aA
Skandinavai, pirkdami baldus, pirmiausia dėmesį kreipia į funkcionalumą, tik paskui - į dizainą bei kokybę. Lietuviams egzistuoja vienas vienintelis kriterijus - kaina. Vėliau jie svarsto, ar pagal kainą tinkami baldai tikrai yra gražūs. Keista, bet retas klientas, pirkdamas kėdę, krėslą ar sofą, ant jų atsisėda, atsigula. Vakarietis nė neįsivaizduoja, kaip galima nusipirkti baldą, ant jo nepadrybsojus ir nepasivoliojus.
Sofa
Sofa
© DELFI
Pasak Naglio Nasvyčio, UAB "Beola" direktoriaus, vakariečiams taip pat nesuvokiama, kad darbe žmogus gali sėdėti ant jo ūgiui ir svoriui nepritaikytos kėdės arba dirbti prie neergonomiško ir nefunkcionalaus stalo. Ergonomika jiems rūpi labiausiai ir renkantis baldus namams.

Vartojimo kultūra

Lietuviai, pirkdami baldą, dažniausiai pasikliauja kaimynų ar draugų nuomone.

"Viena klientė atsivedė draugę, kad ji padėtų išsirinkti sofą. Žinoma, jos kalbėjo tik apie tai, ar gėlėtas baldo gobelenas tiks prie sienų apmušalų. Moteris visiškai nesidomėjo techninėmis baldo savybėmis ar eksploatacija. Nors parduotuvės konsultantė neįkyriai bandė tai aiškinti - pirkėja labiau pasikliovė draugės nuomone. Apie kokį baldo funkcionalumą galima kalbėti, jei klientui labiau rūpi rožiniai apmušalai", - pasakoja Dalia Grigaravičienė, UAB "Baldų rojaus gamyba" direktorė.

Nasvytis mano, kad taip yra dėl to, jog nesuformuota lietuvių vartojimo kultūra.

"Dažnai nesuvokiame, kodėl, ilgam ar trumpam, perkame daiktus. Sovietmečiu griebdavome viską, ką buvo įmanoma gauti, ir tai paliko gilų pėdsaką mūsų sąmonėje, - mano Nasvytis. - Todėl nėra aiškių kriterijų, kuriais galėtume vadovautis pirkdami baldus. Žinoma, didžiulę įtaką daro ir tai, kad dauguma žmonių negali skirti pinigų geram bei kokybiškam daiktui įsigyti. Būstams pirkti jie paprastai ima banko paskolas, o kai reikia pasirūpinti interjeru ir baldais, pinigai būna išleisti".

Sofa privalo būti lova

Funkcionalumą žmonės tapatina su taupumu. Jie renkasi baldus, kurie atliktų kelias funkcijas, tačiau pamiršta, kad universalus daiktas dažniausiai nė vienos funkcijos neatlieka gerai.

Pasak pardavėjų, tautiečiui funkcionaliausias baldas yra sofa-lova. Modernaus stiliaus lietuvių dizainerių sukurtus baldus gaminančiai bendrovei "Softimus" teko į kelis sofų modelius įtaisyti mechanizmus, kad sofą būtų galima paversti lova, nors iš pradžių tai nebuvo numatyta.

"90 proc. klientų pageidauja, kad ant sofos būtų galima miegoti. Paprastai jie nė nesidomi miegamojo mechanizmo neturinčiais baldais", - sako Saulius Kelečius, bendrovės Vilniaus filialo vadovas. Įmonė dabar siūlo dviejų modelių sofas su miegamuoju mechanizmu.

Svetingumo įtaka

Pasak Grigaravičienės, sofas-lovas žmonės dažniausiai renkasi dėl to, kad galėtų apnakvindinti svečius. Gerokai rečiau ne lovą, o sofą su miegamuoju mechanizmu perka jaunimas, gyvenantis vieno kambario bute ir taupantis erdvę.

