aA
Daugiau nei prieš dešimtmetį Antaninos ir Mečislovo Ilgauskų šeima įsigijo beveik 14 arų žemės sklypą labai tylioje Kauno vietoje. Kraštinį, kad bent vienoje pusėje galėtų šlietis ne prie kaimynų, o prie nedidelės lapuočių giraitės.
A. Ilgauskienė kasmet keičia gėlynų spalvas, tik namo pasienyje augančioms rožėms daroma išimtis
A. Ilgauskienė kasmet keičia gėlynų spalvas, tik namo pasienyje augančioms rožėms daroma išimtis
© E.Katino nuotr.

Dabar toje vietoje telikęs mažas medžių rėželis ir visai čia pat – neparadinė prekybos centro „Mega“ pusė. Tai, laimė, nesužlugdė žymiojo krepšininko tėvų svajonės puoselėti rožyną ir dekoratyvinius augalus.

Įrėmintas želdiniais ir akmenimis

Prieš aštuonerius metus pastatytas erdvus ir modernus Ilgauskų namas, kurio paradinių durų stiklas visai neatsitiktinai papuoštas didele „Ž“ raide, iš visų pusių įrėmintas žaliomis vejomis ir gėlynais.

Name yra ne tik Žydrūno (NBA praminto Big Z) ir jo sesers Živilės kambariai, nors abu vaikai jau ne vienus metus gyvena JAV, bet ir tikras sveikatingumo kompleksas su pirtimi bei dideliu baseinu. Įrengta ir nemaža salė su krepšinio krepšiu, jei viešinčiam sūnui prireiktų. Didžiąją dalį laiko ta salė, kurioje yra kabykla su įvairiais Žydrūno vilkėtais marškinėliais ir kitokia reikšminga atributika, atlieka meiliai tėvų puoselėjamo muziejaus funkcijas.

Kieme kur ne kur stūkso didžiuliai akmens rieduliai. Tai – akivaizdi Mečislovo Ilgausko aistra. Randa jų susigrąžintame, tėvams kadaise priklausiusiame miške, suka galvą, kaip juos atsigabenti ir, kruopščiai nuplovus, kad išryškėtų kiekvienas iškilumas ar kito atspalvio juosta, įtaisyti tarp žmonos puoselėjamų gėlynų. Antanina tuos akmenis priima draugiškai, tik neskuba iškart paskirti naujiesiems vietos, turi pagalvoti, kur akmenys bei augalai geriausiai derės, o gal prireiks ir kokią ankstesnę kompoziciją pakeisti.

Keli akmenys, patys didžiausi, buvo palikti net anapus tvoros, gatvėje, mat įkelti vidun nežinia kiek tonų sveriantį milžiną ir labai to norint nėra paprasta.

„Pirmais metais pasodinome svyruoklį berželį ir vieną bonsą, bet sklypas buvo šlapias, po šaknimis molis ir smėlis, tad augo jie tol, kol susmuko, nes šaknys pradėjo pūti“, – nelinksmą pradžią prisimena Antanina. Ne kaži kaip atrodė ir pieva, tad teko visą sklypą nusausinti. Nors tuomet augalai suklestėjo, žali krūmai, medeliai ir viena kita žiedais apsipylusi gėlė žalios vejos fone A. Ilgauskienės akies nedžiugino.

„Šeimininkaudama virtuvėje vis žiūrėdavau pro langus ir galvodavau, ko trūksta. Viskas kažkaip susiliedavo. Kartą toptelėjo mintis išskirti žolėje kažkokius plotus, juos padengti kita spalva. Kai sugalvojau, jog ten turėtų būti akmenukai, teko pasukti galvą dėl formų“, – prisipažįsta inžinierės statybininkės profesiją turinti moteris. Ji norėjo viską padaryti pati.

Aiškios geometrinės figūros netiko, o išvingiuoti gamtai būdingą nelygią liniją nėra taip paprasta.
„Tada pasiėmiau laistymo žarnas ir visaip jas dėliojau“, – šypteli moteris. Būsimą akmenėlių salą ji apžiūrėdavo iš arti ir toli, pro tuos pačius didžiulius virtuvės langus ar iš antro aukšto balkono.
Kai galutinai apsisprendė, suko galvą, kaip viską įrengti, juk ilgainiui akmenėliai susminga į žemę, ką reikės daryti, jei po kurio laiko teks išrinkti?

Antanina kasmet sodina kitos spalvos vienmetes gėles. Pernai, kai fotografavome, dauguma buvo raudonos, o šiemet tikriausiai žydės mėlynos. Taip daroma, kad vaizdas nepabostų, tad tikėtina, jog akmenėlių plotai kada nors galbūt pakeis vietą, formą.

Moteris nutarė, kad pravers profesionalių apželdintojų naudojama plėvelė, klojama po mulčiu ir gerokai palengvinanti želdinių priežiūrą.

„Tą plėvelę reikėjo prikalti su tokiais ilgais vinimis“, – parodo darbščioji Antanina. Paskui teliko pasodinti augalus, kai kurie numatytose vietose jau augo anksčiau, ir suberti akmenėlius. Vyro surinkti akmenys dar labiau pagyvino Antaninos kompozicijas.

Kad akmenų jų valdose nebūtų per daug, kai kur, ypač patvoriuose, žemė mulčiuota ne žvirgždu, o kankorėžiais. Jie puikiai tinka prie pušaičių, rudeninių astrų ir viržių. Jei augtų ne spygliuočiai, o lapuočiai, po jais „prikritę“ kankorėžiai atrodytų keistai ir aplinkos tikrai nepapuoštų.

