Jei ne šimtai aplink šmirinėjančių turistų, Barselonos Gvelio parke jaustumeisi tarsi pasakoje: sudėtingas landšafto, architektūros ir meno kūrinys stebina neįprastomis formomis ir erdvėmis. Šio projekto autorius -garsus Ispanijos architektas Antoni Gaudi y Cornetas.
Antonio Gaudi. Batlo.
© Corbis/Scanpix
Turbūt beveik kiekvienas Barselonos gyventojas turistui paaiškins, kaip rasti kelią į Gvelio parką, tebestatomą Sagrada Familia - Šventosios šeimos bažnyčią, pramonininko Milos namą banguotu fasadu, Batlo - keistą tarsi iš kaulų sudėtą statinį. Apie šių šokiruojančių ir stebinančių projektų autorių sklinda daug pasakojimų ir legendų.

Tarp vargšų

Dažniausiai primenama, kad garsusis architektas mirė vargšų ligoninėje. Pasakojama, kad 1926 metų birželio 7 dieną Gaudi išėjo pasivaikščioti įprastu maršrutu. Kaip visada žingsniavo užsigalvojęs ir nepastebėjo artėjančio tramvajaus. Labai kukliai apsirengęs architektas nebuvo atpažintas ir nuvežtas į vargšų ligoninę. Kiek vėliau paaiškėjo, kad tarp beturčių ir benamių atsidūrė garsusis Gaudi. Deja, medikai padėti nebegalėjo ir po trijų dienų smarkiai sužalotas architektas mirė. Tai pasakojantys gidai tikina, jog Gaudi sakęs, kad jo kūriniai pirmiausia skirti paprastiems žmonės, tarp tokių būdamas jis ir atsisveikino su gyvenimu.

Ilgi pasivaikščiojimai

Gaudi patiko ilgi pasivaikščiojimai, jie tapo pomėgiu. Dar būdamas vaikas vaikštinėdavo vienas, nes buvo nestiprios sveikatos ir negalėjo žaisti su bendraamžiais. Jam buvo nustatytas reumatas, bet ši negalia netrukdė klajoti. Smalsus vaikas akylai stebėjo aplinką. Taip Gaudi atrado gamtos pasaulį, o vėliau jis tapo įkvėpimo šaltiniu.

Užsispyręs ir atkaklus

Tad kūrybos stilių Gaudi nusižiūrėjo iš gamtos. Savo kūrybos būdą architektas vadino organine konstrukcija - sumanymas įgyvendinamas pamažu, o kylančios naujos idėjos jį keičia. Gaudi buvo atkaklus ir užsispyręs, todėl ir galėjo įgyvendinti savo novatoriškus projektus. Mat jo kūrybos kritikų niekada netrūko.

Gaudi garsėjo kaip geras piešėjas, nors nebuvo tarp pažangiausių studentų. Atsakymų į jam ramybės neduodančius klausimus ieškojo knygose ir talkindamas vyresniems architektams. Jis dirbo, kad galėtų susimokėti už mokslą, be to, siekė įgyti meistriškumo.

Pirmoji ir vienintelė Gaudi aplankiusi meilė nebuvo laiminga. Mergina pasirinko kitą, o jaunasis architektas buvo atstumtas. Matyt, tai jį labai stipriai sužeidė. Gaudi taip ir nesukūrė šeimos, visą gyvenimą buvo viengungis, atsidavęs architektūrai ir darbui.

Lemtinga pažintis

Architekto diplomas Gaudi buvo įteiktas 1878 metais. Jaunasis kūrėjas pradėjo gauti užsakymų. Barselonos miestas paprašė sukurti žibintus Karališkajai aikštei. Po to kūrė pirmąjį gyvenamojo namo projektą. Vienas susitikimas architektui buvo lemtingas. Gaudi susipažino su turtuoliu Eusebi Guelliu, kuris tapo jo patronu ir mecenatu. Bankininkas ir laivų savininkas Guellis suprato, kokiu savitu talentu apdovanotas jaunasis architektas. Jo užsakymu Gaudi suprojektavo šešis statinius.

