Dar prieš kelis dešimtmečius baldų audinių asortimentas buvo gana ribotas. Šiandien egzistuoja kita problema - kokį audinį iš tokios gausos ir įvairovės išsirinkti. Baldų apmušalams naudojami audiniai skirstomi į du pagrindinius tipus: austi ir neausti. Austi gaminami perpinant išilginius ir skersinius siūlus, o neaustuose verpalų sluoksniai tvirtinami įvairiais, išskyrus pynimą, būdais.
Baldai, krėslas, pagalvėlė
© Corbis/Scanpix
Iš austinių labiausiai paplitę žakardiniai, lygaus audimo, šeniliniai audiniai ir pliušas. Iš neaustinių geriausiai žinomi flokonė (sunkus dvisluoksnis vilnos drapas), trikotažas bei įvairios dirbtinės odos.

Siejami su mada ir tradicijomis

AB "Audėjas" komercijos direktorius Rytis Ponomariovas teigė, kad sunku būtų išskirti populiariausius audinius. Pasak Ryčio, baldų audiniai sietini su baldų dizaino kryptimis, interjero stiliumi, pagaliau vartotojų gyvenimo būdu. Baldų apmušalų populiarumas priklauso nuo nacionalinių, kultūrinių, netgi istorinių tradicijų, todėl kiekvienas audinys randa savo gerbėjų ir pirkėjų.

Prieš dvidešimt metų Vakarų Europoje buvusi madinga flokonė jau prarado savo pozicijas, o buvusioje Sovietų Sąjungos teritorijoje ir kai kuriose Rytų Europos valstybėse šis audinys vis dar labai mėgstamas.

Šeniliniai audiniai labai populiarūs Vakarų Europoje (ypač Skandinavijoje, Vokietijoje). Europoje dabar madingi ir lygaus audimo, kiek gruboko paviršiaus (panašūs į maišinį, namudinį audeklą) vienspalviai audimai.

Nebūtinai natūralūs

Kalbant apie audinių sudėtį, ir baldų pramonę palietė Europoje paplitęs natūralių medžiagų kultas. Natūralūs audiniai dėl antialerginių ir dėvėjimo savybių užima didelę rinkos dalį. Tačiau, pasak Ponomariovo, nereikėtų vengti audimų, kurių sudėtyje yra ir sintetinio pluošto. Netgi skandinavai, kuriuos galima vadinti natūralumo fanatikais, naudoja labai daug audinių, kuriuose dominuoja sintetinis pluoštas. Tokie audiniai turi nemažai ir pranašumų - jie patvaresni ir pigesni. Be to, išoriškai nustatyti, ar jie sintetiniai, ar natūralūs, ne profesionalui beveik neįmanoma.

Mados pereina iš drabužių

Ponomariovas tvirtina, kad baldų apmušalų spalvas ir raštus galima skirstyti į kelias stilistines kryptis: klasikinė, moderni ir "aukštosios mados".

Klasikinių spalvų ir raštų audiniams būdingos neutralios spalvos, jie nepraranda populiarumo kelis dešimtmečius.

Modernios kolekcijos paprastai pasirenkamos ultramoderniems baldams ir rinkoje laikosi maždaug keletą metų.

Kiekviena rimtesnė kompanija kuria ir vadinamąsias aukštosios mados kolekcijas. Jos nenaudojamos ir neperkamos masiškai. Kompanijos tai žino, tačiau būtent pagal jas dizaineriai prognozuoja, kokios spalvos ir jų deriniai bus madingi po kelių metų.

Baldų apmušalų madas veikia ir drabužių mada, todėl kai kurių drabužių spalvinių sprendimų galima aptikti ir baldų audinių kolekcijose.

Šiuo metu vis dar dominuoja grubaus namudinio, vyravusio XIX amžiuje, audimo audiniai kartu su visiškai priešingu, gana nerūpestingu popstiliumi, kuriam nesvetimos ir neoninės spalvos.

Ar populiaru baldų audinius griežtai derinti prie kitos tekstilės interjere? Pasak Ponomariovo, turėtų vyrauti spalvinė dermė, tačiau griežtų taisyklių nėra. Dažnai naudojamas ir kontrasto principas, kai pagalvės ar užuolaidos yra visai kitos spalvos, audinio, stiliaus.

