aA
Tinkamai parinkti ir pritaikyti apšvietimą nėra paprasta. Su tuo sutinka daugelis apšvietimo specialistų. Vakarų Europoje architektai projektuoja statinius, dizaineriai kuria interjerus, o apšvietimo specialistai derina apšvietimą. Lietuvoje šiuos darbus dažniausiai atlieka tas pats asmuo - architektas ar dizaineris.
Apšvietimas
Profesionalūs ir mėgėjiški

"Klysta tie, kurie mano, kad užtenka įsigyti brangų šviestuvą, pakabinti jį ir mėgautis jaukia aplinka. Nieko panašaus! Netinkamai parinkti arba išdėstyti šviesos šaltiniai užgožia ar sugadina interjerą", - įsitikinęs apšvietimo specialistas Albertas Vasiliauskas.

Profesionalų patarimai smarkiai skiriasi nuo mėgėjų bandymų patiems sukabinti šviestuvus. Specialistai nesako, kiek vatų reikia vienai ar kitai patalpai apšviesti. Šviesos stiprumas matuojamas liuksais. Apskaičiuojamas kiekvieno šviestuvo, kabinamo konkrečioje vietoje, atsižvelgiant į jo fotometriją, šviesos srauto pasiskirstymo kreivę bei atstumą nuo šviesos šaltinio iki konkretaus daikto, stiprumas. Šviesos srauto stiprumas nėra pagrindinis dalykas. Apšvietimo sėkmė priklauso nuo to, kurioje vietoje šviestuvas įkomponuotas, koks yra šviesos šaltinis ir panašiai.

"Iš akies" arba kompiuteriu

Specialistai apšvietimą namie ar biure projektuoja dviem būdais - "iš akies" arba kompiuteriu. Abu geri, jei dirba specialistas. Tiesa, kompiuteriu apšvietimas parenkamas ir pritaikomas tiksliau negu "iš akies".

Parenkant apšvietimą į specialią kompiuterinę programą įvedami atitinkami duomenys: patalpos ilgis, plotis, aukštis, sienų ir grindų spalvos, langai, durys, šviestuvų fotometriniai duomenys, šviestuvų ir baldų išdėstymo schemos. "Taikant kompiuterinį modeliavimą gaunami gana tikslūs rezultatai, kurie nurodo apšvietimo stiprumą skirtingose plokštumose grindų ir lubų aukštyje, akių lygyje sėdint.

Bendras ir akcentinis

Bet kuri apšvietimo sistema turi dvi funkcijas - bendrąją ir akcentinę. Pasak specialistų, tik tinkamai suderinus šių dviejų funkcijų proporcijas galima tikėtis gero rezultato. Svarbiausia nepamiršti, kad skirtingos paskirties patalpose apšvietimo sistemos funkcijų santykis skiriasi.

"Visuomeninės paskirties patalpose ir darbo vietose pagrindinis ir bene svarbiausias apšvietimo kriterijus yra funkcionalumas, o gyvenamosiose patalpose - šviesos dekoratyvumas ir interjero harmonija su sklindančia šviesa. Juk namie šviestuvas dega dažnai, todėl, norime ar ne, jis yra svarbi sudedamoji interjero dalis. Nereikia to pamiršti", - sako dizainerė Kairiūkštienė.

Kalbant apie šviesą vertėtų pakalbėti apie skirtingus lempų tipus. Specialistai įsitikinę, kad nuo pasirinktos lemputės taip pat gali priklausyti interjero sėkmė. "Galima įsigyti brangų šviestuvą, profesionaliai suderinti apšvietimo sistemas, tačiau naudojant netinkamas lemputes galima viską labai greitai sugadinti", - pridūrė Kairiūkštienė.

Senesnės kartos šviestuvuose, nepaisant jų paskirties bei dizaino, buvo naudojamos tik kaitrinės lempos. Pastaraisiais metais šio tipo lempos naudojamos tik klasikinio stiliaus toršeruose, bra ir sietynuose.

"Kaitrinių lempų švelniai gelsvas spektras, primenantis žvakės liepsną, nepakeičiamas kuriant jaukią namų aplinką. Deja, šio tipo lempų pranašumai tuo ir baigiasi. Gelsvo atspalvio šviesa tinka klasikiniam interjerui, tačiau jokiu būdu netinka moderniam stiliui, biurui, darbo vietai, parodų salėms, parduotuvėms bei vitrinoms apšviesti", - aiškino patyręs apšvietimo specialistas Vasiliauskas.

