aA
Pusryčiaudami žiūrite pro langą į savo sodą ir neapleidžia mintis, kad kažko trūksta. Gal dar vieno medžio? Ne, jų gana. Gal molinės skulptūros? Irgi ne. O gal tvenkinio? Gyvybės karalystės, ne tik puošiančios aplinką, bet ir nuolatos verčiančios stebėtis ir gėrėtis.
Tvenkinys
Tvenkinys
© Corbis/Scanpix
Trys klausimai

Konsultuoja Laima Kazlauskienė, bendrovės „Baseinų įranga“ direktorė

Jeigu mintimis vis grįžtate prie tvenkinuko, pirmiausia atsakykite sau: ar turite jam vietos? ar turite jam pinigų? ar esate pasiryžęs rūpintis didžiuliu lauko akvariumu? Tad kokio reikia ploto ir kiek pinigų, pradedant svajoti apie tvenkinį?

Kad vanduo gerai cirkuliuotų ir susikurtų natūrali biosistema, tvenkinio plotas turi siekti bent 20 kvadratinių metrų, o gylis – 1,2–1,5 metro. Tokiame tvenkinyje galima drąsiai auginti žuvytes, mažesniame – greičiau drumsis vanduo. Dar prireiks vandens filtro, kuris tikrai nepigus – apie 4 tūkst. litų.

Idealus tvenkinio plotas – 150 kvadratinių metrų ir daugiau. Jo gylis gali būti 2 ar net 3 metrai. Tokiame tvenkinyje žuvys jausis kaip ežere. Beje, jeigu planuojate kasti didesnį nei trijų arų tvenkinį, privalote kreiptis į savivaldybę ir gauti leidimą.

Pasakyti, kiek reikia pinigų tvenkiniui iškasti, sunku. Priklauso nuo ploto, akmenų, kuriais dekoruosite pakrantes, įrangos, augalų. Apytiksliai galima pasakyti taip: visi darbai nuo A iki Ž gali kainuoti 15–50 tūkst. litų.

Kasybos pradžia

Kol plynas laukas virsta augalų kilimais apraizgytu ir kriokliais teškančiu telkiniu, gali praeiti pora savaičių ar net mėnesių.

Pirmiausia iškasama norimos formos ir dydžio duobė. Ji išvaloma, išklojama neaustine sintetine medžiaga – apsauginiu sluoksniu – ir specialia PVC danga su kaučiuku, kuri atspari ultravioletiniams spinduliams, karščiui, šalčiui ir prisitaiko prie žemės paviršiaus.

Dirbtinį tvenkinį galima kasti kone bet kokioje žemėje, tačiau labiausiai tinka smėlinga. Jeigu tai – buvusios statybvietės, kur žemėje daug statybinių atliekų, duobę būtina užpilti kelių centimetrų storio smėlio sluoksniu.

Nelabai patartina rengti tvenkinį ant žvyro, nes jame gausu aštrių akmenukų, kurie gali pradurti dangą. Nesupraskite klaidingai – danga tikrai tvirta ir elastinga, tačiau ją slėgs kelios tonos vandens!

Tvenkinį galima pripildyti bet kokio vandens: šulinio, vandentiekio ar natūralaus telkinio. Jeigu pilate vandentiekio vandenį, patartina atnešti porą kibirų ežero vandens: jame greičiau ims veistis gyvi padarai.

Gyvas knibždėlynas

Dirbtiniuose tvenkiniuose galima laikyti aukšles, lydekas, vėžius ar įvairiaspalvius egzotinius Koi karpius iš Japonijos. Šias žuvis lengva jaukinti – tereikia papliuškenti vandenį, ir jos atplauks.

Tvenkinys neįsivaizduojamas be augalų. Paprastai jame ir aplink jį sodinama 15–20 rūšių. Augalai sutvirtina krantus ir puošia aplinką, bet dar svarbesni dugno augalai (oksigenatoriai) – jie išskiria žuvims reikalingo deguonies, o paviršiuje plūduriuojantys jų lapai teikia pavėsį.

Vandens augalus taip pat įdomu stebėti, kaip ir žuvis. Pavyzdžiui, dugne augantis alavijinis aštrys vasarą iškyla į paviršių, pažydi ir vėl nusileidžia. Plūduriuojantis agaras, kitaip vadinamas vandens riešutu, mezga vaisius, kuriuos galima valgyti. Augalai daugiamečiai, todėl jų, kaip ir žuvų, kiekį reikia nuolatos reguliuoti.

