Kaip dažnai susimąstote apie buitinių daiktų grožį? Ar iš kasdien naudojamų prietaisų norite tik funkcijos, negendamai atliekamo veiksmo, ar akis vis dar užkliūva už grakščiai lenktos linijos? Italijoje gyvenanti Kaune gimusi dizainerė Justė Pavasarytė atskleidė, kaip gimsta nauji daiktai ir kas yra svarbiausia juos kuriant.
© Asmeninio albumo nuotr.

- Esate daiktų dizainerė. Ką tai reiškia?

Aš – produktų dizainerė, dirbu vienoje didžiausių dizaino ir inžinerijos studijų Italijoje „Studio Volpi“. Daiktų (produktų) dizaineris kuria objektus, skirtus masinei gamybai, rūpinasi daikto estetika, ergonomika, funkcionalumu bei vartojimu, kartais net rinkodara ir gamyba. Dizaineris siūlo arba apipavidalina verslininko idėjas, ieško įvairių būdų, kaip suteikti daiktui pridėtinę vertę, gerinti kokybę, santykį su vartotoju.

Daiktų dizainerė, ieškanti prasmės
© Asmeninio albumo nuotr.

- Papasakokite plačiau apie šią specialybę – kaip atrodo jūsų darbo diena?

Ši specialybė yra tam tikra taikomosios dailės sritis – be kūrybingumo ir išradingumo čia neapsieisi. Taip pat reikia išmanyti daug techninių dalykų: produktų gamybos metodus, medžiagų ypatybes, anatomiją, vartotojų rinką ir kita.

Man labai patinka mano darbas todėl, kad kiekvienas projektas yra skirtingas, atneša naujų iššūkių ir reikalauja mąstyti itin kūrybiškai. Ši veikla toli gražu nėra monotoniška. Vieną mėnesį tenka kurti baldus, kitą – elektronikos prietaisus, trečią – žaislus vaikams.

Taip pat reikia bendrauti su įvairių specialybių žmonėmis: verslininkais, inžinieriais, vadybininkais ar tam tikro amato specialistais. Pavyzdžiui, jei kuri kėdę stomatologijos kabinetui, bendradarbiauji ir su stomatologais, ir su jų klientais. Bet daugiausia laiko praleidžiu biure prie kompiuterio arba piešdama eskizus – ši veikla man be galo patinka, nes yra kūrybiškiausia.
Kartais pasitaiko ir labai neįprastų užduočių, pavyzdžiui, vienoje Milano menų akademijoje dėsčiau trimačių programų kursą.

Daiktų dizainerė, ieškanti prasmės
© Asmeninio albumo nuotr.

- Ką kuriate dabar?

Šiuo metu kuriu inovatyvų buitinį kavos aparatą, taip pat svetainės baldus bendrovei iš Kinijos. Rūpinuosi gamybos procesais ir detalėmis tų daiktų, kurie jau sukurti, pavyzdžiui, kavos automatų biurams, gartraukių (kuris ką tik laimėjo prestižinį dizaino apdovanojimą), ledų šaldytuvų prekybos centrams.

- Kokius darbus jau esate sukūrusi ar prisidėjusi prie kūrybos?

Projektai, prie kurių dirbau daugiausia, – kavos aparatai, gartraukiai, vonios įranga, elektrinių dviračių baterija, ekspozicijų stendai, kilimai, sėdmaišiai, plaukų džiovintuvai, sofos, biuro baldai, bilietų pardavimo mašinos Italijos traukinių stotims.

- Kaip vyksta kūrybos procesas? Kas jame svarbu? Kaip gimsta įdomesnių formų nauji daiktai?

Projektas visuomet prasideda nuo pokalbio su klientu: jo vizijos, lūkesčių, strategijų, galimybių analizės ir diskusijos. Paskui susipažįstama su to produkto sritimi, konkurentais, rinka, gamybos procesais. Išanalizavus visus klausimus ir suformulavus tikslią užduotį prasideda kūrybos procesas: ranka piešiami eskizai ir modeliuojama kompiuteriu. Pasitarus su kolegomis, išrenkamos geriausios idėjos ir kuriamos kuo realistiškesnės jų vizualizacijos, vėliau pristatomos klientui.

Svarbiausia šiame procese yra gerai suformuluoti užduotį ir nuolatos turėti omenyje visus jos punktus. Pavyzdžiui, kuriant sofą (kurių ir taip yra milijonai) norisi atrasti ką nors nauja, novatoriška, kas dar nematyta. Galbūt randi tokią idėją, tačiau ją plėtodama supranti, kad gamyba kainuos daug daugiau, nei leidžia kliento biudžetas. Tuomet sumanymas keliauja atgal į stalčių, o prarasto laiko nesugrąžinsi. Tai tokios problemos sietinos su efektyvumu, verslumu.

Naujos formos gimsta kūrybingai jungiant visus užduoties punktus. Pavyzdžiui, bandant atsakyti į klausimą „Kokią pridėtinę vertę gali įgyti gartraukis pritaikius modernias technologijas?“ gimė interaktyvus virtuvės prietaisas, kuris veikia kaip virėjo padėjėjas. Šio gartraukio priekinė dalis yra didelis ekranas, kuriame gaminant maistą galima sekti receptus ir naudoti įvairias kitas funkcijas.

Daiktų dizainerė, ieškanti prasmės
© Asmeninio albumo nuotr.

- Kokios kryptys, tendencijos jus žavi?