Jei renkatės apmušalus

Į ką reikėtų atkreipti dėmesį renkantis audinius? Ponomariovas teigė, kad yra keli pagrindiniai rodikliai, apibūdinantys audinio kokybę. Tai audinio atsparumas dėvėjimuisi (vadinamasis Martideilo testas), atsparumas šviesai (blukimui), sausai trinčiai, cheminiam valymui bei pumpuravimuisi (pilingui).

Viena pagrindinių audinio savybių - atsparumas dilimui. Šis rodiklis nustatomas specialiose laboratorijose atliekant vadinamąjį Martindeilo testą. Jei baldai skirti naudoti visuomeninės paskirties objektuose, jų tvirtumo testas neturėtų būti mažesnis kaip 25 000 ciklų.

Kiekvienas audinys turi ir specifinių savybių, į kurias taip pat reikėtų atkreipti dėmesį. Tarkim, ant kokybiško šenilo nesiformuoja pūkiniai rutuliukai. Rinkdamiesi pliušo audinį įvertinkite jo storį ir tai, ar susidarę pūkai lengvai nuslenka. Flokonė taip pat turėtų būti tanki, pūkai iš audinio neturi lengvai pešiotis.

Išsamią informaciją apie audinius - jų sudėtį, priežiūros ypatumus - privalo suteikti baldų pardavėjai. Rinkdamiesi baldus būtinai pasiteiraukite, kokio gamintojo audiniu jie apvilkti, kad po kelerių metų nereiktų mokėti dvigubai - iš naujo aptraukti savo dar naujų baldų.

Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Lenkijos Senato maršalkos atsakas prieš Lietuvą užsimojusiai Cytackai: ponia, to nebus (191)

Balandį Torūnėje (Lenkija) vykusiame „Polonijos suvažiavime“ Vilniaus tarybos narei Renatai...

Apie emigrantus romaną parašęs ukrainietis turi patarimą išvažiuojantiems iš Lietuvos (5)

Asimiliuotis taip, kad niekas nesuprastų tavo kilmės, ar integruotis išliekant lietuviu? Užsienyje...

Streikus išprovokavusios žydų reformos: ar tai gresia visos Europos krepšiniui? (12)

„Eurolyga virsta monstru“, – Krepšinis.lt pareiškė Nikola Vujčičius. Tokiais žodžiais...

Antstoliams perduotos skolos skandina tiek žmonių, kiek gyvena Kaune (57)

Vienas iš dešimties Lietuvos gyventojų turi skolų, perduotų antstoliams. Tai 250 tūkst....

Atšauktas susitikimas su Kim Jong Unu: pasakė, kas nutiko iš tikrųjų (28)

Likus savaitei, Jungtinių Valstijų prezidentas Donaldas Trumpas nusprendė atsisakyti susitikimo...

Rūta Vainienė. Valstybinių verslų reinkarnacija. Konkurencija, sudie! (39)

Pamirškime tuo laikus, kai valstybė aktyviai vykdė privatizavimą. Kai už privatizavimą gaunamos...

„Nevėžio“ krepšininkai grasina nežaisti su „Žalgiriu“ (12)

Kėdainių „Nevėžio“ krepšininkai prieš galimai paskutines savo sezono rungtynes organizuoja...

Seksualine prievarta kaltinamas prodiuseris Weinsteinas pasidavė Niujorko policijai (2)

Holivudo magnatas Harvey Weinsteinas penktadienį atvyko į Niujorko policijos nuovadą...

Naujausia statistika: kuriose įmonėse algos skiriasi labiausiai (68)

Tarp didžiausių darbdavių daugiausiai ir mažiausiai uždirbančiųjų darbuotojų atlyginimai...

Dingusios trijų vaikų mamos istorija darosi vis keistesnė: moters kortele atsiskaityta parduotuvėje papildyta (63)

Dingusi vilnietė 36 metų Viktorija Šestelinskaja iki šiol nerasta. Iš namų ji išėjo...