"Lietuviams būdingas konservatyvumas ir praktiškumas. Sovietmečiu beveik kiekviena šeima turėjo sofą-lovą, todėl dabar net gyvenantieji nuosavuose namuose ir turintieji atskirus svečių kambarius perka išskleidžiamas sofas - vieną daiktą kaip du", - pasakoja moteris.

Sofa su įmontuotu miegamuoju mechanizmu būna brangesnė maždaug 10-30 procentų. Tai priklauso nuo mechanizmo kokybės.

Naudojimo dažnumas

Nėra paprasta išsirinkti gerą sofą, ant kurios būtų patogu miegoti. Derėtų pagalvoti, ar dažnai ant jos bus gulima, kiek kambaryje laisvos vietos, kokia grindų danga, į kurią pusę ir kaip sofa išskleidžiama ar ištraukiama.

"Tarkime, jei pasirinksite ištraukiamą mechanizmą su ratukais, jie gali subraižyti medines grindis ar palikti vageles kiliminėje dangoje. Reikėtų žinoti, kad kuo paprastesnis mechanizmas - tuo jis patvaresnis", -pataria Grigaravičienė.

Derėtų atkreipti dėmesį ir į tai, ar čiužinys yra vientisas, ar sudarytas iš atskirų dalių - nuo to priklausys, ar patogiai miegosite.

"Prekiaujama tokiomis sofomis-lovomis, kurių nesiūlyčiau nė pikčiausiam priešui: gumbuotomis, su didžiuliais tarpais - puikiausiais kankinimo įrenginiais, - šypteli Grigaravičienė.

- Norint paslėpti visus nelygumus tenka dėti čiužinį. Tada sofos funkcionalumas netenka prasmės, nes čiužinį reikia kažkur laikyti - juk į patalynės dėžę vargu ar sukiši. Jei sofa-lova netinkama, apsimoka nusipirkti patogią lovą".

Be to, sofa su įmontuotu miegamuoju mechanizmu paprastai būna kietesnė.

"Mechanizmui reikia vietos, todėl iš sėdimosios dalies išimamos spyruoklės. Sofa tampa kietesnė, nors ilgaamžiškumas nuo to beveik nepriklauso", - tikina Kelečius. Pirkdami sofą-lovą rinkitės kokybiškesnį ir tvirtesnį gobeleną, ypač jei ant jos ketinate dažnai miegoti.

Kampinė sofa

Pirkėjai mielai renkasi ir funkcionalią kampinę sofą. Pirma, galima efektyviau panaudoti mažo buto erdvę, antra, pristūmus pufą nesunkiai gaunama dvigulė lova. Baldininkai, atsižvelgdami į paklausą, kampinius baldus ėmė gaminti iš atskirų modulių.

"Mums greitai įkyri tas pats buto interjeras - norime kažko nauja. Stumdydami iš atskirų modulių sudedamą kampinę sofą galime lengvai keisti aplinką. Be to, šis baldas itin funkcionalus: norime - turime kelis atskirus fotelius ir sofą, norai pakito - vieną didelę sofą ar lovą", - sako Nasvytis.

Skandinaviškas funkcionalumas

Funkcionalus gali ir privalo būti bet koks baldas. Tai puikiai suvokia danai bei vokiečiai, kurių baldams pirmiausia būdingas funkcionalumas.

"Lietuviams jau nusibodo puošnūs, putlūs, bet nelabai patogūs amerikietiški baldai bei toks stilius. Jie vis labiau domisi skandinavišku minimalizmu. Skandinaviško stiliaus baldų linijos būna aiškios, tikslios, jie - itin ergonomiški bei funkcionalūs, -teigia Nasvytis. - Pavyzdžiui, valgomojo stalai labai lengvai padidinami kelis kartus, ergonomiška biuro kėdė nesunkiai paverčiama poilsiui skirtu krėslu, baro kėdė lengvai pritaikoma žmogui pagal jo ūgį, ir panašiai".

