aA
Iš karto pasakysime, kad prijungtą prie elektros lizdo įkroviklį laikyti galima. Begalė žmonių tai žino tiesiog iš patirties. Tačiau ši praktika apipinta galybe mitų, todėl dėmesio vertus patarimus dažnai sunku atskirti nuo nepagrįstų.
Ar telefono įkroviklį galima laikyti prijungtą prie elektros lizdo: trys mitai ir viena tiesa
© Shutterstock

Kad kiltų kuo mažiau bergždžių diskusijų ir abejonių, portalo mschistota.ru leidėjai kreipėsi į specialistus su prašymu išdėstyti savo nuomonę šiuo klausimu. Ir kas gi paaiškėjo? Ogi kad rizika, nors ir kokia nedidelė, šiaip ar taip, yra.

Naudojama elektros energija

Tikra tiesa, kad įkroviklis nuolatos – net ir tada, kai prie jo neprijungtas telefonas, – naudoja elektros energiją. Tačiau atjunginėdami jį nuo maitinimo šaltinio sąskaitos už elektrą nesumažinsite.

Veikdamas pasyviuoju režimu įrenginys sunaudoja elektros energijos vos už kelis centus. Ištisus metus nuo maitinimo šaltinio neatjungiamas įkroviklis sunaudoja 1/3 kilovato elektros energijos. Taigi, tokia ekonomija šeimos biudžeto nepadidins.

Aišku, jei jūs iš principo nenusiteikę taikstytis net ir su tokia minimalia permoka, baigę krauti telefoną, įkroviklį galite atjungti, tiktai žinokite, kad tai ne pinigų, o noro klausimas.

Sutrumpėja naudojimo trukmė

Remiantis dar vienu plačiai paplitusiu mitu, laikas, kurį įkroviklis yra tinkamas naudoti, yra ribotas, be to, priklauso nuo prijungimo prie maitinimo šaltinio trukmės, t. y. kuo ilgiau jis išbūna prijungtas prie elektros lizdo, tuo greičiau priartėja jo eksploatavimo terminas.

Kažkiek tiesos šiuose žodžiuose yra. Įrenginio naudojimo trukmė – vidutiniškai 50 tūkst. valandų. Tai prilygsta maždaug dviem tūkstančiams parų, o dar aiškiau – šešeriems metams. Taigi net šešerius metus įkroviklis gali būti prijungtas prie elektros lizdo – tai niekaip jam nepakenks.

Kas gi nutiks, jei įkroviklį vis atjunginėsite? Tokiu atveju jo naudojimo trukmė keliais metais prasitęs, tačiau ar tai prasminga? Per penketą metų įkroviklį, šiaip ar taip, gali tekti pakeisti: jis gali sulūžti, gali susidėvėti laidas. Daugelis žmonių net mobiliuosius telefonus keičia kas 3–4 metus.

Visgi jei siekiate, kad įkroviklis tarnautų 10–15 metų, ir esate tikri, kad jis nesuges dėl kokių nors kitų priežasčių, būtinai atjunginėkite jį nuo elektros lizdo.

Kyla gaisro rizika

Esama elektros lizdų su USB jungtimis. Iš pažiūros jie atrodo beveik įprastai – su apskrita sritimi, po kuria yra stačiakampio formos jungtys – lygiai tokios, kokias galima pamatyti ant įkroviklių. Tokių elektros lizdų „sandara“ taip pat nesiskiria nuo įkroviklių. Po jų gaubtu slepiasi ne tik laidai, bet ir schemos, o tai reiškia, kad tokio tipo lizdai yra ne kas kita, kaip maitinimo blokai, tik stacionarūs – sumontuoti tiesiog sienoje. Ir jie, beje, nuolatos (!) prijungti prie maitinimo tinklo, bet dėl to juk gaisro nekyla.

Vadinasi, nereikia jo bijoti ir tada, kai prie elektros lizdo prijungtas įkroviklis: jis tikrai neįsiplieks ir nepadegs namų.

Tačiau tuo atveju, jei namuose yra tam tikrų gaisro rizikos veiksnių, reikia būti atsargiems. Kas tai per veiksniai? Pirma, sena, netinkama arba pažeista elektros instaliacija. Antra, automatinės apsaugos nuo trumpojo jungimo ir viršįtampio nebuvimas.

Jei taip yra, nutikti gali visko, tačiau priežastis – ne įkroviklis, mat trumpasis jungimas gali įvykti bet kurioje grandinės vietoje. Norėdami sumažinti gaisro riziką, nepalikite be priežiūros jokių prie elektros tinklo prijungtų įrenginių – net televizoriaus ir šaldytuvo. Bus geriausia, jei pakeisite instaliaciją ir prijungsite patikimą prietaisą – tada nerimauti neteks.

