Lietuvoje kasmet supleška daugybė gyvenamųjų namų. Dažniausia gaisro priežastis - nesutvarkyta krosnis, užsikimšęs kaminas. Dūmų kanaluose, dūmtraukiuose susikaupę suodžiai gali užsidegti ir savaime. Kai nutinka tokia nelaimė, kalbama tik apie tai, jog namo savininkai buvo žiopliai, kad neapdraudė būsto. Taigi diskutuojama apie gaisro pasekmes, o ne apie priežastis.
Kaminkrėtys
© Corbis/Scanpix
Tavo kaminas - tavo reikalas

Daugelyje šalių krosnių ir kaminų priežiūra yra privaloma. Tai numatyta net įstatymuose. Kaminus valo privačios firmos. Tačiau žmonės, jei ir nebūtų įstatymo, rūpintųsi tuo, nes namo, kuriame nesutvarkyta krosnis, nedraus jokia bendrovė. Beje, draudimas taip pat privalomas.

Lietuvoje situacija visiškai kitokia. Valstybė leidžia sau prabangą pašalpomis remti neapsidraudusius neatsakingus padegėlius, o reikalingų įstatymų nepriima. Priežastys turbūt įvairios - neatsiranda įstatymo iniciatorių, nėra bendrovių, užsiimančių kaminų priežiūra, nenorima sukurti naujos verslo nišos užsieniečiams.

Lietuvos kaminų norėjo danai

Pasak UAB "Jonas ir draugai", kuri montuoja į kaminus įdėklus, direktoriaus Jono Gedvilo, prieš kelerius metus Lietuvoje viena Danijos kompanija ketino sukurti dūmtraukių ir kaminų priežiūros sistemą. Ankstesnės Vyriausybė net buvo parengusi įstatymo dėl techninė kaminų priežiūros projektą, tačiau jis nusėdo valdininkų stalčiuose.

Gali būti, kad baimintasi, jog danai tik valdys, o juodą darbą dirbs vietiniai. Gedvilas sako, kad tuomet lietuviai patys sukruto ir susivieniję įkūrė Kaminkrėčių asociaciją. Tačiau kol nėra įstatymo, kelias nelaimėms neužkištas. Rezultatas - šalyje nei danai, nei vietos žmonės profesionaliai kaminų neprižiūri.

Tiesa, Lietuvoje yra kaminkrėčių, bet juos samdo tik susipratę gyventojai, žinantys, kuo gresia nevalytas dūmtraukis ar kaminas.

Profesionalių kaminkrėčių, klaipėdiečių Artūro Tamošausko ir jo sūnėno Algirdo Tamošausko, teigimu, beveik visi, turintys namie krosnis, prisimena ir kviečia juos tik atšalus orams, kai jau reikia kūrenti. Jei krosnis kūrenama kasdien, iš plytų sumūrytus dūmtraukius būtina valyti ne rečiau kaip kartą per tris mėnesius.

Išvalyti kaminą vidutiniškai kainuoja apie 100 litų. Tikslesnę kaminkrėčio paslaugos vertę lemia kamino aukštis. O jis būna nuo 4 iki 15 metrų. Jeigu iki kamino viršaus prieiti sunku ar neįmanoma, reikalingas pakeliamasis bokštelis. Anot Tamošauskų, dabar kaminkrėčiai nesikarsto stogais kaip katinai.

Valyti būtina

Specialistai perspėja, kad nevalytame kamine susikaupę suodžiai gali užsidegti savaime. Tada į dangų šauna didžiulis ugnies stulpas, kurio pasekmės gyventojams gali būti labai skaudžios. Be to, kai suodžių kamine daug, reikia ir daugiau malkų, prastėja trauka, krosnis ar židinys ima dūmyti.

Mažai suodžių palieka geros, sausos lapuočių medžių malkos. Tačiau vien tokiomis kūrena nedaugelis. Dažniausiai deginamos drėgnos, neseniai pjautos malkos, nuo kurių ant dūmtraukio sienelių kaupiasi suodžiai. Be to, bent porą kartų per šildymo sezoną reikia valyti ir šildymo katilų kaminus.