Pasak Nasvyčio, nors lietuvių baldininkai daro pažangą itin sparčiai, veikiausiai tokio tobulumo niekada nepasieks.

"Skandinavai turi didžiules laboratorijas, kuriose tikrinami nauji baldai: laužomi, trankomi visais įmanomais būdais, su jais elgiamasi kuo nepagarbiau, - šypsosi Nasvytis. - Taip tikrinama baldų kokybė. Mūsų baldininkams dėl mažos rinkos neapsimoka investuoti į itin brangias technologijas bei įrengimus. Juolab, kad pastebėjau, jog tautietis mieliau renkasi užsienietišką nei brangų lietuvišką baldą".

Lietuviškas funkcionalumas

Lietuvos baldžiai nelinkę pritarti tokiai nuomonei ir stengiasi klientams pasiūlyti daugiau funkcionalių baldų.

"Gaminame funkcionalius korpusinius baldus su daugybe stalčių. Klientams jie labai patinka. Taip pat pasiūlėme kelių modelių stalus, kuriuos galima pastatyti kampe, maksimaliai panaudojant būsto erdvę. Beje, šie baldai sudaryti iš atskirų modulių - juos galima didinti arba mažinti, įvairiai keisti. Pavyzdžiui, jei per mažas rašomasis stalas, galite nusipirkti dar vieną modulį bei padidinti stalą", - gina lietuvių garbę Grigaravičienė.

|Populiariausi straipsniai ir video
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Slaptoje partijos analizėje – netikėti rinkimų baigties scenarijai ir keistos koalicijos (247)

Artėjant Seimo rinkimams partijos aktyviai tyrinėja ne tik jų pačių, bet ir galimų partnerių ir...

Atgauti pinigus už neįvykusias keliones nepadeda net oficialūs sprendimai (71)

Seimas apsisprendė, kad dėl pandemijos į suplanuotas keliones negalėję išvykti asmenys...

Norint dirbti šį darbą nereikia ilgai mokytis: darbuotojų labai trūksta ir jiems žadami didžiuliai atlyginimai (47)

Specialistų su profesiniu išsilavinimu poreikis rinkoje visuomet buvo aukštas, tai lemia ir vis...

Karantino neįvedusioje Švedijoje dabar – griežtesni reikalavimai nei daugelyje šalių (3)

COVID-19 užsikrėtimų skaičius Švedijoje mažėja. Anot sveikatos institucijų, pasiekti...

Po naujų atvejų šuolio – perspėjimas: su koronavirusu reikės gyventi dar ne vieną mėnesį (21)

Lietuvai gerai sekasi tvarkytis su koronaviruso pandemija, tačiau su virusu gyventi dar reikės ne...

Prabilo apie didžiausias Nausėdos klaidas ir iššūkius: jausdamas nuoskaudą gali atkeršyti valdantiesiems (42)

Artėjant prezidento Gitano Nausėdos vadovavimo šaliai metinėms, vidaus ir užsienio politikos...

Sūnui nupirkusi garsaus vardo batus už 129 eurus pasigailėjo: noriu įspėti kitus (151)

Sūnus nusižiūrėjo internete dailius batelius. Norėjome nupirkti geresnės firmos, kad ilgiau...

Oficialiai skiriasi Ieva Zasimauskaitė ir Marius Kiltinavičius (17)

Dainininkė Ieva Zasimauskaitė oficialiai skiriasi su Kėdainių „Nevėžio“ vyr. treneriu...

Pasirodė prognozės, kiek kainuos naujieji „iPhone 12“: daug taupyti nereikės (39)

Jau kurį laiką sklando gandai, kad „ iPhone 12“ bus vienas pigiausių šių metų flagmanų....

10 būdų, kaip reguliuoti kraujospūdį be vaistų (12)

Kai diagnozuoja aukštą kraujospūd į, dažniausiai griebiamės vaistų. Iš tiesų kraujospūdis...

|Maža didelių žinių kaina