Parką pamėgo turistai

1888 metais Gaudi savo mecenatui pastatė rūmus Nou Rambios gatvėje. Architekto kūryba taip patiko Guelliui, kad jis prie Barselonos nupirko 15 hektarų žemės ir užsakė ant kalvų suprojektuoti miestą-sodą. Čia turėjo būti individualių namų, turgaus aikštė, parkas. Deja, iš 60 planuotų pastatų pastatyti tik keli - grybo formos, puošti keramika ir metalo plastika. Kadangi pastatų niekas nenorėjo pirkti, teko nutraukti jų statybą. 1922 metais parką nupirko Barselonos savivaldybė. Dabar jis yra atviras vietiniams ir miesto svečiams. Šis kūrinys - vienas įspūdingiausių Gaudi projektų.

Gvelio parko statiniai harmoningai susilieja su aplinka, želdiniais ir vandeniu. Čia architektūra tarsi susilieja su gamta, sukurdama unikalų kūrinį. Pagrindinius laiptus į parką puošia mozaika išpuošta drakono skulptūra. Laiptai veda į aikštę, apjuostą 66 dorėninių kolonų. Kolonos remia mozaikomis puoštą terasą, iš kurios matomas Barselonos centras, senamiestis ir uostas. Vieną iš parke pastatytų namų nusipirko pats Gaudi ir kurį laiką čia gyveno. Dabar pastate įkurtas architekto muziejus. Šis architektūrinis kompleksas 1962 metais paskelbtas Barselonos meno paminklu, 1969-aisiais - Ispanijos nacionaliniu paminklu, o 1984 metais įtrauktas į UNESCO pasaulio paveldo sąrašą.

Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Orai: sniegas neskubės tirpti, grįš šaltis (13)

Panašu, jog šalyje pagaliau įsitvirtins tikra žiema, su sniegu pasipuošusiomis apylinkėmis. Nors...

SEB paskelbė naujus įkainius – kai kas brangs dukart (431)

Kaip ir kiti komerciniai bankai, SEB bankas pranešė kad netrukus didins dalies paslaugų...

Vienuoliktasis Dakaro etapas: Žalą buvo ištikęs krachas, greičiausias – Juknevičius (439)

Vienuoliktajame jubiliejinio 40-ojo Dakaro ralio etape sportininkams trečiadienį reikėjo iš Beleno...

Lietuvio įspūdžiai iš audringiausio Hamburgo rajono: radau viską, nuo ko valdžia saugo mūsų šalies žmones (431)

Įsijautęs į nuo alkoholio, prostitucijos, rūkalų ir marihuanos išvalytos Lietuvos įvaizdį...

Avangarde finišavęs Juknevičius: labai gaila Vaido (6)

Vienuoliktasis Dakaro etapas vieniems Lietuvos sportininkams buvo sėkmingas, kitiems labai skaudus....

Šeškus tiki LiAngelo ateitimi: jam reikia pradėti mąstyti europietiškai Jasilionis prisipažino pasinaudojęs Ballų silpnybėmis (12)

Edvinas Šeškus praleido rungtynes dėl kelio skausmų, todėl jo tėvas ir vyriausiasis...

Kaip mylimajam pasakyti, kad vienas jo sekso judesys jums visai nepatinka? (36)

Kiekvieną mėnesį „Women`s Health“ svetainė su trimis „Men`s Health“ atstovais analizuoja...

Vasario 16-ąją bus leista valgyti mėsą (403)

Vasario 16-oji – Lietuvos valstybės atkūrimo 100-metis – šįmet sutampa su pirmuoju gavėnios...

Jauna moteris dėl tampono neteko ir antros kojos (33)

Amerikietei manekenei, kuri dėl higieninio tampono sukelto toksinio šoko sindromo neteko dešinės...

Mokslininkai aptiko dar vieną vyrų ir moterų skirtumą: kas susijaudinus darosi jų galvose? (12)

Tai, kad moterys ir vyrai yra labai skirtingi, žino visi. Evoliucija ir per tūkstantmečius...