aA
"Iš trijų kojų, ant kurių laikosi Lietuvos baldų pramonė, - gamybos, vadybos ir dizaino - pastaroji yra silpniausia", - teigia profesorius Tadas Baginskas. "Pastarąjį dešimtmetį lietuviškų baldų dizainas pamažu gerėjo", teigia Vilniaus dailės akademijos Dizaino katedros vedėjas profesorius Tadas Baginskas. Nors ir nėra griežtas kritikas, jis pripažįsta, kad baldų bendrovių veiklos pradžioje dizainas buvo nekoks, o gamyba ir vadyba sekėsi puikiai.
Sofa
© DELFI
Stebėdamas pirmąsias baldžių stiliaus paieškas profesorius įžvelgdavo ir amerikietiško kičo "a la Santa Barbara", ir Pietų Amerikos įtakos. "Vienoje iš pirmųjų baldų parodų būta net palmių ir papūgų, - šypteli dizaino profesorius. - Į jas žiūrint norėjosi ir juoktis, ir verkti. Žinoma, lietuviai yra pakankamai temperamentingi, bet su brazilais jų gal nereikia lyginti... Laimė, stiliaus paieškos pasuko teisinga linkme - pamažu jis darėsi vis švaresnis ir beveik priartėjo prie skandinaviškojo".

Dizaino eilė neatėjo

Mūsų šalyje baldų pramonė - tai sritis, kurioje galime lygiuotis su kitomis Europos valstybėmis. Vis dėlto, anot Baginsko, Lietuvos baldų gamintojai užsieniui kol kas sėkmingiausiai parduoda pigią darbo jėgą ir gerą organizuotumą - tik ne dizainą. Dizaino eilė dar neatėjo. Kodėl?

"Žodis "dizainas" Lietuvoje jau tapo nuvalkiotas, - kalba profesorius.- Dizaino pas mus yra visur, aš jau net apie sriubos dizainą girdėjau... Kita vertus, požiūris į dizainą dar tebėra atsainus. Pasaulyje įprasta samdomo dizainerio pasiteirauti, kokią mokslo įstaigą jis baigė, kas jam dėstė, paprašyti parodyti darbų aplanką ir išvardyti klientus. O pas mus? Jei samdomas kieno nors rekomenduotas dizaineris - tai dar gerai, bet dažniausiai jis atsiranda "iš gatvės". Klausti, ką jis baigė, - lyg ir nepatogu. O neturėtų būti nepatogu. Beje, jei klientas vis dėlto to paklaustų - visai tikėtina, išgirstų, jog dizaineris yra savamokslis. Lietuviai savo namų dizainą gera valia patiki savamoksliams. Ar taip pat drąsiai patikėtumėme savo sveikatą savamoksliui gydytojui?.."

Pasak Baginsko, kartais sunku atskirti profesionalą nuo mėgėjo dėl to, kad... juos sulygino kompiuteris. "Anksčiau brėžiniai būdavo braižomi ranka, iš jų tuoj pat paaiškėdavo, ko vertas dizaineris, sako pašnekovas. - Dabar visus nevykėlius dangsto kompiuterinės programos: paspaudei mygtuką ir linija nubrėžta. Jeigu nori, gali bet ką nuskenuoti. Taip atsirado terpė gimti blogiems sprendimams".

Dar viena lietuviška bėda - už dizainą nenorima daug mokėti. Mums atrodo, kad tai, kas neturi materialaus pavidalo - idėja, - neverta didelių pinigų.

Trūksta pigių baldų

Profesorius yra geros nuomonės apie lietuviškąsias baldų technologijas. "Jos pritaikytos vidutiniam ir aukštesniajam rinkos sluoksniui", - tvirtina jis. Bet nėra gerai, kai orientuojamasi vien į vidutiniokus.

"Lietuvoje labai trūksta ir išskirtinių, ir pigių baldų, - tvirtina Baginskas. - Aukštos klasės baldų nėra, nes, atseit, per maža rinka. O kodėl nėra itin pigių baldų - net nežinau. Aš labai pasigendu lietuviškojo "Ikea" varianto, kai geras stilius sukuriamas iš pigių medžiagų: popieriaus, kartono, audinių ir kt. Juk baldai perkami ne tik reprezentacinėms, bet ir kuklesnėms patalpoms, pavyzdžiui, kaimo palėpei - kam ten reikalingas brangus baldas?"

