aA
Marcelis Wandersas neabejotinai žinomiausias pastarojo dešimtmečio Nyderlandų dizaineris. Jei Nobelio premija būtų teikiama už dizainą, kartu su Jaspersu Morrisonu, Naoto Fukosawa, Patricia Urquiola įtraukčiau jį į sąrašą tų, kurie per pastarąjį dešimtmetį jos nusipelnė labiausiai.
© „Marcel Wanders Studio“ nuotr.

Jaspersui Morrisonui ir Naoto Fukosawai premiją įteikčiau už tai, kad paprastumą dizaine kiekvienas savaip pavertė nepaprastu.

Patricijai Urquiolai – kad jos kuriamas moteriškas dizainas netapo deklaratyviai feministiniu. M. Wandersas iš pirmo žvilgsnio neatrado nieko tokio pribloškiančio - ir interjero, ir pramoniniame dizaine jo vardas dažnai siejamas su taip vadinamu neobarokiniu manieringumu.

Būstas su kūrybiniais dizainerio įkalčiais
© „Marcel Wanders Studio“ nuotr.

Ši stilistika geriausiai atpažįstama per dekoratyvius paviršius, gana dinamišką spalvinį kontrastą, o svarbiausia - pasižymi lengva ironija, kuri ir nepaverčia šio dizainerio kūrybos banaliu kiču. Ir nors M. Wandersas dažniausiai nesulaukia aplodismentų iš minimalistinio, skandinaviško dizaino šalininkų, tačiau visame pasaulyje turi labai daug gerbėjų, vertinančių tokį teatrališką stilių.

Žiniasklaidai įdomiausi dar dažais kvepiantys projektai. Taip, šis 100 m2 privatus interjeras Amsterdame nėra naujausias M. Wanderso projektas, tačiau vis dar intriguoja dėl kitos priežasties: būtų sunku rasti kitą privatų interjerą, kuriame dizaineris būtų palikęs tiek daug savo kūrybinių įkalčių.

Būstas su kūrybiniais dizainerio įkalčiais
© „Marcel Wanders Studio“ nuotr.

Susidaro įspūdis, jog užsakovas ne tik iš anksto žinojo, ko gali tikėtis iš M. Wanderso, bet ir pilnai juo pasitikėjo suteikdamas visišką kūrybinę laisvę. Galutinis rezultatas – vienas charakteringiausių M. Wanderso sukurtų privačių interjerų jo dizainografijoje, iš kurio galima nemažai suprasti ir apie jo kūrybą.

Dekoratyvūs raštai interjere dominuoja praktiškai visose namų zonose ir įmanomose plokštumose. Tik darbo kambarys demonstratyviai atiduotas baltai spalvai taip netiesiogiai primenant, jog dizaineris spalviškumui taip pat skiria ypatingą dėmesį.

Išskirtinį stilistinį sąskambį tarp grindų, sienų ir lubų M. Wandersui pavyko išgauti svetainėje. Čia skirtingas plokštumas suvienijo ir paties M.Wanderso sukurti dekoratyvūs daiktai - pakabinamas šviestuvas „Sky Garden Recessed“ kompanijai „Flos“ bei unikalios metalinės kėdės „Carved Chair“ kompanijai „Mooo“.

Būstas su kūrybiniais dizainerio įkalčiais
© „Marcel Wanders Studio“ nuotr.

Apskritai interjerui stilistinio užbaigtumo suteikia daiktai, kurių autorius yra pats M. Wandersas. Vien tik jais apstatyti būstą nebūtų sudėtinga - dizaineris garsiausiomis pasaulio kompanijomis yra sukūręs nuo baldų, šviestuvų, santechnikos, tapetų iki interjero aksesuarų, stalo įrankių ir net garso aparatūros. Savam stiliui M.Wandersas liko ištikimas netgi projektuodamas sieninį laikrodį „Big Ben“ – skiriamuoju dekoratyviu akcentu tapo šio laikrodžio valandinė rodyklė.

Iš ilgo kompanijų, su kuriomis M. Wandersas yra dirbęs, sąrašo reikėtų išskirti Nyderlandų „Moooi“. Nedaug kam žinoma, kad šiam gamintojui jis ne tik kuria, bet kartu su Casperu Vissersu yra ją... įkūręs.

Būstas su kūrybiniais dizainerio įkalčiais
© „Marcel Wanders Studio“ nuotr.

Išvertus iš olandų kalbos žodis „mooi“ reiškia „nuostabu“, „nepakartojama“. O trečioji raidė „o“ pavadinime panaudota šiam susižavėjimui sustiprinti. Oficialios M. Wanderso pareigos - kūrybos direktorius, bet jis nepiknaudžiauja savo padėtimi, netgi atvirkščiai.

