Pasivaikščiojus po privačių namų kvartalą nesunku atspėti, kurių būstų savininkai neabejingi savo aplinkai. Sutvarkytą kiemą dengia laiku nupjauta veja, harmoningai išdėstyti medžiai ir nuo ankstyvo pavasario kaip spalvingi akcentai žydinčios gėlės. Tačiau ką daryti, kai gėlynams mažai vietos ar gyvenate daugiabučiame name?
Gėlės
© Corbis/Scanpix
Gėlynai

Turint didelį kiemą paprastai tam tikrose vietose įrengiami gėlynai. Tačiau tai ne vienintelis būdas papuošti savo kraštovaizdį gėlėmis. Juolab, kad ne visur gėlynus galima įrengti. O juk norisi jaukumo ir terasoje, pavėsinėje, balkone, kitose poilsio zonose. Šioms vietoms skirti specialūs gėlynai – dideli dekoratyviniai vazonai. Beje, juos ir prižiūrėti daug paprasčiau nei stacionarius gėlynus, be to, lengva perkelti į kitą kiemo ar balkono vietą.

Paprastai gėlynai naudojami puošti:

· reprezentaciniams įėjimams bei įvažiavimams į individualius namus bei visuomeninius objektuose;
· vidiniams kiemams, kur pasodinti augalus ne konteineriuose yra problemiška;
· terasoms (individualiuose gyvenamuosiuose namuose bei įstaigose);
· interjerui (holuose ar pakankamai apšviestose ir ventiliuojamose laiptinėse);
· viešosioms erdvėms (aikštėse, alėjose etc.).

Vazonai gaminamos iš akmens masės, ketaus, medinių profiliuotų bei antiseptikais ar dažais padengtų lentų, plastmasės, keramikos, pinamos iš vytelių ar medžio plaušo.

Kompozicijos

Gėlynas
© Corbis/Scanpix

Pagal į vazonus sodinamų augalų rūšis kompozicijos skirstomos į vienmetes, daugiametes ir mišrių augalų daugiametes.

Vienmetėms kompozicijoms dažniausiai naudojamos šios gėlės – petunijos, surfinijos, pelargonijos, lakišiai, verbenos ir t. t. Daugiametėms gėlių kompozicijoms naudojami ožekšniai, viržiai, erikos, vaisginos, žiemės, šilokai, čiobreliai, gebenės ir pan. Daugiametėms augalų kompozicijoms pagrindiniam komponavimui pasirenkamos minusinei temperatūrai atsparios augalų rūšys.

Nustatant vazono vietą tam tikroje erdvėje, svarbu įvertinti indo proporcijas, bendrąjį stilių, augalų išsikerojimo apimtį bei pasirinktos augalų kompozicijos žiemojimo galimybes.

Kiekvienai minėtai vazonų medžiagai pritaikomos būdingo stiliaus ir rūšies vienmetės ir/ar daugiametės gėlės. Kompozicijoms naudojamos ne tik gėlės, bet ir dekoratyviniai krūmai ar medeliai. Išraiškingai atrodo baltosios eglės formos „Conica“ (Picea glauca), skirtingų žiedų spalvų serenčių (Tagetes) ir svyrančių bakopų (Bacopa) bei gludų (Coreopsis) derinys. Tai vienas iš netradicinių derinių, kuris akivaizdžiai rodo, jog komponuojant gėlinių kompozicijas augalų rūšių įvairovė gali būti neribojama jų ilgaamžiškumo požiūriu.

Dar vienas gana populiarus derinys – ožekšnių (Euonymus fortunei formos „Emerald Gold“ ar „Emerald Gaiety“) su koloninės formos kukmedžiu (Taxus baccata „Fastigiata“) bei gebenėmis (Hedera). Šiai kompozicijai gyvybingumo suteiktų našlaičių (Viola), pilkučių (Helichryson) intarpai. Komplektuojant kiekvieną kompoziciją reikia atsižvelgti į vietos saulėtumą ir vėjuotumą bei sistemingo laistymo ir priežiūros galimybės.

Nereikėtų prisirišti prie stacionarių gėlių kompozicijų, nes kiekvienas sezonas ar mėnuo išsiskiria vis nuostabesniais gėlių žiedais. Vienmetes gėles rekomenduotina keisti kas mėnesį netgi tam, kad išvengtume monotonijos. Toks principas taikytinas kaip vizualinis dirgiklis tam tikroms masinio lankomumo vietoms išskirti.

Kompozicijos gali atspindėti metų laikų kaitą: pavasarį sodinamos svogūninės gėlės (pvz., narcizus), vasarą – surfinijos, verbenos, bakopos, gludai, fuksijos ir t. t., rudeniop – astrai, jurginai, rudbekijos, prie jų derinant žolinius augalus – viksvas, margalapes avižuoles ar eraičinus (žr. iliustracijas).

