Medeliai apvalia arba svyrančia laja sodui ar kuriais nors jo daliai suteikia ypatingo patrauklumo ir struktūriškumo. Dar vienam galiūnui plačia karūna ne visuomet įmanoma rasti vietos. Puiki išeitis – neaukšti medeliai.
© Shutterstock nuotr.

Problemos sprendimas

Ankštame sode galima sodinti augalus aukštais kamienais. Maži medeliai rutuliškomis, svyrančiomis ar skėčio formos lajomis skiepijami. Jie yra lepesni už neskiepytus augalus. Tai lazdynai, pūsleniai, sedulos, karklai, slyvos, putinai, alyvos, migdolai, Fortūno ožekšniai, karklai, žirnmedžiai ir kt. Skiepijant sujungiamos augalų poros naudingosios savybės. Dažnai poskiepis būna atsparus, o įskiepis gražus.

Vertingiausi yra medeliai, kuriuos lengva karpyti. Suformuotos „šukuosenos“ ilgai būna patrauklios. Jų aukštis beveik nekinta, o plotis padidėja nežymiai.

Maži medeliai dažnai stovi prie namo įėjimo, abipus durų. Jie paslaugiai sutinka ir pasveikina svečius. Tokius medelius reikia sodinti į tinkamo dydžio indus. Kad bendras vaizdas atrodytų harmoningas, jie neturėtų būti aukštesni už durų vidurį. Rutuliškais medeliais galima papuošti keliuko pradžią, įėjimą į terasą, perėjimą iš vienos sodo vietos į kitą, balkoną.

Klasikinės formos medeliai labiausiai dera taisyklingo plano sode. Jeigu rutuliška laja per griežta, rinkitės svyrančius augalus, kurie švelniai pabrėš vertikalias aplinkos elementų linijas. Įdomios, bet nebūtinai taisyklingos formos solistai labai gražiai atrodo gėlyno viduryje. Jeigu leidžia klimato sąlygos, geriausia juos sodinti tiesiai į dirvą. Šakų raizginiai ir žiemą atrodys labai žaviai.

Elegantiškos karūnos
© A. Dzimidavičiūtės nuotr.

Dekoratyvi karūna

Karūnos forma labiausiai priklauso nuo medelio rūšies ar veislės savybių. Ji turėtų atitikti meninę sodo koncepciją.

*Rutuliška laja – klasikinis variantas. Ją turintys medeliai idealiai tinka taisyklingam sodui, ypač kai auga ne po vieną, o poromis. Tai sveikalapis karklas (Salix integra) ‘Pakuro Nishiki’, ožekšnis (Euonymes planipes), lauravyšnė (Laurocerasus), palėpštis (Cytisus), kilnusis lauramedis (Laurus nobilis) ir kt.

*Pusiau apvali laja primena grybą. Ji ne tokia griežta. Platesnis medelis meta didesnį šešėlį. Jis gražiai atrodo vienas. Toks gali būti paprastasis ligustras (Ligustrum vulgare) ‘Atrovirens’, japoninis klevas (Acer japonicum) ‘Aconitifolium’, vilnotasis karklas (Salix lanata), gulsčiasis karklas (Salix repens) ir kt.

*Svyruoklinė forma itin romantiška. Svyrančias šakeles turi gausiažiedė visterija (Wisteria floribunda), budlėja (Buddleja), juodavaisė aronija (Aronia melanocarpa), geltonasis žirnmedis (Caragana arborescens), krūminis pūslius (Colutea arborescens) ir kt.

Praktiniai patarimai

*Medelio karūną būtina reguliariai karpyti. Apvalios ir pusiau apvalios lajos išlieka kompaktiškos, jeigu nepamirštama vis patrumpinti naujų ūglių. Šis darbas atliekamas nuo pavasario iki rugpjūčio, kad medeliai spėtų pasiruošti žiemos ramybės periodui.
Svyrančius augalus reikia periodiškai atjauninti, pavasarį išpjaunant senas šakas.

*Paruoškite šalčiui jautriems augalams saugią žiemojimo vietą.

Elegantiškos karūnos
© Č. Deinarovič nuotr.

