Iš pirmo žvilgsnio brito ir lietuvės namai lyg ir neypatingi: neįmantri architektūra, paprastos formos, pastelinės spalvos. Tačiau įžengus užburia šviesa ir erdvė, o pabuvus – spalvingos šeimininkų asmenybės, pomėgius, šeimos istoriją atspindintis interjeras.
Interjeras
© DEKO (J. Kliučiaus nuotr.)
Atsiveria erdvės

Britas Geoffrey Cohnas, nusprendęs įsikurti Lietuvoje, ilgai ieškojo sklypo. Išsirinko netoli sostinės, ramiame gamtos kampelyje, su vaizdu į toli tarp kalvų tyvuliuojantį ežerą.

Kai apniukusį rytą sėdėjome su Geoffrey jaukioje svetainėje ir gurkšnojome kavą, iš ežero pakilo trys gulbės. Gėrėtis gamta ir stebėti paukščius galima neišeinant iš namų: didžiuliai langai užima beveik visą valgomojo ir poilsio zonos sieną per du aukštus. Priešais juos sustatyti minkštasuoliai, žemas stalelis.

Namas statytas pagal tipinį projektą. 220 m² dviejų aukštų medinių konstrukcijų statinio architektūra neįmantri. Dalis jo vienaukštė, kita – dviejų aukštų. Išorės apdaila – tinkas, derintas su medžiu. Viduje sienos dažytos šviesiai, o nepaslėptos sijos ir parketas atskleidžia natūralios medienos grožį.

Nėra nenaudingo ploto

„Daugelis pirmąkart pas mus atėjusių žmonių nustemba, kokios erdvės atsiveria viduje. Iš lauko namas visai nedidukas, ypač nuo įvažiavimo pusės“, – sako Geoffrey.

Interjeras
© DEKO (J. Kliučiaus nuotr.)

Plotas, kurio ne tiek daug (vienaukštėje dalyje įrengtas atskiras dviejų kambarių 60 m² butas šeimininkės tėvui), panaudotas itin racionaliai.

Sumanūs šių namų gyventojai naudos išpešė net iš erdvės po laiptais – ten sumontuota šildymo įranga. Sumažinus holą, atsirado patalpa skalbyklai. Joje tilpo ir du nemažai vietos užimantys vandens filtrai, nes rūsio nei sandėliuko nėra.

Vidaus išplanavimą teko keisti. Vietoj atviros virtuvės įrengta nedidelė ir uždara. Valgomasis čia pat, vos už kelių žingsnių, o netvarkos, tokios neišvengiamos ruošiant maistą, nematyti. Kitoje svetainės pusėje, pirmame aukšte, svečių patalpos – nedidelis kambarys ir miegamasis su vonia. Šeimininkų miegamasis ir dar viena vonia – viršuje.

Darbo vieta irgi antrame aukšte – atvirame balkone, į kurį pakylama laiptais. Čia telpa du rašomieji stalai, daug knygų lentynų, garso aparatūra, muzikos įrašų kolekcija.

Taip pat sena odinė sofutė, ant kurios, kol šeimininkai darbuojasi, posmą kitą nusnūsta kalytė Rudukė. Net žemiausia palėpės dalis neliko tuščia, čia įspraustos talpios sieninės spintos.

Pomėgių atspindys

Interjerą namo gyventojai kūrė kliaudamiesi savo supratimu ir nuojauta. Ypač daug širdies įdėjo Geoffrey. Jo daug metų kaupta parodų, klubų plakatų ir įžymybių nuotraukų su autografais kolekcija tapo ryškiausiu interjero dekoru. Kaip ir džiazas, skambantis name nuo ryto iki vakaro.

„Parašykite, kad aš groju džiazą“, – pūsdamas prancūzišką ragą, kvatojo Geoffrey.

Ragas, trimitas, akordeonas, būgnas, barškutis – vieni iš kelionių, kiti iš antikvariatų – sudėlioti ant stalelio valgomajame. Dulkių jie nerenka, namiškiai jais ne tik grožisi, bet ir groja. Nors Geoffrey nėra profesionalus muzikantas, retsykiais prisėda prie pianino.

Interjeras
© DEKO (J. Kliučiaus nuotr.)

