aA
Augalai, kaip ir žmonės, be vandens ištveria trumpiau nei be maisto. Nemokėdami kalbėti vandens pasiprašo savo išvaizda. Nusvirę, apvytę, gelstantys lapai – nebylus pagalbos šauksmas. Klimato pokyčiai siūlo mūsų aplinką puošiančios žaliosios gyvybės gelbėjimo būdus. Automatinės požeminės laistymo sistemos (APLS) beveik kasmet sausrų alinamoje Lietuvoje darosi vis populiaresnės.
Sodas, takelis
© Corbis/Scanpix
UAB „Kyoto LT“ direktorė Vilma Paškevičiūtė pažymėjo, kad žmonės, norintys įsirengti automatinę laistymo sistemą, pirmiausia pageidauja garantijų ir kokybės.

„Sumaniusiesiems investuoti nemenką sumą į automatinę laistymo sistemą patarčiau rinktis žinomus tokių sistemų gamintojus, – sakė pašnekovė. – Pigiai gerai nebūna. Juk įrengti sistemą užtrunka, tai kruopštus ir atsakingas darbas, tačiau tinkamai viską atlikus ji veiks ilgai ir atsipirks po pirmos sausros. Geriausiai, kai laistymo sistema įrengiama iškart prieš sėjant veją ir sodinant želdynus. Kita vertus, kai viskas pasodinta ir galutinai parinkti augalai, žinomas jų poreikis drėgmei – irgi gerai. Tada aišku, kokie turi būti purkštukai, kaip suderinti sistemos darbą. Jei darbai atliekami profesionaliai, greitai nesimatys, kad buvo kasti grioveliai“.

Pasak įmonės direktorės, tolygiai laistant visą sklypą racionaliai panaudojamas vanduo. „APLS laistymo būdas geresnis už kitus, nes pagrįstas visaverčiu augalo aprūpinimu vandeniu, – aiškino V. Paškevičiūtė. – Jei vandens trūksta, nei dekoratyvinis medelis, nei gėlė, nei vejos žolė negalės gerai vystytis. Vadinasi, augalas atrodys prastai. Jeigu augalai bus per gausiai laistomi, šakniastiebiams pritrūks deguonies. Permirkęs augalas gali net žūti. Sistemos veikimą galima nustatyti pagal dirvožemio struktūrą, augalo šaknų gylį. Tai racionalu. Jei ima lyti, sistema reaguoja ir išsijungia“.

Išvaduoja nuo rūpesčių

Malonu stebėti veikiančią laistymo sistemą. O ką kalbėti apie smaragdinę vejos žalumą ar margą įvairiaspalvių dekoratyvinių augalų ir gėlių mozaiką! Karštą vasaros dieną drėgmę skleidžiantis sklypas – palaima ir mažam, ir dideliam. Pasak „Kyoto LT“ direktorės, APLS išvaduoja savo sklypų aplinka besirūpinančius žmones nuo rūpesčių atostogų metu.

„Nereikia tartis su kaimynais, kad prasidėjus karščiams pagailėtų augalėlių ir palaistytų. Sistemą galima programuoti mėnesiui, metams, laistyti du kartus per naktį, ar dukart per dieną, – sakė pašnekovė. – Kai žydint sodams prasideda šalnos, laistymo sistemos padeda išvengti nuostolių. Ankstyvą pavasarį, kai dideli temperatūros skirtumai, nukenčia dekoratyviniai spygliuočiai. Kaitri saulė išgarina lajos drėgmę, o įšale esančios šaknys dar nefunkcionuoja. APLS tokiu atveju puikiai atkurs drėgmės stygių“.

Paprasta tik iš pirmo žvilgsnio

Veikianti laistymo sistema atrodo gana paprasta, tačiau pamačius, kiek elementų ją sudaro, nuomonė keičiasi: purkštuvai, laistymo linijos, mikropurkštuvai, rasojančiosios žarnos reikalingi tam, kad tiektų vandenį nustatytu režimu tiesiogiai augalams. Reikia ir vamzdžių bei atitinkamų jungčių, kurios turi paskirstyti vandenį po objektą iki filtrų, elektromagnetinių vožtuvų, programatorių (sistemos smegenų), daviklių (lietaus, dirvos drėgmės), drenažinių vožtuvų, siurblių. APLS naudojami kelių tipų purkštuvai: iššokantieji (pop- up), kurie skirstomi į statinius (be turbinos), turbininius ir plaktukinius. Statiniai purkštuvai, anot V. Paškevičiūtės, ypatingi tuo, kad srovė vienu metu laisto visą teritoriją. Purkštuvų srovės spindulys nedidelis (iki 6 m), todėl jie dažniausiai naudojami nedidelėms teritorijoms laistyti, taip pat teritorijose su sudėtingu reljefu.