Žydintys balkonai

Gėlės balkone
© Corbis/Scanpix

Balkonų puošimas gėlėmis – žinių bei sistemingos priežiūros reikalaujanti apželdinimo sritis. Dažniausiai balkonai puošiami augalus susodinant į kabinamuosius lovelius. Tradiciškai į 80 cm ilgio lovelį sodinami 5 ar 6, į 30 cm – 3 ar 4 gėlių kupstai (priklausomai nuo formos ir rūšies).

Gėlių kompozicijos gali būti komplektuojamos iš kompaktinių bei svyruoklinių formų pelargonijų, verbenų, begonijų, fuksijų. Dažną kompoziciją pagyvina bakopos, pilkutės, gludai, lobelijos.

Derinamos ne tik skirtingos gėlių rūšys, bet tos pačios rūšies skirtingos formos: kompaktinės formos rožinė pelargonija „Fireworks Salmon“ puikiai dera prie svyruoklinės gelsvos spalvos „Prince of Orange“ formos. Pilnavidurių margalapių kompaktinių pelargonijų grupė tiks prie svyruoklinės sodriai raudonos spalvos „Dark Blizzzard“. Svyruoklinės stambiažiedės petunijos „Sky Blue“ džiugins akį šalia geltonos spalvos smulkiažiedės „Lemon“. Elegantiškas derinys – svyruoklinė stambiažiedė bordo spalvos verbena „Tukana Scarlena“ ir balta surfinija.

Svyruoklinių ir kompaktinių formų vienmetės gėlės gali būti kabinamos balkone skirtingame aukštyje, kad tarsi dengtų vienos kitas ir sudarytų piramidę. Čia galimos įvairiausios spalvos, tačiau būtina išlaikyti proporcijas: viršuje sodinamos kompaktinės formos, šiek tiek žemiau – kompaktinės formos bei svyruoklinės šachmatine tvarka, na, o pačioje apačioje – svyruoklinės sparčiai išsikerojančios gėlių grupės.

Svarbu atkreipti dėmesį į balkono saulėtumą. Saulėtoje vietoje puikiai augs pelargonijos, serenčiai, gludai. Pelargonijos ypač tinka, nes nebijo perdžiūvimo, jeigu kartais negalėtumėte palaistyti gėlių kasdien.

Pusiau saulėta vieta tinka surfinijoms, pelargonijoms, lobelijoms, fuksijoms, bakopoms, kompaktinėms levandoms. Lobelijas, surfinijas ir petunijas būtina kasdien gausiai laistyti. Šiaurinėje pusėje augs begonijos ir sprigės, tačiau jų žydėjimas nebus toks gausus, kaip kad susodinus daliniame pavėsyje.

Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Pigu-brangu eksperimentas: drabužiai beveik identiški, o kainos skiriasi daugiau nei 10 kartų (18)

DELFI Stilius nutarė atlikti „pigu-brangu“ eksperimentą paieškoti drabužių, kurie atrodo...

Šiaurės Korėjos piliečiai dirba Rusijoje – juos lygina su vergais (7)

Šalia dumblėto kelio viename iš Sankt Peterburgo rajonų iškilo visas palaikių gyvenamųjų...

Šalys, kuriose už 800 eurų per mėnesį gyvensite kaip karaliai (78)

Pasaulyje yra bent 27 šalys, kuriose galima iš tikrųjų karališkai gyventi už mažesnę nei 1 000...

Ginekologai apie populiarią higienos priemonę: mirtinas sindromas progresuoja labai greitai (16)

Šįkart te suklūsta moterys ir merginos, kurios naudoja tamponus . Ši moterų higienos priemonė...

Rimtas perspėjimas Europos gyventojams: jūsų naivumas – labai pavojingas (341)

Pastaraisiais metais Europoje ne sykį skambėjo krikščionybę priėmusių eksmusulmonų...

Penktąjį Dakaro ralį įveikęs Vanagas: paskutiniame greičio ruože viskas galėjo baigtis liūdnai (11)

Pakilimus ir nuosmukius 40-ajame Dakaro ralyje išgyvenęs Benedikto Vanago ir Sebastiano...

Nusivylimą Turine pergale prieš „Lietkabelį“ užglaistęs Kurtinaitis galvoja apie revanšą italams (6)

„Betsafe-LKL“ čempionate Vilniaus „Lietuvos rytas“ savo pranašumą prieš „Lietkabelį“...

Svajonių telefonų kopijas siūlo įsigyti atvirai ir pigiai (89)

Telefonai „ iPhone X “ ir „Samsung Galaxy S7“ už 140 eurų? Kas gi nesusiviliotų tokia...

Pirmą kartą Dakare finišavęs Žala: negaliu suprasti, kad jau baigėsi (120)

Trečias kartas nemelavo. Po dviejų nesėkmių Dakaro ralyje trečiąkart dalyvavęs Vaidoto Žalos...

Tarp paauglių plinta nauja grėsminga mada: kvailumu lenkia viską, kas buvo iki šiol (335)

Užsienyje ėmė plisti naujas iššūkis , kvailumu greičiausiai lenkiantis daugumą prieš tai...