aA
Tarpukariu fuksijos buvo vienos iš mylimiausių kambarinių ir balkoninių gėlių. Paskui jos tarsi užmirštos ir tik apie 80-uosius metus vėl pradėtos plačiai auginti. Užsienyje fuksijų mylėtojai netgi buriasi į klubus. Namuose ir sode paprastai auginamos hibridinės fuksijos (Fuchsia hybrida). Jos skiriasi aukščiu, augumu, kero forma, lapija ir žiedais.
Fuksija
Fuksija
© Rojaus sodai
Hibridinės fuksijos skirtomos į svyrančias, pusiau svyrančias ir krūmo formos. Svyrančių fuksijų ūgliai auga žemyn, jos sodinamos balkonuose arba į kabančius krepšelius. Pusiau svyrančių fuksijų šakelės iš pradžių auga į viršų, o paskui nusvyra. Jas galima sodinti į kabančius krepšelius ir paprastus vazonus terasoms, verandoms ir balkonams papuošti. Šios fuksijos mielai auginamos ir namuose. Krūmo formos fuksijos auga stačiai, nusvyra tik jų viršūnėlės. Kai kurių hibridų lapai su baltais, geltonais arba rausvais apvadais, yra geltonlapių formų fuksijų.

Dauguma fuksijų labai ilgai žydi, kai kurios – visą vasarą ar net visus metus. Ankstyvi hibridai pražysta balandį, vidutinio ankstyvumo – gegužės viduryje, o vėlyvi – birželio pradžioje. Taip žydi seni augalai, o pirmamečių žydėjimas priklauso nuo laiko, kada jie buvo padauginti - kuo anksčiau ūgliai pasodinti, tuo anksčiau ir pražysta.

Fuksija
© Rojaus sodai

Fuksijų žiedai labai gražūs, primena varpelį ir žavi savo forma bei spalvomis. Spalvingi netgi taurėlapiai – jie gali būti rausvi, balti ar violetiniai. Piestelės ilgesnės už patį varpelį, įvairiaspalviai kuokeliai taip pat ilgesni. Žiedai auga pavieniui arba po keletą pirmamečių ūglių viršūnėse. Jie būna smulkūs (iki 5 cm), vidutiniai (5-8 cm) ir stambūs (daugiau kaip 8 cm).

Fuksijoms tinka truputį rūgštokas (pH 6-6,5), lengvas ir derlingas substratas, taip pat daržo žemės, komposto ir smėlio mišinys (1:1:1). Sunkioje žemėje fuksijos gerai auga, bet prastai žydi. Per lengva žemė greitai perdžiūva. Jauni augalai sodinami į mažus vazonėlius, paskui persodinami į vis didesnius. Įsišakniję auginiai tais metais persodinami mažiausiai 2, seni augalai – kartą per metus, kovo pradžioje.

Geriausiai fuksijos jaučiasi pusiau pavėsyje. Saulėtoje vietoje ūgliai nustoja augti ir pradeda medėti, lapai pagelsta, išblunka, krenta pumpurai. Pavėsyje ūgliai ištįsta, beveik nežydi. Prie lauko sąlygų fuksijos pratinamos pamažu, nes dėl staigios temperatūrų kaitos ir didelio nakties bei dienos temperatūros skirtumo suserga ir sunyksta.

Tinkamiausia temperatūra vasarą – 20-25oC. Vėsiu arba per karštu oru gerai auga, bet beveik nežydi. Žiemą jas geriausiai laikyti 6-10oC patalpoje - tinka šviesus rūsys, įstiklinta veranda arba garažas. Žiemą fuksijos meta lapus, tai natūralu. Šiltame kambaryje jos auga ir žydi beveik visus metus, žiemą prasčiau, nes trūksta šviesos. Ištįsę, ligoti ūgliai pavasarį nupjaunami.

