aA
Vaiko gimimas ir augimas suteikia džiaugsmo šeimai ir kartu kelia malonių rūpesčių. Vienas jų – vaiko kambario įrengimas. Tai žaidimų, poilsio, mokymosi ir bendravimo su draugais vieta. Todėl vaiko erdvė turi būti labai racionaliai planuojama ir kartu jauki. Baldai parenkami tokie, kad vaikui augant jie galėtų būti transformuojami pagal poreikius.
Vaiko kambarys. S.Chalmeau nuotr.

Savo kambaryje vaikas turi jaustis šeimininkas ir karalius bei turėti pakankamai erdvės žaidimams ir kitai aktyviai veiklai. Priešingu atveju svetainė ir valgomasis gali užsipildyti meškiukais, lėlytėmis ar konstruktoriais, o koridoriaus ar laiptinės sienos tapti vaikiškų piešinių ar pradinių rašymo įgūdžių ekspozicijos vieta.

Stilistika

Renkantis baldus vaikų kambariui reikėtų atsižvelgti į bendrąją būsto stilistiką.

Italų ir prancūzų dizaineriai, atsižvelgdami į baldų ergonomiką siūlo kompleksišką ir vientisą vaikų kambario sprendimą – akcentuojant funkcionalumą, kokybę ir mobilumą, naudojant slankiąsias modulines sistemas, leidžiančias kambaryje turėti kuo daugiau erdvės.

Eklektišką vaikų kambarį siūlo IKEA, JAV gamintojai. Vaikų kambarys traktuojamas kaip įvairių stilių įvairovė, siekiant, kad kambaryje būtų kuo patogiau, linksmiau gyventi. Čia vyrauja daug spalvų ir romantiško stiliaus sprendimų. Tokiuose vaikų kambariuose karaliauja princesės ir lakūnai bei piratai.

Spalvos

Spalva lemia vaiko nuotaiką, darbingumą. Pastaruoju metu psichologai rekomenduoja nesekti atgyvenusiu spalvų skirstymu (mergaitėms – rožinė spalva, berniukams – žydra). Jeigu vaikai maži, sienas galima klijuoti siužetiniais tapetais su įvairiais gyvūnėliais ar animaciniais personažais, dažyti pastelinėmis ar ryškiomis spalvomis. Šaltos spalvos (žalia, mėlyna, žydra, violetinė) nuteikia poilsiui, ramybei ir tinka tai zonai, kur yra lova. Šiltos spalvos (geltona, raudona, oranžinė) labai tinka žaidimų erdvei, nes stimuliuoja gyvybingumą ir judėjimą.

Medžiagos

Medžiagos, iš kurių gaminami baldai, šiais laikais yra vienas iš svarbiausių dalykų: jos turi būti ekologiškos, jų struktūros vientisos ir tvirtos, o visi minkštųjų dalių apmušalai – skalbiami. Baldai turi būti lengvai valomi.

Gamintojas turėtų pateikti sertifikatą, kuris garantuotų, kad medžiagos, iš kurių gaminami vaikų baldai, yra netoksiškos. Paprastai baldams naudojamas melaminas, kuris atitinka ekologinius reikalavimus. Kadangi jis lengvai pjaustomas, galimi įvairiausi baldų stilistiniai variantai.

Jeigu baldai gaminami iš natūralaus medžio, geriausia rinktis tankią bei kietą medieną (vyšnia, ąžuolas). Jeigu baldų konstrukcijoje yra stiklo elementų, tokių baldų vertėtų atsisakyti, o jeigu to padaryti neįmanoma, siekti, kad stiklas būtų grūdintas. Dažai, kuriais dažomi vaikų kambario baldai turi būti netoksiški, jų sudėtyje negali būti gyvsidabrio, chromo ir švino. Dažus sienoms geriausia rinktis vandeniniu pagrindu.

Lovelė

Vaikų kambario lovelė kartais atlieka ne tik miegojimo funkciją, bet tampa vaikų pasisėdėjimo, knygų bei žaislų pasidėjimo vieta. Ant lovų žaidžiama, vartomasi, skaitoma, todėl svarbu teisingai pasirinkti jos vietą. Žinoma, jeigu kambarys yra didelis, galite sau leisti įvairius variantus, tačiau jei ne, reikėtų siekti optimaliausio, ypač jeigu lovelės turi būti kelios. Reikšminga detalė: šalia lovelės reikėtų skirti vietos mažai komodėlei su keletu stalčių, kuri tarnautų kaip įvairių smulkių daiktų pasidėjimo vieta ir ant kurios galima būtų padėti lempelę.