Mylimiausios – rožės

Vienoje namo pusėje, ten, kur dažniausiai vaikštoma, išilgai takelio Antanina Ilgauskienė susodino savo mėgstamiausias gėles – rožes. Turi jų net 56 krūmelius (12 rūšių). Prie šių gražuolių moteris gali tupinėti valandų valandas. Purena žemę, skina baigiančias žydėti.

„Kaimynė sako, kad jai gražiau, kai žiedlapiai nuo peržydėjusių nubyra, bet man nepatinka, mėgstu, kad tvarkinga būtų, tad kas trečią dieną skinu pradedančius vysti žiedus ir priskinu jų maždaug po kibirą“, – prisipažįsta Antanina.

Nužydėjusias rožes gerokai apkarpo ir sulaukia kitos gausaus žydėjimo bangos. Tręšia jas perpuvusiu mėšlu rudenį, o paskui vasarą, mat ten pat auga ir tulpės: patręšus pavasarį, jos pernelyg „į lapus išeitų“, tad palaukia, kol nužydės. Mineralinėmis trąšomis tręšia tik rododendrus, azalijas.

Pavasarį pačios pirmosios pražysta erikos, paskui tulpės ir azalijos, o vilkdalgiai pernai žydėjo net žiemą. Po rododendrų prasiskleidžia rožės ir džiugina iki pat šalnų. Viržiai žiemą šiek tiek apšalo, tad pirmomis balandžio dienomis buvo apkarpyti ir iki rudens turėtų atželti bei sužydėti.

„Augalus renkamės vis atsargiau. Anksčiau pirkdavau viską, kas pasirodydavo gražu, paskui įsitikinau, kad daug kas neperžiemoja. Dabar perku tik ten, kur tikrai žinau, kad neapgaus“, – pradedančius sodininkus perspėja Antanina.

Mečislovas labiausiai mėgsta spygliuočius, nes jie visuomet žali ir gražiai atrodo ištisus metus, be to, ir darbo prie jų mažiausiai.

Tačiau viename sklypo pakraštyje išsirikiavo septynios obelaitės, kelios vyšnaitės, slyva. Dauguma medelių dar jauni, daugiau vaisių veda tik viena keliaujanti obelis.

„Išlaikome obuolius savo rūsyje iki sausio. Auga jie ne ant šakelių, o ant kamieno. Nežinau, kokia tai rūšis, nors dažnai to žmonės klausinėja. Obelaitę pasisodinome dar kolektyviniame sode, bet ten, smėlyje, ji prastai augo. Paskui sodą pardavėme, pirkome sodybą ir tą obelaitę ten buvome pasodinę. Per šešerius metus ji ne ką paaugo ir vaisių beveik nevedė, tik šiame sklype pagaliau atsigavo ir ėmė gausiai derėti“, – džiaugiasi Antanina Ilgauskienė.

„Meisteris ir Margarita“
|Populiariausi straipsniai ir video
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Viena šalis COVID-19 jau įveikė be karantino ir masinio testavimo? (9)

Japonijoje nepaprastoji padėtis atšaukta, naujų koronaviruso atvejų skaičiui sumažėjus kone...

Tokio išbandymo Lietuva dar nebuvo patyrusi: specialistai sutaria – gyvenimas po karantino jau nebus toks pats (147)

Ilgiau nei mėnesį trunkantis karantinas – unikalus išbandymas ne tik Lietuvai, bet ir kitoms...

Lietuvoje patvirtinti 8 nauji užsikrėtimo koronavirusu atvejai, pranešama apie dar dvi mirtis papildyta (45)

Lietuvoje praėjusią parą, penktadienį, dėl įtariamo koronaviruso ištyrus 5337 ėminius,...

JAV generolas: Rusija ketina įsitvirtinti Libijoje (70)

Rusija siunčia savo karinę aviaciją į Libiją , kad ilgam įsitvirtintų šioje Šiaurės...

Pridėję netikrus subtitrus giriasi neva atskleidę popiežiaus ir bažnyčios sąmokslą (1)

„Facebook“ grupėje „Unfollow 15min“, jau spėjusiose išgarsėti netikrų naujienų ir...

Perkate mėsos gaminius ir jų skonis kitoks nei praėjusį kartą – ar verta sunerimti kada ir kam injektuojama mėsa (65)

Dalis prekybos tinklų skelbia didinantys lietuviškos produkcijos pasiūlymą, mažinantys jos...

„Kinder“ šokolado berniukas užaugo į išvaizdų vyrą: pažinčių programėlėje „Tinder“ neatsigina moterų dėmesio (1)

Tą veidą prisimename iš vaikystės, nors kas tasai berniukas, žino ne daug kas. Kad ir kaip...

Kraštas Lietuvoje, kurio neaplenkia užsieniečiai: ragauja keptus žiobrius, atvyksta ieškoti ramybės (62)

Kad ši vasara besiruošiantiems atostogauti bus kiek kitokia nei įprasta, tikriausiai sutiks...

Kontrabandininkų siaubas – skrajojantis Perkūno būrys

Sieną saugantis Specialiosios paskirties skyrius vykdo specialiąsias užduotis visoje Lietuvoje....

Panevėžio rajone apvirto šeimos automobilis su trimis vaikais, moters būklė sunki (54)

Penktadienį kraupią avariją užfiksavę „Delfi“ skatytojai pranešė, kad apsivertė šeimos...

|Maža didelių žinių kaina