Fuksijos mėgsta drėgmę ir nepakenčia perdžiūvimo. kai žemė vazone išdžiūva, jos iš karto nuvysta. Žiediniai pumpurai ir jauni lapukai žūva, šakelės ir seni lapai paliejus atsigauna. Perlietų fuksijų pūva šaknys. Žiemą laistoma saikingai, nepurškiama. Kai žydi, geriau nepurkšti, nes ant žiedų atsiranda baltų dėmių

Fuksija
© Rojaus sodai

Vasarą fuksijos tręšiamos kas 1-2 savaites. Tinka ir skystos, ir granuliuotos žydinčioms kambarinėms gėlėms skirtos trąšos. Azoto trąšomis pertręštos fuksijos labai vešliai auga, bet pražysta vėliau arba visai nežydi.

Pavasarį padaugintos fuksijos pražysta tik liepą, rudenį - gegužės pradžioje. Geriausiai įsišaknija žali 8-10 cm ilgio šoniniai ūgliai arba viršūnėlės. Žiedai, pumpurai ir apatiniai lapukai nuskinami. Auginiai pamerkiami į vandenį arba sodinami į rupų upės smėlį 2 cm gyliu, gerai palaistomi ir uždengiami plėvele. Žemė nuolat turi būti drėgna, auginius reikia purkšti. Nuvytę lapukai nuskinami. Auginiai įsišaknija per 2-3 savaites. Kai pradeda augti naujos šakutės, fuksijos persodinamos į didesnius vazonėlius.

Kasmet pavasarį fuksijas reikia išgenėti. Nupjaunamos sausos ir ligotos šakos, sveiki jaunų augalų ūgliai nukerpami trečdaliu, senų – per pusę. Genimos fuksijos formuoja gražų vainiką, bet pražysta 3-4 savaitėmis vėliau.

Virtualus sodo žurnalas www.rojaussodai.lt
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Po žiniasklaidos įsikišimo – žaibiška savivaldybės reakcija: Karoliniškėse naikinamas „šiukšlių monstras“ (5)

Pirmadienį vilnietė Jurgita Jurevičiūtė feisbuke paviešino Karoliniškėse vis didėjančio...

Aplinkosaugininkai nieko neranda, o gyventojai pasakoja apie nežmoniškus kvapus: naktį keldavausi uždaryti langus (44)

Paupiui nuo Vilniaus miesto nuotekų valyklos gyvenanti Renata Gorbačevska pasakoja daug metų...

VTEK ataskaita: sąskaitos rodo, ką ir už kiek komandiruotėse valgė Narkevičius (15)

Vyriausiajai tarnybinės etikos komisijai ( VTEK ) praėjusią savaitę nusprendus, kad susisiekimo...

Gaisras „Ekologistikoje“: įtarimai pareikšti Alytaus priešgaisrinės tarnybos vadovui (5)

Gaisrą padangų perdirbimo gamykloje tiriantys prokurorai trečiadienį pranešė, kad pareiškė...

Lietuviškuoju Durantu pramintas Bendžius svajoja ir apie žygį Europoje, ir apie Tokijo olimpiadą laida „Krepšinio zona“ (3)

Karjeros rekordu šį Europos taurės sezoną pradėjęs, kai jau pirmame ture pakrovė 27 taškus į...

Netikėtai mirė įtakingas ir skandalingais pareiškimais pagarsėjęs Rusijos dvasininkas

Netikėtai dėl nežinomų priežasčių mirė įtakingas Rusijos stačiatikių bažnyčios...

Neigia informaciją apie iš koronaviruso židinio į Lietuvą atvykusį studijuoti asmenį

Žiniasklaidai antradienį paskelbus, kad į Mykolo Romerio universitetą ( MRU ) studijuoti atvyko...

Po gauto pranešimo policija atliko kratą: įkalčiai pribloškė net visko mačiusius tyrėjus (176)

Lietuvos kriminalinės policijos biuro Sunkaus ir organizuoto nusikalstamumo tyrimo skyriaus...

Marija Serbintaitė: mes buvome auklėjamos taip, kad moteris moteriai turi būti kaip tigrė tigrei

28-erių Marija Serbintaitė daugeliui sekėjų geriau žinoma Femos vardu – būtent taip vadinasi...

Sukčiai apgauna ir įmonių darbuotojus bei vadovus: kaip apsisaugoti

Finansiniai sukčiai tampa vis išradingesni: į jų pinkles patenka ne vien pavieniai asmenys, bet...