Kolekcijos eksponatais nukabinėtos svetainės, valgomojo, koridoriaus, miegamųjų sienos. Ties laiptais – garsių 5-ojo dešimtmečio anglų televizijos komikų nuotraukos su autografais. Virš pianino įrėminti originalūs piešiniai, 1932 m. spausdinti viename angliškame laikraštyje.

Šiuose namuose netrūksta lietuvių bei užsienio dailininkų paveikslų, kai kurie parsivežti iš kelionių. Įsigiję patikusį darbą, šeimininkai jį įkomponuoja tarp kitų. Geoffrey juokauja, kad meno kūriniai, plakatai ir nuotraukos turi ir labai žemišką paskirtį: paslepia sienų įtrūkius, neišvengiamus naujame name.

Prisiminimų prieskonis

Nemetami ir nedidelės meninės vertės darbeliai, menantys artimus žmones. Svetainėje įrėmintas šeimininkės mirusios tetos karpinys, virtuvėje pakabinta brolio dėžutė, ties laiptais – Geoffrey tetos koliažai. O kur dar senos, ano amžiaus pradžios, šeimos fotografijos vintage rėmeliais.

„Tai prisiminimai, malonios emocijos, kodėl jas išmesti ar laikyti stalčiuose?“ – stebisi Geoffrey.

Interjeras
© DEKO (J. Kliučiaus nuotr.)

Daug metų Londone gyvenęs pašnekovas sako, kad gimtojoje šalyje nevertinami dizainerių kurti ir išpuoselėti interjerai, primenantys vitrinas. Nepaisoma ir sparčios madų kaitos – ten namai vertinami pagal tai, kaip atspindi šeimininkų skonį, laisvalaikį, gyvenimo būdą, šeimos istoriją.

Kiekvienas nori, kad jo būstas būtų nepakartojamas, ir kantriai ieško tinkamų daiktų, dekoro detalių, ypač palytėtų laiko, o ne stengiasi viską susipirkti iš brangių parduotuvių.

Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

R.I.T.A. Lietuvos žemės ūkio atašė Kinijoje kaltina ambasados moteris genocidu (85)

Žemės ūkio ministerija atlieka patikrinimą dėl jos deleguoto atstovo Kinijos Liaudies...

Gudžiaus treneris griebiasi už galvos: nebežinome, ką daryti (95)

„Tragiška situacija. Esame giliuose viduramžiuose ir man keisčiausia, kad niekas neprisiima...

Kas slepiasi už naujo mistinio Putino įvaizdžio? (122)

Anksčiau dažnai vaizduojamas raumeningu mačo, gebančio apginti tėvynainius nuo priešų, Rusijos...

Lietuvos medikams – viliojantis britų kvietimas (53)

Didžiosios Britanijos Nacionalinė sveikatos tarnyba (NHS), norėdama išspręsti vis didėjančią...

Feisbuko sensacija tapęs apsaugininkas Eligijus Ruškys: gyvenime yra buvę ir daugiau kuriozų (39)

Vidaus tarnybos jaunesnysis puskarininkis, disko metikas Eligijus Ruškys šiomis dienomis...

Nedžiuginanti Ingos Stumbrienės atostogų Bahamose pabaiga: iš oro uosto – tiesiai į medikų rankas (120)

Vasarišku ori bei egzotiška gamta Bahamų salose besidžiaugusi Inga Stumbrienė nesitikėjo...

Perspėjimas stambiesiems – melavusiems teks atsisveikinti su žeme imsis ir miškų (423)

Kilus skandalui dėl žemės ūkio paskirties žemės pirkimo nepaisant visų ribojimų paaiškėjo,...

Paskelbta nauja Lietuvos pašto vadovė papildyta (4)

Valstybės valdomam Lietuvos paštui vadovaus Asta Sungailienė.

Alma Adamkienė atsidūrė ligoninėje gydytoja pateikė naujausią informaciją; atnaujinta 13:58 (289)

Prezidento Valdo Adamkaus žmona 90 m. Alma nuo šeštadienio gydoma Vilniaus universiteto ligoninės...

Teismas neleido remontuoti kavinės prie Vilniaus Bernardinų sodo (9)

Teismas dar kartą patvirtino, kad bendrovė „ Liumeksis “ gali užkonservuoti kavinę prie...