Pažintis su Nyderlandų dizaino studija „Tjep“ prasidėjo nuo jų sukurto baldo „Nest“, kuris pirmą kartą buvo eksponuotas 2004 metais Milano baldų parodoje. Patys autoriai jį apibūdino taip: „Lėktuvais žmonės gali keliauti oru lyg paukščiai. Mes pradėjome naują revoliuciją. Dabar žmonės galės ilsėtis kaip paukščiai...“.
© „The Tjep“
Iš tarpusavyje sujungtų penkiasdešimt guminių medžių šakas primenančių modulių jie sukūrė tikrą paukščių lizdą, bet iš tikrųjų – tai patogi sofa...

Nuo „Nest“ pradėjome neatsitiktinai, nes šis baldas – itin charakteringas šio kūrybinio dueto darbas. Kuo beužsiimtų „Tjep“ – produktų dizainu, baldais ar interjerais – jų projektuose konceptualios novatoriškos idėjos puikiai dera su inteligentišku funkcionalumu, vaizdinga elegancija, poetiškumu ir, žinoma, nemenka doze tiesiog įgimtos (savi)ironijos, kylančios iš kritiško ar šmaikštaus požiūrio į supantį pasaulį.

„Tjep“ solo smuikais griežia du žmonės. Frankas Tjepkema (štai iš kur kilo dizaino studijos pavadinimas) ir Janneke Hooymans. Susipažinę Eindhoveno dizaino akademijoje, jie nuo 2002 metų dirba kartu.

Dar apie juos žinome, kad Frankas Tjepkema vaikystėje su dideliu užsidegimu modeliavo raketas, ir perskaitęs Saint Exupery „Mažąjį princą“ baisiai nusivylė supratęs, jog kažkas gali keliauti kosmosu be raketų. O Janneke Hooymans vaikystėje mieliau iš tuščių pieno pakuočių statė Mies van de Rohe‘aus stiliaus architektūrines konstrukcijas nei žaidė su lėlėmis...

Tjep, šviestuvai
© „The Tjep“

Kitus savo biografijų faktus dizaineriai pateikia itin lakoniškai, lyg jie nebūtų verti išskirtinio dėmesio, bet ar tikrai? Pavyzdžiui, Frankas Tjepkema yra mokęsis trijose aukštosiose mokyklose (žinoma, viena iš jų yra Eindhoveno dizaino akademija, vėliau keletą metų joje ir dėstė), 2001-2004 metais bendradarbiavo su BNO (mėnesinis Olandijos profesionalių dizainerių organizacijos leidinys), dirbo kompanijos „Philips Design“ strateginiu konsultantu... Dar būtų galima tęsti...

Ne mažiau kūrybinga ir įvairiapusiška yra ir Janneke Hooymans. Iki „Tjep“ ji dirbo su garsiuoju Marceliu Wandersu, vėliau kartu su Carlijn Kriekaard buvo įkūrusi nuosavą dizaino studiją „Zus & Zus“, o dabar dėsto Artemis mokykloje bei Amsterdamo Rietveldo akademijoje, be to, yra savo vaikų sukurtos drabužių linijos „Bizzy Business“ kūrybos direktorė...

Tjep, interjeras
© „The Tjep“

Mūsų pagrindinis tikslas buvo kiek išsamiau pristatyti du „Tjep“ sukurtus interjerus. Pirmasis – itališkas restoranas „Fabbrica“ Roterdame. Šis interjeras 2006 metais buvo nominuotas Olandijos dizaino apdovanojimui. Vienas anoniminis lankytojas apie šį restoraną yra parašęs tokį komentarą: „Man patinka laiką leisti „Fabbrica“, tačiau maistas šioje kavinėje tikrai ne koks“. Ar galėtų būti dar geresnis komplimentas interjero autoriams...?

Šio restorano savininkai į „Tjep“ kreipėsi jau ne pirmą kartą. Prieš tai 2003 metais Janneke Hooymans ir Frankas Tjepkema sukūrė ne mažiau įdomų restorano „Praq“ interjerą, kuriame sumaniai panaudojo žaidybinius elementus, tačiau nepamiršo ir suaugusiųjų, kurie čia apsilankę pasijus kaip prašmatniame ir stilingame restorane.

Tjep, interjeras
© „The Tjep“

„Fabbrica“ atsidarė XIX amžiuje statyto sandėlio, esančio Roterdamo uosto prieigose, patalpose. Nors interjero autoriai ir išsaugojo autentiškus konstrukcinius elementus, tačiau pavertė erdvę labai specifiška ir romantiška vieta, kurioje „būtų gaminamas malonumas jos lankytojams“.