Svečiuose pas danų kaminkrėčius

Danijoje kaminų valymas - pripažintas verslas. Šioje šalyje valyti kaminus privaloma. Net numatyta, kiek kartų per metus tai reikia daryti. Dažnis priklauso nuo kamino, tačiau bet kurį būtina valyti bent sykį per metus. Taigi žmonėms, užsiimantiems šiuo verslu, visada aišku, kiek bus klientų ir pinigų.

Danijos Fredericijos mieste dirba viena kaminkrėčių komanda, kurios savininkai - Jensenu šeima. Jos galva Peras Kjeras Jensenas yra ir bendrovės direktorius, ir kaminkrėtys. Vyriškis tvirtina, kad jo komanda aptarnauja visą miestą, kuriame yra 9000 individualių namų, šildomų kietuoju kuru.

Kaminkrėčiai teigia, jog jų darbas ypač gerbiamas ir net romantizuojamas. Žmonės tiki, kad jie neša laimę. Ne tik Danijoje, bet ir Lietuvoje yra manančiųjų, jog palietus juodą kaminkrėčio sagą lydės sėkmė. Daug kas šiuos žmones mėgsta ir dėl Hanso Christiano Anderseno pasakos apie kaminkrėčio ir kiauliaganės meilę.

Danai sako, kad jų šalyje visada buvo privaloma valyti kaminus. Niekada nė nesvarstyta, jog tai turėtų daryti pats namo savininkas. Nuo senų laikų skrybėlėtiems ir šepečiais apsikarsčiusiems kaminkrėčiams nestigo darbo.

Danijoje norėdamas įgyti kaminkrėčio profesiją žmogus privalo ketverius metus mokytis - kasmet 25 savaites lankyti kursus. Visą tą laiką jis ir dirba, praktikuojasi, bet dar laikomas tik mokiniu.

Skrybėlė - patyrusiam kaminkrėčiui

Beje, tie, kurie dar tik mokosi amato, niekada nenešioja skrybėlės - kaminkrėčio statuso ženklo. Ją gauna, kai tampa tikrais profesionalais. Turimas kaminkrėčio diplomas suteikia teisę dirbti ne tik Danijoje, bet ir kitose Europos šalyse.

Kaminai valomi pagal išankstini planą - namų savininkai iš anksto informuojami, kada ateis kaminkrėtys. Žmonės moka ne tiesiogiai jam, bet savivaldybei (komunai), o ši vėliau atsiskaito su bendrove. Per dieną vienas kaminkrėtys išvalo 15-20 kaminų.

Kalbinti danų kaminkrėčiai užsiminė, kad jų darbas šiais laikais yra lengvesnis. Mat retai kur šildoma senovinėmis krosnimis, kurios turi didžiulius kaminus. Dažniausiai namuose stovi metalinės krosnelės, o tokių kaminai - mažo skersmens. Be to, ir pats darbas tapo ne toks pavojingas sveikatai - anksčiau vyrai burnas prisidengdavo tik medvilninėmis skarelėmis, dabar naudoja respiratorius.

Beje, žavi kaminkrėčio skrybėlė kadaise irgi turėjo praktinę reikšmę. Seniau, kai palėpėse nebūdavo apšvietimo, kaminkrėtys, atsitrenkęs į siją, galėdavo smarkiai susimušti galvą. Skrybėlė saugodavo nuo smūgio. Šiandien ji - tik papuošalas. Tiesa, vienam iš kalbintų kaminkrėčių skrybėlė atstoja... rankinę. Po ja vyras nešiojasi reikiamus popierius, cigaretes.

Danijoje kaminkrėčiai atsakingi ne tik už kaminų valymą. Jie taip pat tikrina, kaip pastatytos naujos krosnelės, kaip prižiūrimos senos, atlieka nedidelį jų remontą. Galbūt ir Lietuvoje pagrindinė kaminkrėčių veikla turėtų būti - prižiūrėti, ar sutvarkytos gyventojų krosnys. Juk dažnoje kaimo troboje plytos iš krosnies krenta, o ji vis tiek kūrenama.

Kalėdų Seneliui patinka švarūs kaminai

Kalbinti Jensenu šeimos vyrai tikino, jog retas gyventojas vengia juos įsileisti. Žinoma, esama kelių pedantiškų klienčių, kurios labai bijo, kad suodinas kaminkrėtys neištepliotų kambaryje kokios sofutės.