Dar viena aplinkybė, dėl kurios įkroviklį reikia atjungti, – tai perkūnija. Bet vėlgi – problema – ne įkroviklis. Kai griaudžia ir žaibuoja, nuo elektros tinklo reikia atjungti visus prietaisus. Tai vienas iš standartinių priešgaisrinės apsaugos reikalavimų.

Žinoma, jei įkroviklis sugedęs, jungti jo prie maitinimo tinklo negalima. Tokio apskritai nereikia naudoti, nes kyla ne tik gaisro pavojus, bet ir rizika netekti telefono.

Jei namuose yra vaikų

Vaikai – vienintelė priežastis, dėl kurios būtina atjungti įkroviklį nuo elektros lizdo ir padėti jį į saugią vietą. Įprastą elektros lizdą galima uždengti dangteliu, tačiau įkroviklio taip apsaugoti nepavyks.
Įkroviklis kelia pavojų net tada, kai nėra prijungtas. Piršto į jungtį mažylis gal ir neįkiš, nes anga per siaura, tačiau jis laisvai gali pasinaudoti kokiu nors metaliniu daiktu – virbalu, vinimi, siauru šaukštelio kotu. Nepamirškite, kaip nesunku pažeisti, pavyzdžiui, prakąsti, laido izoliaciją. Kad ir kokia ji būtų patvari, vaikų žaidimams, šiaip ar taip, nėra pritaikyta.

Įkroviklio srovės stiprumas – iki 2 amperų, o įtampa – iki 5 voltų. Dėl šių charakteristikų gali įvykti gana skausminga trauma, todėl nerizikuokite: įkroviklius laikykite vaikams nepasiekiamoje vietoje.
Jei namuose auginate šunį arba katę, įkroviklį taip pat vertėtų paslėpti kuo toliau. Gyvūnai kartais įsigudrina pagriaužti laidus. Trumpojo jungimo dėl to gal ir neįvyks, bet su įkrovikliu tikrai teks atsisveikinti.

Pabaigai, užuot vertinę įvairią riziką, pamėginkime pažvelgti į problemą iš kito taško. Kas nutiks, jei įkroviklį atjungsime iš karto, kai bus įkrautas telefonas? Neteksime poros sekundžių – štai ir viskas. Todėl jei galite atjungti įkroviklį, tai taip ir padarykite – bus mažumėlę saugiau.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(102 žmonės įvertino)
3.6765

Top naujienos

Kinų vakcina? Farmacinė chimera, kurios vieni ieško, kiti bijo (46)

Ji yra. Bet jos niekas iki šiol nematė. Cirkuliuoja šen bei ten Europoje vieniems keldama...

Ekspertai apie tai, kas naudingiau: eiti į prastovas, gauti ligos išmokas ar net stoti į bedarbių gretas (36)

Įmonėms skelbiant prastovas, gyventojai teiraujasi ir skaičiuoja, kas jiems naudingiau – eiti į...

Jasikevičius – apie žalias kojines, skambutį Schilleriui ir širdies skausmą dėl Blaževičiaus (29)

Kaip ir buvo galima tikėtis, po keturių beatodairiškos kovos tarp Kauno „Žalgirio“ (5/7) ir...

Žvarbus vėjas slopins šilumą (4)

Šeštadienį virš Lietuvos tęsis ciklono ir anticiklono dvikova, to pasekmė gūsingas ir žvarbus...

Iš Vilniaus greitoji iškviesta į Ukmergę: atvykusi medikė nesulaikė ašarų – 35 metų pacientė nesulaukusi pagalbos mirė (830)

„Karščiuojanti pacientė saugiai perduota į rūpestingas infekcinės ligoninės slaugytojų...

Kaip Hitleris ištekindavo savo meilužes, arba garsiausios ir įtakingiausios Trečiojo reicho moterys (82)

Karas laikomas vyriška prerogatyva, tačiau moterų vaidmuo jame irgi svarbus. Net Vokietijoje, nors...

Jasikevičiaus sugrįžimas į Kauną paženklintas klaidų jūra ir pergale prieš „Žalgirį“ (477)

„Žalgirio“ (5-7) duobė Eurolygoje gilėja – Lietuvos čempionai po penktadienio dvikovos Kaune...

Prekybos po „Brexit“ susitarimo pasiekti nepavyko (76)

Jungtinės Karalystės ir Europos Sąjungos derybininkai penktadienį pareiškė, kad jiems...

Pažanga pasidžiaugęs Schilleris nuo Šaro šešėlio nebėga: jis yra šio klubo legenda (6)

Buvusį savo trenerį Šarūną Jasikevičių penktadienio vakarą namuose priėmęs Kauno...