aA
Lietuvoje vis dar gaji maždaug prieš dešimtmetį atsiritusi mada jungti įvairios paskirties patalpas į vieną erdvę. Architektai tokiam pasirinkimui pritaria tik tada, kai vietos bute ne itin daug.
Interjeras, kambarys po šventės, netvarka
Interjeras, kambarys po šventės, netvarka
© Corbis/Scanpix
Pasak specialistų, apsisprendimą, įrengti namuose atskiras patalpas ar palikti vieną bendrą erdvę, lemia tai, kiek ploto tenka šeimai.

Apskritai atskiros patalpos reiškia patogesnį gyvenimą, tačiau jei būstas ankštokas, pernelyg maži kambariai gali erzinti. Tokiu atveju verčiau pagalvoti apie vientisą erdvę.

Architektas Giedrius Gelusevičius tendenciją naujai projektuojamuose individualiuose namuose skaidyti patalpas į gana uždaras erdves pagal tam tikras funkcijas pastebėjo Suomijoje.

Apšvietimas, kambarys, interjeras
© Corbis/Scanpix

Ten šiuolaikiniuose namuose patalpos turi aiškią paskirtį: tarkime, valgomasis, virtuvė, svetainė su židiniu, kambarys, kuriame žiūrimas televizorius, ir prieškambaris su drabužine tikrai nebus sujungti į vieną erdvę.

"Žmogus gyvena naudodamasis visais pojūčiais, todėl svarbu, kad visomis penkiomis prigimtinėmis juslėmis gaunama informacija būtų maloni ir aiškiai suvokiama. Priešingu atveju net ir nepriekaištingai vizualiai išpuoselėtuose namuose žmogus nesijaus gerai.

Pavyzdžiui, televizijos imtuvai jau senokai peraugo į sudėtingas namų kino sistemas, tad jiems jau galima skirti atskirą, specialius reikalavimus atitinkančią patalpą. Čia būtina pasirūpinti itin gera garso izoliacija, parinkti atitinkamą patalpos tūrį ir jos vidaus apdailos medžiagas.

Jei kuris nors šeimos narys žiūri, kaip Stevenas Spielbergas sprogdina "Juros periodo parką", to neturi girdėti kiti tuo metu ramiai pavakaroti prie židinio susirinkę šeimos nariai", – aiškina p. Gelusevičius.

Interjeras, kambarys po šventės, netvarka
© Corbis/Scanpix

Specialisto nuomone, suteikti patalpoms aiškią paskirtį verčia ne tik besikeičiantis žmonių gyvenimo būdas, tobulėjančios technologijos, bet ir poreikis gyventi komfortiškai, kokybiškai.

"Tendencija skirstyti patalpas pagal funkcijas jaučiama ne tik Skandinavijoje, bet ir kitose šalyse. Iš tiesų atskiros patalpos reiškia daugiau komforto. Tačiau tam reikia ir ploto. Jei kiekvienas šeimos narys turi po kambarį ir name yra dar vietos, galima įrengti atskirą patalpą televizoriui žiūrėti, darbo kambarį, biblioteką, valgomąjį", – kolegai pritaria architektas Ramūnas Beinortas.

Lemia plotas ir logika

Pageidaujantiesiems, kad patalpos turėtų aiškią paskirtį, reikėtų susirasti erdvesnį būstą. Architektas tikina, kad atskaitos taškas skaidant erdvę yra „baigtinis minimalus plotas vienai ar kitai paskirčiai autonomiškai išreikšti“.

Taigi patalpas pagal paskirtį lengviau seksis įrengti ir tiems, kurie gyvena kompaktiškame nuosavame name, ne tik erdviame bute. Ypač jei tas butas yra praėjusio amžiaus šeštojo – devintojo dešimtmečių statybos daugiabučiuose namuose.

"Senos statybos būstuose kai kurios erdvės buvo minimalizuotos. Pavyzdžiui, nusipirkus butą prieš kelias dešimtis metų statytame name, kartais tiesiog neįmanoma įrengti reikiamo dydžio virtuvės. Vienintelė išeitis tokiu atveju – griauti virtuvės sieną ir atimti dalį, tarkime, svetainės, erdvės ar šaldytuvą iškelti į prieškambarį – tarsi šlapių batų kaimynystė ir maisto saugojimo funkcija būtų kaip nors susijusios", – savo požiūrio neslepia p. Gelusevičius.