Vaikų baldų gamintojai siūlo be galo daug įvairiausių lovyčių variantų: tai ir dviaukštė lovelė ir atsilenkiama nuo sienos, ir moduline su integruotais kitais baldais. Pastarasis variantas yra nepaprastai turtingas įvairių sprendimų. Dažnai tokie baldai turi integruotas lovų, spintų, lentynų bei stalčių konstrukcijas bei kompleksiškas slankiąsias sistemas.

Italų gamintojai pristato lovą, integruotą į spintos struktūrą. Toks baldas užima mažai vietos ir gali garantuoti komfortą ne vienam vaikui. Tai kartu ir kompaktiškas sprendimas, nes spintos struktūra yra virš lovų. Slankusis mechanizmas yra apatinėje lovos dalyje. Antroji lovelė įmontuota po pirmąja, jos visiškai nesimato ir ji netrukdo judėjimui kambaryje. Kartais tokiu principu sumontuojamos net ir trys lovelės.

Čiužinys

Geras čiužinys turi būti ergonominis, nelabai minkštas, dažniausiai su elastinėmis spyruoklėmis, gulėjimo metu užtikrinančiomis tolygų kūno linijų pasiskirstymą. Kiti kriterijai, kurie yra ne mažiau svarbūs, tai netoksiškas, antialerginis ir antierkinis. Galima nusipirkti čiužinio apsauginį užvalkalą, kuris apsaugos nuo dulkių, drėgmės ir nešvarumų. Specialusis užvalkalas turi būti siūtas iš orui laidžios medžiagos, be sagų.

Spintos vieta

Turbūt visi sutiksime, kad spinta yra didžiausias ir dažnai problemiškas vaiko kambario elementas. Nusipirkus labai didelę spintą, atimama žaidimų erdvė, o į per mažą netelpa daiktai ir drabužiai. Taip pat ne mažiau svarbi yra spintos pozicija kambaryje. Nuo to priklauso, kiek vietos liks žaidimų erdvei ir studijų, namų darbų ruošos zonai.

Modernių vaikų kambarių gamintojai siūlo įvairiausių modelių spintas, kuriose įtaisyti įvairūs reikalingi priedai, nuo slankiųjų metalinių stalčių iki specialių kabyklų nuleidimo sistemų. Kita naudinga detalė – kampinės spintos, kurios labai patogios, nes užpildomas laisvas kampas. Paprastai tokios spintos yra standartinių spintų sudedamoji dalis, turinti kampinį atsidarymą. Čia galima puikiai įrengti visa, kas reikalinga: kabyklas, lentynas, įvairias pertvaras, vietas batams laikyti ir kt.

Mokymosi vieta

Kiekviename vaikų kambaryje yra stalas, prie kurio mokomasi, ir lentynos, kuriose laikomos knygos. Šiais laikais jis pasipildė ir nauju komponentu – kompiuteriu. Mokymosi kampelį užbaigia patogi kėdė, kuriai keliami tam tikri ergonominiai reikalavimai: ji turi būti patogi, reguliuojama, ne per minkšta, lengvai valoma, su atkaltėmis rankoms pasidėti – siekiant išsaugoti taisyklingą laikyseną.

Labai svarbu ir stalo dydis: jis turi būti pakankamai platus, kad vaikas sėdėdamas jaustųsi patogiai, galėtų nevaržomai susidėti visas reikalingas knygas ir sąsiuvinius. Renkantis stalo vietą reikėtų atkreipti dėmesį į apšvietimą. Geriausia, kai stalą apšviečia natūrali dienos šviesa, o dirbtinis apšvietimas yra išsklaidytas ir tolygus.

Apšvietimas

Skirtingai nuo miegamojo, kur apšvietimas gali būti neintensyvus, vaikų kambaryje jis turi būti pakankamas, kadangi jame vaikai žaidžia ir mokosi. Nepakankamas apšvietimas yra žalingas, nes vaikas gali pasijusti nejaukiai ar atsirasti baimės jausmas, nes žinoma, kad vaikai bijo tamsos. Be pagrindinio apšvietimo, vaikų kambaryje reikėtų ir naktinių lempelių, kurios leidžia orientuotis tamsoje.