Asmeniniame gyvenime esu žalioji – kruopščiai rūšiuoju atliekas, iki minimumo esu sumažinusi materialius poreikius, nevalgau mėsos, vartoju tik organiškus, biologiškus produktus ir panašiai. Dirbdama masinės daiktų produkcijos srityje dažnai susimąstau apie savo darbo prasmę ir pasekmes aplinkai. Stengiuosi ir su klientais padiskutuoti, kaip sumažinti negatyvią vartotojiškumo įtaką aplinkai. Galimi keliai – medžiagų pasirinkimas, stiliaus universalumas, mados nesivaikymas, investicijos į kokybę, ilgaamžiškumo siekis.

- Papasakokite, kodėl ir kaip išvykote iš Lietuvos.

Nuo vaikystės puoselėjau aistrą dailei ir gyvenimą siejau su menais. Bręsdama supratau, kad geriausiai man sekasi taikomoji dailė ir įvairios konstrukcijos. Apsvarsčiusi įvairias profesijas, atradau, jog daiktų dizainas – tai sritis, kurioje puikiai galiu susieti kūrybingumą ir loginį mąstymą. Baigusi Kauno dailės gimnaziją išvykau studijuoti į Didžiąją Britaniją, nes jaučiau, jog ši specialybė Lietuvoje yra silpnai išplėtota, tad ieškojau geresnės studijų kokybės.

Studijų metais dalyvavau „Erasmus“ programoje ir praktiką atlikau Italijoje – dizaino tėvynėje. Patekau į labai aukšto profesionalumo lygio dizaino studiją, išmokau daugybės dalykų, o drauge įsimylėjau šią šalį, jos kultūrą, žmones. Todėl po studijų nusprendžiau tęsti karjerą būtent Italijoje. Įgijusi patirties ir įgūdžių, norėjau pasidalyti tuo ir su tėvynainiais, todėl ieškojau dizaino projektų Lietuvoje. Taip susipažinau su įmonėmis EMKO ir „Pušku pušku“.

Daiktų dizainerė, ieškanti prasmės
© Asmeninio albumo nuotr.

- Ką kūrėte šiose bendrovėse? „Pušku pušku“ vardas gerai žinomas daugumai lietuvių. Kaip manote, kokia šio prekės ženklo sėkmės istorija?

Su įmone EMKO kūrėme natūralius lininius kilimus, o su „Pušku pušku“ – nestandartinius sėdmaišius. Šiame projekte stengėmės sukurti ką nors nauja sėdmaišių rinkoje. Taip gimė sėdmaišis „Tube“ – unikali audinių dermė, įvairūs spalvų ir stilių variantai, o forma primena standesnį baldą, tačiau minkštumu ir lankstumu suteikia sėdmaišiui būdingą komfortą.

„Pušku pušku“ yra labai ambicinga ir energinga įmonė, nebijanti iššūkių ir motyvuota iš visų jėgų siekti užsibrėžto tikslo, rūpintis savo klientais, pasiūlyti jiems žavius, geros kokybės produktus. Labai malonu dirbti su tokiais energingais žmonėmis.

Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Trumpas priėmė Putino iššūkį: šių ginklavimosi varžybų Kremlius tęsti tiesiog nepajėgs (256)

Tebūnie ginklavimosi varžybos. Mes juos pranoksime visur. Taip dar 2016-ųjų gruodį sakė tuomet...

Audra niokoja Kauną: vanduo apsėmė gatves, vėjas vartė reklamų stendus ir medžius (40)

Antradienio popietę Kauną užklupo škvalas. Smarki liūtis užtvindė kai kurias svarbias Kauno...

Už grasinimus susidoroti su DELFI žurnalistu Vitai Jakutienei skirta kardomoji priemonė (295)

Po straipsnio „ Pravieniškių mafija. Kruvina Kauno nusikaltėlių kova: „pupytės“ mylimasis...

Patikrino kavines kelyje į pajūrį: rezultatas kraupus (118)

Patiekalai iš neaiškios kilmės žaliavų, nešvara, žalia mėsa šalia ką tik paruoštų...

Patarė, ko geriau nedaryti, jei per liūtį automobilis įstrigo baloje (3)

Dažnas atvejis per smarkias liūtis – kirsti gilių balų nesiryžtančių vairuotojų tuntai ir...

Tragedija Italijos greitkelyje: įgriuvo didžiulio viaduko dalis, žuvo dešimtys žmonių papildyta 18:27 (187)

Greitkelyje netoli Italijos miesto Genujos sugriuvo didžiulio viaduko dalis, skelbia BBC. Žuvo...

Gydytojas nebegali tylėti: nesuvokiu, ką padaro vaikas, kad tėvai jį apipila karšta sriuba ar kava? (110)

Skubiosios medicinos vyresnysis gydytojas rezidentas, tinklaraščio „ Pragaro ambulatorija “...

16-mečiai aštuntfinalyje neturėjo vargo su Nyderlandais: taškų pelnė visi 12 žaidėjų (15)

Lietuvos jaunučių (iki 16 metų) krepšinio rinktinė Europos čempionate Serbijoje vis dar nesutiko...

Kambariniai augalai, kurių negalima laikyti namuose (11)

Kiekviena gėlė turi tik jai vienai būdingą energetiką. Kai kurios teigiamai veikia namų...

Guoga sako planuojantis baigti politinę karjerą, bet užsimena ir apie kitus scenarijus (52)

Europos Parlamento narys Antanas Guoga sako planuojantis kitąmet pasibaigus kadencijai nutraukti...