aA
Kasmet pasaulyje apie 1,5 trilijono kilogramų (arba trečdalis) visų maisto produktų lieka nesuvartoti, iš jų vaisiai ir daržovės sudaro didžiausią dalį. Prie to prisideda ne tik nuostoliai transportuojant, bet ir griežti prekybininkų reikalavimai, taikomi vaisių bei daržovių išvaizdai. Ar netobulos išvaizdos vaisiai ir daržovės blogesni už gražuolius?
© Shutterstock nuotr.

Prekybos centruose – griežta atranka

Prekybos centruose retai kada pamatysi nestandartinių vaisių ar daržovių – visi jie vienodi, be dėmelių ir tokios pačios spalvos, lyg plastikiniai. Ne naujiena, kad čia vežama produkcija yra kruopščiai atrenkama, turi atitikti griežtus kokybės reikalavimus.

Tai patvirtino ir UAB „Lidl Lietuva“ komunikacijos departamento atstovė spaudai Ieva Pačėsaitė. Ji pasakojo, jog visiems tiekėjams yra taikomi aukšti kokybės standartai, kurių detalės gali skirtis priklausomai nuo produkto. „Prekių kokybė pirmiausia tikrinama sulaukus krovinio logistikos centre, paskui kokybės inspektoriai kas valandą perrenka vaisius bei daržoves parduotuvėse. Ir taip kasdien“, – sakė I.Pačėsaitė.

Pagal Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos patvirtintą tvarką visiems šviežiems vaisiams ir daržovėms taikomi bendrieji kokybės reikalavimai. Šios prekės turi būti nepažeistos, nesugedusios, švarios, be kenkėjų ar jų nepažeistos, be perteklinės išorinės drėgmės, be pašalinio kvapo ir (arba) skonio, pakankamai subrendusios.

Kiekvienoje partijoje gali būti 10 proc. produktų (pagal skaičių arba svorį), neatitinkančių būtiniausių kokybės reikalavimų. Specialieji kokybės reikalavimai taikomi paruoštiems ir supakuotiems šviežiems vaisiams bei daržovėms: citrusiniams vaisiams, kiviams, persikams ir nektarinams, kriaušėms, obuoliams, braškėms ir žemuogėms, valgomosioms vynuogėms, salotoms, garbanotosioms ir plačialapėms trūkažolėms, saldžiosioms paprikoms, pomidorams, maistinėms bulvėms.

Vaisiai ir daržovės skirstomi į kokybės klases: ekstra klasė – aukščiausios kokybės produktai. Pavyzdžiui, šios klasės braškės privalo turėti atitinkamai veislei būdingas ypatybes, uogos turi būti be defektų. I klasė – geros kokybės produktai. Pavyzdžiui, šios klasės braškėms būtinos atitinkamai veislei būdingos ypatybės, leidžiami nežymus defektai, nežymūs formos trūkumai, turi būti nežemėtos.

II klasė – produktai, atitinkantys būtiniausius kokybės reikalavimus. Pavyzdžiui, šiai klasei priskiriamos braškės, kurios neatitinka aukštesnėms klasėms keliamų reikalavimų. Leidžiami formos defektai, nestiprus sausas sumušimas, uogos gali būti šiek tiek žemėtos. Žemesnės kokybės nei II klasė švieži vaisiai ir daržovės yra skirti tik perdirbti.

Ne tik Lietuvoje, bet ir daugelyje užsienio šalių egzistuoja griežti reikalavimai vaisių ir daržovių išvaizdai. Prekės turi būti be dėmelių ar formos trūkumų, kitaip perdirbėjai arba parduotuvės jų nesupirks. Teigiama, esą tik geriausiai atrodantys ir patrauklūs vaisiai sudomina pirkėjus. Bet ar taip yra iš tikrųjų? Jau seniai kalbama, kad grožio standartai vaisiams ir daržovėms yra per griežti. Dėl to pasaulyje ūkininkai patiria daug nuostolių, o negražūs vaisiai ir daržovės keliauja į šiukšlynus, paaukojami maisto bankams arba susmulkinami ir perdirbami.