Kuo daugiau, tuo geriau

Dizainerė Kairiūkštienė tikino, kad senų kaitrinių lempų era jau praėjo. Apšvietimo srities specialistai pirmenybę teikia halogeninėms, dienos šviesos ar metalo halogeno lempoms. Jos pasižymi geresniu šviesos sklidimu bei platesne spalvų gama, pakankamai ilgu tarnavimo laiku. Vasiliauskas sako, kad halogeninė lemputė tarnauja 3-4 kartus ilgiau nei kaitrinė ir maždaug du kartus ryškiau šviečia.

Architektė Audronė Ambrazienė kuriant jaukią būsto aplinką siūlo naudoti akcentinį apšvietimą ir kuo daugiau šviesos šaltinių. Šiuo atveju šviestuvuose sumontuotos lempos gali būti nedidelio galingumo, tačiau jų turi būti ne viena ir ne dvi. Anot architektės, apšvietimo sprendimai priklauso nuo patalpos interjero stiliaus, todėl derinant apšvietimo sistemas reikėtų į tai atsižvelgti.

Ambrazienė sako, kad šiuo metu madinga, kai patalpoje iš skirtingų taškų sklinda skirtingas šviesos srautas, tačiau pačių šviestuvų nematyti - jie būna paslėpti.

"Keletas šviesos šaltinių, įrengtų skirtingose kambario vietose, jau žingsnis jaukios aplinkos link. Žinoma, šis žingsnis turi būti gerai apgalvotas", - pridūrė Ambrazienė.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Pažintis socialiniame tinkle: kaip vos iš kelių žinučių suprasti, kad viskas baigsis blogai (47)

„Tinder“, „Facebook“ ir kiti socialiniai jau kurį laiką yra kone populiariausia platforma...

Vieta, apie kurią lietuviai galėjo tik pasvajoti: paslaptingas kino teatras, kur leidžiama daugiau nei įprastai (5)

Sostinėje įsikūrė nauja vieta, apie kurią anksčiau net nesvajojote, kad tokia gali būti. Po...

Nepaklausė medikų ir šiandien džiaugiasi dešimtmečiu sūnumi: nuvykus į klinikas, nėštumą siūlė nutraukti (11)

Ką reiškia rankose laikyti nė kilogramo nesveriantį kūdikį, niekaip nesupras tie, kas to...

Laukiantiems didžiųjų metų švenčių – puikios žinios: galite turėti 11 laisvadienių (6)

Kalėdos ir Naujųjų metų sutikimas šįmet gali tapti itin įsimintinas. Ypač tiems, kurie yra...

Gėrimo, šildžiusio Pirmojo pasaulinio karo karius, paskutinė stotelė – Indijoje (2)

Gerą šimtmetį šeimos savo vaikus Indijoje girdė salyklo skonio pieno gėrimais, kurie, kaip kad...

Reforma iš vidaus: prabilo apie ligoninėse apgyvendinamus paimtus vaikus, dėl kursų metamus darbus ir pareigūnų patyčias (465)

Iš nesaugios aplinkos paimtų vaikų apgyvendinimas ligoninėse, budinčių globotojų trūkumas,...

Buto pirkimas miesto centre: ekspertė išvardijo didžiausius privalumus (19)

Mes gyvename amžiuje, kai informacijos srautai kasdien tik didėja ir tam, kad neatsiliktume, turime...

Ar iš tiesų kaime sunku rasti darbo? (9)

Skurdas, nedarbas, alkoholizmas – tokiais žodžiais dažnai apibūdinamas šiandieninis Lietuvos...

Po 30 metų į Lietuvą grįžusi moteris atvira: nuskurusiame sovietiniame mieste esama šio to nauja (175)

„Iš Lietuvos su meile“. Taip savo straipsnį, publikuotą svetainėje „Roads &Kingdoms“,...

Į Lietuvą veržiasi šaltis ir sniegas – gruodžio mėnuo bus kitoks nei įprasta (54)

Nors ruduo dar nesibaigė, daugeliui smalsu, kokia laukia žiema. Kai kurių klimatologų teigimu,...