Architektas pataria ir renkantis naujos statybos butą atkreipti dėmesį į tai, ar jis suprojektuotas taip, kad būtų galima kaip įmanoma įvairiau taikyti skirtingus funkcinius variantus. Mat kartais pasitaiko ir tokių nesusipratimų, kai virtuvės zonai skirtoje išorinėje sienoje nesuprojektuojamas atskiras langas.

Tokiu atveju dėl natūralios šviesos stygiaus neįmanoma jos pertvara atidalyti nuo kitos paskirties buto zonų. Tad gali nutikti taip, kad būsto savininkui net ir nenoromis teks gyventi tarsi vienoje didelėje virtuvėje.

Labai dažnai yra neatidžiai suplanuojamas funkcinis patalpų išdėstymas, tuomet pilnas šiukšlių kibiras laukan garbingai gabenamas per svetainę.

"Besirenkantieji nedalomos erdvės variantą turėtų pasvarstyti ir apie tai, ar sėdėdami svetainėje norės nuolatos užuosti gaminamo maisto kvapą, dėl indų tarškėjimo neišgirsti rungtynių rezultato, o pavalgę iš karto pulti plauti indų, kad svetainėje-virtuvėje nesimatytų netvarkos, – perspėja p. Gelusevičius. – Tačiau bendro recepto nėra, nes iš tikrųjų skiriasi jaunų šeimų, pagyvenusių porų ar pašėlusių viengungių gyvenimo stilius ir poreikiai, šiuos dalykus lemia nevienodas gyvenimo ritmas ar piniginės storis.“

Pasak jo, blogiausia tai, kad dabar norintieji įsigyti būstą beveik negali jo racionaliai rinktis. Įtampa nekilnojamojo turto rinkoje yra tokia didelė, kad žmonės perka tai, ką įstengia rasti, jie dažniausiai neturi galimybės išsirinkti tokio būsto, kuriame būtų patogiausia gyventi.

Žurnalas
|Populiariausi straipsniai ir video
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Emigranto spąstuose – trys Lietuvos bankai: atsiskaitinėjo su tuščiomis ir net užblokuotomis kortelėmis (39)

Į Norvegiją emigravęs ukmergiškis sugebėjo pergudrauti tris Lietuvoje veikiančius bankus –...

Kaip Lietuva per valandą išleido 20 milijonų eurų: pirkinių krepšyje ir robotinė papūga (57)

Po rinkimų praktika per dieną ar kelias valandas paskirstyti dešimtis milijonų eurų ES paramos...

Sugėdinti žaidėjai prakalbo apie neparuoštus namų darbus: turime geriau išanalizuoti varžovus (43)

Po niūriausias prognozes pranokusio pralaimėjimo namuose Danijai 76:80 Lietuvos rinktinės vidurio...

Garsų artistą vadino „didžiausiu visų laikų medicininiu stebuklu“: gimė su 3 kojomis, 16 pirštų ant 4 pėdų ir 2 lyties organais (18)

Frankas Lentini buvo vienas garsiausių XX amžiaus pradžios cirko artistų. F. Lentini, gimęs su...

Skandalingas rezultatas: Lietuvos rinktinė namie nusileido danams (1031)

Lietuvos rinktinė istorine nesėkme atidarė FIBA „burbulą“ Vilniuje. Penktadienį Dariaus...

Žiemiški orai apims beveik visą šalį: snigs visą savaitgalį (6)

Artimiausią parą Lietuvos orus lems ciklonas. Šeštadienio naktis numatoma debesuota su...

Įspūdinga Šaro pergalių serija Eurolygoje nutrūko – „Barca“ krito Vilerbane (11)

Aštuntos pergalės iš eilės „Barcelona“ (8-2) Eurolygoje neiškovojo. Šarūno Jasikevičiaus...

Keisčiausias namas Lietuvoje: senolis pasistatė įspūdingo dydžio dvarą su baseinais ir net sostu (105)

Vos tik atvykus į Lentvarį mano geras draugas, Amerikoje magijos šou rengiantis iliuzionistas Rokas...

Maskoliūnas teigia „prisiimantis visą atsakomybę“, bet pirštu rodo į apatiškus veidus (215)

Jokio azarto, jokio malonumo – tik kančia ant parketo. Bet Lietuvos rinktinė nesugebėjo nė...

Į Lietuvą veržiasi žiema: kai kur jau iškrito pirmasis sniegas pasnigo ir Vilniuje (20)

Penktadienio vakarą dalyje Lietuvos iškrito pirmasis sniegas . Feisbuko grupėse daugiausia...

|Maža didelių žinių kaina