„Depiliuotų“ vaisių pirkėjai neieško

Lietuvos ekologinių ūkių asociacijos narys ūkininkas Modestas Stebrys nuo 2002 m. ūkininkauja ir prekiauja paties užaugintomis braškėmis Kauno bei Radviliškio rajonuose. Tiesiogiai su pirkėjais bendraujantis ūkininkas kasmet parduoda apie 2–3 tonas ekologiškai užaugintų braškių. Toks uogų realizavimo būdas M.Stebriui yra pats efektyviausias. Anot ūkininko, akivaizdu, kad vaisiai ir daržovės rūšiuojamos ir prekiaujant turguje, tačiau tai vyksta natūraliai – nematuojant milimetrų.

„Prekės rūšiuojamos natūraliai, pagal kainą. Didžiausios paklausos metu žmonės perka viską, net nereikia rūšiuoti. Mūsų pirkėjai informuojami, kokie kuriami reikalavimai vaisių ir daržovių išvaizdai. Buvo formuojama vieša opinija, kad visi vaisiai ir daržovės turi būti vienodi, kaip nulieti. Tačiau tai darė žmonės, nesusidūrę su žemės ūkiu, pedagogai žemės ūkyje – taip aš juos įvardiju.“

Ūkininkas pasakojo, kad jis braškes pardavinėja turguose ir prekyvietėse, kur turi galimybę tiesiogiai pabendrauti su pirkėjais. „2/3 pirkėjų Lietuvoje perkamoji galia maža, todėl jiems aktualesnė prekės kaina, o ne išvaizda. Dauguma žmonių labiau perka ne tokias patrauklias ir pigiau kainuojančias uogas, kartais net prašo parduoti gesti pradėjusių uogų, netinkamų parduoti ir skirtų išmesti“, – sakė ekologiškų braškių augintojas.

Anot ūkininko, grožis – santykinis dalykas. Pirkėjai esą kreipia dėmesį ne į uogų grožį, o į tai, ar jos šviežios, nesubliūškusios, nesupuvusios. „Žmonės niekada nenorėjo nušlifuotų vaisių ir daržovių, kokiomis prekiaujama didžiuosiuose centruose. Vartotojams svarbūs kriterijai – skonis, maistinė vertė. Nebent nori uždėti braškę ant torto – tada jau svarbi ir išvaizda. Išrūšiuotas gražiausias ir brangiausiai kainuojančias braškes perka nedaug žmonių ir tik tada, kai nėra kito pasirinkimo“, – sakė M.Stebrys.

Prekiaudamas tiesiogiai ūkininkas nuostolių nepatiria, nes visos braškės parduodamos, net ir negražios. „Aš su prekybos centrais nepalaikau ryšių, nors šie ir norėjo mano produkcijos. Jie labai didelį dėmesį kreipia į produkcijos išvaizdą, o kainos nenori mokėti. Apskaičiavau, kad patirčiau nemenkų nuostolių, jei prekiaučiau per juos“, – sakė vyriškis.

„Negražių“ vaisių ir daržovių verslas

Grožio standartų neatitinkantys vaisiai ir daržovės po truputį užkariauja pirkėjų simpatijas. Prie to prisideda įvairios socialinės akcijos, organizuojamos daugumoje šalių. Štai prieš kelerius metus vienas Paryžiaus prekybos centras pasiūlė pirkėjams nestandartinės išvaizdos vaisių ir daržovių. Jie buvo parduodami 30 proc. pigiau nei gražūs, todėl buvo noriai išgraibstyti pirkėjų.