Didelė problema, anot profesoriaus, yra ir minkštieji baldai - lietuviams nelengva juos kokybiškai pasiūti. "Jie turėtų būti kaip skulptūra, o lietuviams kažkodėl išeina sunkūs, čigoniški, nestilingi, - sako Baginskas. - Negana to, kad jų vaizdas nykus - nėra ir komforto. Atrodo, atsisėsi - ir paskęsi didžiulėse pagalvėse, bet nusivili barkštelėjęs į kietą lentą. Todėl drįstu tvirtinti, kad lietuviai gerai gamina tik korpusinius baldus, ypač biuro ir virtuvės. Kitko mums dar reikia siekti".

Idėjos - iš etnokultūros

Viskas įmanoma, kai nestinga idėjų. O jų, specialisto teigimu, Lietuvoje tikrai apstu.

"Žaviuosi studija "Contraforma", - prisipažįsta. - Jie kuria netradicinius baldus ir visai sėkmingai verčiasi. Savo įdomiais sprendimais paneigia nuostatą, kad Lietuvoje neįmanoma nekomerciškai dirbti. Nėra ko prikišti ir "Narbutui" - ypatingesnių dizaino paieškų ten nematyti, avangardo jie neįsileidžia, bet paiso tendencijų, yra šiuolaikiški ir gerai derina gamybą su vadyba".

Dar geriau profesorius Baginskas atsiliepia apie jaunuosius dizainerius - studentus. Vos pasirodę kokiame tarptautiniame dizaino konkurse jie kaipmat ima skinti laurus.

"Jei Europai norėsime parduoti ne tik žaliavą, bet ir produktą, dizainui teks skirti daugiau dėmesio", - įsitikinęs profesorius. Jo manymu, dizaineriai neprašautų pro šalį, jei remtųsi lietuviškąja etnokultūra.

"Užsieniui būsime įdomūs, jei būsime saviti. Vakariečiai jau nusivylė lenkais, nes šie tegamina laminuotų plokščių surogatą. O lietuviams tereikia šiuolaikiškai pažvelgti į senovę, į savo ištakas, ir gali gimti puikių minčių", - teigia Dizaino katedros vedėjas ir rodo įdomų studentės pagamintą maketą: stalo koja sukurta panaudojus vėjo malūnėlio motyvą.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Kremliaus Trojos arklys Europoje: pavojingas susitarimas su rusais – tik pradžia (94)

Dar 2017-ųjų lapkritį Ispanija kaltino Rusiją dėl kišimosi į referendumą Katalonijoje....

Ketvertuko šeimoje po kaltinimų vyrui – skaudūs išbandymai: motina ryžosi prabilti atvirai (101)

Ašaros, pakilęs kraujo spaudimas ir dingstantis pienas – pirmojo Panevėžyje ir šešto Lietuvoje...

Carolinos Herreros patarimai vyresnio amžiaus moterims: ko niekada neturėtumėte vilkėti (7)

Niekas taip nesendina moters, kaip apsimetinėjimas, kad ji vis dar jauna, įsitikinusi Carolina...

Po triuškinančios pergalės – Jasikevičiaus juokai apie „snaiperį“ Kavaliauską (7)

„Betsafe – LKL “ čempionate Kauno „Žalgiris“ (10/1) Šiaulių „Šiaulius“ (0/11)...

Tamsiausių XX a. laikų atgarsiai grįžta: ištisa tauta sąmoningai marinama badu (59)

Pasaulį šokiravęs žurnalisto Jamalo Khashoggi nužudymas verčia priminti, kad Saudo Arabijos...

Vaida Skaisgirė - apie tai, ko nerodo socialiniuose tinkluose, ypatingą jų namų taisyklę ir iššūkiu tapusią sūnaus Ato savybę (1)

TV laidų kūrėja ir vedėja Vaida Skaisgirė sekantiems ją socialiniuose tinkluose atrodo lyg...

Prie Estijos pakilimo prisidėjęs estas: nustokite pagaliau su mumis lygintis (228)

Svarbiausia ir pagrindinė idėja Lietuvai – pagaliau nustoti lyginti save su estais. Taip teigia...

Tūkstančio hektarų ūkį kurti pradėjo dirbdamas pas Vokietijos ūkininkus

Rokiškio rajono metų ūkio nominaciją šiemet pelnęs Dangiros ir Tomo Davainių ūkis jau...

Adomaitis po pergalės Klaipėdoje auklėtiniams linkėjo suvaldyti emocijas

Vilniaus „Ryto“ vyr. treneris Dainius Adomaitis po Klaipėdoje, stebint daugiau nei 5000...