aA
Kol būstų pirkėjai diskutuoja apie savarankiškai atliekamos pilnos apdailos trūkumus ir privalumus, dalinė apdaila kol kas kelia mažiau klausimų: juk butas be apdailos – tiesiog mūro dėžutė. „Dėžutės“ kainos, tiesa, svyruoja net keliais tūkstančiais litų už kvadratinį metrą į vieną ar į kitą pusę, tačiau šie svyravimai dažniausiai motyvuojami vieta mieste.
© Corbis
Tačiau būsto kainą kur kas daugiau negu įsivaizduojame įtakoja kiti svarbūs faktoriai, štai, pavyzdžiui, statybos kaštai. Renkantis butą iš daugelio, yra nemažai detalių, kurias apžiūrėjus ir patiems galima palyginti kelis skirtingus pasiūlymus.

Sienos. Gyvenamieji daugiabučiai namai Lietuvoje dažniausiai statomi dviejų tipų - mūriniai ar monolitiniai karkasiniai. Lietuvos gyventojai prioritetą teikia mūriniams namams: gal dėl to, kad mūsuose tradiciškai labiau mėgstamos natūralios medžiagos. Namas iš plytų yra ekologiškesnis, o ir vizualiai atrodo šiek tiek grakščiau, lengviau. Monolitas labiau tinkamas aukštuminių pastatų statyboje ir tuomet, kai reikalingos didesnės erdvės. Mūrinių namų aukštingumas dažniausiai siekia iki 10-ties aukštų, bet jei pastatas aukštesnis, statytojai renkasi monolitinį gelžbetonį. Beje, tiek mūrinio, tiek monolitinio namo šilumos varža ir bei patvarumas yra analogiški.

Apšiltinimas. Reikalingas šilumos izoliacijos storis pastatuose yra nustatomas pagal projektavimo normatyvuose (STR 2.05.01:2005 „Pastatų atitvarų šiluminė technika") keliamus reikalavimus. Populiariausios šiuo metu statytojų naudojamos medžiagos – akmens vata ir putų polistirenas. Vertinant sienų apšiltinimą, būtina atkreipti dėmesį į šilumos perdavimo koeficientų vertę ir izoliacijos storį. Į apšiltinimą investuoti pinigai vėliau grįš sutaupytais pinigais šildymui.

Akmens vata gaminama iš natūralaus akmens, jį išlydant ir suskaidant stipria oro srove, tad išorės sienų apšiltinimas šia medžiaga užtikrina ilgaamžiškumą. Akmens vata apšiltintas pastatas geriau „kvėpuoja“, ši medžiaga nėra degi, tad pastatai yra gerokai saugesni ir išlaiko didesnę nekilnojamojo turto vertę. Polistirenas taip pat tinkamai išlaiko šilumą, tačiau priešingai nei vata, neleidžia sienoms „kvėpuoti“ ir yra degus, tad jį pravarčiau naudoti, tarkim, pamatų apšiltinimui, kur pagal technologiją akmens vata nerekomenduojama.

Garso izoliacija. Nuo kaimynų gyvenimo detalių padeda atsiriboti ne tik buto erdvę ribojančios grindys, sienos bei lubos, bet ir naudojamos garso izoliacinės medžiagos. Laikančios namo sienos dažnai statomos tik iš vienos rūšies medžiagos, tarkim, silikatinių plytų, tuo tarpu pertvaroms tarp butų yra naudojama kelių rūšių medžiagų kombinacija. Vienuose namuose pertvaros tarp butų vienalytės, kituose – daugiasluoksnės, trečiuose apsiribojama lengvo tipo atitvara: detalė lyg ir maža, o įtaka gyvenimo kokybei – didelė. Siekiant nuslopinti kelių šaltinių skleidžiamus skirtingo dažnio garsus, geriausia naudoti kelių medžiagų derinį, kaip, pavyzdžiui, du akyto betono blokelių sluoksnius, kurių viduryje formuojamas tarpas užpildomas vata.

Nereikia pamiršti, kad tinkamos garso izoliacijos bute neįmanoma pasiekti vien tik izoliavus kaimyninių butų sienas. Svarbus vaidmuo tenka grindų, buto įėjimo durų ir aukštus kertančių vamzdynų garso izoliacijai.