Nereikšmingos smulkmenos

Įvairūs baldų dizaino ergonominiai sprendimai gali tapti labai svarbūs vaiko saugumui. Pavyzdžiui, paapvalinti baldų kampai, kurie apsaugos nuo sumušimų bei susižeidimų. Stalčiai su slankiaisiais mechanizmais taip pat leis vaikui ilgiau ir geriau juo naudotis. Jeigu baldų konstrukcijos turi ratelius, šie turi turėti fiksatorius, kurie užtikrintų baldo stabilumą.

Dviejų aukštų lovelės turi turėti apsauginį barjerą, kad būtų užtikrintas vaiko saugumas miegant. Taip pat laiptai, kuriais vaikas užlipa į lovą, turi būti kokybiški ir patvarūs, geriausia – pagaminti iš medžio masyvo.

Vienetinių vaiko kambario baldų, suprojektuotų dizainerio, gamintojas turėtų užtikrinti, kad jie atitiktų visas Europoje galiojančias normas. Mažiems vaikams saugumo sumetimais geriau naudoti aptakių formų struktūras.

Šiais laikais pažangūs gamintojai siūlo ypač gerai prisitaikančius prie poreikių baldus. Toks daugiafunkciškumas leidžia net iš spintos dalių susimontuoti lovą ar rašomąjį stalą.

„H2O architectes“ projektų užmojai platūs, o masteliai – įvairūs: nuo socialinių būstų ir vaikų kambarių interjerų dizaino iki istorinių objektų restauravimo, miestų planavimo. Junginys tarp griežtos realybės ir kūrybiško požiūrio kiekvieną projektą leidžia traktuoti kaip įdomų ieškojimą, suteikiant jautrumo ir kartu realistiškumo. Tai sudaro prielaidas naujoms inspiracijoms, o intuicija kartais tampa pagrindiniu kūrybinio proceso elementu.

Architektų Jean-Jacques Hubert, Charlotte Hubert ir Antoine Santiard pasiekimai įvertinti ir tarptautiniu mastu – „H2O architectes“ apdovanoti jaunųjų Europos architektų ir kraštovaizdžio planuotojų konkurso „Najap 2008“ prizu. 2009 metais tarptautinis žurnalas „Wallpaper“ juos įtraukė į 30-ies geriausių sparčiai augančios praktikos architektų pasaulyje sąrašą.

Architektai inovatyvius ir funkcionalius vaikų kambarius, pavadintus Eva's bed ir Chatou, pelnytai įrašo į savo reikšmingesnių architektūrinio dizaino objektų sąrašą.

Tai individualios daugiafunkcinės struktūros vaikų kambariui. Architektai nėjo įprastu dviejų aukštų lovelių išdėstymo ir kambario dekoravimo meškiukais ar gėlytėmis keliu, pasiūlę profesionalų ir visapusišką mažos erdvės sprendimą. Dėliodami gan sudėtingą funkciją, architektai sukūrė kompiuterinį trimatį modulį, paversdami vaikų kambarį didžiuliu baldu, kuriame miegama, mokomasi ir žaidžiama.

Evos lovytė – dviejų vaikų kambarys, 16 kv. m

Šeimoje atsiradus antrajam vaikui, jaunoji pora turėjo gerokai pasukti galvą, kaip rasti vietos abiem vaikams, kad kiekvienas turėtų privačią erdvę. Kambaryje sukonstruota didelė stacionari, sudaryta iš įvairaus dydžio plokščių erdvinė struktūra. Jos pagalba sukuriama puiki žaidimų ir gyvenamoji erdvė vaikui.

Erdvinė skydinėje konstrukcijoje sumontuoti įvairūs baldų elementai, sujungti tarpusavyje laiptais, lentynomis, netradiciškai sukomponuotu stalu ir kt.

Įdomi detalė: kadangi erdvinė struktūra sumontuota iš dvigubų pertvarų, joje galimos įvairios nišos, lentynos, slaptos vietos, pamokų mokymosi vieta ir kiti elementai. Talentingų dizainerių bei architektų dėka ši viename kambaryje įkurdinta struktūra suprojektuota taip, kad beveik visus jos kampelius pasiekia natūrali šviesa.

Be abejonės, tokios pertvarinės baldų konstrukcijos kuriamos tik pagal užsakymus, įvertinant kambario charakteristikas, privalumus ir galimybes. Šiuo atveju kambarys yra palyginti nemažas – 16 kv. m, ganėtinai aukštomis lubomis, taigi projektuotojai sumaniai išsprendė tokios erdvinės konstrukcijos kūrimo uždavinį. Dabar šiame kambaryje išsitenka ir mažojo vaiko lovelė, įsikomponuoja didesniojo miegamoji vieta, o kambaryje galima gyventi tarp įdomių žaidybinių konstrukcijų, o tai be galo svarbu vaiko vystymuisi.

