aA
Dar prieš kelis dešimtmečius baldų audinių asortimentas buvo gana ribotas. Šiandien egzistuoja kita problema - kokį audinį iš tokios gausos ir įvairovės išsirinkti. Baldų apmušalams naudojami audiniai skirstomi į du pagrindinius tipus: austi ir neausti. Austi gaminami perpinant išilginius ir skersinius siūlus, o neaustuose verpalų sluoksniai tvirtinami įvairiais, išskyrus pynimą, būdais.
Baldai, krėslas, pagalvėlė
© Corbis/Scanpix
Iš austinių labiausiai paplitę žakardiniai, lygaus audimo, šeniliniai audiniai ir pliušas. Iš neaustinių geriausiai žinomi flokonė (sunkus dvisluoksnis vilnos drapas), trikotažas bei įvairios dirbtinės odos.

Siejami su mada ir tradicijomis

AB "Audėjas" komercijos direktorius Rytis Ponomariovas teigė, kad sunku būtų išskirti populiariausius audinius. Pasak Ryčio, baldų audiniai sietini su baldų dizaino kryptimis, interjero stiliumi, pagaliau vartotojų gyvenimo būdu. Baldų apmušalų populiarumas priklauso nuo nacionalinių, kultūrinių, netgi istorinių tradicijų, todėl kiekvienas audinys randa savo gerbėjų ir pirkėjų.

Prieš dvidešimt metų Vakarų Europoje buvusi madinga flokonė jau prarado savo pozicijas, o buvusioje Sovietų Sąjungos teritorijoje ir kai kuriose Rytų Europos valstybėse šis audinys vis dar labai mėgstamas.

Šeniliniai audiniai labai populiarūs Vakarų Europoje (ypač Skandinavijoje, Vokietijoje). Europoje dabar madingi ir lygaus audimo, kiek gruboko paviršiaus (panašūs į maišinį, namudinį audeklą) vienspalviai audimai.

Nebūtinai natūralūs

Kalbant apie audinių sudėtį, ir baldų pramonę palietė Europoje paplitęs natūralių medžiagų kultas. Natūralūs audiniai dėl antialerginių ir dėvėjimo savybių užima didelę rinkos dalį. Tačiau, pasak Ponomariovo, nereikėtų vengti audimų, kurių sudėtyje yra ir sintetinio pluošto. Netgi skandinavai, kuriuos galima vadinti natūralumo fanatikais, naudoja labai daug audinių, kuriuose dominuoja sintetinis pluoštas. Tokie audiniai turi nemažai ir pranašumų - jie patvaresni ir pigesni. Be to, išoriškai nustatyti, ar jie sintetiniai, ar natūralūs, ne profesionalui beveik neįmanoma.

Mados pereina iš drabužių

Ponomariovas tvirtina, kad baldų apmušalų spalvas ir raštus galima skirstyti į kelias stilistines kryptis: klasikinė, moderni ir "aukštosios mados".

Klasikinių spalvų ir raštų audiniams būdingos neutralios spalvos, jie nepraranda populiarumo kelis dešimtmečius.

Modernios kolekcijos paprastai pasirenkamos ultramoderniems baldams ir rinkoje laikosi maždaug keletą metų.

Kiekviena rimtesnė kompanija kuria ir vadinamąsias aukštosios mados kolekcijas. Jos nenaudojamos ir neperkamos masiškai. Kompanijos tai žino, tačiau būtent pagal jas dizaineriai prognozuoja, kokios spalvos ir jų deriniai bus madingi po kelių metų.

Baldų apmušalų madas veikia ir drabužių mada, todėl kai kurių drabužių spalvinių sprendimų galima aptikti ir baldų audinių kolekcijose.

Šiuo metu vis dar dominuoja grubaus namudinio, vyravusio XIX amžiuje, audimo audiniai kartu su visiškai priešingu, gana nerūpestingu popstiliumi, kuriam nesvetimos ir neoninės spalvos.

Ar populiaru baldų audinius griežtai derinti prie kitos tekstilės interjere? Pasak Ponomariovo, turėtų vyrauti spalvinė dermė, tačiau griežtų taisyklių nėra. Dažnai naudojamas ir kontrasto principas, kai pagalvės ar užuolaidos yra visai kitos spalvos, audinio, stiliaus.