Danijoje kaminkrėčiai dažniau pamaloninami nei išpeikiami. Neretai jie, užėję į gyventojų namus, yra vaišinami kava ar alumi. Prieš Kalėdas kaminkrėčių ypač laukia vaikai -juk labai svarbu, kad Kalėdų Seneliui būtų išvalytas kaminas. Mažiesiems taip pat įdomu, ar kaminkrėčiai prausiasi...

Tiesa, Danijoje prieš kelerius metus šios profesijos atstovų įvaizdį sugadino kraupi istorija. Kaminkrėčiu apsimetusį vyrą į namus įsileido maža mergaitė, o tas ją išžagino ir nužudė. Kurį laiką kaminkrėčiams buvo itin sunku dirbti: žmonės nenorėjo palikti su jais vaikų, bijojo apskritai įsileisti į namus.

Retoriniai klausimai

Lietuvoje kiekvieną dieną per žinias pasakojama apie nelaimingus įvykius - gaisrus. Kiek jų kyla dėl neišvalytų kaminų, dūmtraukių, apirusių krosnių - nežinia. Ar ne laikas į šią problemą pažvelgti plačiau?

Jeigu Lietuvoje būtų privaloma drausti nekilnojamąjį turtą, jei būtų priimtas ir veiktų kaminų techninės priežiūros įstatymas, kiek gyvybių būtų išgelbėta. Atsirastų ir didesnė niša verslui bei nauja specialybė profesinėse mokyklose.

Kita vertus, kaip galą su galu vos suduriantys žmonės išgalėtų susimokėti draudimo įmokas, atsiskaityti už kaminkrėčio paslaugas? Tačiau ar bet kokios pastangos ir valstybės parama nevertos tų dešimčių gyvybių, kurios užgęsta liepsnose? O gal tik reikia dėmesio ir gerai sustyguotos sistemos?

Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Branduolinių povandeninių laivų kapinyne Rusijoje apsilankęs vokiečių žurnalistas: tai, ką išvydau, sukėlė šoką (142)

Vokiečių žurnalistas Michaelis Schmidtas papasakojo apie tai, kaip Šiaurės vakarų Rusijoje,...

Egzotiškas pasiūlymas Palangoje: vietoj įprastų saldumynų – drakono vaisių, kinkanų ir karališkų uogų (14)

Vaisiais iš Tailando, Kosta Rikos, Izraelio, Turkijos bei Lenkijos Palangoje pirmus metus...

Sekmadienį – dar viena proga pasidžiaugti šiluma (19)

Sekmadienio naktis numatoma nepastoviai debesuota, be lietaus. Vėjas silpnas. Antroje nakties pusėje...

Saugojosi, bet pastojo: apie gyvybei pavojingą negimdinį nėštumą įspėjo ne vienas simptomas (34)

Į DELFI redakciją kreipėsi skaitytoja, norėdama pasidalinti savo istorija. Ji viliasi, kad kitoms...

Kemzūros prognozė nepradžiugins „Žalgirio“ sirgalių: tai sportas, kitaip nebūna (66)

Laiko patikrintas Kęstučio Kemzūros ir Davido Blatto duetas, panašu, ruošia dirvą dar vienam...

Princas George'as švenčia 5 metų gimtadienį: kokią mielą pravardę mažylis turi namuose? (7)

Šiandien, liepos 22 d., Kembridžo mažajam princui George'ui sueina penkeri metai. Šią sukaktį...

Minią sujaudino „The Prodigy“ narių poelgis pasirodymo metu (11)

Ko gero labiausiai lauktas pasirodymas „ Positivus “ festivalyje pateisino visus lūkesčius. „...

Prabilo dar viena su „Alfa vyru“ pasimatyme buvusi mergina: bandė bėgti, bet jis ją sekė (316)

„Ėjau į troleibusą, jis iš paskos“, – apie bandymą pasprukti nuo „Alfa vyro“ Airino...

Visa tiesa apie nuolaidų korteles: kam jos iš tiesų naudingos? (158)

Lojalumo kortelės Lietuvoje atsirado prieš gerus 11 metų ir šiandien jau nieko nebestebina, kad...

Išskyrė 9 akivaizdžiausius partnerių neištikimybės ženklus: juos pajutus, reiktų sunerimti (23)

Vyrus ir moteris į neištikimybę pastūmėja skirtingos priežastys, tačiau ir vieni, ir kiti...