Tokių pertvarų idėja labai pagyvina vaikų kambarį, suteikia nuolatinio judėjimo pojūtį, čia kiekviena situacija gali būti vis kitokia ir naujai traktuojama. Be to, skatina vaiką lavinti fantaziją bei netradiciškai ir kūrybiškai traktuoti savo gyvenimą tokiame kambaryje. Pertvarų spalvinė gama įsikomponuoja į patalpų stilistiką, nedisonuodama su bendruoju kontekstu.

Taigi tegyvuoja žaidimai!

Chatou – paauglio kambarys, 12 kv. m

Kūrybingi ir sumanūs „H2O architectes“ studijos konstruktoriai atgaivino ilgus metus nenaudojamą erdvę. Nedidelis pastatas, esantis savininko kieme, buvo apleistas daug metų.

Projekto tikslą padiktavo augančio jaunuolio poreikiai turėti nepriklausomą erdvę. Taigi projekte ir buvo numatyti visi elementai gyvensenos autonomiškumui užtikrinti: vieta miegui, mokymuisi, higienai ir poilsiui. Tik valgymo funkcija buvo palikta šeimos bendrojo buvimo patalpoje.

Kadangi erdvė projektavimui buvo ribota, architektai išbandė įvairias galimybes sujungdami skirtingus poreikius į vientisą, gyvenimui tinkamų struktūrų ir baldų montažą. Kelias erdves jie sujungė į vieną, sudarytą iš keturių skirtingų lygių, kurių kiekvienas turėtų skirtingą funkciją.

Sidabrinė beržo fanera buvo pasirinkta kaip ypač tinkama medžiaga šiam baldiniam gyvenamosios erdvės projektui, suteikdama vaizdui darnos, vienybės detalėms ir tarpusavyje susijusioms erdvėms.

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Zelenskis negrąžins didžiausio šalies banko savininkui: gresia rimtas konfliktas su buvusiu partneriu (11)

Ukrainos prezidentas pareiškė, kad jo vyriausybė negrąžins didžiausio šalies banko...

Gaisras Alytuje: dūmai apima miestą ir naujus kaimus Išskirtinis Cesiulio ir Mažeikos interviu iš gaisravietės. Papildyta 19:55 (435)

DELFI žurnalistai apsilankė Alytaus apylinkėse, kur šiuo metu vargsta nuo degančių padangų...

Apie troleibusą svajojo nuo vaikystės: kai atlyginimas – 500 eurų, jauni darbuotojai čia neužsibūna

Vilniaus miesto gatvės neįsivaizduojamos be troleibusų. Vieni jų nemėgsta dėl prasto...

Ekspertas: Šiaurės Korėja situacijos nebekontroliuoja, gresia badas (78)

Oficialiais duomenimis, Rytų Azijoje siaučiantis kiaulių užkratas praktiškai aplenkė Šiaurės...

Mitybos specialistė Tulčina perspėjo kavos mėgėjus ir įvardijo, ko pati niekada nevalgo (43)

Jei norite būti sveiki, kiekvieną rytą valykite dantis su soda, išgerkite stiklinę šilto vandens...

Kauno klinikose nukentėjusios paauglės mama: gydytojas prašė apie tai niekam nepranešti, siūlė kompensaciją (603)

Penktadienį vakare per Lietuvą nuskriejo žinia, kad paauglei iš Jonavos Kauno klinikose į...

Globėjų pasakojimas griebia už širdies: mama neaugina nė vieno vaiko, nors laukiasi jau septinto (80)

„Šiuos du zuikius Raimonda augina, šitą aš, dar du zuikiai yra įvaikinti ir mes neturime...

Paslaptingoji sala tokia pavojinga, kad oficialiai draudžiama į ją kelti koją (6)

Apie 40 km nuo Brazilijos pakrantės yra sala, į kurią nedrįstų kelti kojos nė vienas brazilas....

Balsavimas dėl „Brexit“ atidėjimo: Johnsonas delsti nenori, ES reikalauja aiškumo Papildyta 18:27 (157)

Šeštadienį Didžiosios Britanijos parlamento Bendruomenių Rūmų deputatai balsavo dėl pataisos,...

Kiek produktų pardavimui bus galima pagaminti savo virtuvėje

Patvirtinti supaprastinti reikalavimai maisto tvarkymo subjektams, maistą gaminantiems mažais...