Kadangi plotas nemažas, kaip tikrose fabrikų ar gamyklų valgyklose dizaineriai pastatė ilgus stalus ir suolus, tačiau nudažė juos žaismingomis rožine ir šviesiai žalia spalvomis, kokios dominuoja itališkose ledainėse. Krosnis įrengta milžiniškoje talpykloje, kuri, kad neatrodytų labai grėsmingai, buvo padengta itališka mozaika. Be žaidybinių elementų neapsieita ir šiame interjere – kaip teigia autoriai, įsimylėjėliams patalpos centre jie pastatė specialų „traukinuką“...

Tjep, interjeras
© „The Tjep“

Dar vienas mūsų dėmesio nusipelnęs „Tjep“ projektas – Hilversume įsikūrusios radijo stoties „Radio 1“ interjeras. Jau vien dėl to, kad jį apžiūrėti galės nedaugelis. Į šį projektą „Tjep“ pažiūrėjo kaip į dar vieną smagų ir įdomų žaidimą.

Kūrybinis procesas virto tarsi vaikiška skaičiuokle, savotiška šarada. Pagal ją skaičius „1“ tapo pagrindiniu interjero elementu. Paklausykite: „Ką turėtų daryti vienetas kuriant „Radio 1“ interjerą? Viena aišku – vienetas turėtų būti panaudotas daugiau nei vienąkart...“.

Tjep, interjeras
© „The Tjep“

Labiausiai dizaineriai galėjo pasireikšti poilsio kambaryje, kuriame vienetai dominuoja kaip pagrindinis stilistinis elementas. „Tjep“ nepatingėjo paieškoti variacijų vieneto tema ir kitur – pavyzdžiui, jūs galite atsisėsti ant paguldyto vieneto formos suolo... O štai studijoje stovi vienetas, kurio pagrindinė funkcija – šviesti ir, o kaip gi mes galėjome pamiršti – transliuoti muziką.

Tjep, kėdė
© „The Tjep“
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Naujas projektas sukėlė audrą: gyventojai savivaldybę kaltina korupcija (162)

Jau netrukus Senosios Šeškinės dalyje, Siesikų gatvėje, išdygs naujas daugiabučių kvartalas...

Sunkios būklės moters artimieji įsižeidė nugirdę gydytojos repliką (238)

„Kai mirs, palaidosit ir pabūsit“, – tarė Kauno klinikinės ligoninės gydytoja sunkios...

Apie olimpiadą pasvajojantis Motiejūnas: Lietuva yra mano šalis, o mano širdis – su rinktine interviu (49)

„Tai labai gabus žaidėjas. Negaliu prilyginti, kad jis toks kaip Sabonis, nes Sabonis yra toks...

Šiluma ir lietus dar nesitrauks

Ties Rusija įsitvirtinęs ciklonas ir artimiausiomis dienomis lems mūsų orus .

Pasimatyme su „Alfa vyru“ Airinu buvusi mergina: iki šiol atsimenu, kaip jis uostė mano plaukus (414)

Prieš ketverius metus buvau pasimatyme su „Alfa vyru“ Airinu Arutiunianu. Ne kaip eilinė...

Sostinėje įvyko avarija, pareikalavusi 34-erių motociklininko gyvybės (74)

Trečiadienio vakarą Vilniuje įvyko motociklininko mirtimi pasibaigusi avarija.

Garsus erotikos modelis Katie Price apgavo lietuvių dizainerę Elvyrą Monginienę: skandalas nuskambėjo užsienio spaudoje (50)

Visame pasaulyje nuogybėmis ir skandalais išgarsėjusi Katie Price , dar žinoma Jordan pseudonimu,...

Iš urvo Tailande išgelbėti berniukai turi netikėtą planą (27)

Berniukai kartu su savo futbolo treneriu kelias savaites įkalinti potvynio praleido požeminiame...

Tragiškas vakaras Prienų rajone: nukrito parasparnis, pilotas neišgyveno (51)

Trečiadienį 20.58 val. Bendrajame pagalbos centre skubios pagalbos telefono numeriu 112 gautas...

Anglijos paplūdimiuose – būrys girtų kirų: paukščiai svaiginosi šiukšlėse (15)

Pietvakarių Anglijoje paplūdimiuose buvo rasta dešimtys kirų, kurie „nesiorientavo ir buvo...