Tie, kurie tikisi, kad tvenkinio vanduo bus skaidrus tarsi baseino ir ant lelijos lapo pritūps nebent koks laumžirgis, labai klysta. Pripildytame vandens, tvenkinyje jau kitą dieną ima knibždėti vabzdžių, sraigių, varlių, rupūžių. Turite susitaikyti su tuo – nuo jų niekur nepabėgsite.

Vanduo turi vaikščioti

Jeigu tikitės, kad dizaineris jums iškart nupieš, kurioje vietoje augs viena ar kita gėlė, o kur gulės akmenukas, irgi klystate. Tvenkinio dekoravimo idėjos atsiranda vykstant darbams.

Be augalų, tvenkiniai paprastai puošiami akmenų kompozicijomis, kriokliais, molinėmis skulptūromis. Beje, kriokliai rengiami ne tik dėl grožio, jie maišo vandenį, pripildo jį deguonies. Tai kliudo daugintis dumbliams. Jeigu vanduo nuolatos vaikšto, o dugne sukurta gera mikroflora, nereikia jokio vandens filtro.

Kaip ir daugeliui, jums tikriausiai patinka fontanai. Bet tvenkiniuose jie nepatartini. Vandenyje gausu mažų gyvūnėlių, draikosi augalai ir dažnai užkemša siurbliuką arba jį sugadina.

Lemputės bei šviestuvai rekomenduojami tik ant kranto: tvenkinio vanduo nėra skaidrus ir dugne įrengtas apšvietimas jo tikrai nepraskaidrins. 1-2

Tvenkinį galite papuošti ne tik įvairiaspalviais augalais, bet ir kriokliais, tiltais, skulptūromis. Kriokliai išjudina vandenį ir neleidžia greitai kauptis dumbliams.

DEKO
|Populiariausi straipsniai ir video
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Europa muša sergamumo koronavirusu rekordus: izoliuotis nereikės tik grįžus iš 4 šalių (66)

Lietuvoje nustatomų naujų koronaviruso atvejų skaičius pasiekė iki šiol šalyje neregėtas...

Antroji banga: Veryga vardina koronaviruso simptomus, į kuriuos specialistai ragina atkreipti dėmesį pirmiausiai dėl barų norėtų griežtesnės tvarkos (171)

Nauji susirgimų koronavirusu atvejai šalyje siekia naujus rekordus, atskiros savivaldybės įsiveda...

Pandemijos išbandymą atlaikė ne visi: Kaune užsidaro buvę populiarūs barai ir restoranai (73)

Kovo viduryje Lietuvoje įvestas karantinas gerokai pakoregavo senamiestyje veikusių restoranų...

Šalies vadovams rezultato ilgai laukti nereikėjo: Nausėdos ir Skvernelio testai neigiami (136)

Prezidento Gitano Nausėdos, pirmosios ponios Dianos Nausėdienės ir sekmadienio renginyje...

Raseiniams - NSVC perspėjimas: gali tekti visiškai stabdyti viso rajono gyvenimą (3)

Socialinio gyvenimo apribojimas, darbas ir mokymasis nuotoliniu būdu, lankymasis tik ten, kur tikrai...

Nerimo ženklai – ir iš Švedijos: krypstame ne į tą pusę (43)

Švedijos kovai su koronavirusu vadovaujantis ekspertas perspėja, kad šalyje viruso atvejų...

Arūnas Milašius. Pamirškit skurdų kaimą – jis turtėja ir jau kelia galvos skausmą (25)

Pakelkite rankas, kiek iš jūsų esate girdėję meditacinį politikų, rajonų merų ir ūkininkų...

Kryžkalnyje renginyje dalyvavusius žmones NVSC ragina išsitirti dėl koronaviruso (4)

Paaiškėjus, kad Lietuvos partizanų memorialo atidarymo Kryžkalnyje renginio organizatoriai...

Neteisingai lygina virusų protrūkius, neva SARS pandemija buvo tokia pati, tik niekas nepanikavo

Socialiniuose tinkluose pasirodė rusiško laikraščio „Североуральские...

Už Neries taršą plastiku „Vilniaus vandenims“ nurodyta atlyginti 82 tūkst. eurų žalą

Už Neries taršą plastiku „ Vilniaus vandenims “ aplinkosaugininkai siūlo atlyginti 82...

|Maža didelių žinių kaina