Kodėl dizaineriams kartais tenka projektuoti sąmoningai nepatogius daiktus? Kodėl Bauhauzas netapo proletariato dizainu? Kodėl būtina lupti šunų kailius? Kodėl 9-as dešimtmetis tapo bjauriausiu dešimtmečiu – ir Lietuvoje taip pat – taikomosios kūrybos istorijoje?
Danijos dizaino praktikas ir teoretikas Per Mollerup
© Asmeninio archyvo nuotr.

Danų dizaino praktikas ir teoretikas Peras Mollerupas knygoje "Dizainas šalia mūsų" tai paaiškina. Paaiškina be arogancijos, lakoniškai, kartais – švelniai paironizuodamas.

Kam skirtas "Dizainas šalia mūsų"? Knyga netikėtai universali – joje argumentų ir naudos ras visi proceso dalyviai – ir dizaineriai, ir trys milijonai dizaino kritikų.

Lietuvoje kas kelios minutės cituojamas nežinia kada paskleistas mitas apie "tris milijonus krepšinio trenerių". Tai – absoliuti netiesa. Aš žinau daugybę žmonių, nemėgstančių, nežiūrinčių, nežaidžiančių ir neišmanančių krepšinio. Bet ši formulė – kad egzistuoja sritis, kurią išmano visa tauta – nėra neteisinga. Lietuvoje yra trys milijonai vienos srities – dizaino - ekspertų. Mūsų šalyje visi yra dizaineriai. Tiksliau – dizaino kritikai. Su jais dažniausiai susiduria tie, kuriems dizaino kūrimas yra duona kasdieninė.

Bet kurio Lietuvos dizaino profesionalo kelių savaičių darbą gali sužlugdyti užsakovo uošvienės, draugo ar šiaip praeivio mesta frazė – "Ne, dizainas blogas. Šita juoda (balta, raudona ir t.t.) spalva per daug niūri (linksma, nesolidi, solidi ir t.t.)". Dizaineriui tenka ieškoti kito sprendimo, tylomis keikiant kalbius visažinius ir jų klausančius užsakovus.

O keikiasi jie be reikalo. Nes tie, kurie turi blogą (kaip mano nepatenkintas dizaineris) skonį, yra būsimieji gero skonio formuotojai. Netgi dar blogiau – visi, kurie turi gerą skonį (nepatenkinti dizaineriai) iš tikrųjų turi blogą skonį. Šiuos ir kitus dizaino teorijos paradoksus aprašo danų dizaino praktikas ir teoretikas Peras Mollerupas knygoje "Dizainas šalia mūsų".

Ši knyga nėra dizaino istorija, nors autorius kai kurias kryptis aprašo gana išsamiai – kiek to išsamumo gali būti albume. Ji taip pat nėra klasikinė iliustruotų dizaino idėjų apžvalga. Ir, be jokios abejonės, tai nėra patarimai, kokiame buto kampe pastatyti toršerą ar kavos staliuką. Knygos žanras šiek tiek paaiškėja, kai autorius lyg ir netyčia prasitaria, kad ji skirta – bent pirmasis jos leidimas – Danijos skaitytojams.

"Funkcionalizmas, kurį pažįstame iš Le Corbusier ir Bauhauzo darbų, Danijoje niekada taip plačiai ir neįsigalėjo. Mūsuose jis nusistovėjo kitoks, visų pirma įkvėptas Kaare Klinto", kažkur knygos viduryje rašo Mollerupas. Tas "mūsuose, Danijoje" tampa knygos ideologijos šifru. Danams, gyvenantiems šalyje, kuri yra absoliuti skandinaviškojo – o tuo pačiu ir kultinio – dizaino aukštikalnė, šalyje, kur, turbūt, kiekviename bute ar name galima rasti žanro vietinės gamybos šedevriuką, dizainas yra realiai "šalia". Šalia jų, bet ne šalia "mūsų".

Tokiame kontekste P. Mollerupo knyga tampa ypač intriguojančia. Nutylėdamas "jiems" savaime žinomus dalykus, autorius "mus" šiek tiek trikdo, dosniai svaidydamasis retomis citatomis ir netikėtomis (o kartais – skausmingai banaliomis) įžvalgomis bei tų įžvalgų iliustracijomis. Bet šis struktūrinis trikdymas yra labai rezultatyvus. Skaitytojas gauna gausią šūsnį dizaino informacijos - ir faktinės, ir idėjinės.

P.Mollerupo knygos „Dizainas šalia mūsų“ lietuviško leidimo pristatymas įvyks šeštadienį, balandžio 2 d., 13 val., “Litexpo” parodoje „Baldai“ (3 salėje, Dizaino galerijoje). Jo metu knygą bus galima įsigyti pigiau nei vėliau knygynuose.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją
Naujienų prenumerata

Top naujienos

Iš JAV generolų – perspėjimai apie artėjantį karą: galimybė labai reali (1274)

Čia mano nauja uniforma. Taip „Sniego susitikimo“ konferencijoje prisistatė kostiumu vilkintis...

Išlindo nesąžiningų darbdavių naudojama schema – dalis algų mažesnės (179)

Kai kurie vaikus auginantys darbuotojai gali net neįtarti, kad „ant popieriaus“ uždirba mažiau...

Skvernelis: nesmagu girdėti interpretacijas dėl žiniasklaidos laisvės ribojimo (70)

Nuomonė, kad parlamentinė tyrimų komisija dėl LRT yra kraštutinė priemonė, nesikeičia, nes...

Vilniaus oro uosto darbuotoja paaiškino, kodėl pigių skrydžių bendrovių keleiviai lėktuvo turi laukti ant laiptų (15)

Vilniaus oro uostas ne vienam tautiečiui jau tapo įprasta kelionės pradžios ar pabaigos vieta....

Eglė Mauricė. Nuo vasario 1 d. didėja alimentai (23)

Kiekvienais metais, vasario 1 d., reikia indeksuoti teismo priteistas sumas, kurios mokamos kaip...

Rusijos kaime – 62 laipsnių šaltis (1)

Čia sausį neretai atšąla iki 50 laipsnių šalčio, o vos išėjus į lauką apšerkšnija vietos...

Orai: atkeliaujančios permainos kels tikrą chaosą (48)

Artimiausiomis dienomis šaltis palaipsniui silpnės. Antradienį tik vietomis, o trečiadienį jau...

Sukritikavo gydytojų protestą: Lietuvoje vertinami tik geriausi? (13)

Praūžusi gydytojų protestų audra nudraskė paskutinius skiautų likučius, dengusius ir dar šiek...

Vanagaitės santykiai su Zuroffu išbandymų neatlaikė (573)

Išsiskyrė rašytojos, viešųjų ryšių specialistės Rūtos Vanagaitės ir pikčiausiu nacių...

Victoria Beckham sulaukė itin aštrios kritikos dėl naujos kolekcijos: skandalo sūkuryje - lietuvė Giedrė Dukauskaitė (4)

Mados dizainerė Victoria Beckham tapo aršios kritikos socialiniuose tinkluose taikiniu, nes savo...