aA
Kai tik vakarai pailgėja, dienos tampa niūresnės ir trumpesnės, lyg ir pasigendame daugiau žiburių, šviesos. Prasideda laukimo ir prieššventinio triūso periodas. Kadangi lauko gėlės nežydi, namus, biurus, įstaigas, vitrinas pradedame puošti kalėdiniais atributais ir spalvomis. Ir niekaip neapsieiname be eglučių.
Pušis
Apie populiariausius bei retesnius kalėdinius medelius kalbamės su Raudondvario medelyno viršininke R. Žebrauskaite.

Medelyne domėjimąsi eglutėmis pajuntame jau lapkričio pradžioje. Kai kas stengiasi suspėti pasodinti įsigytą medelį kieme, kad vėliau galėtų papuošti. Kiti yra labai apdairūs: nori išsirinkti pirmieji, kad vėliau neliktų tuščiomis rankomis. Pastebėjome, kad pirmiausia puoštis pradeda kavinės, restoranai, vėliau įstaigos, vaikų darželiai ir kt. Mes auginame kalėdinius medelius, veisiame eglučių plantacijas. Tai darome ne vien dėl to, kad apsaugotume įveistas miško kultūras. Gamtoje rasti labai gražią, taisyklingą eglutę nėra lengva. Be to, plantacijose galima išauginti įvairesnių, įdomesnių ir gražesnių medelių.

Dygioji eglė
R.Žebrauskaitės nuotr.

Labiausiai pažįstama yra paprastoji eglė (Picea abies). Ji natūraliai paplitusi mūsų miškuose. Jeigu medelis nukirstas miške, jis tikriausiai bus plačia laja, retais spygliais, liaunomis, beveik horizontaliomis šakomis. Jeigu parsineštas iš palaukės, šakos tankesnės, jų viršūnės pakilusios į viršų, spygliai tankūs.

Didžiausias trūkumas – nukirsta ir patekusi į šiltą patalpą, paprastoji eglė gana greitai numeta spyglius. Taigi ją reikia stengtis pastatyti į šaltesnę patalpą, pamerkti arba įstatyti į indą su smėliu, kurį būtina reguliariai laistyti. Taip ilgiau išsaugosite žaliaskarės spyglius.

Paprastoji eglė
R.Žebrauskaitės nuotr.

Pačios populiariausios ir labiausiai perkamos yra dygiosios eglės (Picea pungens), dažniausiai vadinamos sidabrinėmis. Tai labai puošnūs medeliai. Lajos kūgiškos, taisyklingos. Šakos beveik horizontalios, tvirtos. Atskirų medžių spyglių spalva įvairi: nuo žalios iki sidabriškai, melsvai žalios, sidabriškos, melsvos. Jie tvirti, nusmailėję, todėl labai dygūs, pasišiaušę. Ant šakų laikosi ilgai. Net ir sudžiūvusios eglės spygliai nenukrenta, todėl ja galima džiaugtis labai ilgai.

Kalėdoms galima puošti ir balzaminį kėnį (Abies balsamea). Laja siaura, kūgiška. Liemuo tiesus, žievė pilka, lygi, su sakų pūslelėmis. Spygliai žali, žvilgantys, viršūnė buka. Spygliai išsilaiko ilgai, puošiant nebado rankų. Kadangi medelio laja siaura, jis užima nedaug vietos ir puikiai tinka nedidelėje patalpoje.

Pušis
R.Žebrauskaitės nuotr.

Danijoje teko matyti paprastųjų pušų (Pinus sylvestris) plantaciją, kur medeliai šiek tiek formuojami ir ruošiami eksportui į Angliją kaip kalėdiniai. Medelyne specialiai jų neauginame, tačiau kasmet vieną kitą parduodame. Norinčiųjų įsigyti ir puošti pušų šakas atsiranda nemažai. Nenorėčiau siūlyti svetimšalių madų, tačiau jei niūrią žiemišką nuotaiką gali pataisyti gražus medelis - kodėl gi ne.

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Ant branduolinio karo slenksčio: kodėl 2020-ieji gali tapti lemtingi (194)

Netikėtai kilus didelei tarptautinei krizei kurį laiką trunka apsižodžiavimai, raginimų sėsti...

Žydų gydytojas parodė dar nepažįstamą Aušvico pusę (10)

„ Aušvicas neturi pasikartoti – šis troškimas, atsiradęs tėvo širdyje, vokiečiams palikus...

Išskirtinį Europoje karaliavusios dinastijos atstovų veido bruožą nulėmė kraujomaiša: išnyko visa giminė (17)

Daugeliui karalių ir karalienių, priklausiusių Austrijos Habsburgų dinastijai, valdžiusiai...

Miestas, kadaise tituluotas prekybos sostine: prasiautęs pirmasis pasaulinis karas paliko tik apokaliptinius vaizdus (4)

Prieš pirmąjį pasaulinį karą Tauragė turėjo beveik trylika tūkstančių gyventojų,...

Atėjus šeimyniniams džiaugsmams, išėjo vyriški: viskas dėl to prakeikto sekso... (43)

Rašau, nes nebeturiu ko prarasti. Tegu perskaito kas tik nori, tegu tai būna šauksmas į tyrus, bet...

Derbis, kurio galėjo ir nebūti: LKL lyderių galvose kirba kitokie klausimai

Kalbant juokais, Kauno „Žalgirio“ tritaškių pataikymo procentas nemeluoja. Žvelgiant į jį,...

Hobį darbu pavertęs panevėžietis: veikla prasidėjo todėl, kad valgyti norėjosi (21)

Panevėžio rajone gyvenantis menininkas Erikas Hincas jau trisdešimt metų užsiima keramika ir...

Kaip geriau nepakuoti dovanų, jei nenorite nuvilti

Kuklios dovanos, supakuotos į prašmatnias, daug žadančias pakuotes, sukuria apgaulingų...

„Maximos“ komercijos vadovė: slibinų manija dešimtimis kartų padidino prekių pardavimus (36)

Dėl prekybos centro „ Maxima LT “ vykdomų lojalumo programų, tokių, kaip „Kakė makė“...