Siekiant užtikrinti gerą grindų garso izoliaciją, grindų konstrukcija izoliuojančiomis medžiagomis turi būti visiškai atskirta nuo kitų pastato elementų, tokių kaip sienos ir kolonos. Buto įėjimo durys taip pat turi būti ne tik saugios, bet nepraleisti iš laiptinės sklindančio triukšmo.

Vandentiekio, o ypač nuotekų vamzdynai irgi yra dažnas pašalinių garsų šaltinis, kurio panaikinimas išaugina statybos kaštus.

Nepakanka vien tik naudoti tinkamas medžiagas: norint pasiekti gerą rezultatą, jos turi būti sudėtos pagal reikalavimus. Dažniausiai garso izoliacijos įrengimas yra taip vadinamas „paslėptas darbas“, kurio rezultato pirkėjas vizualiai nemato nei ant grindų, nei ant sienų. Tad paslėptų darbų kokybę lemia nepriekaištingas techninės priežiūros vykdymas ir paties statytojo reputacija.

Pertvaros tarp butų ir kambarių. Vidinėms pertvaroms rinkoje daugiausiai naudojami gipso, akyto betono arba silikatiniai blokeliai, taip pat ir gipso kartono plokštės, dažnai užpildytos garsą izoliuojančia medžiaga. Gipso kartono plokščių pertvarą paprasčiau permontuoti, jei norima pakeisti kambarių išplanavimą arba visai atsisakyti pertvarų. Mūrinių pertvarų patvarumas ypač pravers tualete ir vonioje: prie tvirtų sienų bus patogiau montuoti santechnikos prietaisus, tačiau pertvaros iš blokelių patrauklesnės dėl mažesnio pertvarai reikalingo grindų ploto.

Renkantis bustą su daline apdaila, reikia atkreipti dėmesį, ar san. mazguose bus išvedžioti vandentiekio ir nuotekų vamzdžiai iki prietaisų pajungimo vietų, ar bus išbetonuotos grindys ir įrengta hidroizoliacija. Neretai statytojai išveda vamzdžius tik į neapibrėžtą vietą san. mazgo patalpoje, iš kurios jau patiems savininkams reikia juos pratęsti iki prietaisų, kapoti ištinkuotas sienas ar net išbetonuotas grindis, dėl ko yra sugaištamas laikas ir didėja buto įrengimo išlaidos.

Balkonai. Atrodytų, tai mažiausiai rūpesčių turinti kelti būsto dalis, tačiau pasidomėti ir palyginti, kas numatyta dalinės apdailos sutartyje, būtina. Vieni statytojai balkonus net iškloja plytelėmis, tuo tarpu kiti „pilną balkono apdailą“ palieka paties pirkėjo rūpesčiui, kas irgi gali įtakoti perkamo būsto kainą. Pilnai pagal projektą įrengti balkonai, pavyzdžiui, su išklijuotomis plytelėmis išsprendžia termoizoliacijos ir hidroizoliacijos klausimą, taip pat išsaugo ir viso pastato estetinį vaizdą, nesudarko fasado skirtingomis gyventojų fantazijos detalėmis. Beje, turėklai – taip pat dėmesio verta detalė: patikimiausi ir mažiausiai priežiūros reikalaujantys yra cinkuoti. Jų nereikės perdažyti, jie atrodys estetiškai ir bus ilgaamžiai. Dažyti turėklai po keleto metų apsilupinės ir reikalaus atnaujinimo.

Langai. Bene dažniausiai šiuo metu naujai statomuose daugiabučiuose naudojami plastikinių profilių langai su dviejų stiklų paketu, iš kurių vidinis stiklas – selektyvinis. Kiek rečiau naudojami medžio arba aliuminio profilio langai. Vertinant techninių šilumos laidumo ir garso izoliacijos charakteristikų visumą bei kainos ir kokybės santykį, pranašiausi yra plastikiniai gaminiai, sustiprinti plieno profiliais. Jei langai mediniai, patikimiausiais laikomi klijuoto medžio rėmai. Ne mažiau svarbu atkreipti dėmesį, kokios ir ar languose yra orlaidės. Jų būna labai įvairių: nuo paprasčiausių, nedidukų oro angų lango rėme iki didesnių, mechaniškai reguliuojamų grotelių, suteikiančių galimybę padidinti ar sumažinti šviežio oro nuolatinį pritekėjimą į patalpas.

