Parkside“ apartamentų pastatas šalia Tyrgarteno parko. Davido Chipperfieldo architektų studijos sukurtas masyvus akmens plokščių fasadas atrodo šaltas ir monotoniškas.

Tačiau, specialistų vertinimu, apartamentai yra monumentalūs, labai aiškios koncepcijos. Tai būdinga geriausiems Berlyno architektūros paminklams.

„Šiandien pažvelgus į praėjusius Berlyno raidos etapus kai kurie naujosios architektūros pavyzdžiai gali ir nuvilti. Nors mieste savo projektus realizavo garsiausi menininkai, rezultatas beveik nepribloškia polėkiu.

Paryžius ar Londonas akcentuoja atskirų pastatų poveikio jėgą, o Berlynas tviska paprastumu. Tačiau to nereikia tapatinti su vidutinybe“, – įžvalgomis dalijosi parodos kuratorius architektas Ph. Meuseris.

Privalumas – disciplina

Pastatas
© Žurnalas "Statyba ir architektūra"

Parodos, kurią rėmė Vilniaus Gėtės institutas, kuratorius Ph. Meuseris mano, kad iš Berlyno visi galėtų pasimokyti miesto planavimo subtilybių, griežtos ir aiškios statybos disciplinos.

Kone prieš du dešimtmečius griūvant Berlyno sienai buvo manyta, kad gyventojų skaičius mieste smarkiai išaugs. Dėl to aplink Vokietijos sostinę pridygo priemiesčių, į kuriuos veda plačios gatvės.

Tačiau prognozės nepasitvirtino. Berlyne gyventojų per pastaruosius metus tiktai mažėjo, dabar jų – 3,5 milijono. Skaičiuojama, kad šiuo metu Berlyne yra apie 100 tūkstančių tuščių butų.

„Berlynas vis dar išgyvena persilaužimą – ekonominį, kultūrinį, socialinį, o tuo pat metu – ir miesto planavimo bei architektūros“, – pripažino Ph. Meuseris. Jis priminė, kad Berlyną griovė ne tik karo bombos.

Pokario metais miestas laikėsi „griovimo politikos“, buvo naikinami likę istoriniai statiniai. Taip, anot Ph. Meuserio, buvo bandoma „paneigti istoriją“.

„Dabar jau išaugo jauna architektų karta, kuri visiškai nedogmatiškai kuria naująją miesto architektūrą. Tam, kuris norėtų leistis į eksperimentą su tradicija ir istorija, Berlynas yra svarbiausias adresas Europoje“, – mano Ph. Meuseris.

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Darius Kuolys: jie jaučiasi taip, lyg Dievas jiems būtų padovanojęs Lietuvą (68)

Būsimos valdančiosios koalicijos sudėtis po 2020 m. Seimo rinkimų priklausys ir nuo prezidento...

Nuosavo būsto svajonė: po kiek pradiniam įnašui atsideda lietuviai (61)

Norint gauti paskolą būstui, reikia būti sukaupus pradinį įnašą , kuris padengtų bent 15...

Paveldėti milijardus Rusijoje – keblu: pokomunistinė turtuolių karta išbando Putino pažadus dėl privačios nuosavybės (24)

Vladimirui Putinui šiuo metu einant savo paskutinę prezidento kadenciją, pokomunistinės Rusijos...

Į kylančias akcijas ranka mojantis Mačiulis nujaučia begalės klaidų priežastį (4)

Šį trečiadienį Lietuvos krepšinio rinktinė surengė paskutinę treniruotę Lietuvoje:...

Milijardierius Caudwellas su Modesta Vžesniauskaite įsirenginėja brangiausią Britanijoje namą: per jį tekės upė (61)

Londono apribotos rizikos fondo lopšys turi naują nekilnojamojo turto karalių. Milijardierius,...

Po metalo laužu – sovietų mokslininkų pasididžiavimas: atidarę šį dangtį, kristumėte žemyn net 12 km (13)

Jei žinote, kur ieškoti, tai giliai vakarų Rusijoje rasite nedidelę surūdijusio metalo laužo...

Kraupi avarija Vilniaus rajone nusinešė dviejų žmonių gyvybes: dar du vyrai atsidūrė ligoninėje (7)

Policijos departamentas informavo, kad Vilniaus rajone įvyko baisi avarija - susidūrus dviem...

Šiaurės Korėja atsakė į JAV siūlymą derėtis: nesame suinteresuoti (8)

Šiaurės Korėja ketvirtadienį pareiškė, kad „nėra suinteresuota“ tęsti dialogo, nebent...

Pamėgtas žvejų įprotis nėra toks geras, kaip buvo manyta: kada darote meškos paslaugą (1)

Žvejyboje viena labiausiai jaudinančių akimirkų – kibimas. Tačiau vėliau žveją mėgėją...