Jei renkatės apmušalus

Į ką reikėtų atkreipti dėmesį renkantis audinius? Ponomariovas teigė, kad yra keli pagrindiniai rodikliai, apibūdinantys audinio kokybę. Tai audinio atsparumas dėvėjimuisi (vadinamasis Martideilo testas), atsparumas šviesai (blukimui), sausai trinčiai, cheminiam valymui bei pumpuravimuisi (pilingui).

Viena pagrindinių audinio savybių - atsparumas dilimui. Šis rodiklis nustatomas specialiose laboratorijose atliekant vadinamąjį Martindeilo testą. Jei baldai skirti naudoti visuomeninės paskirties objektuose, jų tvirtumo testas neturėtų būti mažesnis kaip 25 000 ciklų.

Kiekvienas audinys turi ir specifinių savybių, į kurias taip pat reikėtų atkreipti dėmesį. Tarkim, ant kokybiško šenilo nesiformuoja pūkiniai rutuliukai. Rinkdamiesi pliušo audinį įvertinkite jo storį ir tai, ar susidarę pūkai lengvai nuslenka. Flokonė taip pat turėtų būti tanki, pūkai iš audinio neturi lengvai pešiotis.

Išsamią informaciją apie audinius - jų sudėtį, priežiūros ypatumus - privalo suteikti baldų pardavėjai. Rinkdamiesi baldus būtinai pasiteiraukite, kokio gamintojo audiniu jie apvilkti, kad po kelerių metų nereiktų mokėti dvigubai - iš naujo aptraukti savo dar naujų baldų.

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Generalinis prokuroras į teismą padavė Lietuvos valstybę (25)

Generalinis prokuroras Evaldas Pašilis į teismą padavė Lietuvos valstybę ir iš jos prašo...

Lietuviai sunkmečio nebijo: nors gyvena geriau, santaupų nekaupia (96)

2019 m. gyventojų pajamos augo, skurstančiųjų skaičius šalyje mažėjo, tačiau lietuviai...

Biudžeto ir finansų komitetas pritarė siūlymui atidėti automobilių mokesčio įsigaliojimą

Seimo Biudžeto ir finansų komitetas ( BFK ) trečiadienį pritarė siūlymui automobilių...

Skvernelio atsakas į viešą laišką – kategoriškas (188)

Prezidento rinkimuose dalyvavęs ministras pirmininkas Saulius Skvernelis pirmosiomis gruodžio...

Širinskienė atsisakė prieštaringai vertinamo siūlymo: tikiuosi, kad Pranckiečiui ne švyturėliai yra svarbu (32)

Iš Vadovybės apsaugos departamento ( VAD ) saugomo šalies vadovybės sąrašo siūliusi išbraukti...

Buvę „Barclays“ darbuotojai turi naują darbovietę: atidarytas „HCL Technologies“ biuras

Trečiadienį Vilniuje atidarytas dalį „ Barclays “ operacijų centro darbuotojų perėmusios...

Iš Turkijos – naujas grasinimas JAV: žada uždaryti Indžirliko bazę Amerikos kariškiams (125)

Turkija gali apsvarstyti galimybę uždaryti Indžirliko aviacijos bazę Amerikos kariškiams, jeigu...

Vilniuje – kelios vandentiekio avarijos: pranešama apie vandens tiekimo sutrikimus, galimi eismo ribojimai (6)

Trečiadienio popietę „Vilniaus vandenys“ pranešė apie kelias vandentiekio avarijas sostinės...

Jurbarkas nustebino originalumu: 80 eurų kainavusi eglutė pavirto į magiško grožio smėlio laikrodį (10)

Įspūdingas ugnies spektaklis – misterija „Legenda apie Kalėdų sergėtojus“, mugė ir...

Medalius Rapšys skynė ne vienas: aukščiausią klasę demonstravo ir jo pergalių architektė (2)

„Toks sezonas naujas ir man, ir trenerei, nepatikrintas. Nežinojome, kaip jam planuotis, ruoštis,...