Gražios egzotinės gėlės - lantanos ir bugenvilijos, panašiai kaip mums įprastos fuksijos ar pelargonijos, vasarą gali augti lauke. Jos labai tinka verandoms, terasoms, poilsio aikštelėms papuošti.
Bugenvilijos
© Corbis/Scanpix
Lantanos (Lantana) priklauso verbeninių šeimai, jų žiedai tikrai primena verbenas. Pietų bei Šiaurės Amerikos tropikuose ir subtropikuose natūraliai auga per 50 rūšių lantanų - tai visžalės žolės, krūmai ir medžiai. Namuose dažniausiai auginami Lantana camara kultivarai. Jie paprastai auga krūmu, bet nesunku suformuoti medelį.

Medelio formos lantanos netgi populiaresnės, jos labai gražios. Lapai nedideli, šiurkštūs, žiedai kvapūs ir medingi, traukia vabzdžius, įvairių spalvų, dažnai dvispalviai ir trispalviai. Jie sutelkti skėčio formos žiedynuose, skleidžiasi paeiliui nuo krašto į vidurį, be to, keičia spalvą (dažniausiai tamsėja) - šviesiai gelsvi tampa rožiniais, o oranžiniai paraudonuoja.

Lantanos sodinamos į derlingą, orui ir vandeniui laidžią žemę, tinka universalūs, kambarinėms ar balkono gėlėms skirti substratai. Žemė visuomet turi būti drėgna, bet neužmirkusi, nes šios gėlės nepakenčia kraštutinumų. Tręšiama kartą per 1-2 savaites kompleksinėmis mineralinėmis žydinčioms gėlėms skirtomis trąšomis. Rudenį prieš šalnas ūgliai trečdaliu patrumpinami ir lantanos pernešamos į šviesią vėsią patalpą (4-10oC). Žiemą laistoma saikingai. Sausio pabaigoje arba vasarį, kai pradeda augti nauji ūgliai, lantanas vėl galima pernešti į šiltą patalpą.

Jeigu per žiemą stovėjo šiltai, ištįsusios viršūnės nugnybiamos, kad geriau šakotųsi. Į dirvą persodinamos arba į balkoną išnešamos gegužės pabaigoje, po šalnų. Stipriai atšalus orams, lantanos numeta lapus, o paskui vėl atželia. Neišskynus peržydėjusių žiedų, vasaros pabaigoje prinoksta pipiro dydžio sėklytės, o prinokusios nubyra. Peržydėjusius žiedus geriau išskinti, kad greičiau augtų nauji.

Šias medingas ir kvapnias gėles sode lanko patys gražiausi drugiai, balkone aplink nuolat zyzia pulkai įvairiausių vabzdžių, tačiau, deja, neaplenkia ir kenkėjai. Ypač puola amarai, baltasparniai, skydamariai. Lantanoms patinka saulė, bet nuo tiesioginės saulės kartais pagelsta lapai.

Bugenvilijos
© Corbis/Scanpix

Bugenvilijos ( Bougainvillea ) pavadintos prancūzų keliautojo L. Bugenvilio vardu. 1768 m. jis išplaukė ieškoti naujų žemių savo šaliai ir atsidūrė Brazilijoje. Tačiau botanika jam nelabai rūpėjo. Laimė, L.Bugenvilį visur lydėjo botanikas F.Komersonas, kuris iš Pietų Brazilijos į Europą ir atvežė 12 rūšių šių puikių gėlių. Labiausiai išpopuliarėjo plikosios ir nuostabiosios bugenvilijos.

Bugenvilijos paprastai auginamos kaip neaukšti medeliai arba krūmai. Ryškūs jų žiedai iš tikrųjų yra pažiedės, kurios supa 3 žalsvai ar gelsvai kreminius, neišvaizdžius, vamzdelio formos žiedelius. Hibridinių bugenvilijų pažiedės baltos, geltonos, oranžinės, raudonos, labai ryškios ir gražios. Savo gimtinėje bugenvilijos žydi visus metus, vidutinio klimato juostoje žiemą ir pavasarį ilsisi. Brazilijoje jas apdulkina kolibriai, Pietų Europoje - drugeliai, kurie sugeba nektarą iščiulpti kabėdami ore.

Namuose dažniausiai auginamos plikosios bugenvilijos. Šias gėles laikykite saulėtoje, šiltoje, nuo vėjų apsaugotoje vietoje. Labai tinka pietiniai, pietrytiniai ir pietvakariniai balkonai. Joms reikia atramų. Vasarą gausiai laistoma, iki rugpjūčio kas savaitė tręšiama žydinčioms kambarinėms gėlėms skirtomis trąšomis.

Genima po truputį, bet nuolat. Po kiekvienos žiedų bangos jauni ūgliai nukerpami per pusę, kad greičiau formuotųsi šoninės šakelės ir nauji žiedai. Gausiausiai žydi trumpos šakutės. Prieš žiemą ilgi ūgliai patrumpinami, bugenvilijos laikomos šviesiai ir vėsiai (8-10oC). Kai nukrenta lapai nebelaistoma. Rūsyje vazoną geriau laikyti ant medinės plokštės arba lentos, nes gali pradėti pūti šaknys. Kovą gėlės pernešamos atgal į kambarį. Persodinama kas 2-3 metai.

Virtualus sodo žurnalas www.rojaussodai.lt
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Ji turėjo gimti mirusi: sukrečianti po aborto išgyvenusios naujagimės istorija (29)

Kai Melissai Ohden suėjo 14 metų, ji sužinojo šokiruojančią tiesą – jos motina nutraukė...

Apie svarbią organizmui medžiagą žino ne visi: trūkumas vargina, bet jį pastebėti sunku (3)

Galbūt apie tai nesusimąstėte, tačiau priežastis, kodėl jums norisi saldumynų, esate pavargę...

Papiktino 100 eurų reikalavimas už staliuko rezervaciją: gal nevaidinkite čia Niujorko ar Londono (111)

Bent kartą gyvenime kavinėje ar restorane daug kam tenka rezervuoti staliuką kokiam nors...

Po veidmainiškų Gražulio išvedžiojimų – kandūs internautų kirčiai (539)

Po to, kai Seimo narys Petras Gražulis prisipažino su palangiške Birute Navickaite susilaukęs...

Gyvai / Pasaulio čempionatas: Serbija – Šveicarija 1:0 (19)

Penktadienio vakarą Kaliningrade vykstančiose paskutinėse pasaulio futbolo čempionato E grupės...

Sunku užgniaužti pavydą: mokykla Danijoje sukels tikrą perversmą (16)

Žvelgdami atgal į savo vaikystę, tikriausiai prisimename, kad daugiausia patirties mums pavyko...

Medikė: vien krūtimi maitinančios mamos daro didelę klaidą (2)

Auginant pirmąjį vaikutį kyla daug klausimų ir baimių. Mamytės pokalbių svetainėse dalinasi...

Atlikėja Mia nusirėžė plaukus: išvaizdos pokyčiai – prieš naują etapą asmeniniame gyvenime (130)

Ne paslaptis, jog gyvenimo pokyčius atspindi ir besikeičianti išvaizda. Na, o asmeninio gyvenimo...

Gastronominė kelionė po Niujorką: kas pasaulio sostinėje laikoma svajonių pusryčiais? (1)

Vykstant į Niujorką, niekada negali žinoti, kaip pasisuks pažintis su svajonių miestu. Vieni su...

Trumpas muša prekybos karo būgnais: grasina smogti į jautrią ES vietą (130)

JAV prezidentas Donaldas Trumpas pagrasino, kad tuo atveju, jei ES pademonstruos priešiškumą...