Elektros įvadai. Įstatymai įpareigoja statytojus elektros tinklų įvadus privesti tik iki durų, ir tai logiška: kiekviename interjere elektros jungiklių bei rozečių išdėstymas skiriasi. Statytojai, siekiantys sumažinti tolimesnius pirkėjo įsikūrimo vargus, įrengia potinkines paskirstymo ir montažines dėžutes, kai kurie netgi leidžia keisti jų vietas pagal individualius pirkėjo poreikius. Tai ypač aktualu, jei į dalinę apdailą įeina sienų tinkavimas ir grindų išlyginamasis sluoksnis, po kuriais slepiami laidai. Dalis statytojų iš anksto pasirūpina ir interneto, kabelinės televizijos įvadais ar net signalizacijos bei namų kino aparatūros laidų išvedžiojimu.

Aplinkos sutvarkymas. Aplinkos sutvarkymas neįeina į „dalinės apdailos“ sąvoką, tačiau be jo sunkiai įsivaizduojama pilna būsto apdaila ir gyvenimo kokybė. Lyg ir praeityje tie laikai, kai naujakuriai į savo buveines pėdindavo per buldozerių išvartytus purvynus ir kalnus statybinių atliekų bei šiukšlių. Nesutvarkęs aplinkos statytojas tiesiog neturi galimybių priduoti namo eksploatacijai, tad dabar statytojai sutvarko ir namo aplinką: iškloja plytelėmis, apsėja žole, kai kur net įrengia vaikų žaidimų aikšteles ar rekreacines zonas. Tiesa, kaip ta aplinka bus sutvarkyta, priklauso nuo paties statytojo. Griežtų reikalavimų, kiek turi būti suoliukų prie namo ir kaip turi būti įrengta vaikų žaidimų aikštelė, nėra. Kiek investuoti į aplinkos sutvarkymą šalia namo, sprendžia pats statytojas, ir tai vėl gi įtakoja namo statybos kainą ir buto savikainą.

Taigi, kol renkatės būstą, namo aplinka ar statyboje naudojamos medžiagos neatrodo tiek svarbios, kiek vieta, vaizdas pro langą ar išplanavimas. Vis gi šie elementai yra vieni iš kainą formuojančių faktorių, todėl įvertinę juos, objektyviau įvertinsite ir būsto išliekamąją vertę.

"Eika"
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Kaip iš tiesų reikia didinti pensijas: jos turi augti sparčiau nei atlyginimai (98)

Seimo Biudžeto ir finansų komitetas nepritarė prezidento Gitano Nausėdos siūlymui nuo kitų...

Nausėda – už dialogą su Baltarusija, bet įvardijo ir raudonas linijas papildyta 15:59 val. (17)

Prezidentas Gitanas Nausėda pasisako už dialogą su Baltarusija, tačiau įvardijo ir raudonas...

Darbdavys pareiškė, kad irgi susiduria su psichologiniu smurtu: ateina, prašo pakelti algą (53)

Nuo psichologinio smurto darbo aplinkoje nukentėjusiems asmenims reikia informacijos apie pagalbą ir...

Unikauskas: aš jau niekuo nebesistebiu (52)

Žymus gydytojas Alvydas Unikauskas patikino, kad tikrai į politiką ir į verslą jis neketina sukti.

Ypač griežta kardomoji priemonė Venckienei: su apykoje nuo namų negalės nutolti toliau nei 500 m Venckienė šypsojosi, bet buvo nekalbi; papildyta

Antradienį Vilniaus apygardos teismas panaikino Kauno miesto apylinkės teismo sprendimą pratęsti...

Lukašenkos sūnui – dar vienas aukštas postas (60)

Baltarusijos prezidento Aleksandro Lukašenkos sūnus Viktoras buvo išrinktas šios šalies...

Vėl šaiposi iš kovos su alkoholiu: reklamos stendai pigesnio alkoholio siūlo bėgti į Lenkiją (1)

Reklaminiuose stenduose Vilniuje – naujos reklamos, kuriose pašiepiami su alkoholio prieinamumo...

Byra Seimo nario Žygimanto Pavilionio šeima (22)

Žinomo diplomato ir Seimo nario Žygimanto Pavilionio šeima šiuo metu išgyvena ne patį ramiausią...

Auksu puošti Šiaulių „princo“ Baranio namai mena ištaigingas mafijos puotas ir žiaurius įvykius: pasižvalgykite po 780 kv.m pilį! (17)

Buvo laikai, kai Lietuvoje karaliavo kriminalinės gaujos. Kaunas priklausė Daktarams, Panevėžys...