„Moooi“ yra atradusi nemažai jaunų talentingų dizainerių, pavyzdžiui, Maarteną Baasą, kurio apdegintų ir specialia tecnologija padengtų baldų kolekcija „Smoke“ prieš dešimtmetį tapo tikru „Moooi“ hitu. Kompanija bendradarbiauja ir su žinomais dizaineriais bei studijomis, kaip tarkim, „Studio Job”. Vienintelis kūrybinis kriterijus, pagal kurį ir formuojamas „Moooi“ asortimentas -kad daiktai būtų... „moooi“ – išskirtiniai ir nuostabūs.

„Moooi“ kurti daiktai geriausiai atskleidžia paties M. Wanderso polėkį, puikų humoro jausmą ir saviironiją. Be jau paminėtų metalinių kėdžių „Carved“, kurios prilygsta vienetiniams meno kūriniams, šiame interjere ant kavos staliuko stovi keista vaza „Egg“, kurios forma nemažiau ekstravagantiška nei jos sukūrimo istorija...

Būstas su kūrybiniais dizainerio įkalčiais
© „Marcel Wanders Studio“ nuotr.

Interjere yra dar vienas svarbus M. Wanderso kūrybinis įkaltis – tai klouno motyvas, aptinkamas ant spintelės raktų bei durų dekoro. Tik toks dizaineris kaip M.Wandersas, prieš daugiau kaip dešimtmetį gavęs užsakymą sukurti originalų juvelyrinį aksesuarą, sugalvojo pasiūlyti klientui paauksuotą klouno nosį.

Vėliau šis aksesuaras tapo savotiška dizainerio atpažinimo ženklu, atskleidžiančia kūrėjo ironišką požiūrį ne tik į dizainą, bet ir supantį pasaulį bei savo santykį su juo. Ir jei atvirai, būtent šis interjere panaudotas klouno motyvas (kartu su visais anksčiau paminėtais šio dizainerio kūrybiniais įkalčiais) tik sustiprina įtarimą, jog šio interjero užsakovas galėtų būti... pats M. Wandersas. Iš talentingo dizainerio ir mistifikatoriaus to tikrai būtų galima tikėtis...


Dizainika.lt
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Profesorius Landsbergis: Rusija turėjo savo didžiąją galimybę, bet ją prarado (117)

Pirmasis Nepriklausomos Lietuvos vadovas Vytautas Landsbergis teigia, kad Stalino ir Hitlerio...

Gyvai / DELFI Diena. Dėl Skvernelio registruoto pavadinimo – Malinausko ir Jakilaičio akistata Kita tema – bankų mokestis veržiasi pirmyn – ar nekils dėl jo problemų?

Narkevičiaus likimas gali spręstis pirmadienį: susitiks Nausėda ir Skvernelis Narkevičiaus likimas gali spręstis pirmadienį: susitiks Nausėda ir Skvernelis (8)

Prezidentas Gitanas Nausėda apie susisiekimo ministrą Jaroslavą Narkevičių kritiškai pasisakė...

Lietuvos paštas stabdo Kauno ir Klaipėdos centrinių paštų pardavimą (14)

Valstybės valdomo Lietuvos pašto valdyba nutarė stabdyti Kauno ir Klaipėdos centrinių paštų...

„Kailių karalienės“ Veličkienės įrašas sukėlė diskusijų audrą: svarbu mergaites apsaugoti nuo skandinaviško minimalizmo (28)

Socialiniame tinkle „Facebook“ kailių karaliene vadinamos Nijolės Veličkienės įrašas...

Apie lietuvišką verslą, kuriam sekasi: jau seniai nesame tik pigios darbo jėgos šalis (1)

Kol dalis lietuvių džiaugiasi į šalį atkeliaujančiomis užsienio kapitalo įmonėmis ir jų...

Griežti Nausėdos žodžiai: neapgaudinėkime savęs daugiau dėl Rusijos (459)

Prezidento Gitano Nausėdos teigimu, negalima paviršutiniškai kalbėti apie didžiausią Lietuvos...

„Achemoje“ incidentas: darbuotojams liepta užsidaryti langus ir neiti į lauką papildyta 14:17 val. (238)

Bendrovė „ Achema “ trečiadienį, 10.55 val., dėl techninių priežasčių sustabdė vieną...

Nuogas šalia mokyklos vaikščiojęs užsienietis tikina, jog kažkas jį apnuodijo ir jis dabar nori numirti (36)

Kauno apylinkės teismas patenkino prokurorų prašymą ir maksimaliam terminui, trims mėnesiams...

Generalinis prokuroras į teismą padavė Lietuvos valstybę (323)

Generalinis prokuroras Evaldas Pašilis į teismą padavė Lietuvos valstybę ir iš jos prašo...