Truputį kantrybės – ir užsiauginsite medelį

Jeigu nesiruošiate skiepyti ar pirkti jau suformuoto medelio, pabandykite jį užsiauginti patys. Jis neturėtų būti nei labai aukštas, nei nykštukas. Pradžioje paauginamas vienas tvirtas, stiprus ir tiesus ūglis. Tai būsimasis pagrindinis kamienas. Jis, kad geriau šakotųsi, nukerpamas ties ta vieta, kur prasideda laja.

Šoniniai ūgliai pašalinami. Karpant lajai suteikiama graži forma. Kuo dažniau trumpinsite šakelių galus, tuo ji bus kompaktiškesnė.
Jei svajojate ne vien apie patrauklią žalią lapiją, priminkite žydinčius augalus. Dauguma rododendrų, azalijų, hortenzijų, budlėjų gegužę apsivelka nuostabų apdarą. Nuo jų neatsilieka kvapniosios alyvos.

Labai įvairiai sode pritaikomi medeliai induose: visterijos, lantanos, lauramedžiai ir kt. Žiemą juos reikia laikyti rūsyje, kad nesušaltų. Tokie augalai tinka įvairioms aikštelėms (pavyzdžiui, terasai, grįstam lopinėliui prie suolelio, įėjimui) papuošti.

Aplink induose arba dirvoje augančius medelius rekomenduojama pasodinti kiliminių ar žemų žydinčių augalų. Derinkite juos pagal lapijos ir žiedų spalvas. Geriausia, jei šie augalai pražysta tuomet, kai medeliai jau baigę arba dar nepradėję žydėti.

Idealiausi tie, kurie yra ne aukštesni kaip 20 cm. Induose labai gražiai atrodo vienmetės gėlės. Svarbu, kad maisto medžiagų užtektų ir indo šeimininkui, ir jo kompanionui.

Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Pigu-brangu eksperimentas: drabužiai beveik identiški, o kainos skiriasi daugiau nei 10 kartų (21)

DELFI Stilius nutarė atlikti „pigu-brangu“ eksperimentą paieškoti drabužių, kurie atrodo...

Šiaurės Korėjos piliečiai dirba Rusijoje – juos lygina su vergais (13)

Šalia dumblėto kelio viename iš Sankt Peterburgo rajonų iškilo visas palaikių gyvenamųjų...

Šalys, kuriose už 800 eurų per mėnesį gyvensite kaip karaliai (80)

Pasaulyje yra bent 27 šalys, kuriose galima iš tikrųjų karališkai gyventi už mažesnę nei 1 000...

Ginekologai apie populiarią higienos priemonę: mirtinas sindromas progresuoja labai greitai (19)

Šįkart te suklūsta moterys ir merginos, kurios naudoja tamponus . Ši moterų higienos priemonė...

Rimtas perspėjimas Europos gyventojams: jūsų naivumas – labai pavojingas (348)

Pastaraisiais metais Europoje ne sykį skambėjo krikščionybę priėmusių eksmusulmonų...

Penktąjį Dakaro ralį įveikęs Vanagas: paskutiniame greičio ruože viskas galėjo baigtis liūdnai (11)

Pakilimus ir nuosmukius 40-ajame Dakaro ralyje išgyvenęs Benedikto Vanago ir Sebastiano...

Prieš mačą su „Lietuvos rytu“ rimtų nuostolių patyręs Butautas: apie tai sužinojau paskutinę dieną (1)

Ketvirtadienį su Adu Juškevičiumi atsisveikinęs „Lietkabelio“ strategas Ramūnas Butautas...

Svajonių telefonų kopijas siūlo įsigyti atvirai ir pigiai (89)

Telefonai „ iPhone X “ ir „Samsung Galaxy S7“ už 140 eurų? Kas gi nesusiviliotų tokia...

Pirmą kartą Dakare finišavęs Žala: negaliu suprasti, kad jau baigėsi (120)

Trečias kartas nemelavo. Po dviejų nesėkmių Dakaro ralyje trečiąkart dalyvavęs Vaidoto Žalos...

Tarp paauglių plinta nauja grėsminga mada: kvailumu lenkia viską, kas buvo iki šiol (339)

Užsienyje ėmė plisti naujas iššūkis , kvailumu greičiausiai lenkiantis daugumą prieš tai...