„Minėti purkštuvai būna skirtingų dydžių: nuo 10 iki 30 cm. Tai didina jų galimybes, – sakė pašnekovė. – Pavyzdžiui, lygioje vietoje 10 cm purkštuvas puikiai atliks savo darbą, o vietose su mažomis dekoratyvinėmis sienelėmis, mažais krūmais ar kitomis panašiomis kliūtimis gali prireikti purkštuvų su ilgesniu iššokančiu purkštuku.

Didesnius purkštuvus galima panaudoti gėlynams arba nedidelių krūmų kompozicijoms laistyti. Statiniai purkštuvai turi keičiamas galvutes, kuriomis galima reguliuoti vandens kiekį, darbo diametrą (nuo 4 iki 12 m), laistymo kampą (nuo 25º iki 360º). Jie tinka siauroms ir ilgoms vietoms laistyti. Tokiems purkštuvams sukurtos specialios galvutės (laistoma įvairiais stačiakampiais būdais). Naudojant šias galvutes vietoj kelių galima įrengti vieną purkštuvą. Sutaupoma ir darbo, ir medžiagų.”

Rasojančiosios žarnos

Įsirengdami APLS neapsieisite be rasojančiųjų žarnų. Dažniausiai jų prireikia gyvatvorei ir augalams, kurie nepakenčia drėkinimo per lapus arba žydi gležnais žiedais. V. Paškevičiūtė sakė, kad klysta manantieji, esą rasojančiosios žarnos pigios, nes lygina su įprastomis.

„APLS skirtos rasojančiosios žarnos ilgaamžės ir ypatingos struktūros. Jos naudojamos visokiu oru ir skirtos įvairiai dirvožemio struktūrai, – paaiškino įmonės vadovė. – Rasojančioji laistymo linija sukonstruota taip, kad pati išplauna save, todėl pakanka tik paruošti ją žiemai (nudrėkinti). Įkasta į žemę, paslėpta po mulčiu arba padėta ant žemės paviršiaus ši laistymo linija ilgai ir puikiai veiks. Naudojant tokią liniją vandens ekonomija – 30–50 proc., geriau įsisavinamas vanduo, augalai nepatiria terminio šoko“.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Anglijoje išžagintos ir nužudytos 14-metės byloje – motinos liudijimas: ji kėlė labai daug rūpesčių (11)

14-metės iš Lietuvos, kuri buvo nužudyta Vulverhamptone, Jungtinėje Karalystėje, motina...

Ekspertai įvertino Statkevičiaus ir Janus rietenas: kažkas turi pasakyti, kad karalius nuogas (149)

Pirmadienio vakarą viešai skalbinius džiaustę dizaineriai Juozas Statkevičius ir Julija Janus...

Vėžiu susirgusi Vaiva pinigų negauna: kovoja ne tik su liga, bet ir su draudimo bendrove (94)

Kaip ir daugeliui vėžio diagnozė Vaivai Mickuvienei buvo tarsi žaibas iš giedro dangaus. „Man...

Įvertino „Barclays“ pasitraukimą: taip gerai Lietuvoje jau seniai nebuvo – bus dar daug kitų (65)

Daliai žmonių pradėjus skambinti pavojaus varpais, kad „ Barclays “ – tik pirmoji kregždė,...

Amerikos naftos renesansas: pirmą kartą per septynis dešimtmečius JAV – gryna naftos eksportuotoja (2)

Jungtinės Valstijos praėjusią savaitę tapo grynąja naftos eksportuotoja, nutraukdama beveik...

Netoli Lietuvos atrado tikrą rojų: tiek maisto nepajėgia suvalgyti net patys alkaniausi (19)

Jeigu esate didieji Kalėdų fanai – privalote iš Lietuvos nuplaukti į pietų Švediją. Tame...

Smūgis naudotų automobilių pardavėjams: neparduoda net pigiausių mašinų (209)

Milžiniškus protestus rengę, gatves blokavę ukrainiečiai palankesnių muito sąlygų...

Kaip klaidinami pirkėjai: per savo neapdairumą už būstą sumokėsite daugiau (14)

Pirmą kartą su būsto pirkimu ar pardavimu susiduriantys žmonės gali nesunkiai pasimesti...

Žilvinas Tratas 30-ąjį gimtadienį atšventė su dukra ir artimaisiais: nesitikėjau, kad mane taip paveiks ši diena (10)

Neseniai savo gimtadienį atšventęs žinomas aktorius Žilvinas Tratas drąsiai gali sakyti, kad per...