Kartu su pigesnėmis daržovėmis parduota ir nauja idėja – negražūs, netaisyklingai išaugę, deformuoti vaisiai ir daržovės taip pat yra kokybiška produkcija. Akcijos metu išplatinti plakatai, vaizduojantys gumbuotą apelsiną, dvikoję morką, juokingą bulvę ar išsikraipiusį baklažaną. Nors ir keistų formų, toks derlius yra šviežias, maistingas ir gali būti patrauklus.

Negražių vaisių ir daržovių vartojimo idėjos sklando ne tik Europoje. JAV vis daugėja iniciatyvų, kuriomis siekiama didinti daržovių ir vaisių, neatitinkančių grožio standartų, vartojimą. Štai JAV prieš kelerius metus įkurta įmonė, prekiaujanti tik bjauriais vaisiais ir daržovėmis. Bendrovė, pristatanti pirkėjams tiesiai į namus negražią, bet pigesnę ūkininkų produkciją, klesti.

Netobulos ar net keistos formos vaisių ar daržovių nori įsigyti vis didesnis pirkėjų skaičius. Jos klientų sąrašas išaugo nuo keliasdešimt iki kelių tūkstančių ir toliau plečiasi. Manoma, kad ateityje tokių įmonių tik daugės, o netobuli vaisiai ir daržovės taps dar populiaresne preke, gal net aplenks savo gražiuosius giminaičius. Taip bus sutaupyta milijonai kilogramų dabar išmetamų vaisių ir daržovių, neatitinkančių griežtų išvaizdos standartų.

Įvertink šį straipnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
(0 žmonių įvertino)
0
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Lietuvos europarlamentarai praleido itin svarbų balsavimą: Lietuvai tai gali kainuoti milijardus Guoga: ištiktų minikrizė (612)

Europos Parlamente kelią skinasi Mobilumo paketas , kuris gali ženkliai pakenkti Lietuvos...

Seime – pasirengimo kietajam „Brexit'ui“ projektai: paketas svarstomas skubos tvarka (2)

Užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius antradienį Seimui pateikė įstatymų projektus,...

Sniego banga ritasi per Lietuvą: kliuvo ir Kaunui pradėjo snigti ir Vilniuje (10)

Sniego banga keliauja per Lietuvą. Iš pradžių gausiai snigo vakariniuose šalies rajonuose, o apie...

Šeimos gydytoja apie vėjaraupius: ar verta skiepytis, ar suaugę serga sunkiau ir kokios galimos komplikacijos (15)

Vėjaraupius turbūt daugelis įsivaizduoja kaip ligą, kai raudonais taškeliais išberti vaikai...

EP nusprendė: laikrodžių sukioti nebereikės balsavimas (249)

Europos Parlamentas pritarė siūlymui liautis Europos Sąjungoje privalomai sukioti laikrodžius,...

„Huawei“ pristatė naujus telefonus: stebinančios spalvos ir galimybė fotografuoti naktį (7)

„Huawei“ Paryžiuje ir vėl bando perrašyti mobiliosios fotografijos taisykles. Pristatyti...

Nutekinti „Swedbank“ dokumentai atskleidžia - bankas apie galimą pinigų plovimą žinojo jau seniai (24)

Švedijos ir Estijos žiniasklaidos turima nutekinta „Swedbank“ vidaus informacija rodo, kad...

Staiga subjurusios oro sąlygos jau pareikalavo aukų: avarijoje prie Tauragės žuvo žmogus sniegas – jau ir Kaune; papildyta 14.20 (79)

Bendrasis pagalbos centras informavo, kad Tauragėje, važiuojant Kryžkalnio link, nuo kelio...

Vaitkus teigia sulaukęs ne vieno darbo pasiūlymo (80)

Pirmadienį iš Klaipėdos jūrų uosto direkcijos vadovo posto atleistas Arvydas Vaitkus sako gavęs...

Simas Jasaitis Oksanos Pikul dovanos sulaukė dar gimtadienio išvakarėse: švęsti stipriai negalime (73)

Krepšininkas Simas Jasaitis kovo 26-ąją švenčia gimtadienį, jam sukanka 37 metai. Vyro...